PET PET

Vyberáme kompaktný fotoaparát

Zobraziť katalóg
Vyberáme kompaktný fotoaparát
Aktualizované

Jednou z najčastejších otázok, ktorá mi do redakcie chodí, je na tému, ako vybrať vhodný fotoaparát, objektív alebo iné fotopríslušenstvo. Preto som sa rozhodol pre tento seriál, kde si postupne rozoberieme najčastejšie prípady, kedy dochádza k diskusiám a nejasnostiam. V tomto prvom dieli sa pozrieme na najzákladnejšiu skupinu fotoaparátov, ktorými sú kompaktné fotoaparáty a kde sa vám pokúsim pomôcť zorientovať sa v tom, aké sú najbežnejšie súčasné typy a aké sú ich najzákladnejšie vlastnosti, výhody, nevýhody a tiež približné ceny. Články sú všeobecné, a preto ich tak prosím aj berte, pretože ponuka fotoaparátov je veľmi pestrá a z popisovaných situácií a vlastností existujú aj výnimky – no aj tie sa pokúsim do článkov zahrnúť.

Rozsah ohniskových vzdialeností – základ všetkého

Základnou a stále ešte asi najrozšírenejšou kategóriou sú kompaktné fotoaparáty, čo je veľmi početná a tiež dosť premenlivá skupina, pretože kompakty môžu byť veľmi malé a lacné, rovnako ako pomerne veľké a drahé. Jednu základnú vlastnosť ale majú spoločnú – a síce fakt, že majú objektív napevno, teda bez možnosti výmeny za iný. Rozsah ohniskových vzdialeností je preto nemenný – teda to, ako veľmi je záber širokouhlý, koľko sa nám toho do jedného záberu zmestí alebo ako veľmi si môžeme fotografovaný objekt „priblížiť“.

S týmto rozsahom už spravidla nejde veľmi čo robiť, a preto je potrebné venovať tomuto rozsahu veľkú pozornosť. Existuje síce aj niekoľko výnimiek, kedy je aj v prípade kompaktov možné tento rozsah meniť pomocou nasadzovacích či skrutkovacích predsádok, ale historicky sa to v praxi príliš neosvedčilo, ale tá možnosť tu proste je – ako napríklad v prípade odolného kompaktného fotoaparátu Olympus Tough TG-5. Nemožnosť výmeny objektívu má ale aj svoje výhody, napríklad že potom nemusíte bojovať s prachom na čipe a podobne.

Digitálny fotoaparát Sony

Pokiaľ ide o rozsah ohniskových vzdialeností ako taký, tak sa spravidla udáva ako prepočítaný ekvivalent kinofilmu, čo je preto, že kompaktné fotoaparáty majú rôzne veľké snímacie čipy a tomu rôzne uspôsobené optické sústavy objektívov – prepočítaním cez ekvivalent sa to na zjednodušenie zjednotí a výsledné čísla nám v podstate napovedia, aký je zhruba uhol záberu a ako sa dá fotoaparát využiť. Pokiaľ máte radi širokouhlé zábery alebo chcete, či priamo potrebujete, dostať do jednej fotky čo najviac, napríklad v stiesnenom priestore, tak pre vás bude dôležitejšie to nižšie číslo v rozsahu.

Relatívne bežne začínajú súčasné ohniská kompaktov niekde na 28 alebo aj 25 mm. Každý milimeter, o ktorý je toto číslo nižšie, znamená širší uhol záberu, preto tu platí, že čím je toto číslo nižšie, tým lepšie. V praxi to potom znamená, že ak uhol záberu zodpovedá 24 mm na kinofilme, potom má objektív uhol záberu približne 62°, čo už je pomerne dosť širokouhlý záber vhodný napríklad na krajinu či menšie priestory. Na rad vecí to ale môže byť stále málo, ale širší uhol záberu je v prípade kompaktov už skôr vzácnosťou.

digitálny fotoaparát, rozsah snímača

Opačný koniec rozsahu ohniska nám naopak hovorí, ako veľmi objektív „približuje“ alebo presnejšie zväčšuje. Čím je toto číslo vyššie, tým väčšie je zväčšenie. V prípade lacných kompaktov to býva niekde okolo 100 mm, čo je vhodné na menšie priblíženie, napríklad na portréty a podobne. Výkonnejšie kompakty potom disponujú ekvivalentom v rádoch až stoviek mm, čo už začína byť použiteľné, napríklad aj na fotografovanie väčších zvierat z diaľky alebo napríklad vtákov na krátku vzdialenosť.

No a potom sú tu ešte takzvané ultrazoomy s naozaj veľkým zväčšením – extrémom je napríklad Nikon Coolpix P900 disponujúci ekvivalentom ohniska až 2 000 mm. S takým objektívom je už možné fotografovať napríklad aj menšie vtáky či iné zvieratá na relatívne veľkú vzdialenosť. Na prvý pohľad by sa teda mohlo zdať, že čím väčší rozsah objektívu, tým lepšie – ale nemusí to byť vždy pravda, pretože (nielen) vo fototechnike je vždy niečo za niečo.

i Ak chcete ušetriť a nepatríte k fanúšikom, ktorí musia mať vždy to najnovšie, potom sa pozrite aj na prípadné staršie verzie daného fotoaparátu. Výrobcovia totiž dnes často ponechávajú osvedčené modely fotoaparátov vo výrobe a len ich postupne inovujú. Často tiež používajú rovnaké označenie, ktoré len na konci odlišujú poradovým číslom. Súčasne tiež narážajú na technické hranice, takže vylepšenia bývajú niekedy pomerne malé, rozdiely v cenách ale môžu byť naopak celkom veľké. Asi rekord drží jeden z najlepších kompaktov na trhu – Sony RX100, v prípade ktorého je stále ešte v predaji všetkých päť (!) generácií s tomu zodpovedajúcim rozptylom cien.

Čím menší je rozsah objektívu, tým menší je tiež samotný fotoaparát, a zatiaľ čo kompakty s ohniskom do cca 300 mm sa ešte väčšinou dajú nosiť vo vrecku, tak už spomínané ultrazoomy väčšinou už príliš kompaktné nie sú a do vrecka ich rozhodne nedáte, pretože svojou veľkosťou sa už viac či menej blížia klasickým zrkadlovkám, a budete tak na nich potrebovať špeciálnu tašku alebo obal.

Ďalšou nevýhodou môže byť aj fakt, že fotoaparáty s extrémne veľkým rozsahom ohniska už majú tento rozsah viac či menej na úkor kvality. Nehovoriac o tom, že pri takomto zväčšení už sú veľmi vysoké nároky na dobré svetlo a výkonný stabilizátor, aby bolo možné fotoaparát udržať bez použitia statívu. Tým ale nechcem povedať, že by boli ultrazoomy zlé, len si je potrebné uvedomiť, že fotiť s takým fotoaparátom už nie je úplná sranda a vyžaduje to aspoň základné znalosti a skúsenosti.

Digitálny fotoaparát Nikon

Čím vyššia svetelnosť objektívu, tým lepšie

Dosť dôležitá je tiež svetelnosť objektívu – ide o číslo, ktoré sa v názve objektívu objavuje spravidla vo formáte f/3,2–6,6 a všeobecne sa dá povedať, že čím je toto číslo nižšie, tým lepšie, pretože tým ľahšie sa dá fotografovať za horších svetelných podmienok (čím je číslo nižšie, tým je svetelnosť vyššia). Rovnako dôležitý je aj stabilizátor obrazu a úprimne povedané, fotoaparát bez optickej stabilizácie vôbec neodporúčam – pri výbere sa teda rozhodne uistite, že fotoaparát touto funkciou naozaj disponuje a že ide skutočne o optickú stabilizáciu.

Kompaktov sú na trhu stovky, ale keby som mal predsa len uviesť príklad vhodného kompromisu medzi kvalitou, čo najnižšou cenou, jednoduchým ovládaním a rozsahom ohniska tak, aby bol fotoaparát stále ešte skutočne vreckový, tak mi napadá napríklad Canon PowerShot SX620 HS alebo Sony CyberShotDSC-WX350 či iný prístroj podobných parametrov od ďalších výrobcov.

O čom vypovedá rozlíšenie?

Veľmi často sa stretávam so situáciou, že sa ešte stále venuje príliš veľká pozornosť rozlíšeniu snímacieho čipu fotoaparátu, hoci dnes už ide o nie príliš podstatný parameter, a to najmä v prípade kompaktných fotoaparátov. Už na to prišli aj výrobcovia a v niektorých prípadoch dokonca v nových modeloch rozlíšenie o niečo znížili – zjednodušene sa dá povedať, že ak je rozlíšenie príliš vysoké, tak sú jednotlivé pixely príliš malé a tým pádom menej kvalitné. V podstate všetky súčasné kompaktné fotoaparáty majú dostatočné rozlíšenie, a preto radšej odporúčam venovať pozornosť iným funkciám a parametrom.

Veľkosť senzorov v tabuľke

Prípadne sa ešte môžete sústrediť na veľkosť snímacieho čipu, kde platí, že väčší je lepší, ale výrazne väčšie čipy majú až poloprofesionálne či profesionálne kompakty, ktoré sú samozrejme cenovo už pomerne dosť vysoko. Ak by som mal opäť uviesť konkrétny príklad kompaktného fotoaparátu s veľkým čipom a vhodným kompromisom rozsahu ohniska objektívu, potom môžem spomenúť, napríklad Canon G1X Mark II, ktorý sa veľkosťou čipu takmer vyrovná zrkadlovkám, ale pritom má primeraný rozsah zoomu objektívu a stále sa ešte dá hovoriť o skutočnom kompakte v pravom slova zmysle, teda že sa ešte dá nosiť vo vrecku.

Rovnako veľký čip, a pritom je ešte o niečo menší, má potom fotoaparát Sony CyberShot RX100 Mark V, ktorý nedávno prešiel redakčnou recenziou. Ešte zaujímavejšia tak môže byť úplná novinka, ktorou je fotoaparát Canon G1X Mark III, ktorý už má dokonca rovnako veľký čip ako klasické zrkadlovky (použitý čip je rovnako veľký aj kvalitný ako v prípade špičkovej zrkadlovky Canon EOS 80D). Daňou za veľký čip je ale zase menší rozsah zoomu objektívu, alebo jeho nižšia svetelnosť, väčšinou ale oboje a samozrejme to platí v priamom pomere – teda čím väčší čip, tým menší zoom + svetelnosť, a samozrejme aj naopak čím menší čip, tým väčší zoom a lepšia svetelnosť. Ideálny kompromis sa potom hľadá celkom ťažko, pretože každý má tiež iné osobné preferencie.

Naozaj využijete všetky funkcie?

Ďalším z častých parametrov pri výbere fotoaparátu je napríklad natáčanie videa, ale aj tu platí, že väčšina fotoaparátov je v tomto ohľade vybavená dostatočne, pretože aj lacnejšie prístroje väčšinou disponujú Full HD videom, čo je pre drvivú väčšinu užívateľov postačujúce. Novšie 4K video totiž už vyžaduje nielen dostatok miesta v úložisku a kvalitné zobrazovacie zariadenia, ale aj nadupaný počítač s výkonnou grafickou kartou, aby sa takéto video vôbec dalo spracovať. Ak teda chcete fotoaparát na bežné použitie a vlastníte bežnú televíziu, potom si so 4K videom vôbec nelámte hlavu.

Vo svojej podstate sa dá povedať, že väčšina súčasných kompaktných fotoaparátov je vybavená dostatočným množstvom funkcií, takže v praxi ide skôr o to, ako a či je dokážete používať. Nečakaným problémom totiž môže byť ovládanie, ktoré sa u jednotlivých výrobcov môže značne líšiť. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá značka či výrobca majú najlepšie ovládanie, pretože tu viac platí, že najpodstatnejší je zvyk. Pokiaľ si chcete zaobstarať svoj prvý fotoaparát, potom je to asi jedno, ale ak chcete meniť jednu značku za druhou, tak môžete mať problém.

Digitálny fotoaparát Canon

Výrobcovia totiž logiku a dizajn menu často zachovávajú roky práve preto, aby si udržali svojich verných. Ak ste technický typ a baví vás sa s fotoaparátom hrať, potom asi nebudete mať väčší problém so zmenou značky, ale ak ste skôr „technický antitalent“ a ovládanie svojho starého fotoaparátu ste sa roky prácne učili, tak pri kupovaní nového naozaj radšej zostaňte pri rovnakej značke, pretože vám to môže v budúcnosti skutočne veľmi uľahčiť život. Vodidlom tiež môže byť, akú značku používajú vaši príbuzní či kamaráti, pretože o to ľahšie sa potom v prípade potreby môžete vzájomne poradiť, keď si s niečím nebudete môcť dať rady alebo keď narazíte na nejaký problém.

Ďalej by sa o ponuke funkcií dali popísať hromady stránok, ja sa však ale pokúsim vypichnúť len to najpodstatnejšie, napríklad to, do akých formátov fotoaparát ukladá fotografie. Ak ste nenároční, potom je to jedno, ak si však chcete s fotografiami hrať a naučiť sa ich spracovávať, potom sa presvedčte, či prístroj vie tiež ukladať vo formáte RAW, ktorý je dôležitý na širšie možnosti spracovania.

Niečo málo pre cestovateľov

Ak radi cestujete, potom môže byť dôležitá výdrž batérie, cena náhradných batérií a tiež spôsob nabíjania. Podľa mňa je ideálne, ak sa dá batéria nabíjať priamo vo fotoaparáte pomocou USB konektora, pretože potom môžete použiť jednu nabíjačku na telefón a foťák a nemusíte so sebou cez pol sveta ťahať dve.

Pre cestovateľov (ale nielen pre nich) tiež môže byť dôležitý GPS čip, ktorý do fotografií ukladá informácie o mieste vyhotovenia. Ak fotoaparát tento čip nemá, tak to ešte nemusí byť problém, pretože v moderných prístrojoch sa pomaly presadzuje riešenie, že si fotoaparát spárujete pomocou WiFi alebo Bluetooth so svojim mobilným telefónom a fotoaparát si informáciu o polohe načíta z GPS v telefóne. Pokiaľ toto prístroj umožňuje, potom navyše môžete fotoaparát telefónom diaľkovo ovládať, sťahovať fotky a rovno ich zdieľať na sociálnych sieťach, ukladať, zálohovať a podobne. Nezabudnite sa tiež pozrieť, aké príslušenstvo k fotoaparátu výrobca ponúka.

Mobilný telefón vs. kompaktný fotoaparát

V súčasnej dobe sú kompakty vytláčané mobilnými telefónmi. Niektoré mobily dokonca už dnes fotia pomerne slušne, ale napriek tomu si však myslím, že sa nákup kompaktného fotoaparátu oplatí, pretože konečný výstup je stále výrazne lepší, nehovoriac potom o možnostiach, funkciách, zoomu apod.

Digitálny fotoaparát Panasonic

Fotografie ako také sú tak navyše veľmi cenné. Kedysi som čítal zaujímavý štatistický výskum, kde bola respondentom položená otázka, čo by zachraňovali prednostne, keby vedeli, že sa blíži prírodná katastrofa, pred ktorou musí utiecť. Na jednom z popredných miest boli rodinné fotografie. Je to veľmi logické, aj keď to človeku hneď tak nenapadne, kým o nich nepríde. Rodinné fotografie svojich detí si už znova nekúpite.

Je preto tiež dobré myslieť na to, aby stáli za to a investíciu do slušného fotoaparátu namiesto jednoduchého mobilu časom určite oceníte. Vyberajte preto starostlivo, zase tak zložité to nie je a nejakú chybu urobíte len ťažko, pretože vyslovene nekvalitné prístroje už konkurencia napospol vytlačila z trhu.

Zhrnutie – najdôležitejšie parametre na správny výber kompaktného fotoaparátu

  1. Veľkosť
  2. Vhodný rozsah ohniska
  3. Optická stabilizácia
  4. Ergonómia
  5. Značka
  6. Cena
Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií