Čističky vzduchu: prevencia voči vírusom?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Aktuálne dianie so sebou prináša okrem iného otázku, ako sa účinne brániť proti nákaze. Okrem dodržiavania opatrení, ktoré nariadila vláda, je veľmi dôležitá dôkladná osobná hygiena. Ak však chcete pre svoje zdravie urobiť ešte niečo navyše, kúpte si do domácnosti čističku vzduchu, ktorá vďaka zodpovedajúcemu filtru dokáže zachytiť aj nebezpečné vírusy, a prispeje tak k udržaniu zdravia celej vašej rodiny. V článku vám poradíme, ako vybrať čističku vzduchu, ktorá vám pomôže s prevenciou šírenia vírusov.

Čističky vzduchu: prevencia voči vírusom – OBSAH

 1. Čistička vzduchu ako pomocník v boji proti vírusu – čo (ne)dokáže?
 2. Čističky vzduchu majú rôzne typy filtrov, nie všetky však dokážu zachytiť vírusy
 3. Výkon čističky vzduchu musí zodpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej bude umiestnená
 4. Hlučnosť čističky vzduchu vás bude zaujímať najmä pri nočnej prevádzke
 5. Náklady na prevádzku čističky vzduchu alebo ako sa prejaví jej chod na účtoch za elektrinu
 6. Doplnkové funkcie čističky vzduchu, ktoré vám uľahčia používanie a pomôžu znížiť náklady na prevádzku
 7. Dizajn čističky vzduchu – zlaďte spotrebič so zostávajúcim interiérom
 8. Kam čističku vzduchu správne umiestniť?
 9. 4 tipy na používanie čističky vzduchu

Čistička vzduchu ako pomocník v boji proti vírusu – čo (ne)dokáže?

Čistička vzduchu pomáha zlepšovať kvalitu vzduchu, ktorý doma nepretržite dýchame. Vďaka zodpovedajúcim filtrom dokáže zachytiť alergény, ako sú pele či prach, ale tiež nebezpečné plesne, baktérie a vírusy. Jej zaobstaranie je tak ideálne v prípade, že máte doma novorodenca, alergika, chováte nejaké zviera, žijete v rušnom prostredí, alebo práve v období svetovej pandémie, kedy môže pomôcť s prevenciou jeho šírenia.

Ani tá najlepšia čistička vzduchu však nedokáže zázraky, a preto stále platí, že medzi najzákladnejšie preventívne opatrenia proti vírusovej nákaze patrí dôkladná hygiena. Nielen doma si preto umývajte ruky častejšie, než ste boli doteraz zvyknutí. Využívajte dostupné alkoholové dezinfekcie a ďalšie dezinfekčné prostriedky na ruky a pokožku. Snažte sa tiež nedotýkať tváre a pri kýchaní a kašľaní používajte vreckovky.

A pretože sú vírusy prenosné nielen pri hovorení, ale aj obyčajnom dýchaní, priľne na najrôznejšie veci, ktoré každodenne používame. Nezabudnite preto aj pomocou dostupných prostriedkov pravidelne čistiť svoj mobilný telefón a ďalšiu elektroniku, kde môžu vírusy a baktérie prežívať až niekoľko dní. Vďaka týmto opatreniam môžete účinne znížiť riziko prenosu. Čím skôr s nimi začnete, tým lepšie.

i

Čo je to koronavírus, aké sú jeho príznaky a aká je aktuálna situácia vo svete? To všetko vám prezradí pravidelne aktualizovaný článok o koronavíruse.

Čističky vzduchu majú rôzne typy filtrov, nie všetky však dokážu zachytiť vírusy

Čistička vzduchu sa obvykle skladá z niekoľkých druhov filtrov, z ktorých každý zachytáva iné typy nečistôt. V dnešnej dobe sa najčastejšie stretnete s modelmi, ktoré kombinujú aspoň dva druhy filtrov zaisťujúce vyššiu účinnosť. Tie najlepšie čističky vzduchu potom ponúkajú až 7 druhov filtrácie v spojení s praktickými funkciami, ktoré majú pozitívny vplyv na spotrebu, a pomáhajú tak šetriť vaše peniaze – čo sa z dlhodobého hľadiska oplatí. Čistička vzduchu totiž nie je investícia na krátky čas. Podľa toho, aký typ nečistôt by mala čistička primárne zachytiť, vyberte zodpovedajúci model. Z akých variantov môžete vyberať?

i

Čo všetko dokáže čistička zo vzduchu odstrániť?
Podľa obsiahnutej filtrácie dokáže čistička zo vzduchu odstrániť pevné častice, baktérie, vírusy, plesne a iné alergény, mikróby a toxické látky, ktoré sa okrem iného môžu uvoľňovať aj zo syntetických materiálov, ktorých môžete mať doma nespočetné množstvo.

Čističky vzduchu s filtrami proti baktériám a vírusom

Duux Tube
Viac
334,90 €
ROHNSON R-9600 PURE AIR

Čistička vzduchu určite patrí do nevyhnutnej výbavy, ak máte doma alergika alebo vás trápia iné dýchacie problémy. Počas...

Viac
216,90 €
Guzzanti GZ 995
Viac
179,22 €

Čističky vzduchu s HEPA filtrom

HEPA filter patrí medzi najdokonalejšie typy filtrácie a v moderných čističkách ho dnes nájdete najčastejšie. A nie je sa čomu čudovať, dokáže totiž zachytiť pevné častice, alergény, baktérie aj vírusy, a to s takmer 100 % účinnosťou. Jeho súčasťou navyše býva aj uhlíkový filter (tiež filter s aktívnym uhlím), ktorý zachytí aj najrôznejšie pachy. Predstavuje preto ideálne riešenie pre alergikov, malé deti a seniorov, pre ktoré zabezpečí kvalitný, dobre dýchateľný vzduch zbavený nečistôt. V domácnosti navyše zníži nutnosť utierania prachu, čo poteší najmä obyvateľov suchých prašných lokalít.

Nevýhodou čističky vzduchu s HEPA filtrom je nutnosť jeho pravidelnej výmeny, z dlhodobého hľadiska tak má vyššie prevádzkové náklady. Zároveň je v prípade tohto typu čističiek dôležité postrážiť si parameter hlučnosti, oproti ostatným modelom s inou filtráciou totiž býva o niečo hlučnejší.

 • Zachytáva baktérie a vírusy s takmer 100 % účinnosťou
 • Zachytáva pevné častice a alergény
 • Uhlíkový filter dokáže zachytávať aj pachy
 • Obmedzuje prašnosť
 • Vyššie prevádzkové náklady
 • Vyššia hlučnosť

Čističky vzduchu s elektrostatickým filtrom

Elektrostatický filter dokáže zachytiť rovnako veľké častice ako HEPA filter, a to až s 99 % účinnosťou. Nedokáže však pohltiť pachy ani dym, a jeho účinnosť je tak o niečo nižšia. Prevádzka má ale úplne bezhlučnú a pri správnej údržbe má filter navyše aj neobmedzenú životnosť. Namiesto výmeny filtra je dôležité ho pravidelne čistiť, z dlhodobého hľadiska sa tak vyznačuje nízkymi prevádzkovými nákladmi.

i

Obstaranie čističky vzduchu s elektrostatickým filtrom neodporúčame v prípade, že patríte medzi alergikov. Filter je totiž potrebné umývať a poletujúce častice pri manipulácii s ním by vás mohli zbytočne dráždiť.

 • Zachytáva baktérie a vírusy s 99 % účinnosťou
 • Zachytáva pevné častice a alergény
 • Bezhlučná prevádzka
 • Nízke prevádzkové náklady
 • Nedokáže filtrovať dym a pachy
 • Nutnosť pravidelného čistenia

Čističky vzduchu s vodným filtrom

Vodný filter zachytáva prachové častice a mikróby na vodnej hladine s účinnosťou 50 – 70 %. Zadržané nečistoty sa usadzujú v nádržke s vodou, a aby nedochádzalo k množeniu baktérií, je potrebné vodu pravidelne vymieňať. Zároveň sa nádržka musí dôkladne čistiť od vodného kameňa. Nižšiu účinnosť a o niečo náročnejšiu údržbu vám však taká čistička vzduchu vykompenzuje nulovými nákladmi na výmenu filtrov. Pri prevádzke navyše vďaka odparovaniu vody zvlhčuje vzduch, čo v domácnosti ocenia najmä astmatici.

 • Zachytáva prachové častice a mikróby s účinnosťou 50 – 70 %
 • Nulové náklady na údržbu
 • Zvlhčuje vzduch
 • Nezachytáva baktérie a vírusy
 • Nutná pravidelná údržba
 • Nutné čistiť od vodného kameňa

Čistička vzduchu s fotokatalytickým filtrom

Fotokatalytický filter dokáže zo vzduchu s vysokou účinnosťou odstrániť nielen vírusy a baktérie, ale aj toxické látky. Na odstránenie nečistôt využíva UV žiarenie, vďaka ktorému za prítomnosti katalyzátora prebieha chemická reakcia, na ktorej konci vzniká voda (vodná para) a oxid uhličitý. Fotokatalytický filter má schopnosť regenerácie, teda ho nie je potrebné vôbec meniť. Je ideálnou voľbou v období zvýšeného výskytu bakteriálnych a vírusových ochorení, počas ktorých bude vhodnou prevenciou.

i

Čistička vzduchu môže okrem hlavného filtra obsahovať tiež predfilter zachytávajúci väčšie častice, ako sú chlpy či perie.

 • Odstraňuje aj toxické látky
 • S vysokou účinnosťou odstraňuje vírusy a baktérie
 • Nízke prevádzkové náklady
 • Môže uvoľňovať ozón

Výkon čističky vzduchu musí zodpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej bude umiestnená

Typ filtra nie je jediným kritériom pri výbere. Dôležitý je tiež výkon čističky vzduchu, ktorý musí zodpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej bude čistička používaná. Bez toho nebude účinná. Všeobecne platí, že čistička by mala vzduch v miestnosti za hodinu prefiltrovať minimálne dvakrát. Ak však máte doma alergika, je potrebné zvoliť čističku s vyšším výkonom – takú, ktorá zvládne vzduch prefiltrovať aspoň štyrikrát za hodinu. Ako výkonnú čističku teda potrebujete? Vzorec na výpočet je jednoduchý:

plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2,5 = potrebný výkon čističky v m3/h

V prípade alergikov nahraďte vo vzorci číslicu 2,5 číslom 4. Ide o informáciu, koľkonásobok celkového objemu vzduchu v miestnosti je čistička schopná za jednu hodinu prefiltrovať.

Hlučnosť čističky vzduchu vás bude zaujímať najmä pri nočnej prevádzke

Pre zachovanie maximálnej účinnosti čističky vzduchu je dôležité, aby bola v prevádzke pravidelne a často. Z tohto dôvodu je vhodné zohľadniť tiež parameter hlučnosti, ktorý by mal byť čo najnižší, aby vás prevádzka čističky vzduchu nerušila. A to ako pri bežných činnostiach, tak aj pri spánku. Hlučnosť sa spravidla odvíja od vzduchového výkonu – čím vyšší výkon čistička vzduchu má, tým hlučnejšia môže byť. Pre pokojný spánok preto odporúčame vyberať čističky vzduchu s možnosťou regulácie výkonu, ktoré pri prevádzke na najnižší stupeň neprekročia hodnotu 30 dB.

Náklady na prevádzku čističky vzduchu alebo ako sa prejaví jej chod na účtoch za elektrinu

Rovnako ako v prípade iných elektrospotrebičov, prirodzene nás zaujímajú náklady na prevádzku. V tomto ohľade sa však nie je čoho báť, pretože spotreba elektrickej energie čističky vzduchu nie je nijako vysoká. Odvíja sa najmä od príkonu vybraného modelu, kedy platí, že čím vyšší príkon čistička vzduchu má, tým je účinnejšia, ale zároveň má aj vyššiu spotrebu energie. Za optimálnu hodnotu sa dá považovať príkon okolo 60 W, čo môžeme prirovnať k spotrebe starej volfrámovej žiarovky.

Náklady sa odvíjajú tiež od použitého typu filtrácie. Čistička vzduchu s HEPA filtrom síce patrí k najúčinnejším, avšak pri prevádzke spotrebováva viac elektriny než ostatné typy. Do úvahy je potom potrebné vziať aj náklady spojené s výmenou filtrov (v prípade, že čistička filtre má).

Doplnkové funkcie čističky vzduchu, ktoré vám uľahčia používanie a pomôžu znížiť náklady na prevádzku

Pri výbere čističky vzduchu zohľadnite aj jej doplnkové funkcie, ktoré vám pomôžu znížiť náklady na prevádzku.

 • Možnosť regulácie výkonu oceníte najmä v noci, kedy je vhodné znížiť výkon čističky vzduchu na minimum. Tým totiž rapídne znížite jej hlučnosť.
 • Nočný režim je zautomatizovaná funkcia na nastavenie nízkeho výkonu v spojení s nízkou hlučnosťou pre pokojný a ničím nerušený spánok.
 • Senzor kvality ovzdušia priebežne kontroluje kvalitu vzduchu a podľa toho reguluje svoj výkon. Vďaka tomu dochádza k zníženiu spotreby energie.
 • LED displej s ukazovateľom aktuálneho stavu vzduchu vám uľahčí kontrolu nad situáciou v miestnosti a zobrazí podrobnejšie informácie.
 • Časovač umožňuje nastaviť čistenie vzduchu na konkrétny čas.
 • Detská poistka ochráni čističku vzduchu a jej nastavenia pred deťmi.

V ponuke môžete naraziť aj na čističky vzduchu s ionizátorom, ktorý zvyšuje efektivitu a účinnosť čistiaceho mechanizmu. Samostatný ionizátor pomocou záporných iónov zhromažďuje prachové častice, avšak nie je schopný ich sám odstrániť. V spojení s čističkou vzduchu sa tak ich funkcie vzájomne doplnia a filtrácia ovzdušia je oveľa účinnejšia. Záporné ióny kyslíka vo vzduchu navyše zapríčinia pocit, ako by ste dýchali v prírode po búrke.

Dizajn čističky vzduchu – zlaďte spotrebič so zostávajúcim interiérom

Čističku vzduchu budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou dosť často na očiach. Preto nie je na škodu zohľadniť tiež dizajn, ktorý by mal korešpondovať so zostávajúcim interiérom. Len tak totiž zaistíte, že čistička vzduchu splynie s okolitým prostredím a nebude pôsobiť rušivo. Našťastie sú dnes bežne k dispozícii všemožné dizajnové vyhotovenia, z ktorých si vyberiete model ako do modernej, tak aj klasickej domácnosti.

Kam čističku vzduchu správne umiestniť?

Umiestnenie čističky vzduchu má veľký vplyv na jej správne fungovanie. Aby mohla pracovať správne a efektívne, mala by byť umiestnená ideálne v strede miestnosti tak, aby jej v čistení nebránil žiadny nábytok, kvety ani iné dekorácie. Pracuje totiž s cirkuláciou vzduchu, s ktorej pomocou naháňa nečistoty k sebe, aby ich mohla pohltiť. Nepatrí na zem ani tesne k stropu, odporúčaná výška umiestnenia je v úrovni vášho pasu. Nemala by stáť priamo pri stene alebo v rohu miestnosti, a v žiadnom prípade ju neumiestňujte blízko zdroja tepla ani ju počas prevádzky ničím nezakrývajte.

i

Ak plánujete čističku vzduchu presúvať medzi miestnosťami, oceníte, keď bude navyše vybavená kolieskami. Čistička totiž vzduch vo vedľajšej miestnosti nevyčistí.

 

4 tipy na používanie čističky vzduchu

Aby bolo čistenie baktérií a vírusov v ovzduší domácnosti pomocou čističky naozaj účinné, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

 1. Pre maximálnu účinnosť čističky vzduchu sa odporúča mať v miestnosti počas prevádzky zatvorené dvere aj okná.
 2. Čas používania sa odvíja od úrovne znečistenia vzduchu, počtu ľudí v miestnosti a ich aktuálneho zdravotného stavu.
 3. Minimálny čas prevádzky je však jedna hodina, kratší interval použitia je úplne neefektívny.
 4. Dôležitá je tiež správna a pravidelná údržba čističky vzduchu a obsiahnutých filtrov. Vhodný postup nájdete vždy v pribalenom manuáli.
i Informácie o koronavíruse na Alza.sk

V období zvýšeného výskytu viróz je odporúčané dodržiavať základné hygienické pravidlá a vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou osôb. Je preto dosť možné, že budete viac času tráviť doma. S udržaním kvality vzduchu v domácnosti vám pomôže čistička vzduchu so zodpovedajúcim filtrom, ktorý zachytí škodlivé baktérie a vírusy. Nepodceňte prevenciu, ktorá je pre úspešné prečkanie aktuálnej situácie dôležitá.

Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií