Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Canon EOS R (RECENZIA) – Dokonalá bezzrkadlovka?

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

S pomaly sa blížiacim vianočným časom sa v priebehu jesene u všetkých výrobcov doslova roztrhlo vrece s novinkami. Najväčšiu pozornosť ale pritiahli nové fotoaparáty dvoch najväčších výrobcov fotografickej techniky. Len pár dní po tom, čo svoje prvé dve bezzrkadlovky s čipom formátu Full frame predstavil Nikon (dvojica Nikon Z6 a Nikon Z7), s podobnou novinkou prišiel aj Canon. Horúca novinka sa volá veľmi jednoducho Canon EOS R, teda bez použitia číslic v názve, čo je u Canonu prinajmenšom nezvyčajné. Rovnako nezvyčajné je, že sa Canon (opäť rovnako ako Nikon) po mnohých rokoch odhodlal k zmene bajonetu, takže s novinkou boli uvedené hneď štyri nové objektívy, tri typy adaptérov zo starého na nový bajonet, menší systémový blesk a tiež batériový grip. Je teda zjavné, že to Canon s novým systémom myslí vážne, a že sa máme na čo tešiť. Viac v našom obvyklom redakčnom používateľskom teste.

Canon EOS R – lepšiu konštrukciu nemohol Canon navrhnúť

Samotné telo fotoaparátu Canon EOS R je samozrejme iné, než na aké sme boli zvyknutí pri klasických digitálnych zrkadlovkách Canon, ako z hľadiska rozmerov a hmotnosti, tak aj s ohľadom na ovládanie a dizajn. Nový Canon EOS R býva najčastejšie porovnávaný s digitálnou zrkadlovkou Canon EOS 5D Mark IV, s ktorou patrí do približne rovnakej kategórie a má tiež rovnaký, alebo skoro rovnaký snímací čip. Bezzrkadlovka Canon EOS R je však o celých 230 gramov ľahšia, zároveň ale zostala zachovaná odolnosť voči striekajúcej vode a prachu a tiež celková robustnosť, ktorej základom je kovové telo zo stále obľúbenej horčíkovej zliatiny. Pokiaľ ide o ergonómiu držania, tak tá je priamo luxusná. Telo je v blízkosti úchopového gripu výrazne viac vykrojené, a preto sa skutočne skvele a veľmi iste drží, bez ohľadu na to, či máte drobnú dievčenskú ručičku alebo poriadnu chlapskú labu.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrkadlovka Canon EOS R
Vďaka tomu, že Canon EOS R postráda zrkadielko, ponúka oveľa menšie rozmery aj hmotnosť ako porovnateľné digitálne zrkadlovky.

Bezzrkadlovky Canon EOS R prichádzajú s úplne novým bajonetom Canon RF

Základom nového systému je úplne nový bajonet Canon RF, ktorý má ale vnútorný priemer 54 mm – rovnaký ako predchádzajúci dlhoročný bajonet Canon EF. Vďaka absencii zrkadla a celého mechanizmu okolo sa tak ale výrazne skrátila vzdialenosť medzi snímacím čipom a samotným bajonetom objektívu zo 44 mm na iba 20 mm. Samozrejmosťou je uvedenie adaptéra, ktorý umožňuje použitie doterajších objektívov s bajonetom EF na novom systéme RF.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
S novou bezzrkadlovkou Canon EOS R prišiel aj úplne nový bajonet Canon RF, ktorý je so svojimi predchodcami kompatibilný iba pomocou adaptéra.

Canon to vzal naozaj vážne a predstavil hneď tri rôzne verzie tohto adaptéra, na využitie všetkých variantov objektívov s bajonetmi EF a tiež EF-S. Jeden z týchto adaptérov dokonca umožňuje použitie filtrov v „hluchom“ priestore vo vnútri adaptéra, teda medzi objektívom a čipom. Toto riešenie sa mi zdá ako naozaj vtipné a originálne, pretože adaptér tak dostáva ďalší rozmer využitia. K dispozícii bude variant s polarizačným filtrom alebo s variabilným ND filtrom s premennou hodnotou. Výhodou je ľahšia manipulácia s polarizačným aj ND filtrom, kedy odpadá obvyklý problém otáčania s filtrom pri súčasnom použití slnečnej clony objektívu.

Digitálny hľadáčik a ovládanie bezzrkadlovky Canon EOS R

Pokiaľ ide ale o ovládanie bezzrkadlovky Canon EOS R, tam už to tak jednoznačné nie je, pretože veľa vecí je jednoducho úplne inak, než sme boli doposiaľ zvyknutí. Kto bude mať Canon EOS R ako svoj prvý fotoaparát, tomu to bude v podstate úplne jedno, ale kto na neho bude chcieť prejsť z niektorého zo starších modelov, už to tak jednoduché nebude. Najväčšou novinkou je niečo ako touchpad vedľa hľadáčika, čo je celkom zaujímavá a podarená novinka, ktorej možno priradiť funkcie podľa vlastných preferencií. Fotoaparát je možné tiež ako celok pomerne dosť používateľsky prispôsobiť a niektoré nastavenia možno vykonať rôznymi spôsobmi, vrátane dotykového LCD monitora, takže si každý môže zvyknúť na spôsob, ktorý mu najviac vyhovuje.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrkadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Z ergonomického hľadiska sa nepodaril najmä vypínač bezzrkadlovky Canon EOS R – na zapnutie alebo vypnutie fotoaparátu budete totiž potrebovať obe ruky.

Ak mi ale niečo naopak naozaj vadí, je to spracovanie hlavného vypínača. S tým má Canon problém už dlhé roky a priebežne skúša podobu hlavného vypínača meniť, pričom ja osobne musím povedať, že sa mi zatiaľ vyslovene nepáčil žiadny variant a v prípade tejto novinky je to podľa mňa snáď najhoršie, čo v tomto smere zatiaľ Canon vymyslel. Ak ste zvyknutí fotoaparát jednoducho nevypínať, bude vám to asi jedno, ale ak ste zvyknutí alebo nútení energiu z batérie šetriť (najmä cestovatelia), budete mať problém. Umiestnenie hlavného vypínača v ľavej časti fotoaparátu totiž znamená, že na zapnutie či vypnutie potrebujete obe ruky, čo je skutočne mimoriadne otravné – toto sa naozaj veľmi nepodarilo.

Canon EOS R patrí medzi bezzrkadlovky, čo znamená, že hľadáčik je elektronický, ale v tomto prípade veľmi kvalitný, s vysokým rozlíšením a samozrejme so širokou ponukou možností zobrazenia rôznych informácií o nastavení fotoaparátu či fotografovanej scéne. To isté platí aj pre LCD monitor na zadnej stene, ktorý je výklopný na praktickom otočnom kĺbe a samozrejme je tiež dotykový. Rovnako ako hľadáčik má vysoké rozlíšenie s veľmi kvalitným zobrazením a širokými možnosťami nastavenia zobrazovaných informácií. Kladne hodnotím tiež fakt, že pomer strán LCD monitora je 3 : 2 rovnako ako snímač – niektorí iní výrobcovia sa stále nepochopiteľne držia pomeru 4 : 3 aj u fotoaparátov s čipom 3 : 2. Naopak ako menší problém vidím istú disproporciu medzi farebným podaním LCD monitora a displeja v hľadáčiku. Rozdiel síce nie je nijako extrémny, ale napriek tomu je viditeľný.

Hlavná technická špecifikácia bezzrkadlovky Canon EOS R

Parametre Canon EOS R
Snímací čip Full frame, CMOS 30 Mpx
Pomer strán 3 : 2
Bajonet canon RF
Obrazový procesor DIGIC 8
Rozsah citlivosti ISO ISO 100 – 40 000 (50 – 102 400)
Stabilizácia na čipe
Automatické zaostrovanie Dual Pixel CMOS AF/5 655 bodov
Citlivosť AF až -6 EV
Rýchlosť sériového snímania 8/5 snímok za sekundu
Video 4K – 30p/Full HD – 60p
LCD monitor Dotykový, 3,2", 2,1 Mpx
Hľadáčik EVF, OLED, 3,69 Mpx, zväčšenie 0,76×
Vstavaný blesk
Bezdrôtové rozhranie WiFi, Bluetooth
Drôtové rozhranie USB-C, HDMI, vstup na mikrofón a slúchadlá
Pamäťové karty 1× SD/SDHC/SDXC (UHS-II)
Odolnosť voči vlhkosti a prachu
Rozmery 136 × 98 × 84 mm
Hmotnosť 660 gramov (vrátane batérie a karty)

Canon EOS R fotí excelentne, hlavne pri slabom osvetlení ťažko hľadá premožiteľa

Snímací čip je podľa základných parametrov rovnaký ako v už spomínanej, dva roky starej digitálnej zrkadlovke Canon EOS 5D Mark IV, hoci výrobca uvádza, že použil úplne nový čip – ťažko povedať, ako je to naozaj, ale asi to nie je úplne podstatné. Týmto snímačom je Full frame senzor typu CMOS s rozlíšením 30 Mpx a maximálnou veľkosťou fotografie 6 720 × 4 480 px. S týmto čipom súvisia hneď dve zaujímavosti – tou prvou je, že ak dáte dole objektív, tak sa zatvorí uzávierka, ktorá tak čip zakryje a ochráni pred prachom. To je super vychytávka, ale na druhú stranu je potreba tiež dávať pozor na to, aby ste sa uzávierky omylom nedotkli, pretože je to pomerne dosť jemná mechanická záležitosť.

Druhou a bohužiaľ nepríjemnou zaujímavosťou súvisiacu s čipom je fakt, že čip nedostal stabilizáciu. To je pomerne veľké sklamanie, pretože sa tak nejako automaticky predpokladalo, že stabilizovaný bude rovnako, ako je to v prípade naprostej väčšiny konkurenčných bezzrcadlovek. Na druhej strane ale musím uviesť, že pokiaľ ide o samotnú obrazovú kvalitu, tak tá je priamo vynikajúca. Cez podobný čip má novinka o dve generácie novší obrazový procesor DIGIC 8 a na výsledku je to viditeľné. Osobne by som dokonca povedal, že Canon EOS R má možno najlepší výstup zo všetkých súčasných Full frame fotoaparátov značky Canon ako s ohľadom na šum pri vysokých citlivostiach ISO, tak aj s ohľadom na farebné podanie či dynamický rozsah – tu jednoducho nie je čo vytknúť, výsledky patria medzi špičku.

Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R
Výsledné fotografie vyzerajú vskutku nádherne – oprávnene sa Canon EOS R radí medzi najlepšie bezzrkadlovky.

Citlivosť čipu je možné nastaviť v rozmedzí ISO 100 – 40 000, v používateľsky rozšírenom rozsahu potom ISO 50 – 102 400. Fotografie sa ukladajú v obvyklých formátoch, v novom Dual-Pixel RAW alebo C-RAW so zníženým objemom dát na jedinú pamäťovú kartu typu SD/SDHC/SDXC, a to pri najrýchlejšom sériovom snímaní rýchlosťou až 8 snímok za sekundu. Natáčať video môžete až v 4K/30p rozlíšení alebo Full HD pri 60 sn./s.

Doslova skvostom je potom systém automatického zaostrovania, ktorý z obrazovej plochy pokrýva 100 % vertikálne a 88 % horizontálne a umožňuje veľmi presné a rýchle zaostrenie aj za mimoriadne slabého osvetlenia (-6 EV.). Samozrejmosťou je automatické rozpoznávanie tvárí či sledovanie objektu a podobne. Ostrenie som v praxi skúšal aj na veľmi tmavých objektoch a bez problémov sa naozaj chytal aj tam, kde som to skoro ani nečakal. Fotografovanie či natáčanie videa za slabého osvetlenia je teda veľmi silnou stránkou bezzrkadlovky Canon EOS R, a to ako s ohľadom na schopnosť zaostriť, tak aj s ohľadom na kvalitu výstupu.

Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R
Hoci čip bezzrkadlovky Canon EOS R nemá stabilizáciu, produkuje minimálny šum aj pri vysokých hodnotách ISO.

Závierka Canon EOS R umožňuje použitie expozičných časov v obvyklom rozmedzí 1/8 000 až 30 sekúnd, prípadne dlhodobé otvorenie, teda čas B, a k dispozícii je tiež úplne tichý režim. Rovnako obvyklá je ponuka osvedčených expozičných režimov, ako pružný program P, predvoľba času, predvoľba clony a plne manuálny režim.

Fotoaparát Canon EOS R nemá zabudovaný blesk (ako je v tejto triede bohužiaľ poslednou dobou zvykom), ale samozrejme je možné využiť externý blesk, synchronizačný čas pre blesk je potom 1/200 sekundy. V ponuke nájdete celý rad nastavení Picture Style na fotografovanie krajiny, portrétu, neutrálny, čiernobiely atď., vrátane možnosti vlastného používateľského nastavenia a uloženia troch ďalších volieb. Nechýba ani redukcia šumu, korekcia optických nedostatkov objektívov alebo napríklad tvorba 4K časozberného videa či označenie autorského práva. Jednoducho všetko, na čo sme boli zvyknutí v prípade profesionálnych fotoaparátov Canon.

Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R
So zaostrovaním nemá bezzrkadlovka Canon EOS problém ani pri obmedzených svetelných podmienkach.

Celkovo je ponuka funkcií a nastavení viac než dostatočná, a v tomto ohľade rozhodne nie je tomuto novému Canon EOS R čo vytknúť. Samotnú kvalitu fotografií potom môžete posúdiť sami na praktických ukážkach z terénu, ktoré si môžete na konci článku stiahnuť v plnom rozlíšení a úplne bez úprav tak, ako boli fotoaparátom vyhotovené a uložené na pamäťovú kartu.

Nevyhnutným fotopríslušenstvom sa pre Canon EOS R stanú adaptéry

Pokiaľ ide o príslušenstvo, je v prvom rade potrebné spomenúť adaptér, ktorý umožňuje využitie existujúcich objektívov z digitálnych zrkadloviek Canon EF a tiež Canon EF-S na novej bezzrkadlovke Canon EOS R. Respektíve sú to hneď tri adaptéry, vrátane verzie, kde možno hluchý priestor vo vnútri tohto adaptéra využiť na vloženie polarizačného alebo neutrálneho sivého filtra, čo je mimoriadne praktické a vtipné riešenie. V rámci testu som mal možnosť si prakticky vyskúšať štandardnú verziu tohto adaptéra, teda Canon EF/Canon RF, a musím povedať, že fungoval úplne bezchybne aj so staršími objektívmi vrátane objektívov od alternatívnych výrobcov. Takže ak vlastníte nejaké staršie obľúbené objektívy, ktorých sa nechcete vzdať, nemusíte sa prechodu na nový systém nijako obávať, pretože s adaptérom všetko funguje tak, ako má.

Bezzrkadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrkadlovka Canon EOS R
Spolu s novou bezzrkadlovkou Canon EOS R výrobca predstavil nové príslušenstvo v podobe batériového gripu, systémového blesku a rôznych adaptérov pre spätnú kompatibilitu starších objektívov.

Avšak Canon samozrejme začal spolu s novým Canon EOS R budovať tiež úplne nový systém objektívov Canon RF a hneď v úvode uviedol niekoľko prvých kúskov. Najzaujímavejším a zo začiatku asi najviac využívaným sa stane Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM, s ktorým je aj fotoaparát Canon EOS R ponúkaný v cenovo zvýhodnenej súprave. (Nielen) tento objektív som mal možnosť si v rámci pokusu vyskúšať a musím povedať, že ma veľmi prekvapil svojou po všetkých stránkach vysokou kvalitou. Špičková ostrosť doplnená príjemným bokehom, rovnako ako odolnosť voči protisvetlu a reflexom. Objektív je navyše vo vyhotovení L, teda robustný a odolný voči vlhkosti a prachu. Nechýba ani rýchle ostrenie USM a optická stabilizácia. Jednoducho naozaj po všetkých stránkach veľmi vydarený kúsok.

Ale aby som neprechválil, objektív patrí medzi pomerne dosť veľké a ťažké, ale úplne najviac mi na ňom prekáža blízkosť ostriaceho a zoomovacieho prstenca, ktoré od seba nie sú nijako výrazne oddelené (schodok na prstenci zoomu nie je príliš výrazný), a ak máte fotoaparát pri oku a riadite sa len po hmate, môže sa človek veľmi ľahko prehmatnúť alebo rovno nechtiac otočiť oboma prstencami súčasne.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrkadlovka Canon EOS R Bezzrkadlovka Canon EOS R
Zakúpiť si už tiež môžete najnovšie objektívy určené pre bajonet Canon RF.

Okrem objektívov je ale samozrejme možné spolu s Canon EOS R využívať v podstate všetko ďalšie príslušenstvo, na ktoré sme u Canonu zvyknutí, teda systémové externé blesky, externý mikrofón na záznam ozvučeného videa a nechýba ani bezdrôtová konektivita prostredníctvom Bluetooth a WiFi. Výhodou je tiež výkonná batéria, ktorá tejto bezzrkadlovke Canon EOS R dodáva veľmi slušnú výdrž. V príslušenstve potom nechýba ani prídavný batériový grip podobnej konštrukcie, na akú sme zvyknutí z digitálnych zrkadloviek, vrátane druhej spúšte na fotografovanie na výšku.

Záverečné hodnotenie bezzrkadlovky Canon EOS R

Pokiaľ ide o cenu, samotné telo Canon EOS R s adaptérom EF/ER stojí aktuálne (11/2018) približne 2 519 € vrátane DPH, čo je pre porovnanie približne o 480 € menej ako už spomínaná digitálna zrkadlovka Canon EOS 5D Mark IV podobnej kategórie. Z tohto uhla pohľadu je cena veľmi zaujímavá, najmä ak navyše prihliadneme k doslova špičkovej kvalite fotografií aj systému automatického zaostrovania. Oproti zrkadlovke Canon EOS R navyše ponúka výrazne menšie rozmery a nižšiu hmotnosť. Nejaké tie nedostatky sa síce tiež nájdu (najmä chýbajúca stabilizácia čipu, len jedna pamäťová karta a spracovanie hlavného vypínača), ale napriek tomu môžem tento nový fotoaparát len odporúčiť, a to aj veľmi náročným používateľom.

i Prečítajte si tiež:

Hlavné výhody aj nevýhody bezzrkadlovky Canon EOS R

Hodnotenie 95 % Alza.sk
Hlavné parametre: Vyhotovenie
88 %
Obrazová kvalita
97 %
Pomer cena/výkon
95 %

Klady

  • Redukcia na doterajšie objektívy
  • Isté a bezpečné držanie
  • Vynikajúci systém automatického zaostrovania
  • Skvelý na foto aj video pri slabom osvetlení
  • Úplne špičková kvalita fotografií
  • Odolnosť voči vlhkosti a prachu
  • Veľká batéria

Zápory

  • Umiestnenie hlavného vypínača
  • Snímací čip nie je stabilizovaný
  • Len jedna pamäťová karta
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.


Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií