AD homeoffice AD homeoffice

Cardano (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – Kryptomena s veľkým potenciálom, ale aj rizikami

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Na jeseň roku 2017 sa na stránke Coinmarketcap akoby z čista jasna zjavila nová kryptomena so záhadným názvom Cardano (ADA). Názov nesie podľa talianskeho matematika a hazardéra Gerolamo Cardana a podľa matematičky a prvej programátorky Ada Lovelace. Cardano existuje už od roku 2015, ale na trh vstúpilo až po dlhom vývoji. Platforma získala prostriedky na svoj vývoj prostredníctvom 2 roky trvajúcej ICO, hlavne od súkromých investorov z Ázie. V súčasnosti síce hlavná sieť beží, ale väčšina funkcií (napr. Smart kontrakty) stále čaká na implementáciu. Ako sa Cardano ako platforma tretej generácie líši od väčšiny súčasných kryptomien?

Cardano

Cardano (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – OBSAH

  1. Cardano čiže platforma tretej generácie
  2. Cardano a ťažba? Ouroboros – had, ktorý si požiera vlastný chvost
  3. Kto za projektom Cardano stojí?
  4. Nezvyčajné priority kryptomeny Cardano
  5. Ako a kde kryptomenu Cardano (ADA) kúpiť?
  6. Cardano (ADA) a peňaženky. Kde kryptomenu držať?
  7. ADA a EUR – aký je kurz a cena kryptomeny Cardano?
  8. Budúcnosť platformy Cardano
  9. Cardano – ako to vidí autor?
i Slovníček sci-fi technológií, ktoré používa Cardano
  • Haskell – Haskell je veľmi bezpečný a stabilný programovací jazyk. Vlastnosti jeho kódu sa dajú formálne matematicky testovať a dokazovať. Píše sa v ňom jadro siete Cardano, ktorého cieľom je robustnosť a zabezpečenie. Vďaka tomu základ Cardana pobeží na vysoko spoľahlivom kóde, ktorý je možné formálne testovať pred jeho releasom.
  • RINA (Recursive Inter Network Architecture) – Nová metodológia, s ktorej pomocou sa môžu budovať sieťové štruktúry a metodicky testovať ich vlastnosti. RINA bude používaná pri dizajnovaní a testovaní siete Cardano.
  • Partitioning (Sharding) – Proces, ktorý slúži na zvýšenie efektivity práce s dátami. Cardano ho využije na zlepšenie škálovania.
  • Sidechain Je napojený na hlavný blockchain (main chain). Používa sa, ak je cieľom vykonať niektoré operácie mimo hlavného chainu, do ktorého sa zapíše iba výsledok. Výsledkom je nižšia záťaž na hlavný blockchain. Príklad – hra, ktorá beží na blockchaine, nepotrebuje, aby boli všetky jej pravidlá uložené v smart kontrakte hlavného chainu. Na exekúciu smart kontraktu sa uplatňuje sidechain a do hlavného chainu sa zapíše len výsledok hry pri jej ukončení.
  • Cardano Settlement Layer – základná vrstva Cardano. Plní podobnú funkciu ako Bitcoin – je jednoduchá, robustná a slúži na zápis jednoduchých transakcií.
  • Cardano Computation Layer – druhá vrstva Cardano. Má podobné vlastnosti ako Ethereum – slúži na zabezpečenie pokročilejších funkcií, akými sú smart kontrakty.

Cardano čiže platforma tretej generácie

Cardano má byť takzvanou platformou tretej generácie. Učí sa z predchádzajúcich generácií a nadväzuje na ne.

  • 1. generácia: Bitcoin – vyriešil posielanie transakcií bez centrálnej autority, výhodou je jeho jednoduchý, bezpečný a robustný systém.
  • 2. generácia: Ethereum – okrem transakcií rieši aj smart kontrakty, vznikajú na ňom decentralizované aplikácie a tokeny, výhodou je jeho programovateľnosť.
  • 3. generácia: Cardano

Prečo sa ale Cardano vlastne považuje za platformu tretej generácie? Odpoveď je zdanlivo jednoduchá – hlavným cieľom Cardana je vyriešiť problémy, na ktoré narazili prakticky všetky kryptomeny prvej a druhej generácie. O aké problémy konkrétne ide?

Charles Hoskinson nám v takmer hodinovom videu poskytne základný pohľad do platformy Cardano.

Interoperabilita

Okrem prvých pokusov o Atomic swapy (decentralizovanú výmenu jednej kryptomeny za druhú) nedokážu medzi sebou jednotlivé blockchainy komunikovať (Bitcoin nedokáže pracovať so smart kontraktmi postavenými na Etherea atď.). Cardano chce byť platformou, ktorá bude schopná rozpoznávať dáta aj z iných blockchainov a pracovať s nimi. Navyše si kladie za cieľ pracovať aj s tzv. metadátami. V bankovom svete sú metadátami napríklad informácie o tom, kto komu posiela transakciu a na čo transakcia slúži. To umožní platforme Cardano spolupracovať aj s tradičným finančným systémom.

Škálovateľnosť

Predchádzajúce blockchainy narazili na problém škálovania – s rastúcim počtom používateľov sa sieť zahlcuje a stáva sa pre použitie nepraktickou. Cardano plánuje tento problém riešiť technológiami, ktoré sieť udržia stabilne rýchlu. Experimentovať sa bude napríklad so sidechain, niekoľkými vrstvami chainov, shardingom atď. Cieľ Cardana sa dá jednoducho prirovnať k Bittorrent – decentralizovanej sieti pre zdieľanie dát, ktorá sa s rastúcim počtom používateľov stáva silnejšou a rýchlejšou, nie naopak.

Governance

Bitcoin aj Ethereum vo svojej histórii prešli tzv. forkom, ktorý bol v oboch prípadoch spôsobený nezhodami komunity ohľadom ďalšieho vývoja siete. Developeri Cardana považujú fork za neoptimálne riešenie sporov v komunite a snažia sa mu vyhnúť implementovaním lepšieho Governance modelu (teda modelu pre rozhodovanie o sieti). Jedným z prvkov, ktorý má okrem iného zabrániť forkom, je to, že Cardano blockchain bude rozdelený na dve vrstvy (Cardano Settlement Layer a Cardano Computation Layer).

i Fork – to je pojem, ktorý je dnes krypto-komunitou omieľaný takmer na každom rohu, a to najmä v zmysle odštiepenia novej kryptomeny. Problematika Fork je však oveľa zaujímavejšia a krajšia, než ste si možno mysleli. V našom článku sa preto zameriame aj na tie najmenšie detaily týkajúce sa kryptomenového forku!

Podobné štruktúrovanie chce Cardano zachovať aj do ďalšieho vývoja. Cieľom je oddeliť jednotlivé funkcionality a moduly tak, aby úprava jednej časti siete nemala vplyv na beh ostatných „modulov“. Tým sa dá zabrániť definitívnemu forku celej siete v prípade nezhôd ohľadom konkrétnej funkcie. Oproti tomu napríklad Ethereum teraz zvažuje ďalší fork, ktorý by mal uvoľniť ETH tokeny uzamknuté v nefunkčných Parity smart kontraktoch. To ale znamená nutnosť forknúť celé ETH. U Cardana by toto nemalo nastať.

Udržateľnosť

Aby bol vývoj protokolu dlhodobo udržateľný a zostal decentralizovaný, je dôležité nájsť vhodný model financovania pre ďalší vývoj. Vývoj Bitcoin je z veľkej časti dobrovoľný a developerov motivuje, že ak sa zlepší infraštruktúra kryptomeny, jej cena vzrastie. To ale samo o sebe nemusí stačiť. Vývoj Bitcoin tiež financujú spoločnosti ako napríklad Blockstream, ktorá zamestnáva mnohých Bitcoin Core developerov. Tu ale hrozí centralizácia vývoja v rukách týchto spoločností, pretože ich ciele nemusia byť vždy zhodné so záujmami siete. Ethereum bolo zo začiatku financované prostredníctvom ICO. To ale prinesie kapitál do vývoja len jednorázovo – na začiatku.

Cardano chce kombinovať všetky spôsoby – ICO, dobrovoľnícky vývoj aj vývoj spoločnosťami. K tomu ale pridáva ďalší prvok – Treasury (pokladňu) ako decentralizovaný mechanizmus, z ktorého bude komunita financovať ďalší vývoj. Dlhodobá udržateľnosť sa týka aj samotného vývoja – platforma Cardano má byť navrhnutá tak, aby sa jej funkcie dali vylepšovať a meniť bez nutnosti forku či paralyzovania celej siete.

Cardano a ťažba? Ouroboros – had, ktorý si požiera vlastný chvost

Pod mysticky znejúcim názvom Ouroboros sa ukrýva Proof of Stake (PoS) algoritmus. Sieť Cardano nie je zabezpečená ťažbou pomocou výpočtového výkonu (Proof of Work = dôkaz vykonanej „práce“). Namiesto toho využíva tzv. Proof of Stake – metódu, ktorá výpočtový výkon nahrádza dôkazom vlastníctva samotných tokenov (ADA). Počet tokenov, ktoré drží validátor (obdoba ťažiara, u Cardana sa volá „slot leader“) úmerne zvyšuje pravdepodobnosť nájsť ďalší blok transakcií.

Cardano, proof of stake
Proces potvrdzovania transakcií na blockchaine Proof of Stake je rádovo lacnejší a efektívnejší ako klasická ťažba kryptomeny pomocou metódy známej ako Proof of Work (Bitcoin, litecoin, Ethereum).

Validátor je podobne ako prevádzkovateľ ťažby za ukladanie transakcií do „bloku“ odmeňovaný novými tokenmi. Naopak, v prípade, že validátor bude chcieť transakcie v blockchaine namiesto verifikácie prepisovať, hrozí mu strata tokenov. Čím viac tokenov validátor uzamkne, tým väčšiu má šancu nájsť ďalší blok transakcií (obdobne u ťažby – čím väčší hashrate ťažiar má, tým väčšiu má šancu vyťažiť ďalší blok).

Výhodou PoS je, že oproti PoW nespotrebuje také množstvo energie a výpočtového výkonu. PoS systém nie je novinkou Cardana, poznáme ho už dlho. Prináša ale so sebou niektoré praktické a bezpečnostné nevýhody, ktoré presahujú rozsah tohto článku. Akademici a vývojári Cardana však tvrdia, že všetky tieto prekážky sa im u Ouroborosu podarilo preukázateľne eliminovať. PoS algoritmus Cardana tak má byť porovnateľne bezpečný ako PoW algoritmy. Má však byť lepšie škálovateľný, pretože validátori budú môcť verifikovať paralelne niekoľko chainov.

Kto za projektom Cardano stojí?

Cardano si kladie za cieľ stať sa skutočne decentralizovanou globálnou platformou. Na jeho vývoji sa ale podieľajú hlavne tieto organizácie:

  • Nezisková organizáacia Cardano Foundation: Sídli vo Švajčiarsku a jej úlohou je šíriť myšlienku Cardana, budovať komunitu a sledovať regulácie.
  • Spoločnosť IOHK (Input Output Hong Kong): V čele s Charlesom Hoskinsonom. Táto Hongkonská spoločnosť pracuje na R & D (výskum a vývoj) a propagácii projektu.
  • Spoločnosť Emurgo: Vznikla s cieľom pomáhať organizáciám implementovať Cardano, súčasťou aktivít spoločnosti sú konzultácie, partnerstvo a investície do start-upov, ktoré fungujú na Cardano platforme.
  • Akademici: Cardano vo výskume podporujú akademici zo svetových univerzít, ako University of Edinburgh, Oxford, Atény či Tokio.
Cardano, univerzity, akademická pôda
Do vývoja platformy Cardano sa zapojili akademické inštitúcie z celého sveta.

Komunita Cardano je veľmi profesionálna. Opiera sa o princípy peer review – kód Cardano (ktorý je samozrejme celý open source) má byť neustále pod dohľadom profesionálnej globálnej komunity odborníkov. Je to jeden z mála projektov, ktorý tak otvorene láka aj akademickú obec, hlavne kryptológov. V kryptomenách je len málo projektov, ktoré uplatňujú akademické formálne metodológie v takej miere ako Cardano.

Vývoj platformy Cardano

Akademický vplyv sa prejavuje aj na whitepaper – základnom technickom dokumente každej kryptomeny. Cardano je špecifické tým, že nemá jeden whitepaper, ale hneď niekoľko – pre každý modul zvlášť. Na ich písaní sa podieľajú práve vedci z univerzít, ktorí formálne definujú, aké vlastnosti by platforma v teoretickej rovine mala mať, aby splnila svoje ciele (tj. bezpečnosť, decentralizáciu, interoperabilitu, škálovateľnosť...).

i Vývojové fázy Cardana
  1. Byron – počiatočná fáza, testovanie siete, budovanie základnej infraštruktúry a PoS algoritmu
  2. Shelley (Q3, Q4 2018) – fáza, v ktorej sa začne testovať staking v praxi a Cardano sa začne decentralizovať vďaka externým validátorom
  3. Goguen – integrácia smart kontraktov
  4. Basho – zlepšenie výkonnosti siete, napr. pomocou sidechain
  5. Voltaire – finálna fáza, kedy projekt úplne prechádza z rúk IOHK na decentralizované komunitné rozhodovanie a vzniká komunitný rozpočet

Samotný vývoj taktiež prebieha veľmi profesionálne a organizovane. Roadmapa obsahuje nielen popis nových funkcií a deadline pre ich implementáciu, ale aj príslušný whitepaper či research dokument a taktiež hlavného lídra, ktorý je zodpovedný za vývoj danej funkcionality, odkaz na príslušný whitepaper, akademickú prednášku na YouTube a príslušný github repozitár. Samotný GitHub projektu, dokumentácie a technické reporty sú na veľmi vysokej úrovni.

Cardano
Vývojári Cardana sú na GitHub veľmi aktívni, podľa webu Crypto commits je Cardano v počte COMMIT za posledných 12 mesiacov druhým najaktívnejším projektom.

Nezvyčajné priority kryptomeny Cardano

Cardano sa svojím prístupom vymyká aj v iných oblastiach. Platforma je síce globálna, ale výraznejšie sa snaží presadiť na africkom kontinente – v krajinách tretieho sveta, ako je Nigéria a Rwanda. Podľa Charlesa Hoskinsona sú to práve krajiny tretieho sveta, kde má blockchain a kryptomena najväčšiu šancu vytvoriť reálnu sociálnu zmenu.

i Kto je Charles Hoskinson? Charles je nadšenec do kryptomien, podnikateľ a matematik. Jeho záujem o kryptomeny začal už s Bitcoinom – je autorom vzdelávacieho kurzu o Bitcoine na Udemy. Bol spoluzakladateľom Etherea a následne po forku ETH bol jedným z hlavných proponentov originálneho chainu Ethereum Classic. Ako CEO spoločnosti IOHK sa od roku 2015 podieľa na vývoji projektu Cardano a stal sa tiež jeho tvárou – hoci sa vyhýba titulu „leader“, pretože verí v decentralizáciu kryptomien.

Neexistuje v nich totiž tak dobrá digitálna infraštruktúra ako vo vyspelých krajinách, takže Cardano nemusí konkurovať relatívne schopným centralizovaným riešeniam. Vlády v týchto krajinách sú síce skorumpované, ale zároveň chcú obchodovať s vonkajším svetom a platforma, ktorá vďaka blockchainu znižuje potrebu dôverovať tretím stranám, môže výrazne pomôcť. Zdroje, ktoré sú kvôli nedostatku dôvery a infraštruktúry v týchto krajinách uzamknuté, by sa tak mohli uvoľniť. IOHK už dnes v týchto krajinách robí prezentácie, komunikuje s vládami, univerzitami a spoločnosťami a ponúka prácu talentovaným vývojárom, aby si v krajinách tretieho sveta vybudovali odrazový mostík pre rozvoj platformy.

IOHK, Cardano
Spoločnosť IOHK a Charles Hoskinson stoja za platformou Cardano už od samotného začiatku.

Druhým neobvyklým prístupom Cardana je postoj voči regulačným orgánom a bankám. Cardano platforma sa chce správať veľmi „dospelo“. Komunikovať s regulátormi tam, kde je to vhodné a potrebné (napríklad v oblasti ICO) a chce umožniť komunikáciu s bankami pomocou podpory metadát. Na druhej strane si tím projektu v mnohých prípadoch uvedomuje aj potrebu anonymity a súkromia. Preto IOHK ohlásilo spoluprácu s decentralizovanou anonymnou platformou ZenCash.

Ako a kde kryptomenu Cardano (ADA) kúpiť?

ADA sa obchoduje na mnohých burzách, ale ani jedna z nich neponúka nákup ADA za eurá či USD. Jediná fiat mena, za ktorú sa dá ADA kúpiť, je KRW (kórejský wong). Za Bitcoin, Ethereum či Tether (USDT) je však možné kúpiť ADA napríklad na burze Binance, Bittrex či Huobi.

Cardano (ADA) a peňaženky. Kde kryptomenu držať?

Cardano (ADA) je už dnes možné uchovávať vo viacerých softvérových peňaženkách, pričom čoskoro by sme sa mali dočkať tiež integrácie do predných HW peňaženiek. O aké peňaženky ide?

Daedalus wallet

Cardano má vlastnú softvérovú peňaženku (wallet) – Daedalus. Je to v súčasnosti najlepší spôsob, ako ADA uložiť. Ide o „heavy“ alebo „full“ peňaženku. To znamená, že si na harddisku sťahuje a synchronizuje celý Cardano blockchain, je teda náročnejšia na miesto.

Cardano
S Daedalus wallet rozhodne nešliapnete vedľa – ide o pravdepodobne najlepšiu súčasnú softvérovú peňaženku pre kryptomenu Cardano.

Samozrejme je nutné zálohovať si privátne kľúče a dodržiavať všetky ostatné princípy digitálnej bezpečnosti. Daedalus pripravuje podporu pre vlastnú debetnú kartu, Ethereum Classic a Bitcoin.

CardanoLite

Nezávislý tím VacuumLabs vyvíja vlastnú opensource „light“ peňaženku – CardanoLite. Tá má bežať na mobiloch aj v prehliadači, nie je nutné synchronizovať celý Cardano chain.

Cardano, softwarová peněženka
CardanoLite – nenáročná opensource peňaženka pre vaše mobilné zariadenie.

Hardvérové peňaženky

Každý už vie, že najbezpečnejším spôsobom na držanie kryptomeny je použitie hardvérovej peňaženky. Cardano pripravuje implementáciu do Ledger Nano S. VacuumLabs, pracujúci na CardanoLite, bude taktiež implementovať riešenie pre Trezor.

ADA a EUR – aký je kurz a cena kryptomeny Cardano?

Od tej doby, kedy bola ADA zalištovaná na burzách, jej cena výrazne stúpla. V súčasnosti (jún 2018) je to v poradí ôsmy najhodnotnejší projekt podľa trhovej kapitalizácie. Čo je dosť vysoko, vzhľadom na to, že väčšina plánovaných funkcií sa len vyvíja a reálne na platforme ešte nebežia žiadne konkrétne aplikácie.

Indikátor NVT (Network Value to Transactions), ktorý sa vypočíta ako pomer trhovej kapitalizácie a počtu transakcií, je však oproti iným veľkým kryptomenám výrazne nízky. Táto metrika ukazuje to, že v pomere k počtu transakcií na Cardano blockchaine je kapitalizácia celkom nízka (transakcií sa deje veľa). Je nutné ale dodať, že táto metrika nemá v súčasnosti príliš veľkú výpovednú hodnotu a slúži len ako pomôcka.

Celkový počet mincí Cardano bude 45 miliárd, v súčasnosti (jún 2018) je na trhu cca 57 %, zvyšok sa „vyťaží“ postupne, stakovaním. Cardano sa síce nesnaží o prehnaný marketing a hype, napriek tomu sú však jeho ciele skutočne veľkolepé. Veľké budúce očakávania investorov sú tak už vopred zahrnuté v cene. Cena kryptomeny, rovnako ako akéhokoľvek iného aktíva, sa totiž skladá nielen zo súčasného využitia, ale aj z anticipácie budúceho vývoja. A plány Cardana vskutku vzbudzujú nádeje na vyriešenie mnohých problémov, ktoré súčasné kryptomeny trápia.

Budúcnosť platformy Cardano

Po všetkom, čo sme si mali možnosť v článku prečítať, sa teraz ponúka jedna zásadná otázka – aký má Cardano potenciál? V nasledujúcich odsekoch si predstavíme dva rôzne scenáre, ktoré osobne považujem za najviac realistické.

Cardano, mesiac, raketa

Poletíme s Cardano na mesiac?

Optimistický scenár

Cardano tím stihne implementovať funkcionality včas a zároveň sa mu podarí vzbudiť záujem vývojárov, vlád a firiem po celom svete (hlavne v Afrike). Do konca roka 2018 sa spustí možnosť stakingu, čo časť tokenov ADA uzamkne, a tým sa zníži ponuka a zvýši cena. Platforma bude vďaka vysokej kvalite, interoperabilite a bezpečnosti oproti konkurencii (hlavne „deravému“ Etherea) vo výhode. Hoci krátkodobo majú navrch rýchlejšie projekty, Cardano vďaka svojmu metodickému prístupu zvíťazí v behu na dlhú trať a podarí sa mu stať sa dominantnou platformou. Vtedy bude pravdepodobné, že valuáciou prekoná aj samotné Ethereum.

Pesimistický scenár

Vývoj v spolupráci s akademikmi má síce rad pozitív, oproti rýchlejším a dravejším projektom sa ale tímu nebude dariť vyvíjať a implementovať zmeny dosť rýchlo. Ostatné platformy tak (aj napriek chybám) získajú náskok, čo sa týka používanosti a network efektu v duchu hesla „radšej nedokonalé riešenie teraz ako dokonalé za tri roky“.

iMohlo by vás zaujímať
1. Stable coins. Tokeny s hodnotou naviazanou na určité platidlo či kôš aktív.
2. ETHlargement. Tabletka, ktorá zvýši hashrate o 40 %.
3. SAFE Network. Projekt sľubujúci decentralizovaný internet.
4. NEO (NEO). Platforma zameraná na chytré kontrakty.
5. Stealthcoin (XST). Čierny kôň medzi kryptomenami?
6. ZenCash (ZEN). Platforma zameraná na súkromie.

Veľkolepé ciele Cardana tak zostanú ešte dlhú dobu len na papieri. Ďalšou možnosťou je, že aj napriek snahe o opak sa v Cardano objaví väčšia zraniteľnosť či bug. To by u iných projektov vadilo menej, ale tým, že sa Cardano pýši superbezpečným kódom, to môže jeho reputáciu zhoršiť. To by znamenalo, že sa Cardano zaradí medzi mnohé nedopečené či priemerné projekty, akých je na krypto-trhu veľa.

Cardano – ako to vidí autor?

Či je Cardano zaujímavá investícia, nechám na čitateľovi. Považujem však tento projekt za jeden z najzaujímavejších na trhu a určite sa mu v roku 2018 oplatí venovať zvýšenú pozornosť. Obzvlášť sa teším na potvrdenie, či vyvrátenie bezpečnosti Proof of Stake algoritmu Ouroboros. Je však potrebné dodať, že platforma má vskutku široký záber a bude musieť konkurovať mnohým rýchlo sa rozvíjajúcom oponentom, ktorí sú často viac špecializovaní. Ciele, ktoré si Cardano stanovilo, sú veľmi ambiciózne a bude naozaj neľahká úloha naplniť všetky vysoké očakávania.

Matej Galvánek

Matej Galvánek

Matej Galvánek je investor, podnikateľ a fanúšik moderných technológií a decentralizácie. Ku kryptomenám sa dostal cez online poker, ktorým sa živil v minulosti. Matej verí že kryptomeny prinesú revolučné zmeny v organizácii ľudskej spoločnosti. Okrem investícií a podnikateľských projektov v krypto-svete je jeho cieľom i šíriť osvetu a pomôcť ľuďom tieto nové technológie a ich možnosti lepšie pochopiť.

5,0
Začínáme na burze - rozšířené vydání
Elektronická kniha - Jak uspět při obchodování na finančních trzích. Akcie, komodity, forex i kryptoměny. - autor Ondřej Hartman, 272 stran
11,83 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK27937
4,9 13×
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Kniha - autor Dominik Stroukal; Jan Skalický, 294 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
15 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: FKP0357527
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
Jak pochopit Bitcoin
Elektronická kniha - autor Ing. Michael Merta, 68 stran, česky
8,50 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK36772
4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,3 30×
FIXED Tiny Wallet for AirTag z pravej hovädzej kože čierna
Peňaženka – unisex, kožená, s vreckom na bankovky, bez zapínania, ručne šitá, každodenný využitie, čierna farba, rozmery 9,2 × 12 × 3,5 cm (V׊×D)
25,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: PP961a16
5,0
Cryptosteel Capsule Solo
Hardvérová peňaženka – offline – zabezpečenie z nehrdzavejúcej ocele. Nastaviteľné oddeľovače s kapacitou 133 znakov. Škrupina z AISI 303. Jadro, oddeľovače, spojovacie prvky a dlaždice postáv z AISI 304. V balení: 1× nádoba na kapsuly, 1× sada dlaždíc (>800).
89,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CSTEEL001a1
4,5
Recovery Seed Standart
Hardvérová peňaženka – offline hardvérová peňaženka, jedna doštička s gravírovacou ceruzkou slúži na jednoduchý, rýchly a trvalý záznam vášho seedu
42,90 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RCV004a
4,7 17×
YubiKey 5 NFC
Autentizačný token – univerzálny bezpečnostný token s rozhraním USB-A a čipom NFC, podporou protokolov FIDO2 (overovanie bez hesla), OTP, PIV (Smart Card) a OpenPGP, pomocou ktorého maximálne zabezpečíte váš e-mail, sociálne siete, kryptoburzu, prístup k počítaču, jednoduchým dotykom prsta úplne eliminujete hrozbu phishingu. Mechanická odolnosť, vodoodolnosť a prevádzka bez batérií, ideálne na zväzok kľúčov.
72,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: YUBIK002a1
4,8 13×
YubiKey 5C NFC
Autentizačný token – univerzálny bezpečnostný token s rozhraním USB-C a čipom NFC, podpora protokolov FIDO2 (overovanie bez hesla), OTP, PIV (Smart Card) a OpenPGP, pomocou ktorého maximálne zabezpečíte váš e-mail čo najbezpečnejší, sociálne siete, kryptoburzu, alebo prístup k počítaču, jednoduchým dotykom prsta úplne eliminujete hrozbu phishingu
74,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: YUBIK002a5
5,0
YubiKey 5Ci
Autentizačný token – bezpečnostný token s USB-C a Lightning konektorom, podporou protokolov FIDO2 (bezheslové overovanie), OTP, PIV (Smart Card) a OpenPGP, pomocou ktorého maximálne zabezpečíte váš e-mail, sociálne siete, kryptoburzu alebo prístup do počítača, jednoduchým dotykom prsta úplne eliminujete hrozbu phishingu. Mechanická odolnosť, vodotesnosť a prevádzka bez batérií, ideálny na zväzok kľúčov.
88,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: YUBIK002a6
YubiKey C Bio FIDO Edition
Autentizačný token – biometrický bezpečnostný token s rozhraním USB-C a podporou bezheslového protokolu FIDO2 (autentifikácia bez hesla), ktorý umožňuje zabezpečiť e-mail, sociálne siete alebo kryptomenu s podporou FIDO2 len pomocou odtlačku prsta. Mechanická odolnosť, vodotesnosť a prevádzka bez batérií.
124,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: YUBIK002a8
5,0
Recovery Seed Double
Hardvérová peňaženka – offline hardvérová peňaženka, dve oceľové doštičky s gravírovacou ceruzkou slúžia na ľahký, rýchly a trvalý záznam dvoch vašich seedov
64,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RCV003a
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií