Ako predĺžiť životnosť autobatérie (TIPY A RADY)

Catalogue

Article

Aktualizované

S teplotami smerujúcimi ľahko pod nulu prichádza obdobie, kedy motoristi najčastejšie menia autobatériu vo svojom vozidle. Príčinou vybitého akumulátora nie sú ani tak prvé mrazy, ako letné teploty, ktoré dali autobatérii, ako sa hovorí, „poriadne zabrať“. Mrazy sú potom spúšťačom, ktorý vedie k tomu, že automobil nerozbehne. Životnosť autobatérie môžete pomerne jednoducho ovplyvniť tak, aby vám v nabitom stave vydržala čo najdlhšie. Ako spoznať vybitú autobatériu, ako sa o akumulátor starať, čo mu škodí a na čo si dávať pozor, uvedieme v nasledujúcom článku.

Ako vybrať autobatériu priamo do svojho auta – ľahko a rýchlo
V kategórii autobatérií si môžete priamo naklikať značku a model svojho vozidla. Následne sa vám zobrazia batérie, ktoré sú priamo pre neho určené. Rozhodovanie, akú autobatériu vybrať, je tak oveľa jednoduchšie.

Ako predĺžiť životnosť autobatérie

Ako predĺžiť životnosť autobatérie – OBSAH

  1. Čo je to autobatéria
  2. Údržba autobatérií
  3. Nabíjanie autobatérie pomocou nabíjačky
  4. Ako vybrať autobatériu
  5. Výmena autobatérie (NÁVOD)

Čo je to autobatéria

Autobatéria má za úlohu zabezpečiť elektrickú energiu vo vozidle so spaľovacím motorom v situáciách, kedy je motor v pokoji. Jej hlavnou úlohou je naštartovať motor. Akonáhle motor beží, energiu vo vozidle zabezpečuje alternátor alebo dynamo, a akumulátor sa dobíja. Každá batéria sa skladá z článkov s napätím asi 2,1 V, a ak napätie autobatérie v niektorom článku klesne pod 1,75, autobatéria je nenávratne poškodená. Ďalším prvkom, ktorý akumulátor na svoju správnu funkciu potrebuje, je elektrolyt a elektródy na báze olova, pričom jedna je kladná, druhá záporná. Medzi elektródami je nevodivá doska.

Autobatéria
Ako vyzerá autobatéria, vie asi každý. Ak náhodou nie, tu si ju môžete prezrieť.

Druhy autobatérií

  • Klasické autobatérie – V súčasnosti sa používajú hlavne v prípade starších nákladných a osobných automobilov.
  • Bezúdržbové autobatérie – Používajú ich prakticky všetky nové osobné a nákladné vozidlá. Vlastnosti akumulátora dovoľujú vyšší výkon vozidla pri štartovaní a tiež majú lepšiu životnosť. Bezúdržbové batérie delíme na štandardné, EFB batérie s vyššou životnosťou a na autobatérie AGM určené pre systém štart-stop.

Údržba autobatérií

Životnosť batérie ovplyvňuje mnoho faktorov. Bežná životnosť autobatérie sa udáva okolo päť rokov, ale zlým zaobchádzaním môžeme o akumulátor prísť oveľa skôr. Naopak, správna údržba autobatérie môže predĺžiť život akumulátora aj o niekoľko rokov, a to platí ako pre klasické, tak aj pre bezúdržbové batérie, kedy je v tomto prípade názov mierne zavádzajúci.

Údržba autobatérie
Úplne vybitá autobatéria? Jedným zo spôsobov, ako životnosť batérie predĺžiť a predísť kritickým situáciám, je jej pravidelné dobíjanie v prípadoch, keď s autom príliš nejazdíte.

Pravidelné dobíjanie autobatérií

Autobatériám prospieva časté používanie. Ak beží motor, akumulátor sa dobíja. Ak teda jazdíte denne, autobatéria dostáva náležitú starostlivosť. Nesmú to ale byť krátke trasy, kedy sa motor sotva stihne zahriať. Tým batérii naopak škodíte. Pokiaľ vozidlo používate málo, hrozí takzvaná sulfatácia, čo je proces, ktorý vedie k zatvrdnutiu síranu olovnatého na elektródach a k následnému poškodeniu článkov.

Autobatériu dobíjajte v prípadoch, keď vozidlo používate málo alebo vôbec. Predídete tak poškodeniu akumulátora. Ak jazdíte málo, je ideálne batériu nabíjať raz mesačne alebo si zaobstarať udržiavaciu nabíjačku, ktorá je v prevádzke trvalo. Ak nejazdíte vôbec, nabite batériu aspoň raz za štvrť roka. Tým ju udržíte pri živote. Bez nabíjania by došlo skôr alebo neskôr k tzv. „hlbokému vybitiu“ – napätie v článkoch by kleslo pod kritickú hranicu 1,75 V.

i S nami sa bez problémov postaráte o celé auto. Pozrite sa na veľké množstvo autodoplnkov, ktoré máme v ponuke.

Starostlivosť o autobatériu cez leto

Vysoké vonkajšie teploty sú pre autobatérie najnáročnejším obdobím. Horúčava nie je dobrá pre klasické batérie ani pre moderné bezúdržbové akumulátory. Tie síce extrémne teploty znášajú lepšie, ale aj pre nich platí, že ideálna vonkajšia teplota je do 25 °C. To možno však najmä v lete ťažko docieliť, a tak je potrebné riziká aspoň minimalizovať. V lete dodržujte nasledujúce pravidlá:

  • Pri dlhšom státí skúste zvoliť miesto, ktoré nie je celý deň vystavené priamemu slnečnému svitu.
  • Ak vyrážate k moru na dovolenku, nenechávajte auto celý čas odpočívať, ale aspoň raz za tri dni sa v ňom prevezte a parkujte pokiaľ možno v tieni.
  • Nepreháňajte to s klimatizáciou alebo inými spotrebičmi, ktoré berú energiu z autobatérie.
Údržba autobatérie cez leto
Ak je vonku horúco, vašej autobatérii pomôže, keď budete parkovať v tieni.

Horúčava podporuje samovoľné vybíjanie autobatérie a následnú sulfatáciu. Batéria na prvý pohľad vyzerá nepoškodená, ale dochádza k znižovaniu jej kapacity a problém sa najčastejšie prejaví až s príchodom teplôt ľahko pod nulou, kedy akumulátor potrebuje viac energie na naštartovanie vozidla. Tej ale nemá dostatok, a auto sa preto nenaštartuje.

Starostlivosť o autobatériu v zime

Zima je pre autobatériu paradoxne vhodnejším obdobím ako horúce leto, a to aj napriek tomu, že potrebuje viac energie na štartovanie než v iných častiach roka. Pokiaľ má akumulátor energie dostatok, nemá problém s hlbokými mrazmi a teplotou až -50 °C. Ak akumulátor nabíjate pravidelným cestovaním alebo dobíjaním v garáži, nemali by ste pocítiť problém. Hovorí sa, že za vybitou batériou v zime stojí vždycky leto alebo nezodpovedný majiteľ.

Autobatéria v zime
Ak nebudete  k nabíjaniu batérie pristupovať zodpovedne, hrozí, že budete v zime nútení prosiť o štartovacie káble.

Kontrola hladiny elektrolytu pri klasických autobatériách

Starší vodiči sú zvyknutí kontrolovať hladinu elektrolytu v autobatérii. To dnes už platí len pre klasické autobatérie práve v prípade starších vozidiel. Ak ste vlastníkom tohto akumulátora, udržujte hladinu elektrolytu centimeter nad doskami, a to pravidelným dopĺňaním destilovanej vody. V prípade väčšiny akumulátorov je ryska.

Bezúdržbové autobatérie majú elektrolyt v gélovej forme, pričom nie je možné skontrolovať jeho stav, nie ho ešte doplniť. Odtiaľ vychádza názov bezúdržbové. V tomto prípade odporúčame robiť vizuálnu kontrolu akumulátora. Batéria by mala byť bez korózie a bez známok sulfatácie alebo iného viditeľného poškodenia.

Pravidelný servis a autobatérie

Ak jazdíte na pravidelné servisné prehliadky, technici tiež skontrolujú stav akumulátora. Za zníženou kapacitou autobatérie môžu stáť aj poruchy na elektroinštalácii, ktoré diagnostika vozidla odhalí.

Výmena autobatérie – ako poznať zlú autobatériu
O dobrom stave autobatérie vás uistia pravidelné servisné prehliadky vozidla. Odpoveďou na otázku „Ako spoznať zlú autobatériu?“ V domácich podmienkach sú testery autobatérií.

Nabíjanie autobatérie pomocou nabíjačky

Dobíjanie autobatérie je nutné v prípadoch, ktoré sme uviedli. Aby vozidlo dobilo energiu, ktorá bola vynaložená na jeho naštartovanie, je potrebné, aby sa so zahriatym motorom najazdilo najmenej 50 kilometrov. To môže byť problém pre mnoho vodičov. Pri systéme štart-stop je to prakticky nemysliteľné, a preto pre tieto vozidlá vždy kupujte batérie typu AGM.

Automobil nabíjajte vždy podľa návodu pri nabíjačke. Nabíjačky sú buď klasické, alebo automatické. Klasické nabíjačky sú vhodné skôr pre staršie vozidlá s autobatériami, do ktorých je nutné dopĺňať destilovanú vodu. Pri nabíjaní nemanipulujte s otvoreným ohňom a miestnosť vetrajte. Po dobití nechajte voz dve hodiny „odpočinúť“ a nikam nejazdite. Pre bezúdržbové akumulátory sú vhodné automatické nabíjačky. V ich prípade dodržujte rovnaké bezpečnostné zásady.

iZ našej bohatej ponuky nabíjačiek autobatérií si každý iste vyberie tú správnu.

Ako vybrať autobatériu

Keď už je potrebné batériu vymeniť, je nutné najskôr pristúpiť k nákupu novej autobatérie. Ako ju vybrať? V prvom rade dávajte pozor na niekoľko dôležitých parametrov – rozmer, pólovanie, kapacitu autobatérie, napätie autobatérie a štartovací prúd.

Rozmer musíte vždy podriadiť tomu, do akého auta batériu umiestňujete. Väčšina automobilov vyžaduje totožné rozmery, ale niektoré ázijské alebo exotické vozidlá nemusia tejto veľkosti zodpovedať. V prípade ázijských vozidiel dajte pozor na opačné pólovanie. Značky ako Hyundai alebo Kia môžu mať ľavé pólovánie a otočenie nie je kvôli krátkym káblom možné.

Kapacita autobatérie by mala byť volená podľa toho, či vlastníte vozidlo s benzínovým, alebo naftovým motorom. V prípade nafty voľte kapacitu autobatérie minimálne 70 Ah, pre benzínové motory stačí 60 Ah.

Pri napätí nie je veľmi na výber, pretože prevažná väčšina vozidiel vyžaduje napätie autobatérie 12 V. Štartovací prúd je opäť závislý od typu motora. Pre diesely je vhodný prúd väčší ako 640 A, v prípade benzínových motoroch stačí 400 A. Ak však máte v aute viac elektroniky, kúpte radšej autobatériu s vyšším prúdom.

Výmena autobatérie
V prípade nových automobilov odporúčame zvoliť ba výmenu autobatérie odborné služby servisu.

Výmena autobatérie (NÁVOD)

Pri výmene autobatérie možno využiť služby autoservisu, alebo sa do jej výmeny môžete pustiť sami. V prípade nových automobilov plných elektroniky odporúčame servis, pretože pri odpojení autobatérie môže dôjsť k strate pamäti niektorých elektronických funkcií a všetko budete musieť nastavovať znova.

Ak sa do výmeny autobatérie pustíte sami, dodržiavajte zásady bezpečnej práce – majte rukavice, ochranné okuliare, používajte nevodivé náradie a batériu držte vždy vo vodorovnej polohe, aby nedošlo k úniku chemického obsahu.

Ako vymeniť autobatériu?

Správny postup výmeny autobatérie, resp. odpojenie autobatérie a nasledujúce zapojenie, nájdete v návode nižšie. Než k samotnej výmene autobatérie pristúpite, je potreba vypnúť motor a všetky elektronické spotrebiče (klimatizácia, rádio, svetlá).

  1. V prípade starej batérie najprv odpojte mínusový vývod a až potom plusový.
  2. Autobatériu opatrne vyberte a priestor pre akumulátor vyčistite. Pred pripojením novej autobatérie nezabudnite vyčistiť tiež svorky. Ideálne svorky a póly batérie namažte elektrovodivou vazelínou.
  3. Novú batériu tiež vkladajte čistú.
  4. Pri zapojení autobatérie začnite pripojením plusového vývodu a až potom zapojte mínusov´ý.
  5. Po pripojení autobatérie nezabudnite poriadne dotiahnuť pripojovacie svorky.

Na čo si dať pri výmene autobatérie pozor?

  • Pri výmene autobatérie odporúčame využívať izolované náradie, aby nedošlo ku skratu.
  • V prípade starších vozidiel odporúčame batériové svorky rovno vymeniť. Najmä ak sú zoxidované, čo znižuje ich vodivosť.
  • Pri výmene autobatérie odporúčame využiť ochranné rukavice a okuliare. Dôvodom je elektrolyt v batériách. A ak ste fajčiar, potom pozor – elektrolyt je horľavý.

Recyklácia autobatérie

K prírode sa je nutné správať zodpovedne, a tak starú autobatériu určite nevyhadzujte do bežného odpadu. Existuje plno miest, ktoré zaisťujú ich spätný odber alebo výkup. Akumulátor tiež môžete nechať v zbernom dvore alebo v servise, kde vám inštalujú novú batériu.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Každá autobatéria má svoju životnosť. Jej dĺžka závisí predovšetkým na tom, ako je o batériu postarané. Aby bol akumulátor čo najdlhšie vo forme, je nutné jeho pravidelné dobíjanie – jazdou alebo pomocou nabíjačky. Následne je potrebné dodržiavať aj ďalšie pravidlá, ktoré môžu životnosť autobatérie výrazne predĺžiť.

Print
P-DC1-WEB11
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info