AD elektro AD elektro

Canon EOS 77D (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Canon EOS 77D (RECENZIA)

Niekedy mám pocit, že sa v prípade lacnejších zrkadloviek zrýchľuje tempo uvádzania na trh. Je to chvíľa, čo sa predávajú zrkadlovky Canon EOS 760D, 750D a 80D, a už tu máme ich nástupcov Canon EOS 800D a 77D. Práve tomu poslednému menovanému by som sa chcel viac venovať, pripadá mi totiž z toho zoznamu jednoznačne najlepší. Nečakajte prevratné veci, fotoaparát je skôr len dokonale vyvážený funkciami za výbornú cenu.

Canon 77D verzus 800D, rozdiely medzi novinkami

Súčasne s fotoaparátom Canon EOS 77D bola predstavená aj zrkadlovka Canon 800D, ktorá je v mnohých ohľadoch porovnateľná, ale najzásadnejším rozdielom sú sťažené možnosti ovládania na tele fotoaparátu. Nemá napríklad zadné ovládacie koliesko ani stavový displej na hornej strane fotoaparátu. Neznamená to, že by ste na 800D niektoré funkcie nenastavili, len budete musieť nepohodlne prechádzať menu.

Hoci má byť Canon EOS 77D skôr nástupcom dokonale univerzálneho tela Canon EOS 760D, svojou výbavou patrí skôr k zrkadlovke Canon EOS 80D. Preto to dvojciferné označenie používané pre digitálne zrkadlovky pokročilejších používateľov. Pripadá mi to logické, mne sa totiž 77D páči viac ako 80D, ktorý je o tretinu drahší.

Novinkou je tlačidlo „AF-ON“, ktoré by ste na predchádzajúcich modeloch „stovkovkého“ radu hľadali márne. Majú ho len profesionálnejšie fotoaparáty firmy Canon a je umožnené na ňom používateľsky nastaviť rôzne funkcie súvisiace so zaostrením. Najzaujímavejšia je možnosť nahradiť týmto tlačidlom spúšť fotoaparátu, čo sa týka zaostrovania. Zaostrujete tlačidlom AF-ON a fotografujete spúšťou, čo je pre mnohých používateľov veľmi praktické.

Canon EOS 77D zrcadlovka

Dokonalé ovládanie a dotykový displej

Canon EOS 77D sa v ruke výborne drží. Hoci je menší ako Canon EOS 80D, vďaka ostro vykrojenému gripu je uchopenie oveľa istejšie. Hmotnosť tela je 540 gramov a rozmery 131 × 100 × 76 mm, skôr pripomína zrkadlovku Canon EOS 760D.

Výhodou testovaného tela je jednoznačne to, že je priamo na fotoaparáte množstvo prvkov na ovládanie. Na zmenu nastavenia parametrov snímania nemusíte do menu fotoaparátu. Na zadnej strane fotoaparátu nájdete koliesko známe z vyšších radov fotoaparátov Canon, podobne ako horný stavový displej. Pri fotografovaní to veľmi výrazne zvyšuje komfort používania, na zmenu nastavenia nemusíte dávať telo od oka.

Všeobecne sa telo ovláda podobne ako iné zrkadlovky Canon v porovnateľnej triede. Niektorí používatelia hádam môžu mať problém s prepínaním polohy fotografie/videa priamo páčkou na zapnutie prístroja, ľahko ju môžete omylom prepnúť. Poloha zmeny funkcie pri hľadáčiku mi v prípade iných zrkadloviek prišla praktickejšia.

DSLR Canon 77D EOS zrkadlovka Sigma 35 mm

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 77D, objektív Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM ART, ohnisko 35 mm, clona f/1,6, ISO 100, čas 1/320 s.

Fotoaparát Canon EOS 77D je vybavený dotykovým výklopným displejom s rozlíšením 1 040 000 bodov a uhlopriečkou 7,7 cm. Čo je užitočná vec, ktorá mi veľmi chýba v prípade profesionálnych zrkadloviek Canon. Trochu mi vadil pozmenený spôsob vyklápania, na zrkadlovke Canon EOS 760D je to oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie.

Hoci má byť testovaná novinka podľa špecifikácií menej odolná ako napríklad Canon EOS 80D, vôbec by som sa ju nebál používať za dažďa alebo v prašnom prostredí.

77D verzus 80D: podobné parametre bez prevratných inovácií

Canon EOS 77D ponúka vhodný kompromis medzi veľkosťou pixelu a fyzickým rozlíšením snímača. 24 megapixelov je asi ideálna hodnota v prípade snímača formátu APS-C, fotoaparát prenáša pomerne veľa detailov na nízke hodnoty ISO a na tie vysoké nevytvára veľa šumu.

ISO citlivosť možno nastaviť v rozmedzí 100 – 25 600 a v používateľských funkciách možno aktivovať aj rozšírenú citlivosť (H), čo je simulácia hodnoty 51 200. Vykonal som niekoľko skúšobných záberov a charakter šumu je veľmi podobný tomu, čo som popisoval pri zrkadlovke Canon EOS 80D. Žiadne škaredé farebné šmuhy, len veľmi jemné zrnenie, ktoré príliš neruší. Snímky sa z RAW formátu veľmi pekne spracovávajú, a to vrátane predtým problematických tieňov.

Keď to zjednoduším, obraz bude rovnaký a možno aj lepší ako v prípade drahšej zrkadlovky Canon EOS 7D Mark II.

Zaostrenie porovnateľné s profesionálnymi fotoaparátmi

Ak urobil Canon EOS 77D niekde pokrok, je to jednoznačne schopnosť zaostrenia. S niekoľkými rôznymi objektívmi som robil porovnanie s fotoaparátom Canon EOS 760D a novinka na tom bola oveľa lepšie, plne porovnateľná s drahším fotoaparátom Canon EOS 80D.

Ako som sa niekde dočítal, Canon EOS 77D má najrýchlejšie automatické zaostrovanie v režime živého náhľadu na svete, vraj stačí len tri stotiny sekundy na to, aby presne zaostril.

Fázový autofokus ponúkne 45 krížových bodov veľmi pekne rozprestretých v ploche hľadáčika, ktoré majú navyše citlivosť už od -3 EV, takže veľmi dobre zaostrí aj za zlého svetla. V Live View je možné využiť 49 zaostrovacích bodov s trochu nižšou citlivosťou od -2 E. Výhoda režimu Live View je v tom, že zaostrovacie body máte ešte viac smerom k okrajom fotografie.

Zrcadlovka Canon EOS 77D Sigma 35 mm motýľ

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 77D, objektív Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM ART, ohnisko 35 mm, clona f/1,8, ISO 100, čas 1/200 s.

Hádam jediným drobným nedostatok Canonu 77D je to, že zaostrovacie body sú v hľadáčiku „príliš veľké“, taká tá načerveno podsvietené kostička pokrýva zo zaostreného objektu príliš. V prípade full frame zrkadloviek je toto menšie. Pokiaľ chcete napríklad zaostriť vybraným zaostrovacím bodom na oko, pokryjete zaostrovacím bodom nielen oko a zvýšite tak šancu, že nebude presne zaostrené. Ale to je asi vlastnosť fotoaparátov APS-C, ostatní to majú podobne. Problém je to najmä v prípade veľmi svetelných objektívov a nízkych clôn.

Schopnosti videa a šikovný sprievodca

Pri videu je maximom stále len Full HD rozlíšení 1 920 × 1 080 pixelov pri 60 progresívnych snímkach za sekundu (59,94 p). Ukladajú sa do MP4 súborov s kompresiou H.264. Radosť určite urobí 3,5 mm jack na externý mikrofón a duálne pixely (Dual Pixel CMOS AF) na príjemné priebežné zaostrenie pri videu.

Pre mňa bola jednoznačnou novinkou päťosové elektronická stabilizácia videa, pri ktorej môžete ešte lepšie výsledky dosiahnuť v kombinácii s opticky stabilizovanými objektívmi. Pokiaľ viem, tak to pred EOS 77D žiadna zrkadlovka Canon nemala, a na nahrávanie videa je to vec, ktorú mnoho používateľov ocení.

Pre začínajúcich fotografov bude sympatický sprievodca pri zmene režimu fotografovania. Keď hodnoty meníte, objavuje sa okienko, kde sa funkcia nastavenia popíše. Mňa to skôr obťažovalo a určite by som uvítal možnosť túto novinku vypnúť. Pre tých, ktorí nemajú so zrkadlovkou skúsenosti, je to ideálne.

Canon EOS 77D DSLR Sigma 35 mm

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 77D, objektív Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM ART, ohnisko 35 mm, clona f/2,8, ISO 100, čas 1/320 s.

Možnosti pripojenia Canonu 77D s mobilnými zariadeniami

Už tradičné je v prípade nových digitálnych zrkadloviek pohodlie a rýchlosť, ktorú im dáva WiFi a NFC konektivita. Pomocou WiFi pripojenia môžete fotoaparát ovládať smartfónom alebo tabletom, prezerať a sťahovať fotografie, alebo rovno zálohovať na internetových úložiskách.

Podobne ako v prípade iných digitálnych zrkadloviek Canon som sa do spárovania s mobilným telefónom pustil bez čítania manuálu. Netrvalo mi to dlhšie ako minútu. Pred prvým pripojením si stiahnite do inteligentného telefónu alebo tabletu aplikáciu Canon Camera Connect, pomocou ktorej budete fotoaparát ovládať. Potom už len stačí v menu fotoaparátu WiFi pripojiť, pomenovať zariadenie, na telefóne nájsť WiFi s vaším pomenovaním, pripojiť sa, overiť číselným heslom a je to. EOS 77D môžete plnohodnotne ovládať z telefónu vrátane zaostrenia – alebo vyhotovené fotografie ľahko stiahnuť do tabletu alebo mobilného telefónu. Po odpojení a opätovnom pripojení už nie je overovanie nutné. Rýchle, jednoduché.

Nechýba ani podpora trvalého prepojenie pomocou technológie bluetooth, teda aj možnosť prehliadania snímok bez vybratia fotoaparátu z tašky, alebo vzdialené ovládanie z inteligentného zariadenia či pomocou nového diaľkového ovládača BR-E1.

Má hádam Canon EOS 77D nejaké nedostatky?

Počas testovania fotoaparátu ma niekoľko klientov workshopov požiadalo, aby som im poradil, akú si majú po 4 – 8 rokoch teraz kúpiť novú univerzálnu ľahkú digitálnu zrkadlovku formátu APS-C. Úplne bez váhania som odpovedal, že Canon EOS 77D.

Až teraz pri písaní recenzie som si uvedomil, že by som sa mal pokúsiť nájsť nejaké chyby. Našiel som, ale pre väčšinu nemusia byť zásadné – konštrukcia tela nie je horčíková, ale z veľkej časti plastová (drahšie zrkadlovky budú odolnejšie), pokrytie obrazového poľa v hľadáčiku je iba 95 % (Canon EOS 70D mal 98 % a Canon EOS 80D má dokonca 100 % ), menej komfortné vyklápanie displeja ako v prípade Canon EOS 760D, pri vyvážení bielej chýba možnosť nastavenia v stupňoch Kelvina.

Úplne najradšej by som svoj Canon EOS 760D za novinku vymenil, ale používam ho iba sviatočne, keď nechcem ťahať profesionálne telá Canon.

Canon EOS 77D zrcadlovka Sigma 35 mm

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 77D, objektív Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM ART , ohnisko 35 mm, clona f/3,5, ISO 100, čas 1/400 s.

Vzorové zábery v plnej kvalite:

Záverečné hodnotenie Canonu EOS 77D

Hodnotenie 90 % Alza.sk

Hlavné parametre

Konštrukcia

85 %

Obrazová kvalita

95 %

Pomer ceny a výkonu

90 %

Canon EOS 77D

Klady:

  • Dokonalý pomer výkonu a ceny
  • Jednoduché možnosti ovládania malého a ľahkého tela
  • Výnimočné schopnosti zaostrenia
  • Stabilizácia videa

Zápory:

  • Menej pohodlné vyklápanie displeja
  • Pokrytie hľadáčika iba 95 %
  • Chýba možnosť vyváženia bielej v Kelvinoch
  • Telo fotoaparátu nie je horčíkové

Technické informácie
Snímací prvok:APS-C (28,3 mm)
Typ snímača:CMOS
Pamäťové médium:SD/SDHC/SDXC
Rozsah expozičných časov:30 – 1/4 000 s
Rozsah citlivosti:ISO 100 – 25 600
Videosekvencia:Full HD pri 60 sn./s
Rozmery (š × v × h) a hmotnosť:131 × 100 × 76 mm, 540 g

Ondřej Prosický

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií