AD elektro Star Wars

Recenzia Canon EOS 7D Mark II

Zobraziť katalóg
Recenzia Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II , využil som príležitosť k jej otestovaniu a vzal ho so sebou na fotografovanie orlov východných na japonskom ostrov Hokkaidó. Článok o predchodcovi si prečítalo do dneška 36 tisíc návštevníkov stránok, tak môj subjektívny názor snáď opäť niekomu pomôže. Žiadny dokonalý test, len pár postrehov.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 7D Mark II

Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 2x III, statív Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozície: 1/1250 s, ISO: 250, Kompenzácia expozície: 0, blesk: Nie, 2. februára 2015 10:53:12

Praktické ľahučké telo fotoaparátu

Asi prvou prednosťou, v porovnaní s tým, čo bežne používam (Canon EOS 1D X, Canon EOS 5D Mark II), je veľmi nízka hmotnosť fotoaparátu. Musím priznať, že na prechádzku s deťmi sa mi koľkokrát nechce ani zrkadlovku ťahať, hovorím si "na fotenie mi postačí iPhone". Ale mať na krku zavesený Canon EOS 7D Mark II by mi vôbec nevadilo. Ten rozdiel je poznať.

Hneď pri prvom kontakte ma potešil vstavaný blesk, ktorý na svojich fotoaparátoch citeľne chýba od roku 2007. Patrím k fotografom, ktorí vo vstavanom blesku vidia veľmi praktického pomocníka v mnohých situáciách (priblesknutie portrétu, makrofotografie). Bohužiaľ, doteraz platilo, že firma Canon nevedela (nechcela) do fullframe zrkadloviek blesk vložiť.

S relatívnou maličkosťou fotoaparátu bol iba jeden problém. Pri orloch bola ráno fakt zima a v zateplených Gore-Tex rukaviciach sa fotoaparát držal o poznanie horšie než Canon EOS 1D X. Rovnako tak dostupnosť a citlivosť spúšte bola sťažená. Bohužiaľ, prídavný grip by tomu príliš nepomohol.

Veľmi sympatické je rovnaké ovládanie ako má Canon EOS 5D Mark III a veľmi podobné ako Canon EOS 1D X.

Funkcia HDR, presvetlené tiene ľahko a rýchlo

Podobne ako u väčšiny nových fotoaparátov môžete v menu fotoaparáta Canon EOS 7D Mark II nájsť funkciu HDR. Zapnete, nastavíte rozsah rozdielu medzi získanými snímkami (1, 2, 3 EV) stlačíte spúšť a fotoaparát rýchlo po sebe vyfotografuje tri snímky, ktoré hneď zloží do jedného. Opäť na nastavení záleží, či uloží všetky alebo len posledný, zložený.

Oproti testovaniu v minulosti s inými fotoaparátmi Canon som toto skúšal na statíve, preto snímky na sebe pekne sedeli, ale s miernym orezom (prečo?). Samostatný snímok vytvorený o pár sekúnd neskôr zaberal z fotografovanej scény viac (odhadom tak o 10%). Pri fotografovaní z ruky by som to pochopil, ale prečo to zarovnanie s orezom zo statívu? Zložená výsledná fotografia má dve zásadné chyby: je uložená vo formáte JPG bez možnosti ďalších úprav a tonálne podanie fotografie mi príliš nesedí. Spracovanie sa viac sústredí na tiene, ktoré sú presvetlené až neprirodzene. Naopak svetlá obloha je korigovaná len minimálne a práve tam by sa to hodilo najviac. Možno to však bola náhoda danej situácie, chcelo by to viac skúšok.

Avšak, pri problematických svetelných podmienkach odporúčam funkciu používať. Obzvlášť v prípade "súkromných dokumentačných" fotografií, kedy vám postačí len JPG. Pre vážnejšiu prácu (v krajine a pod.) osobne zostanem pri robení troch snímok RAW pre starostlivé, čo najprirodzenejšie spracovanie.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 7D Mark II

Orol východný(Haliaeetus pelagicus)
Steller 's sea eagle, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 1.4x, statív Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozície: 1/2000 s, ISO: 400, Kompenzácia expozície: 0, blesk: Nie, 5. februára 2015 9:21:09, Hokkaidó (Japonsko)

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 7D Mark II

Orol východný (Haliaeetus pelagicus)
Steller 's sea eagle, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 1.4x, statív Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozície: 1/2000 s, ISO: 400, Kompenzácia expozície: 0, blesk: Nie, 5. februára 2015 9:21:03, Hokkaidó (Japonsko)

Novinka pre milovníkov živých obrázkov timelapse

Veľmi sympatickou novinkou fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II je vstavaná časovacia spúšť, ktorú s radosťou uvítajú všetci milovníci timelapse videí. V menu fotoaparátu nastavíte interval, po akom má exponovať a ako dlho, stlačíte spúšť a už sa ďalej o nič nestaráte. Čo oceníte najmä v prípade, kedy na lokalite fotografujete dvoma (a viac) fotoaparátmi a súčasne pripravujete video materiál. Môžete pohodlne fotografovať a druhý fotoaparát vyhotovuje snímky pre Timelapse video.

Iste, niekto môže namietnuť, "veď mám externú časovaciu spúšť"! Áno, ale prečo ťahať ďalší krám. Navyše technickí antitalent iako ja rovnako stále zabúdajú, ako sa ich časovacia spúšť používa (obzvlášť, keď ju vezmú do ruky raz za štvrť roka).

Na Canon EOS 7D Mark II je všetko intuitívne, nepotrebuje ani návod. Odporúčam vyskúšať.

Aktuálne najdokonalejšia schopnosť ostrenia

Jednoznačne najväčšou prednosťou fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II je autofokus, rýchlosť a presnosť ostrenia. Pri svojom fotografovaní som používal prakticky všetky digitálne zrkadlovky Canon a myslím, že mám možnosť s čím porovnávať. Hneď na úvod teda poviem, že schopnosti autofokusu sú úplne rovnaké ako na fotoaparáte Canon EOS 1D X.

Chápem, že mi asi nikto neuverí, ale mám pre to niekoľko dôkazov, viď. priložené fotografie súbojov tmavých orlov východných proti blízkemu tmavému pozadiu pri použití telekonvertora. Kto niekedy fotografoval naozaj divokú prírodu, vie, že to je pre fotoaparát to najťažšie, s čím sa môže stretnúť.

Počas rána u orlov som vo dvoch hodinách približne vždy po 20 minútach zamieňal (na zostave Canon EF 400mm f / 2.8 L IS II USM + Canon TC 2x III alebo TC 1,4x II) Canon EOS 1D X za Canon EOS 7D Mark II a nijako ma to nelimitovalo. Rýchlosť a presnosť ostrenia bola úplne porovnateľná. Dokonca musím priznať že "sedemdéčko" malo málinko navrch. Vďaka tomu, že sa predĺžilo ohnisko (Krop faktor 1,6x), vypĺňali orli viac z plochy hľadáčika a AF ich lepšie "chytal" a "držal". Navyše, hĺbka ostrosti bola väčšia ako u full-frame fotoaparátu, tzn. aj keď ostriaci bod nepokrýval priamo zobák, vždy sa to tam "tak nejako vošlo". Na toto je full-frame Canon EOS 1D X oveľa náročnejší. Na druhú stranu, Canon EOS 7D Mark II nerobil letovky orlov tak obrazovo brilantné a od ISO 500 vystupoval šum, hoci bola scéna niekedy pomerne svetlá. Ale o najväčšom neduhu fotoaparátu až nižšie.

Veľa užitočných ostriacich bodov

Čo sa mi na Canon EOS 7D Mark II veľmi páči, je dokonalé pokrytie obrazovej plochy ostriacimi bodmi, toľko kontrastujúca s biedou u full-frame fotoaparátov. Všetkých 65 ostriacich bodov je krížových a robia čo majú. Dokonale ostrí, rovnako ten centrálny, ako ten úplne u kraja.

Keď si spomeniem na tú zúfalosť, čo sa podarila u Canon EOS 6D , tam ostrí len ten centrálny a tie okolo (tam sa nedá hovoriť ani o krajných) sú len na parádu.

Má to značné výhody. Pri statických fotografiách zvierat sa nemusíte nútiť do stredových kompozícii a kalkulovať s následným kompozičným výrezom. Proste v krajine zviera umiestnite tak, "aby to pocitovo fungovalo" a vyberiete pre presné zaostrenie ostriaci bod, ktorý ho pokrýva. Vec u väčšiny fotoaparátov nemysliteľná.

Kopírovať sem technické podrobnosti mi príde zbytočné, keď je to pekne popísané na tomto odkaze. Tým, čo sa ma pýtajú na ideálne nastavenie AF digitálnych zrkadloviek Canon, tiež príliš neporadím. Môžem vás ubezpečiť, že absolútnu väčšinu akčných vecí fotoaparát zvládne tak, ako ho vybalíte z krabice.

Fotografia zhotovená zrkadlový fotoaparátom Canon EOS 760D

Orol východný (Haliaeetus pelagicus)
Steller 's sea eagle, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 1.4x, statív Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozície: 1/2000 s, ISO: 400, Kompenzácia expozície: 0, blesk: Nie, 5. februára 2015 9:21:03, Hokkaidó (Japonsko)

Rovnaká batéria, ale pozor na GPS

Užívateľov starších zrkadloviek Canon iste poteší, že v novom fotoaparáte Canon EOS 7D Mark II nájdu rovnakú batériu Canon LP-E6. Čo ich poteší určite menej je, že sa výdrž batérií zase o chĺpok znížila. Moja skúsenosť je 500 snímok a potom radšej nabíjačka.

Pri zapnutej funkcii GPS so záznamom súradníc a častom používaní Live View odporúčam so sebou radšej ťahať centrálu alebo napájať do zásuvky.

Kde sú tie časy, keď sa s fotoaparátom Canon EOS 1D Mark III dalo na jedno nabitie zaobstarať aj 3800 fotografií. EOS 7D Mark II má dva sloty na pamäťové karty. Možno použiť ako CF, tak SD/SDHC/SDXC (vrátane tých najrýchlejších). Ak použijete dve karty zároveň, môžete si zvoliť, čo sa bude na ktorú z nich ukladať, prípadne fotografie medzi kartami kopírovať aj po vyfotení. Osobne používam obvykle druhé karty pre kopírovanie podarenejších fotografií ako zálohu, čo sa dá nastaviť pomerne ľahko priamo vo fotoaparáte. Pri intenzívnejšom fotografovaní mám nastavené, aby sa snímky po zaplnení prvej karty začali automaticky ukladať na druhú.

Naozaj rýchle snímanie divočiny

Nová zrkadlovka Canon EOS 7D Mark II ma prekvapila rýchlosťou svojho snímania. Za jednu sekundu zvláda 10 snímok, čo bolo ešte pred pár rokmi doménou iba tých najlepších digitálnych zrkadloviek. Niekto môže namietnuť "to ale ja nepotrebujem", ale ja osobne to beriem ako výhodu a často bývam za exota, keď tvrdím, že by mi nevadila rýchlosť oveľa väčšia. Keď sa totiž v prírode naozaj niečo deje, často to netrvá dlhšie ako sekundu, pozri tu publikovaný súboj orlov východných o rybu.

Tu to pomerne vyšlo, ale často sa stáva, že v sérii nie je z čoho vybrať. Raz prekryjú krídla hlavu, druhýkrát ostriaci bod preskočí na chvost alebo sa v pozadí/popredí objaví nejaká hrôzu.

Oproti iným zrkadlovkám má Canon 7D Mark II aj veľmi sympatický, relatívne tichý zvuk uzávierky.

Občas sa môžete stretnúť s názorom, že maximálna rýchlosť snímania fotoaparátu je čisto teoretická, ale moja skúsenosť je iná. Canon EOS 7D Mark II prvú sekundu bitky orlov o rybu bez problémov zvláda snímať rýchlosťou 10 snímok za sekundu a až v tej druhej sa trochu spomalí. Rovnako tak sa potvrdilo, že v sérii naozaj zvládne 30 snímok RAW.

Zbytočné rozlíšenie senzoru s vysokým šumom

Hojne diskutovanou témou pri predstavení fotoaparátu býva jeho rozlíšenie. Canon 7D Mark II má rozlíšenie 20,2 Mpx. Je to veľa alebo málo? Osobne by som bol radšej, keby bolo rozlíšenie nižšie a fotoaparát menej šumel.

Veľmi pikantné je porovnanie fotografií s výstupmi z Canon EOS 1D X, ktorý má rozlíšenie menšie a je o štyri roky starší. Fotografie z full-frame zrkadlovky sú kryštalicky čisté s množstvom detailov a krásnou hĺbkou. V Canon 7D Mark II sú ploché a pomerne od nízkych hodnôt zašumené. Rozlíšenie síce väčšie, ale fotografii to naozaj nič nepridá. Stále tvrdím, že obrazovo najzrorumiteľnejším bol fotoaparát Canon EOS 5D Mark II. Bohužiaľ, už sa mu asi v budúcnosti nič nepriblíži.

V súvislosti s rozlíšením fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II sa musím vrátiť k šumu.

Šum mi nevadí, na Canon EOS 1D X občas, keď je to v noci naozaj účelné, použijem aj ISO 20 000. Nevadí mi, šum (jemné ostré zrnenia) je "pekný" a mnohých fotografiám to pridá na autentickosti noci alebo obtiažnych svetelných podmienok.

Nie je tomu tak u Canon EOS 7D Mark II . Tam sa odpudivé farebné šmuhy začínajú objavovať od ISO 800 a fotografii to naozaj žiadne kúzlo nepridá. Ak pre mňa bola u predchodcu Canon EOS 7D v roku 2009 hranica použiteľnosti pri ISO 2000-3200 (podľa scény a svetelných podmienok), u Canon EOS 7D Mark II je to s odreným uchom na ISO 6400, ani o chĺp ďalej. Čo mi za šesť rokov vývoja pripadá dosť málo. Môj názor, niekto to môže cítiť inak.

Predurčený k natáčaniu filmov o prírode

Ďalšou veľkou prednosťou a pre niekoho možno aj hlavným dôvodom k obstaraniu fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II sú schopnosti natáčania videa. Zabudnite na problematické manuálne ostrenie na objektíve, tu fotoaparát zvláda všetko sám.

K dispozícii je vstup pre mikrofón, výstup na slúchadlá, HDMI-CEC s výstupom nekomprimovaného formátu YCbCr 4: 2: 2. Pre video možno nastaviť AF na sledovanie a rozpoznávanie tvárí alebo na pevné oblasti a upraviť rýchlosť a citlivosť servo ostrenia. Pre záznam zvuku je možné nastaviť hlasitosť a veterný filter.

Vyberať môžete z formátov MP4 a MOV (videokodek H.264), rozlíšenie až po FullHD s 50fps (vrátane filmových 24fps). K dispozícii sú dva typy kompresie: IPB a ALL-I. Ak vás ale ALL-I láka, vedzte, že potrebujete veľmi rýchle karty v rade desiatok GB - dátový tok je obrovský. S ALL-I Full HD pri 50fps to ani nie je možné.

Osobne sa mi osvedčilo plne manuálne nastavenie, kedy mám napevno nastavenú vhodnú clonu, čas 1/60 a zmením len hodnotu ISO. Čo bol u orlov na bielom snehu a ľade trochu problém, časy mi vychádzali príliš krátke, chcelo to nejaký tmavý filter.

Canon EOS 7D Mark II alebo Canon EOS 5D Mark III

V poslednom komentári tú na stránkach sa Vláďa pýtal, či Canon EOS 7D Mark II alebo Canon EOS 5D Mark III . Pretože podobnú úvahu bude mať viac fotografov, ktorých zaujíma divoká príroda, krátko spomeniem svoj pohľad.

Veľa záleží na tom, ako k fotografiám pristupujete.

Pokiaľ pri fotografovaní zvierat patrí k vašim tradičným problémom, že sa nikdy nemôžete dostať dostatočne blízko a keď už, tvoríte najmä "atlasové" pohľady bez okolitého prostredia, kde zviera žije, je Canon 7D Mark II svojim Krop faktorom a schopnosťou rýchlo a presne ostriť ideálna voľba. Obzvlášť v prípade, keď robíte aj krátke videá.

Pravdaže, potom odporúčam skôr zabudnúť na fotografovanie v lese alebo v preťažených svetelných podmienkach pred východom slnka, alebo po západe. On síce fotoaparát krásne ostrí aj v šere s nasadeným telekonvertorom, ale na tie vysoké hodnoty ISO sa nedá pozerať. Trochu v rozpakoch budete aj s (ne)prenosu detailu obrazu.

Naopak ten, kto má kreatívnejšie vlohy, sústredí sa na technickú kvalitu, predpokladá publikovanie fotografií alebo ich tlač vo väčšom formáte bez váhania siahne po Canon EOS 5D Mark III . Fotoaparát ostrí tiež veľmi slušne a to aj s TC Canon 2x III, viď. môj test (a už legendárny biely králik na snehu s krajným ostriacim bodom), a v prírode máte oveľa účelnejší nástroj k obstaraniu nevšedných fotografií. Ťažké svetelné podmienky, práca s hĺbkou ostrosti, využitie prostredia fotografovaného zvieraťa. V mnohých prípadoch potom nemusíte pri spracovaní RAW nič upravovať ani doostrovať.

Asi tú nemusím písať, po čom by som siahol ja, keby som mal mať len jeden fotoaparát.

Canon EOS 7D Mark II pre fotografa divokej prírody

Ak fotografujete naozaj divokú prírodu, obzvlášť v prípade, keď chcete zaznamenať niečo skutočne živého zo správania zvierat a stačí vám jedno telo fotoaparátu, je Canon EOS 7D Mark II jasná voľba. Môžu vás odrádzať moje riadky o šume, ale to neberte tak celkom vážne. Som rozmaznaný full-frame fotoaparátmi, s ktorými "sedmičku" porovnávať nedá. Obrazovo sa mi nepáči, pripadá mi, že z RAW nedokážem dostať to, na čo som približne od roku 2008 zvyknutý. Ako by sa síce u APS-C fotoaparátu zvyšovalo rozlíšenie, ale obraz bol horší - máte väčšiu fotku, ale žiadne detaily navyše sa v obraze neobjavia. Ale to je len môj názor. Ak nerobíte veľké publikácie, vôbec by vás to nemuselo zaujímať.

Keď by som chcel fotoaparát s Krop faktorom 1,6x ako druhé (tretie) telo, o čom uvažujem, radšej by som zvolil Canon EOS 70D alebo ešte lepšie nový Canon EOS 760D, najmä kvôli možnostiam natáčania videa. Stojí polovicu toho čo Canon EOS 7D Mark II .

Čo sa novinke nedá uprieť, je úplne dokonalá schopnosť ostrenia. A znovu si neodpustím poznámku, ktorú som použil už v článku o predchodcovi, fotoaparátu Canon EOS 7D . To by bol taký problém do fotoaparátu napchať full-frame senzor, možno aj s nižším rozlíšením pri zachovaní rovnakej rýchlosti snímania?

Fotograf Ondřej Prosíčka sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií