Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Obrovský výprodej Nakŕmte si čítačku

EKWB Performance 240 (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg
EKWB Performance 240 (RECENZIA A TESTY)

Recenzia

Aktualizované

Dnes si na chladenie procesorov aj grafických kariet môžeme vybrať z nepreberného množstva chladičov. Z klasických vzduchových, ale aj z vodných, ktoré ponúkajú oveľa väčší chladiaci potenciál a možnosť montáže aj do veľmi malých alebo zvláštne riešených skriniek. Žiarivým príkladom je práve set vodného chladenia EKWB Performance 240 z dielne európskeho, svetovo uznávaného výrobcu EKWB, na ktorý sa pozrieme v dnešnej recenzii.

EKWB Performance 240, set vodného chladenia

EKWB Performance 240 (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

  1. Recenzia EKWB Performance 240: Obsah balenia
  2. Recenzia EKWB Performance 240: Kompletizácia a zavodnenie
  3. Recenzia EKWB Performance 240: Výkon a prevádzkové vlastnosti
  4. Záverečné hodnotenie: Ako sa darilo vodnému chladiču EKWB Performance 240?

Recenzia EKWB Performance 240: Obsah balenia

EKWB Performance 240 nie je tak celkom vodný chladič, ako skôr stavebnica. V krabici nenájdete chladič a pár ventilátorov, ako je to v prípade All-in-One chladičov, ale jednotlivé diely, z ktorých si svoj okruh sami postavíte. Môžete si samozrejme zostaviť okruh podľa vlastného návrhu, ak sa ale vo výbere komponentov nevyznáte, EKWB Performance 240 je produkt priamo pre vás. Tento set je určený iba na chladenie procesora. Skladá sa z plnohodnotných dielov bez kompromisov, v prípade potreby možno pohodlne rozšíriť o ďalší radiátor, blok pre grafickú kartu alebo iné komponenty podľa vašich potrieb. Takže čo na nás v krabici čaká?

EK-Supremacy EVO Kit Edition

EK-Supremacy EVO, vodný blok nepochybne patriaci medzi to najlepšie, čo možno aktuálne kúpiť, v tomto prípade vo verzii Plexi. Je teda priehľadný, súčasťou balenia sú aj diódy, ktoré blok skvele nasvietia, môžete si teda užiť aj trochu toho RGB. Ďalej sa v balení EKWB Performance 240 nachádza všetok montážny materiál pre takmer všetky aktuálne aj neaktuálne sockety Intel aj AMD, vnútorné náhradné diely bloku pre prípad straty či poškodenia a tuba s tepelnou pastou Thermal Grizzly. Blok je CNC sústružený z medi a jeho povrch je niklovaný. Základňa chladiča je dokonale hladká ako zrkadlo.

EK-Supremacy EVO Kit Edition
Vodný blok EK-Supremacy EVO, ktorý sa dodáva v sete EKWB Performance 240.

EK-Coolstream RAD PE 240

Balenie EKWB Performance 240 obsahuje tiež EK-Coolstream RAD PE 240, čo je v podstate celkom bežný 120 × 240 mm medený radiátor s matne čiernou povrchovou úpravou a pekným logom EKWB, ktoré napokon môžeme nájsť na väčšine produktov tejto značky. Pre prípad, že by ste ho chceli osadiť ďalšími ventilátormi, z oboch strán sú pripravené závity. Otvory pre fitingy sú len z prednej strany.

EK- Coolstream RAD PE 240
V EKWB Performance 240 nájdeme aj radiátor EK-Coolstream RAD PE 240.

2× EK-Vardar F3-120

EK-Vardar F3-120, dva 120 mm ventilátory s vysokým statickým tlakom sú ovládateľné signálom PWM. Dosahujú maximálne otáčky 1 850 RPM a sú kompromisom solídneho prietoku vzduchu a ticha. Rám aj lopatky sú plastové, kábel má čierne opletenie. Ventilátory Vardar majú svoj typický dizajn, podľa ktorého ich bezpečne spoznáte.

EK- Vardar F3
Ventilátory EKWB Performance 240 sa volajú EK-Vardar F3-120. V balení nájdeme dva.

EK-XRES 140 Revo D5 PWM

EK-XRES 140 Revo D5 PWM je expanzná nádoba setu EKWB Performance 240. Vyrobená je z plastu a plexiskla, s integrovanou pumpou Laing D5, taktiež ovládateľnou cez PWM. V balení sa nachádza aj syntetická hubka, plexi trubička a plexi logo, ktorými možno upraviť vzhľad nádoby a prúdenie vody v nej. Ďalej vnútri nájdeme príslušenstvo na ukotvenie nádoby ako horizontálne, tak vertikálne kdekoľvek, kam je možné pripevniť 120 mm ventilátor. No a nakoniec sú pribalené dva silentbloky, ktoré zamedzia prenosu vibrácií z pumpy na konštrukciu skrine a následnému nepríjemnému bzučaniu.

D5 Pump, Pumpa Laing D5
Jadrom EK-XRES 140 Revo D5 PWM je pumpa Laing D5, ktorá nebude mať s poháňaním okruhu EKWB Performance 240 najmenší problém.

Pumpa Laing D5 je rovnako, ako to bolo pri bloku Supremacy EVO, jedna z najlepších a najpoužívanejších púmp v rámci vodného chladenia. Oproti taktiež obľúbenému modelu DDC je väčšia, silnejšia a tichšia. Môžeme ju vidieť vo veľmi zložitých a členitých okruhoch, pri ktorých je sila a tlak pumpy rozhodujúca. Vzhľadom na jednoduchosť EKWB Performance 240 sa môže javiť ako zbytočný luxus, ale s prihliadnutím na možnosti rozšírenia nám tu D5 zaručuje takmer neobmedzené možnosti a záruku spoľahlivosti. Napájaná je klasickým MOLEX konektorom a ovládaná je 4-pinovým konektorom používaným na pripojenie ventilátorov.

EK-Duraclear 9,5/12,7 mm 2 m

EK-Duraclear 9,5/12,7 mm, dva metre čírej hadice bez defektov a značiek. Pasuje do dodaných 10/13 mm fitiniek, veľmi často používaný priemer, ktorý je dostatočný na bezproblémové prúdenie vody v okruhu. Hadica je celkom mäkká, v ohyboch sa neláme. Dva metre pre tento okruh vystačí aj v tých najväčších skriniach.

EK- Duraclear 9,5/12,7 mm
Čírej hadice EK-Duraclear 9,5/12,7 mm nájdeme v krabici EKWB Performance 240 hneď dva metre.

6× EK-AFC Fitting 10/13 mm

EK-AFC Fitting 10/13 mm, šesť medených fitiniek s niklovaným povrchom a istiacou objímkou so závitom, ktorá zaistí dokonalú tesnosť. Opäť môžeme vidieť logo EKWB. Vnútri sú fitingy šesťhranné, možno ich teda utiahnuť pribaleným imbusom. Objímku po nasadení hadice dotiahneme rukou.

EK-AFC Fitting 10/13
EKWB Performance 240 obsahuje šesť kusov fitiniek EK-AFC Fitting 10/13 mm.

EK-Cryofuel Clear 100 ml

V EKWB Performance 240 nájdeme tiež EK-Cryofuel Clear 100 ml, číry koncentrát určený na zmiešanie s destilovanou vodou v pomere 1 : 9. Stačí teda naliať do nádoby s 900 ml destilovanej vody a máme rovný liter kvapaliny s aditívami, ktorá zaručí bezproblémový chod okruhu bez korózie a zanášania.

EK- Cryofuel Clear 100 ml
Výrobca nezabudol k EKWB Performance 240 pribaliť ani chladiaci roztok, konkrétne ide o 100 ml EK-Cryofuel Clear.

ATX 24-pinový konektor a ďalšie príslušenstvo

EK-ATX 24-pinový konektor slúži na zopnutie zdroja bez spustenia počítača. Tento jednoduchý zlepšovák použijeme pri plnení okruhu. Vďaka rozdvojke napájania v balení EKWB Performance 240 môžeme oba ventilátory ovládať z jedného konektora základnej dosky.

i Z nášho hardvérového magazínu by vás mohlo tiež zaujímať:

Recenzia EKWB Performance 240: Kompletizácia a zavodnenie

Samotná kompletizácia nie je nijako náročná, bezpochyby ale zaberie viac času ako inštalácia vzduchového chladiča alebo All-in-One vodného chladenia. Tento okruh nestaviame mimo počítač, ale priamo do neho, diel po dieli. Pred inštaláciou odporúčam vybrať grafickú kartu, uľahčí vám to prácu a minimalizujete možnosť poškodenia.

Ako prvé odporúčam osadiť komponenty fitingami. Blok, radiátor, expanznú nádobu, každý diel po dvoch kusoch. Fitingy zaskrutkujeme rukami a zľahka dotiahneme imbusovým kľúčom. Následne už spomínané komponenty nainštalujeme do skrinky. Na zadnú stranu základnej dosky priložíme plechový backplate a z prednej strany zaskrutkujeme stĺpiky. Pred pripevnením bloku je potrebné očistiť procesor a naniesť teplovodivú pastu. Potom už len priložíme blok, nasadíme pružinky a matky. Matky uťahujeme jednu po druhej, vždy o pár otočiek, primeranou silou. Tak docielime rovnomerný prítlak.

EK plnenie vodného okruhu
Na plné zavodnenie okruhu EKWB Performance 240 použijeme zmes roztoku a destilovanej vody v pomere 1 : 9.

Radiátor a pumpu setu EKWB Performance 240 môžete nainštalovať mnohými spôsobmi. Do klasických tower skríň odporúčam osadenie do predného panelu skrine tak, aby cez radiátor prúdil chladný vzduch z miestnosti, nie z vnútra skrine. Ideálne je mať ventilátory v konfigurácii „push“, to znamená že sú pred radiátorom a tlačia vzduch cez neho. Pred týmto krokom budete pravdepodobne musieť zložiť predný panel vašej skrine, potom už len priskrutkovať radiátor a ventilátory dodanými skrutkami.

i Pumpu s expanznou nádobou odporúčam pripevniť na zadnú stranu radiátora. Ak vám to nedovolí grafická karta, možno pumpu pripevniť inam, je ale potrebné mať na pamäti, že nádoba by mala byť ukotvená vertikálne, aby nedošlo k nasávaniu vzduchu, a pokiaľ možno čo najviac vzhľadom k radiátoru.

Pred nasadením hadíc zložíme z fitiniek istiace objímky a pozrieme sa na značenie na bloku a expanznej nádobe. IN a OUT značí smer prúdenia kvapaliny, hadice by mali byť rozvrhnuté tak, aby voda z pumpy prúdila otvorom OUT a do bloku vchádzala otvorom IN. Je to dôležité na správne fungovanie vodného bloku. Vo chvíli, keď toto máme rozmyslené, je čas na strihanie hadíc. Na to nám poslúžia obyčajné nožnice. Hadice striháme tak dlhé, aby nedošlo k zlomeniu, to by znamenalo zúženie a spomalenie okruhu, alebo dokonca úplné zastavenie, čo by mohlo mať pre EKWB Performance 240 fatálne dôsledky. Nakoniec hadice nasadíme na fitingy a upevníme ich istiacimi krúžkami, ktoré utiahneme rukami, opäť primeranou silou.

Pre inšpiráciu sa môžete pozrieť na kompletizáciu okruhu L240, ktorý sa EKWB Performance 240 značne podobá.

V tejto chvíli je okruh EKWB Performance 240 kompletný a na rad prichádza chladiaca kvapalina. Na jej prípravu budeme potrebovať destilovanú vodu (možno kúpiť na väčšine čerpacích staníc), nádobu a dodaný koncentrát. Zmiešaním 900 ml destilovanej vody a 100 ml EK-Kryofuel získame rovný liter chladiacej kvapaliny a môžeme začať so hydratáciou okruhu. Na spustenie pumpy nám poslúži dodaný 24-pinový konektor, ktorý zapojíme na protikus na zdroji. Treba podotknúť, že pumpa by nemala bežať nasucho, po spustení pumpy je teda vhodné priebežne dolievať kvapalinu, kým z okruhu neodíde všetok vzduch. Po odvzdušnení odporúčam nechať okruh pár hodín bežať. Priebežne okruh kontrolujte, či niekde nedochádza k úniku kvapaliny. Ak ste si istí, že všetko tesní, je načase zapojiť 24-pin späť do dosky a môžete spustiť počítač.

Recenzia EKWB Performance 240: Výkon a prevádzkové vlastnosti

V nasledujúcich grafoch sa pozrieme, ako sa EKWB Performance 240 darí proti ďalším chladičom vybaveným 120 × 240 mm radiátorom a dvoma ventilátormi. K dispozícii sú štyri grafy. V prvom vidíme výsledky s delidnutým Intel Core i7-8700K na základnej frekvencii 4,7 GHz, v druhom potom výsledky po pretaktovaní na 5,2 GHz.

EKWB P240 4,7 GHz temp
Teploty procesora Intel Core i7-8700K (4,7 GHz) chladeného EKWB Performance 240 pri stress teste Prime95.
EKWB P240 5,2 GHz temp
Teploty procesora Intel Core i7-8700K (5,2 GHz) chladeného EKWB Performance 240 pri stress teste Prime95.

Tretí a štvrtý graf zobrazuje nameraný hluk. Čo sa teplôt týka, EKWB Performance 240 sa v grafoch drží na prvom mieste. Na základnom takte sú teploty porovnateľné, po pretaktovaní vidíme slušný náskok. Čo sa hlučnosti týka, na základnom takte sú konkurenčné chladiča tichšie, po pretaktovaní ale vidíme EKWB Performance opäť na jeho právoplatnom prvom mieste.

EKWB P240 4,7 GHz sound
Hlučnosť EKWB Performance 240 pri chladení Intel Core i7-8700K (4,7 GHz) v stress teste Prime95.
EKWB P240 5,2 GHz sound
Hlučnosť EKWB Performance 240 pri chladení Intel Core i7-8700K (5,2 GHz) v stress teste Prime95.

Na dosiahnutie týchto teplôt nemusí stačiť len kvalitný chladič, dôležitými faktormi sú tiež kvalitná tepolovodivá pasta a v prípade procesorov Intel tiež delid.

Záverečné hodnotenie: Ako sa darilo vodnému chladiču EKWB Performance 240?

EKWB Performance 240 je prvotriedny zástupca vodných chladičov pre procesory. V prípade potreby možno okruh ľahko rozšíriť o prídavné bloky, radiátory, čidlá a ďalšie komponenty podľa potrieb používateľa. Dielenské spracovanie je vynikajúce. Časti z plexiskla sú krištáľovo čisté, plasty nepôsobia lacno, plastové aj kovové časti sú riadne spracované a všetko do seba skvele zapadá. EKWB sa ako zvyčajne drží svojho decentného dizajnu. Časti k sebe vizuálne ladia, kombinácia plexiskla, lesklého kovu a čiernej je doplnená všadeprítomnými logami EKWB. Nechýba ani implementácia RGB diód vo vodnom bloku na príjemné oživenie zostavy. Jedinou pripomienku by som mal k absencii ďalších otvorov pre fitingy na radiátore a expanznej nádobe. To by zjednodušilo montáž doplnkov, ako sú teplotné čidlá, snímače prietoku, vypúšťacie ventily a ďalšie, a rozšírilo by to možnosti zostavenia.

i Ako EKWB Performance 240 obstál proti ďalším chladičom? Pozrite sa na našu porovnávaciu recenziu AiO vodných chladičov, ktorá vám pomôže s výberom toho správneho chladiča!

Kompletizácia okruhu nie je úplne jednoduchá, ale verím, že ju zvládne aj používateľ bez predchádzajúcich skúseností s vodným chladením. V krabici okrem destilovanej vody nájdete všetko, čo je na stavbu potrebné, vrátane náradia a pekne spracovaného manuálu, kde je stavba krok po kroku popísaná.

EKWB Performance 240 nepatrí medzi najlacnejšie vodné chladiče. V základnej konfigurácii je chladiacim výkonom porovnateľný s najlepšími All-in-One chladičmi, čo sa týka hlučnosti, je na tom ale podstatne lepšie. Najväčšou výhodou je pochopiteľne spomínaná modularita a možnosť rozšírenia. Fantázii sa medze nekladú, okruh má vďaka výkonnej pumpe potenciál na chladenie prakticky celého počítača vrátane základnej dosky, grafickej karty a pokojne aj pamätí. Aktuálne skrinky ponúkajú dostatok pozícií pre ventilátory, kam možno pripevniť ďalšie radiátory, vďaka ktorým bude okruh výkonnejší a pri pretaktovaní vám umožní z vášho stroja vyžmýkať maximálny výkon pri zachovaní už tak tichej prevádzky.

popisok

EKWB Performance 240

Vodné chladenie

EKWB Performance 240 je plnohodnotný vodný okruh chladenia procesora s potenciálom na rozšírenie. Exceluje perfektným spracovaním a použitými materiálmi a rovnako tak prevádzkovými vlastnosťami. Vyzdvihol by som najmä naozaj tichú prevádzku.

Klady

  • Skvelý výkon a tichá prevádzka
  • Modularita, jednoduché rozšírenie
  • Dizajn

Zápory

  • Vyššia cena
  • Oproti AIO zložitejšia inštalácia
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB25
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi