AD elektro Star Wars

Recenzia Nikkor 70-300mm VR. Univerzálny a dostupný teleobjektív.

Zobraziť katalóg
Recenzia Nikkor 70-300mm VR. Univerzálny a dostupný teleobjektív.

Teleobjektívy s rozsahom zoomu približne niekde okolo 70 – 300 mm patrí už dlhé roky k najobľúbenejším a vo svojej ponuke ich majú všetci súčasní výrobcovia fotoaparátov a objektívov. Nie je to mu inak ani v prípade Nikonu, ktorý má vo svojej ponuke taký objektív hneď v niekoľkých vyhotoveniach. Doslova pred pár dňami k tejto ponuke pribudla ďalšia verzia s označením AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR (k dispozícii bude aj verzia bez VR). Už podľa samotného označenia si pozornejší určite všimnú hneď dve veci. Že ide o objektív primárne určený na digitálne zrkadlovky formátu DX (alebo ak chcete, tak s formátom čipu APS-C) a že je tu použitý najnovší zaostrovací motor, označovaný v "žargóne" Nikonu ako AF-P. Tento zaostrovací motor bol prvýkrát použitý pri základnom zoome, o ktorom som už písal tu: AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR, a je zrejmé, že sa s týmto motorčekom ešte stretneme v mnohých ďalších nových objektívoch.

AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR

AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR  najnovšia verzia teleobjektívu s veľmi obľúbeným rozsahom zoomu.

Technické špecifikácie oboch verzií objektívu: optickú sústavu tvorí celkom 14 šošoviek, z toho 1 z ED skla, zostavených v 10 skupinách. Počet lamiel clony: 7, minimálna zaostriteľná vzdialenosť je 1,1 m od roviny čipu, filtrový závit 58 mm, rozmery cca 72 x 125 mm, hmotnosť je 415 gramov v prípade verzie s optickou stabilizáciou VR alebo 400 gramov v prípade verzie bez VR.

Dizajn, mechanické vyhotovenie a vlastnosti objektívu

Nielen po technologickej, ale aj po dizajnovej stránke sa nový objektív AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR veľmi podobá už spomínanému (a aj novému) základnému zoomu AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR. Niet divu, obidva objektívy totiž patria do rovnakej triedy určenej najmä začínajúcim fotografom a dá sa predpokladať, že budú ponúkané spoločne vo väčšej súprave s vybranými digitálnymi zrkadlovkami – napríklad s najnovším modelom Nikon D3400, ale aj s inými typmi.

Na prvý pohľad si objektív zachováva typický dizajn, na aký sme v prípade Nikonu roky zvyknutí, na pohľad druhý však odhalíme niekoľko zaujímavých detailov. Príjemným zistením je výrazné rozšírenie zaostrovacieho prstenca, s ktorým sa tak oveľa pohodlnejšie pracuje. Ďalšou zmenou je absencia akýchkoľvek tlačidiel či voličov na objektíve, všetko sa totiž už ovláda priamo z fotoaparátu a tak nie sú potrebné – čo pri niektorých, najmä starších fotoaparátoch môže vyžadovať aktualizáciu firmvéru. Objektív však funguje aj bez tejto aktualizácie a jediným obmedzením je len nemožnosť vypnúť optickú stabilizáciu VR.

NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VRNIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; Optická stavba objektívuNIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; slnečná clonaNIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; príslušenstvo; prenosový vak

Inak ako už to tak vo fototechnike býva, tak aj v konštrukcii je vždy niečo za niečo a každému vyhovuje niečo iné. Zatiaľ čo jeden fotograf môže nadávať na to, že tento objektív je kompletne plastový (vrátane upínacieho bajonetu), tak druhý si to môže pochvaľovať, pretože objektív je vďaka tomu mimoriadne ľahký – čo je najmä na cestách celkom významná výhoda. Jednoznačnou nevýhodou je však priemer filtrového závitu 58 mm. Už niekoľkokrát spomínaný základný objektív AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR má totiž priemer 55 mm, takže ak ich budete používať obidva (čo je dosť pravdepodobné vzhľadom na plánovanú súpravu), tak budete musieť mať na každý zvlášť iné filtre. Tým myslím najmä filter polarizačný, ktorý nemožno nahradiť úpravou v PC a ktorý nie je práve lacný. Inak som bol s konštrukciou objektívu spokojný – je malý, ľahký, príjemne kompaktný a napriek plastovej konštrukcii nevykazoval žiadne mechanické problémy, ako vôľa a podobne.

Nikon D7200; NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; ukážková fotografia

Autor: Michal Kupsa | Nikon D7200, ohnisko 300 mm, clona f/11, ISO 800, čas 1/800 s.

Praktické použitie a optické vlastnosti

Z praktického hľadiska, pri použití tohto teleobjektívu v teréne, sa mi objektív osvedčil predovšetkým ako ľahký, pohotový a ľahko prenosný na výletoch, keď mi stačila aj veľmi malá taška na fotoaparát, základný zomm + tento teleobjektív. Veľmi som si pochvaľoval aj kvalitnú a účinnú optickú stabilizáciu Nikon VR (výrobca udáva účinnosť 4 EV, čo môžem viac-menej potvrdiť), pretože statív sa nielen mne, ale ani väčšine fotografov na bežné výlety ťahať nechce a navyše je pri pohybe terénom fotografovanie z ruky oveľa pohotovejšie. Objektív je navyše taký ľahký, že možno ísť aj na dlhšiu vychádzku s objektívom na fotoaparáte na krku, čo je s bežnými teleobjektívmi kvôli vyššej hmotnosti prinajmenšom dosť nepohodlné.

Pre nejedného používateľa môže byť zaujímavá aj najkratšia zaostriteľná vzdialenosť 1,1 metra od roviny čipu v celom rozsahu zoomu, čo síce nie je vyslovene na plnohodnotnú makrofotografiu, ale na prácu s menej drobnými detailmi je to viac ako dostatočné, takže kreatívnejší fotografi sa s týmto objektívom vybláznia aj v tomto smere viac než dosť. Dobrým pomocníkom je aj nový systém zaostrenia s krokovým motorčekom, čo napovedá už samotné označenie objektívu písmenkami AF-P. Ako celok síce toto zaostrenie nie je ani trocha také rýchle, ako pri už spomínanom základnom objektíve AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR (čo je celkom logické vzhľadom na väčšie a ťažšie šošovky optickej sústavy teleobjektívu), ale je rovnako presné a hlavne úplne plynulé, čo ocenia najmä tí fotografi, ktorí svoju digitálnu zrkadlovku využívajú aj na nahrávanie videa.

NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; MTF krivky objektívu NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; MTF krivky objektívu NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VRNIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR

Nový teleobjektív AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR dostal do vienka aj úplne novú optickú sústavu, navyše vylepšenú jedným prvkom z optického ED skla s extrémne nízkym rozptylom. Výsledkom je opticky naozaj celkom dosť podarený objektív –to už vopred naznačovali firemné MTF krivky a v praxi to potvrdili aj konkrétne výsledky v teréne. Vzhľadom na kategóriu sú výsledky tohto objektívu naozaj až prekvapivo dobré. Ostrosť je skvelá v celom rozsahu zoomu a obvyklé optické chyby sú veľmi dobre potlačené, čo platí od sférického skreslenia, cez vinetáciu až po chromatickú aberáciu, prípade protisvetlo. Vďaka kruhovej sedemlamelovej clone má objektív aj pekný a prirodzený bokeh, takže si ho bez problémov dokážem predstaviť aj na náročnejšie fotografovanie. Po stránke optickej kvality naozaj nemám, čo by som tomuto objektívu vytkol. Niekto by síce mohol namietať, že má na dlhšom konci nižšiu svetelnosť f/6,3, avšak oproti bežnému štandardu tejto kategórie f/5,6 je to rozdiel minimálny a objektív to optickou kvalitou aj malými rozmermi a nízkou hmotnosťou viac než dostatočne vynahradí.

Nikon D7200; NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; ukážková fotografia

Autor: Michal Kupsa | Nikon D7200 , ohnisko 300 mm, clona f/11, ISO 400, čas 1/1000 s.

Cena a záver

V závere musím pripomenúť, že vlastne nejde o jeden objektív, ale rovno o objektívy dva – celý čas som síce hovoril o teleobjektíve AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR, ale v ponuke je aj úplne identická verzia, ktorá sa líši len absenciou písmen VR na konci typového označenia, čo znamená, že nie je vybavená optickým stabilizátorom, je o pár gramov ľahšia a samozrejme aj o niečo lacnejšia. Úprimne povedané však rozhodne odporúčam si priplatiť (rozdiel je aktuálne cca 50 eur vrátane DPH) za verziu so stabilizáciou, pretože je naozaj kvalitná a pretože v prípade teleobjektívu je optická stabilizácia naozaj dosť dôležitá – určite dôležitejšia, ako pri základných alebo širokouhlých objektívoch.

Nakoniec sa musím tiež priznať, že záverečné bodové zhrnutie najväčších výhod aj nedostatkov som do posledného písmena opísal z článku, v ktorom som sa venoval už niekoľkokrát spomínanému základnému objektívu AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR. Oba objektívy totiž majú naozaj veľa spoločného – a to ako prednosti, tak aj nedostatky. Vynikajú skvelým novým autofokusom, veľmi dobrými optickými vlastnosťami, účinnou optickou stabilizáciou a kompaktným, ľahkým vyhotovením, ideálnym na cesty a výlety. Z nevýhod musím vymenovať trochu vyššiu cenu, než to bolo v tejto triede zvykom, absenciu obalu a hlavne slnečnej clony v cene a aj iný filtrový závit než má základný zoom.

Hlavné výhody objektívu AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR:

  • úplne nový systém automatického zaostrovania AF-P
  • veľmi nízka hmotnosť aj rozmery
  • dobré optické vlastnosti
  • kvalitná optická stabilizácia VR
  • vydarený a praktický dizajn
  • neotáča sa predná príruba

Hlavné nevýhody objektívu AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR:

  • predsa len trošku vyššiu cena, než bolo doteraz zvykom
  • slnečná clona nie je zahrnutá v cene
  • iný závit filtra než základný setový zoom AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR

Aktuálne (10/2016) cena teleobjektívu AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR sa pohybuje viac či menej tesne nad hranicou 370 eur vrátane DPH. Ako som už uviedol vyššie, je to cena trochu vyššia, než sme boli doposiaľ "v týchto vodách" zvyknutí, ale jedným dychom musím dodať, že vzhľadom na skvelé najmä optické, ale aj konštrukčné vlastnosti tohto teleobjektívu je nárast ceny akceptovateľný a môžem vám ho pokojne odporučiť. Ak ešte svoju vysnívanú digitálnu zrkadlovku nemáte, potom je ideálne tento teleobjektív kúpiť rovno v niektorom zo zvýhodnených súprav s fotoaparátom a základným objektívom – je to asi najlepší spôsob, ako zraziť celkovú cenu výbavy smerom nadol.

PS  Na záver si môžete ako obvykle stiahnuť niekoľko ukážkových fotografií v plnom rozlíšení. Snímky boli nasnímané fotoaparátom Nikon D7200 a pre nespokojencov len dodám, že sú v najvyššej kvalite formátu JPG, tak ako boli fotoaparátom (v základnom nastavení) uložené na pamäťovú kartu, teda úplne bez úprav. Starostlivým nastavením fotoaparátu, či spracovaním fotografií v grafickom editore by bolo možné dosiahnuť ešte podstatne lepšie výsledky.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Michal Kupsa; fotograf Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch. Novinárskej činnosti prepadol o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií vrátane Českej televízie, magazínu DIGI foto alebo napríklad National Geographic. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.
Technické informácie
BajonetNikon AF-P
Dĺžka × šírka125 × 72 mm
Minimálna ohnisková vzdialenosť70 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť300 mm
Min. clona pri min. a max. ohniskovej vzdialenostif/4,5, resp. f/6,3
Max. clona pri min. a max. ohniskovej vzdialenostif/22, resp. f/32
Hmotnosť415 g

Kúpiť NIKKOR 70-300mm f4.5-6.3G VR
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií