Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Počas sviatkov 10.4. a 12.4. je otvorený iba  showroom v Bratislave. V pondelok (13.4.) sú všetky pobočky zatvorené, ale stále sme tu pre vás online.

Ospravedlňujeme sa za prípadné meškanie doručenia objednávok z dôvodu kontrolných opatrení realizovaných v rámci nariadenia vlády SR a následného zdržania zásobovania.

Levé ucho - bezpečné a spoľahlivé nákupy Nová TV s dopravou zdarma

Čo je LTE? Aké ponúka výhody oproti 3G a 2G sieťam?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

So skratkou LTE sa dnes stretneme v parametroch prakticky všetkých moderných mobilných telefónov. Tento, v súčasnosti pravdepodobne najvyspelejší, systém prenosu dát v mobilných sieťach je rýchly, spoľahlivý a bezpečný. Nutná je však jeho podpora zo strany telefónu, pretože s každým prístrojom sa nedá k LTE sieti pripojiť. Preto v súčasnej dobe LTE koexistuje aj so starším systémom 3G. Aké sú výhody systému LTE? A ako dlho ešte budeme môcť používať staršie telefóny so 3G? Odpovede nájdete v dnešnom článku.

Co je LTE?

Čo je LTE? – OBSAH

 1. Čo je LTE?
 2. LTE vs. 4G
 3. LTE rýchlosť a ďalšie výhody v porovnaní so staršími 3G a 2G sieťami
 4. Nevýhody LTE
 5. LTE na Slovensku
 6. Kedy dôjde k vypnutiu 3G sietí?
 7. LTE v Európe

Čo je LTE?

LTE je technológia vysokorýchlostného internetu pre mobilné siete. Ide o nástupcu 2G štandardu GSM. Názov vznikol ako skratka z oficiálneho názvu Long Term Evolution. Oproti starším 3G a 2G sieťam prináša rýchlejšie sťahovanie a nahrávanie dát. Hoci sa môžeme často stretnúť so zaradením LTE medzi 4G siete, formálne stále spadá do 3G. Rýchlosti, ktoré definujú štandard 4G, sú totiž v bežných podmienkach v LTE sieťach stále len ťažko dosiahnuteľné.

Co je LTE?

Čo je LTE? LTE je technológia pre vysokorýchlostný internet. Formálne sa radí medzi 3G siete.

i Pojmy na začiatok

GSM je najrozšírenejší štandard pre mobilné telefóny. V súčasnosti ho na celom svete využíva okolo päť miliárd zariadení. Funguje na bunkovom systéme, čo znamená, že koncový mobil sa pripája pomocou najbližšej bunky. Táto technológia je pomaly na ústupe, čo však neznamená, že by v najbližších desaťročiach úplne vymizla.

GPRS je služba, umožňujúca používateľom smart telefónov v sieti GSM prenos dát, teda aj prístup na internet. Výhodou GPRS je lepšie využitie dostupných prostriedkov, nevýhodou nemožnosť alebo obťažnosť zabezpečenia garantovanej priepustnosti alebo rýchlosti. To môže mať negatívne dôsledky najmä pri sledovaní streamovaných videí či počúvaní hudby.

2G siete patria k najstarším typom mobilných sietí. Z dnešného pohľadu je ich hlavnou nevýhodou orientácia na hlasové siete. Dnes už sú 2G siete veľmi zastarané, no napriek tomu sú na niektorých miestach (napríklad hory) jedinými sieťami, ktoré pomyselne „chytíte“. Na displeji telefónu potom hľadajte buď 2G, alebo Edge.

3G siete priniesli prvý naozajstný internet v mobile. Pôvodná prenosová rýchlosť bola 2 MB/s. Rovnako ako v prípade 2G, aj 3G postupne zastaráva. O jej budúcnosti viď nižšie.

LTE vs. 4G

LTE nie je synonymom pre 4G. Aký je teda hlavný rozdiel medzi LTE a 4G? Najväčšia sila 4G sietí tkvie v možnosti bleskovej rýchlosti – až 1 000 Mbit/s. To LTE nespĺňa, rýchlosť LTE je desaťkrát nižšia, teda okolo 100 Mbit/s pri downloade a 50 Mbit/s pri uploade. Tu sa hodí poznamenať, že uvádzaná rýchlosť sa stále pohybuje skôr v teoretických možnostiach LTE sietí. V domácich podmienkach dosahuje približne 5 až 12 Mbit/s download a 2 až 5 Mb/s upload. A to je asi ten najviditeľnejší rozdiel. Dá sa teda povedať, že LTE je akousi cestičkou k tomu, aby sa čo najrýchlejšie dosiahol štandard 4G. LTE sa tak stalo medzistupňom medzi 3G a budúcim 4G.

LTE rýchlosť a ďalšie výhody v porovnaní so staršími 3G a 2G sieťami

 • Súčasná 3G sieť je dimenzovaná na obmedzenú kapacitu.
 • LTE je obojsmerné a rýchlejšie – download (100 Mbit/s) a upload (50 Mbit/s) – v praxi to teda znamená, že pesničku s veľkosťou 10 MB stiahnete s LTE za zlomok sekundy, na 3G sieti by vám to trvalo približne desaťnásobok času.
 • LTE dosahuje nižšie latencie (tzv. ping), teda oneskorenie pri odosielaní/príjme dát – pozitívne sa to prejaví na spoľahlivosti všetkých služieb, dátových aj hlasových. Znamená to aj prínos pre aplikácie a web – oboje sa vám bude načítať rýchlejšie.
 • Prístroje využívajúce LTE spotrebujú na príjem menej energie mobilné telefóny tak vydržia dlhšie na jedno nabitie batérie.
 • LTE ponúka lepšie pokrytie a je aj v oblastiach, kam skoršie vysokorýchlostné siete nedosahovali. V horšie pokrytých oblastiach navyše ponúka lepšiu stabilitu.
 • LTE je dimenzované na vyššiu kapacitu, čo prináša väčší komfort aj pri značnom vyťažení sietí. To tiež znamená, že mnoho služieb, ako napríklad video-chat, bude fungovať spoľahlivo s menším množstvom výpadkov aj v zaťaženej sieti.
 • LTE ponúka aj niektoré zaujímavé technológie. VoLTE umožňuje spojenie hovoru cez sieť LTE a tým aj zvýšenie kvality prenosu, ViLTE dokonca ponúka používanie videohovorov, nie je však podporovaný všetkými telefónmi. LTE+ umožňuje ešte rýchlejšie surfovanie po internete vďaka súbežnému použitiu viacerých pásiem naraz.

Nevýhody LTE

 • LTE nemusí fungovať na všetkých telefónoch (pozri nižšie).

LTE v Česku

V Slovenskej republike ponúkajú pokrytie LTE v mobile všetci hlavní operátori. Rýchly internet si tak užijete vo svojom mobile či tablete, ak LTE podporujú. Prostredníctvom LTE modemu ho využijete v stolnom počítači alebo notebooku. Najčastejšie sa v tuzemsku možno stretnúť s frekvenciami 800, 1 800 a 2 600 MHz. V súčasnosti sa na Slovensku pripravuje využívanie LTE siete vo frekvenciách v pásme 3,7 GHz (3 600 – 3 800 MHz), ktoré majú slúžiť na poskytovanie širokopásmových služieb koncovým zákazníkom, rýchleho internetu, prípadne digitálnej televízie, a to v kvalite porovnateľnej s optickým pripojením..

Telefón s LTE

LTE v mobile dnes môže mať takmer každý používateľ. Ak patríte medzi nich, môžete si užiť rýchly internet aj mimo svoju domácu sieť.

Čo to znamená pre používateľa? Nutnosť starostlivo študovať parametre telefónu. Tie totiž nemusia podporovať všetky uvedené frekvencie, v tom najhoršom prípade nepodporujú dokonca žiadnu. Inými slovami, daný mobil bude schopný prijímať signál LTE len na niektorých miestach. Tam, kde bude váš operátor vysielať signál na inej ako podporovanej frekvencii, sa budete musieť uspokojiť iba s nižšími prenosovými rýchlosťami klasickej 3G siete. Výsledkom bude napríklad pomalšie surfovanie na internete.

i LTE na Slovensku je takmer všadeprítomné
Podľa tlačových správ jednotlivých operátorov je pokrytie takmer na celom území Slovenska. Najlepšie je na tom O2, ktorého pokrytie je 94,2 %. Tesne za ním je Slovak Telekom s pokrytím 93,3 %. Na treťom mieste je Orange, ktorého LTE pokrýva 90,5 % Slovenska a na poslednom mieste je 4ka s približne 70 %.

Kedy dôjde k vypnutiu 3G sietí?

Ako sme už spomenuli vyššie, vedľa moderného LTE súbežne funguje aj v súčasnosti už zastaraná 3G sieť. Tá je určená pre staršie zariadenia, ktoré LTE nepodporujú. Ich podiel na trhu však neustále klesá, naproti tomu rastie počet prístrojov, ktoré naopak podporujú LTE. Z vyjadrení operátorov tak vyplýva, že kým budú mať zákazníci telefóny bez LTE, zostane funkčná aj 3G sieť – aj napriek jej zrejmej nevýhody a horšiemu pokrytie. Ak by sa totiž 3G sieť vypla, títo používatelia by zostali bez internetu mimo svoju domácu sieť. Vyzerá to, že k úplnému prechodu od UMTS (starší systém, na základe ktorého funguje 3G sieť) nedôjde skôr ako o niekoľko rokov.

i U 4G to nekončí, v pláne je 5G
Aj 4G siete sa čoskoro stanú len medzistupňom pre ďalšiu verziu, ktorá logicky ponesie označenie 5G. Tieto siete by mali začať fungovať od roku 2020 a priniesť ďalšie navýšenie prenosových rýchlostí (až 10 GB/s). Budú tak pohodlne zvládať aj prenos prvkov virtuálnej reality. Veľmi nízka bude latencia, ktorá by sa mala pohybovať v rádoch jednotiek milisekúnd. Ďalším plusom bude nízka energetická náročnosť.

LTE v Európe

Operátori v európskych štátoch používajú rôzne frekvencie. Zorientovať sa môžete podľa tejto tabuľky:

FrekvenciaČeská republikaNemeckoRakúskoMaďarskoSlovensko
800 MHzT-Mobile, O2, VodafoneO2, T-Mobile, VodafoneA1 TelekomTelekom, Telenor, VodafoneO2, Orange, Slovak Telekom
900 MHzVodafone
1 800 MHzT-Mobile, O2, VodafoneE-Plus, T-Mobile3, T-MobileTelekom, TelenorO2, Slovak Telekom, SWAN
2 100 MHzT-Mobile, O2, Vodafone
2 600 MHzT-Mobile, O2, VodafoneT-mobile, Vodafone3, A1 Telekom, T-MobileTelekom, VodafoneOrange, Slovak Telekom
i Mohlo by vás zaujímať

LTE oproti starším 3G a 2G sieťam ponúka množstvo výhod, v prvom rade vyššiu rýchlosť. Dnes už nie je problém ani pokrytie. Je ale potrebné pamätať na to, že LTE je len ďalšou zastávkou v ceste za 4G sieťami.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi