Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Cesta notebooku: Od nápadu k vývoju a testovaniu

Zobraziť katalóg
Cesta notebooku: Od nápadu k vývoju a testovaniu

V minulom dieli sme nahliadli do histórie notebookov a pripomenuli si najväčších vizionárov v odbore. Tentokrát spoločne odhalíme tajomstvo vzniku nového prenosného počítača a prevedieme vás neľahkou cestou od nápadu cez vývoj až k výsledku.

Vo videu vyššie sa môžete pozrieť na vývoj notebooku Lenovo ThinkPad.

Vždy to začína nápadom

Za vznikom každého notebooku stojí nápad jednotlivca alebo skupiny ľudí, ktorí chcú odovzdať svetu inovácie v podobe nového laptopu. Dobrý nápad zavedie najvyššie postavených manažérov spoločnosti na rovnaké miesto – do zasadačky – ktorá sa stane ich domovom na dlhé dni až týždne. Vymyslieť nový a unikátny koncept notebooku nie je ľahké, a okrem odborníkov cez hardvér sa na ňom musia podieľať tiež softvéroví mágovia, dizajnéri a externí pracovníci zo spoločností Intel alebo AMD a Microsoft, prípadne ešte zástupcovia ODM výrobcu, ktorý následne výrobu notebookov zabezpečuje.

Cesta notebooku – nápad, pracovníci v zasadačke

Vývoj nového laptopu je do istej miery ovplyvnený konkurenčným bojom, ktorý je pri získavaní zákazníkov neľútostný. Je preto nanajvýš nutné, aby si zástupcovia všetkých oddelení stanovili jednotnú víziu. Na jej základe si určia, komu bude nový laptop najlepšie slúžiť, kde bude využívaný a aké nároky musí spĺňať.

Cesta notebooku – vývoj

Následne sa pozornosť všetkých upína k otázkam voľby materiálu, chladenia, architektúry a celkového rozloženia komponentov alebo voľby dizajnu. Tieto stretnutia prebiehajú spravidla formou brainstormingu, a tak sa všetci snažia vyťažiť maximum zo seba aj ostatných.

Prvé náčrty podporia spoločnú víziu

Vlastnosti notebooku už boli stanovené, takže jeho návrh prechádza do rúk grafikov, ktorí sa púšťajú do náčrtov vonkajšieho dizajnu. Všetky prvky musia byť zakreslené detailne, pretože neskôr slúžia na výrobu makety navrhovaného laptopu.

Cesta notebooku – náčrt notebooku

Na dizajnovej prezentácii sa samozrejme podieľa celý tím grafikov, ktorí neustále spolupracujú a vzájomne vylepšujú svoju prácu. V nasledujúcom videu uvidíte, kde dizajnéri čerpajú inšpiráciu.

Nakoniec predloží dizajnové oddelenie maketu, ktorá verne demonštruje najmä vonkajšie parametre laptopu.

Pri vývoji notebooku nezostáva nikto mimo diania

Akonáhle je dizajnová stránka hotová, prichádza jedna z najnáročnejších úloh – dostať do definovaného dizajnu všetky komponenty tak, aby spolu dokonale fungovali. Slova sa preto ujímajú technickí inžinieri, s ktorými vývojári a pracovníci Intelu/AMD prenesú všetok hardvér do nákresov.

Cesta notebooku – Intel, Microsoft, Lenovo, Quanta Computer

Zástupca spoločnosti Intel alebo AMD dodá referenčný návrh základnej dosky, ktorý v spolupráci so zástupcami jednotlivých oddelení upraví podľa potrieb šasi (vnútorného aj vonkajšieho rozloženia laptopu). Zároveň musí špecialista z Intelu zaistiť správne prepojenie s ďalšími komponentmi.

O úspešnosti notebooku často rozhoduje jeho dizajn, a preto je nevyhnutné dodržať grafický originál. V priebehu celého vývoja sa pracovníci stretávajú s prekážkami a výzvami, ktorých prekonanie mnohokrát spočíva v najmenších detailoch. Napríklad v prípade výkonných notebookov sa musí riešiť proces chladenia, kvôli ktorému je potrebné reorganizovať usporiadanie niektorých komponentov.

Diskusii podlieha aj voľba materiálu, spôsob chladenia, umiestnenie reproduktorov aj konektorov alebo odvod tepla. Veľkú pozornosť si zaslúži klávesnica, ktorá má napríklad v prípade notebookov Lenovo ThinkPad ergonomicky tvarované klávesy. Zaujímavé poňatie ponúka aj HP Spectre 3, u ktorého je ultra tenká klávesnica potlačená písaným písmom.

Alienware – notebook

Neoddeliteľnou súčasťou prenosných počítačov sú tiež tablety a zariadenia 2 v 1, ktoré môžete v niekoľkých sekundách premeniť na tablet. V prípade týchto zariadení je oveľa náročnejšie zmestiť všetky komponenty do ešte menšieho priestoru a zároveň udržať vysoký komfort a výkon.

HP Spectre 3 Acer Switch 3 Fujitsu Luce

Microsoft vstupuje do vývoja až v prípade, že komponenty spolu odmietajú spolupracovať po softvérovej stránke. V takom prípade musí špecialista z Microsoftu upraviť ovládače a základnú verziu softvéru tak, aby OS na novom notebooku fungoval, bez problémov reagoval na všetky požiadavky, prijímal ovládače aj aktualizácie a nezamŕzal ani pri náročnej práci.

Najväčší výrobcovia notebookov majú svoje vývojové laboratóriá mimo hlavné sídlo, a to často v inej krajine. Napríklad čínske Lenovo sídli v domácom Pekingu, zatiaľ čo svoje vývojové laboratóriá presťahovalo do japonského Jamato. Na rozdiel od spoločnosti Lenovo, japonská Toshiba drží na domácej pôde okrem hlavného sídla aj vývojové laboratóriá, a iba svoje výrobné závody presťahovala do vedľajšej Číny.

Týždne práce prechádzajú do výroby

Po dokončení všetkých návrhov vrátane načrtnutých riešení preberá podklady výrobný úsek, aby vytvoril prvé prototypy – vo väčšine prípadov prebieha výroba u CM alebo ODM výrobcov, ktorí sa podieľali už na samotnom vývoji notebooku. Najskôr je vyrobených len niekoľko kusov, ktoré výrobca odosiela späť do testovacích laboratórií.

Cesta notebooku – vývoj, výroba, testovanie

Komponenty sú dodávané s ovládačmi, ktorých funkčnosť v prípade potreby špecialista z Microsoftu upraví pre nový laptop. Akonáhle vypiluje stabilitu aj kompatibilitu systému Windows na novom laptope, spoločnými silami nakoniec vývojári vyladia aj posledné detaily.

Výsledky najlepšie posúdia náročné testy

Prototypy podliehajú dôkladnému testovaniu, pri ktorom pracovníci odhalia nedostatky, alebo naopak podporia svoje rozhodnutia. Niektoré notebooky sa tak pýšia splnením armádnych nárokov a držia prestížnu certifikáciu medzinárodného významu. Iné notebooky zas dostanú len základnú ochranu, ktorá je ale úplne postačujúca pri bežnom používaní doma alebo v kancelárii.

Testovanie prototypov prebieha v špecializovaných laboratóriách, kde musia provizórne notebooky odolať nárazom, vydržať záťažové testy hardvéru alebo si poradiť so spracovaním množstva operácií naraz. Spôsob a obťažnosť testovania závisí na kvalite a využití notebooku. Kým sú laptopy nižšej cenovej kategórie prevažne z plastu a niekoľkých tvrdených súčastí, pre drahšie laptopy za stovky eur využívajú výrobcovia pevný hliník a celkovo kvalitnejšie komponenty, ktoré zvládnu podstatne väčšiu záťaž.

Pri testovaní si niektoré laptopy prechádzajú doslova peklom. Jedine tak ale výrobca získa istotu, že vydržia v bežnej aj náročnej prevádzke. Len ťažko si je možné predstaviť, že by niekto z nás zaobchádzal v reáli s notebookom ako s kusom dreva. Najlepšie nám ukáže testovanie notebookov spoločnosť MSI, popredný špecialista na herné notebooky.

Napríklad Lenovom ThinkPad X1 Carbon 5 voda pretečie bez toho, aby poškodila komponenty a bez následkov odolá pádu aj z trojmetrovej výšky. Takéto notebooky pochopiteľne kúpite za oveľa vyššiu cenu, tá sa vám ale vráti v kvalite použitého materiálu, výkonu a celkovej životnosti. Často tak nachádzajú využitie na cestách alebo v náročných podmienkach výrobných prevádzok a prírody. Na prenášanie naopak nie sú príliš vhodné bežne dostupné notebooky nižšej cenovej triedy, ktoré sa môžu poškodiť už pri páde z malej výšky.

Lenovo ThinPad – oheň a mráz Lenovo ThinkPad – voda

Displej notebooku podlieha tlakovému testu, kedy robot vykoná niekoľko tisíc stlačení v rôznych oblastiach monitora. Výrobca si tak overí, že displej zvládne neprimeranú manipuláciu, prehnutie v taške alebo pád na malý predmet.

Podobný proces prebehne tiež pri kontrole klávesnice, kde je ale počet stlačenie niekoľkokrát vyšší. Aby sa výrobca ubezpečil, že notebook znesie drnčanie vo vlaku aj na cestách a že komponenty bez následkov odolajú otrasom pri prenose, podrobia ho testu na „vibračnej podložke“, ktorá s ním niekoľko hodín v rôznej sile trasie.

Úspešnými testami štartuje masová produkcia

Po úspešných testoch prototypov sa výroba konečne presúva na výrobné linky, kde budú notebook robotníci a stroje skladať z jednotlivých komponentov. Celý proces montáže prebieha veľmi podobne v prípade všetkých známych aj menej známych značiek. Základ notebooku tvorí pevné telo, do ktorého pracovníci usadia základnú dosku s integrovaným chipsetom. K nej pripoja procesor, grafickú kartu, RAM a ďalšie súčasti. V dôsledku znižovania nákladov majú lacnejšie prenosné počítače so základnou doskou napevno spätú aj grafickú kartu a operačnú pamäť RAM.

Výroba prebieha z veľkej časti v bezprašných a izolovaných zónach, aby nedošlo k znečisteniu citlivých komponentov, ako je procesor, chipset, grafická karta alebo vodiče. Prvé nedostatky sa prejavia už pri konštruovaní laptopu, no iné nedostatky môžu ujsť pozornosti – najmä softvérová ​​funkčnosť.

Akonáhle je základná doska osadená v tele notebooku, prichádza na rad pripojenie pevného disku (HDD alebo SSD), klávesnica, obrazovky a v niektorých prípadoch ešte CD-ROM a podobne. Pre skúsených montérov predstavuje zloženie notebooku „zábavu na dvadsať minút“. Ale vzhľadom k deľbe práce vychádza zloženie notebooku v prepočte na pracovníka len na pár minút.

Niektorí možno stále žijú v domnienke, že za výrobou prenosných počítačov najväčších spoločností stoja špeciálne vyškolení pracovníci, ktorí ich kompletizujú vo futuristických dielňach. Skutočnosť je ale taká, že 90 % svetovej produkcie notebookov prebieha na Taiwane. A to nie vo vlastných továrňach každej spoločnosti, ale hromadne u ODM výrobcov, pričom iba tretina svetovej produkcie vyjde z výrobných závodov Quanta Computer.

i O post najväčšieho výrobného centra notebookov sa delí Taiwan a Juhočínsky Shenzhen, ktorý je okrem iného najväčším výrobným strediskom spotrebnej elektroniky na svete.

Je preto bežné, že tí istí pracovníci vyrábajú jeden mesiac notebooky pre HP, a ďalší mesiac pre MSI alebo lokálnu značku, ktorá nikdy neprekročí hranice krajiny. A tu je názorná ukážka, ako skladá notebook krok za krokom jediný pracovník.

ODM výrobcovia zaisťujú produkciu pre veľké aj malé značky. Už spomínanej spoločnosti Quanta Computer zadáva výrobu napríklad Apple, Lenovo, Acer, HP (Hewlett-Packard), Dell, Fujitsu, Toshiba a mnoho ďalších. Druhým najväčším ODM výrobcom je rovnako taiwanská spoločnosť Compal Electronics.

Laptop – výroba

Cesta notebooku – výroba notebooku na Tchaj-wanu Výroba tabletov Apple na Tchaj-wanu Výroba notebooku laptopu

V ďalšom dieli sa pozrieme, kam notebooky z výroby putujú a ako dlho ich cesta trvá.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií