Nakupování budoucnosti Launch Apple 1

Čo je Blu-ray?

Zobraziť katalóg

Blu-ray. S týmto pojmom sa bežne stretnete pri výbere televízorov, domácich kín a samozrejme prehrávačov videa. Čo všetko sa ale pod názvom Blu-ray disc skrýva? Aká je história Blu-ray discu a akú súvislosť má vývoj Blu-Rayu s DVD? A prečo sa v názve „Blu-ray disc“ píše slovo „Blue“ bez „e“ na konci? Dozviete sa v tomto podrobnom článku o Blu-ray technológii.

Čo je Blu-ray?

  1. Čo je Blu-ray?
  2. Aká je história Blu-ray discu?
  3. Prečo sa Blu-ray disc volá Blu-ray disc?
  4. Ako Blu-ray disc funguje?
  5. Aké formáty na Blu-ray diskoch nájdeme?
  6. Aké sú rozlíšenia Blu-ray discu?
  7. Čo je potrebné na sledovanie Blu-ray filmov?
  8. Aký má Blu-ray zvuk?
  9. Akú má Blu-ray disc konkurenciu?

Čo je Blu-ray?

V dnešnej dobe asi nie je príliš veľa ľudí, ktorí by nevedeli, čo je Blu-ray. Ale vedeli ste, aké bolo pozadie jeho vzniku a prečo sa Blu-ray vlastne volá Blu-ray?

Blu-ray disc, skrátene Blu-ray alebo BD (niekedy chybne BR), je disk na prehrávanie videa, konkrétne formátov MPEG-2, H.264 a SMPTE VC-1. Blu-ray je najkvalitnejším nosičom videa, ktorý pojme video v rozlíšeniach 4K a Ultra HD, a to vrátane 3D.

V tomto článku zistíte, čo je Blu-ray, ako funguje a ako sa začal jeho vývoj v temných VHS časoch, keď ešte nikto ani netušil, čo je Blu-ray disc vlastne zač. Dočítate sa, akú konkurenciu Blu-ray má alebo mal a aké kodeky tento formát prehráva.

Aká je história Blu-ray discu?

Začnime najskôr pri DVD disku, ktorý Blu-Ray disku predchádzal. V 90. rokoch minulého storočia prebiehal vývoj DVD dosť chaoticky, keďže každý elektronický gigant ho chcel pre seba a snažil sa DVD technológiu dotiahnuť na vlastnú päsť, bez ohľadu na výsledky konkurenčných firiem.

Koncom 90. rokov však došla spoločnostiam Sony a Philips trpezlivosť a začali spoločne vyvíjať nový formát, ktorý by DVD prekonal. Vývoj nového video nosiča bol oficiálne predstavený v roku 2000 a zároveň boli ustanovené pravidlá pre vývojárov, aby sa neopakovali problémy ako pri vynájdení DVD.

V roku 2002 dostala technológia oficiálny názov Blu-ray Disc a o rok neskôr bol predstavený prvý Blu-ray prehrávač na svete – Sony BDZ-S77. Stál 3 800 USD a dal sa kúpiť len v Japonsku. Do zvyšku sveta Blu-ray nedorazil pre postoj hollywoodskych štúdií, ktorým vadilo, že Blu-ray disc nie je chránený proti kopírovaniu, a odmietli tak poskytnúť autorské práva svojich filmov.

Sony BDZ-S77
Tak to je on, prvý Blu-ray prehrávač na svete, Sony BDZ-S77.

Až keď konzorcium AACS LA prišlo s protipirátskou ochranou Blu-ray discu o rok neskôr, dal Hollywood novému formátu zelenú. Obštrukcie Hollywoodu však boli neoprávnené, pretože používatelia veľmi skoro zistili, ako ochranu prelomiť.

Na Slovensko Blu-ray dorazil až v roku 2007.

Prečo sa Blu-ray disc volá Blu-ray disc?

Spoločnosti Sony a Philips na úplnom začiatku vývoja nového formátu vychádzali z dvoch technológií, ktoré využívali modrý laser: prvá sa volala Ultra Density Optical, skrátene UDO, druhá DVR Blue, na ktorej Sony s Philipsom ešte spolupracovali so spoločnosťou Pioneer. Podľa vzoru druhej technológie, ktorá mala svetelný zdroj laseru priamo v mene, dostal v roku 2002 aj vznikajúci princíp prehrávania slovo „Blue“ do svojho názvu – Blue Disc.

Čo je Blu-ray?

O rok neskôr do názvu technológie pribudlo slovo „Ray“ (lúč) a zároveň ubudlo písmeno E v slove „Blue,“ aby sa dal názov oficiálne zaregistrovať. Pojem Blu-ray Disc, skrátene Blu-ray, tak bol na svete.

Ako Blu-ray disc funguje?

Podobne ako v prípade gramofónu sníma ihla hudobnú stopu z vylisovaných drážok na vinylovej platni, tak aj modrý laser sníma napálené dáta na Blu-ray disku. „Drážky“ Blu-Ray disku, tzv. pity, však majú narozdiel od gramofónov mikroskopické rozmery, ktoré sa počítajú v nanometroch. Pre predstavu, jeden nanometer je jedna miliardtina metra.

i Viete, ako sa vyvíjal princíp fungovania v prípade gramofónu? Dozviete sa z nášho článku Vinylové platne a retro gramofóny zažívajú renesanciu.

Blu-ray disk má rovnaké fyzické parametre ako CD či DVD (12 cm či 8 cm v priemere a hrúbka 1,2 mm), ale rozdiel oproti starším kamarátom spočíva v modrom lasere: kým červená laserová dióda v prípade bežných CD či DVD prehrávačov využíva laser s vlnovou dĺžkou 650 nanometrov, modrý laser v prípade Blu-ray prehrávača má iba 405 nanometrov. Vďaka tomu dokáže čítať aj oveľa hustejšie zapísané dáta, ktorých sa tak na plochu disku zmestí približne 5-krát viac. Ak o porovnáme s kapacitou DVD 4,7 GB, Blu-ray disk obsiahne až 25 GB dát na jednu vrstvu.

Aké formáty na Blu-ray diskoch nájdem?

Dáta na Blu-ray disku sú uchovávané v troch formátoch: MPEG-2, H.264 a VC-1.

MPEG-2 znižuje veľkosť dátového toku bez toho, aby sa znížila kvalita. Spoločne so zvukom je „zabalený“ do multimediálneho kontajnera BDAV MPEG-2 Transport Stream a napálený na Blu-ray disk. U výrobcov Blu-Ray produktov ide o často používaný formát.

Čo je Blu-ray?
V kombinácii s domácim kinom môžete Blu-ray formát premeniť na zbraň hromadného ničenia na poli domácej TV zábavy.

Formát H.264, inak tiež uvádzaný ako MPEG-4 AVC, ponúka pri rovnakej veľkosti dvakrát vyššiu kvalitu ako MPEG-2.

Tretí do partie je kodek VC-1, ktorý má, až na pár drobných rozdielov, podobné vlastnosti ako MPEG-2. Dva posledne menované formáty majú spoločné aj to, že ide o dva najčastejšie používané kodeky v prípade internetového streamovania.

Aké sú rozlíšenia Blu-ray discu?

V prípade Blu-ray discu sa štandardne používajú rozlíšenia 720p (HD), 1080p (Full HD) a 2160p (Ultra HD/4K). Na Blu-Ray tak prehráte filmy v tej najvyššej možnej kvalite.

Čo je Blu-ray?
4K rozlíšenie využije potenciál Blu-ray discu naplno.

Špecialitou je možnosť sledovať Blu-ray filmy v 3D.

Čo je potrebné na sledovanie Blu-ray filmov?

Záleží na rozlíšení, v akom chcete filmy sledovať. Ak sa uspokojíte s najnižším Blu-ray rozlíšením, stačí vám štandardný Blu-ray prehrávač, televízor s logom HD Ready a, samozrejme, film na Blu-ray disku. Taktiež môžete sledovať film na PC – ak prehrávanie Blu-ray podporuje.

Pokiaľ chcete pozerať na filmy v tej najvyššej možnej kvalite, povedzme napríklad v 4K rozlíšení, budete musieť do výbavy trochu zainvestovať: musíte kúpiť film na Blu-ray 4K Ultra HD disku (obaly sú úplne hore označené špeciálnym lemom), trochu lepší Blu-Ray prehrávač (pred kúpou si overte, či vami vybraný prístroj dokáže prehrávať 4K formát), no a v neposlednom rade musíte zainvestovať do 4K televízora, čo je, samozrejme, tá najdrahšia položka na zozname.

i Viete, že...
Blue-Ray disky dokážu prehrať aj niektoré herné konzoly, ako napríklad Play Station 4 či XBox One? Pokiaľ radi nielen pozeráte na filmy, ale aj hráte hry, môžete nákupom jednej z konzol prepojiť dve zábavy do jednej.

Ak by ste radi pozerali na filmy v 4K rozlíšení na PC, musíte prejsť podobnou procedúrou: zohnať film na 4K disku, váš počítač musí tento formát podporovať a musíte mať na počítači 4K monitor.

V prípade, že by ste chceli sledovať filmy v 3D, či už na televízore, alebo na PC, musíte dávať pozor na kompatibilitu všetkých prístrojov s 3D. Navyše si musíte overiť, či sú aspoň v prípade jedného produktu súčasťou balenia 3D okuliare.

Aký má Blu-ray zvuk?

Blu-ray ponúka až osemkanálový zvuk 7.1 s podporou vylepšených formátov Dolby Digital Plus a DTS-HD High Resolution Audio, čo z Blu-ray disku robí kvalitný zvukový prehrávač a ideálny prostriedok na zriadenie domáceho kina. Aby ste však zvukový potenciál Blu-Ray disku využili naplno, je potrebné kúpiť receiver, soundbar alebo kvalitnú reproduktorovú sústavu.

? Chcete si zaobstarať domáce kino alebo soundbar a neviete, ako na to? Inšpirujte sa naším článkom Ako vybrať domáce kino.

Akú má Blu-ray disc konkurenciu?

V čase zrodu Blu-Ray disku boli jeho konkurenciou dožívajúca VHS kazeta a DVD technológia. DVD sa kvalitou síce nemohlo Blu-Ray disku rovnať, ale vďaka nižšej investičnej cene (či už prehrávačov, filmov alebo televízorov, ktoré ani nebolo potrebné kupovať nové) množstvo filmových fanúšikov dávalo prednosť DVD pred Blu-Rayom. Predovšetkým v našich končinách je stále veľká skupina divákov, ktorá nedá na DVD dopustiť.

Čo je Blu-ray?
HD DVD Blu-Rayu vzdoroval statočne, ale nakoniec bol konkurenčným formátom jasne prevalcovaný. Blu-ray je však nekompromisný.

Čo sa týka konkurencie v rovnakej „váhovej“ aj generačnej kategórii, mal Blu-ray rivala v podobe HD DVD technológie, ktorú vyvíjala spoločnosť Toshiba. Hoci to s HD DVD v niektorých chvíľach vyzeralo nádejne, Blu-ray svojho konkurenta nakoniec prekonal a Toshiba vývoj HD DVD v roku 2008 sama ukončila.

V súčasnosti Blu-ray nemá medzi dátovými nosičmi konkurenciu. Trochu mu síce konkuruje rozširujúci sa fenomén internetových televízií, ale pretože 4K obsahu je na tejto platforme stále málo, pre niekoľko najbližších rokov sa domáce sledovanie videí v tej najvyššej kvalite bez Blu-ray skrátka nezaobíde.

Sony BDP-S3700B
Blu-Ray prehrávač – prehráva Blu-ray a DVD, stolný, podpora AVI, JPEG, MKV, MPEG, MPEG1, MPEG2, MPEG4 a XviD, s DLNA, s ethernetom, s HDMI, s koaxiálnym audio výstupom a s WiFi

-6% 109,90 €
103 € bez DPH 85,83 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: GS500s1
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB28
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi