Zadajte názov tovaru
Digitálne zrkadlovky možno rozdeliť do troch hlavných skupín, ktoré sa líšia konštrukciou, cenou a množstvom funkcií. Ako sa od seba líšia zrkadlovky pre začiatočníkov, pokročilých a profesionálnych fotografov?
Amatérske zrkadlovky sú plnohodnotné zrkadlové fotoaparáty, ktoré výslednou kvalitou nijako výrazne nezaostávajú za drahšími modelmi. Zrkadlovka pre začiatočníkov či amatérov má spravidla prehľadné ovládanie, kompaktnú a ľahkú konštrukciu. Zrkadlovka pre začiatočníka má taktiež vo výbave zabudovaný interný blesk. Digitálna zrkadlovka pre začiatočníka sa pohybuje do 970 eur.
Pri výbere zrkadlovky myslite aj na nutnosť obstarania príslušenstva (objektívy, statívy, filtre a ďalšie fotopríslušenstvo). Väčšina príslušenstva nie je kompatibilná medzi modelmi rôznych výrobcov, a každý fotoaparát zrkadlovka má častokrát špecifické príslušenstvo.
Poloprofesionálna zrkadlovka je robustnejšia, odolnejšia a ťažšia ako amatérske zrkadlovky či zrkadlovky pre začiatočníkov. Oproti amatérskym modelom poloprofesionálna zrkadlovka tiež ponúka pokročilé fotografické režimy, nastavenia a zvyčajne aj väčší LCD displej so stavovou časťou na nastavenie expozičných hodnôt. Zrkadlovka pre pokročilých či profesionálna zrkadlovka vás môže vyjsť až na 2 400 eur.
Profesionálne digitálne zrkadlovky ponúkajú detailné nastavenie, širokú škálu fotografických režimov a bezchybnú spoľahlivosť, rýchlosť aj odolnosť. Zrkadlovka pre profesionálov väčšinou nemá integrovaný blesk – počíta sa s využitím externých bleskov s lepšími výsledkami. Zrkadlovka bez kompromisov sa ľahko môže vyšplhať aj nad 3 500 eur.
Zrkadlovky s objektívom aj bez ponúkajú rad fotografických funkcií. Medzi tie pokročilé patrí nastavenie citlivosti ISO, vyváženie bielej farby alebo času expozície. Každá zrkadlovka zároveň prináša aj niekoľko manuálnych, poloautomatických a plne automatických režimov fotografovania.
i
Medzi automatické režimy fotenia patrí režim portrét, makro, šport, režim pre nočné fotografovanie a režim na zachytenie krajiniek.
Okrem pokročilých funkcií má digitálna zrkadlovka aj rad parametrov, ktoré nemožno ovplyvniť. Aké to sú a ako ovplyvňujú výkon fotoaparátu?
Zrkadlovky najčastejšie používajú Full Frame (niektoré preto nazývame aj full frame digitálne zrkadlovky) či APS-C snímače. Full Frame snímač má rovnakú veľkosť ako políčko kinofilmu a prejavuje sa kvalitnými detailmi s verným vykreslením obrazu. APS-C je menší snímač, ktorý nájdeme pri lacnejších modeloch alebo ho má vo výbave zrkadlovka pre začiatočníkov.
Crop Faktor čiže ekvivalent ohniskovej vzdialenosti udáva, koľkokrát je senzor fotoaparátu menší ako políčko kinofilmu (Full Frame) a ovplyvňuje ohniskovú vzdialenosť objektívu a zorný uhol zrkadlovky. Všeobecne platí, že väčší Crop Faktor (menší senzor) znamená menší uhol záberu.
Typ senzora | Veľkosť senzora | Crop faktor |
---|---|---|
Full Frame (35 mm film) | 36 × 24 mm | 1 |
APS-C (Nikon, Pentax, Sony) | 23,6 × 15,6 mm | 1,5 |
APS-C (Canon) | 22,2 × 14,8 mm | 1,6 |
i
Objektív s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm a zrkadlovka s typom senzora APS-C a Crop Faktorom 1,5 znamená výslednú ohniskovú vzdialenosť 75 mm (50 mm × 1,5).
Crop Faktor v praxi – prvý obrázok naznačuje rozdiel medzi veľkosťou políčka Full Frame a APS-C. Druhý záber názorne zobrazuje, ako sa bude líšiť záber a zorný uhol pri použití rôznych Crop Faktorov.
Zrkadlovka zvyčajne nemá zabudovanú stabilizáciu obrazu. O stabilizáciu sa všeobecne stará objektív zrkadlovky, ktorý dokáže pohybom optických členov vo svojej konštrukcii minimalizovať rozmazanie spôsobené roztrasením rúk. V prípade videa potom výrazne pridá na prirodzenosti a stabilite.
Zrkadlovka, alebo kompakt? Za digitálne zrkadlovky výrazne prehovára okrem iného aj oveľa rýchlejšie ostrenie. Rýchle a presné ostrenie oceníte najmä pri fotografovaní rýchlych pohybov. Ostrenie zaisťuje motor v tele zrkadlovky alebo ultrazvukový vnútorný motor objektívu, ktorý je zo všetkých variantov najrýchlejší.
Fotí vaša digitálna zrkadlovka nažltlé, šedivé, príliš tmavé alebo naopak svetlé zábery? Skúste sa pohrať s expozíciou a vyvážením bielej.
Digitálne zrkadlovky umožňujú fotenie prostredníctvom displeja aj zabudovaného hľadáčika. Obraz prechádzajúci objektívom je systémom zrkadiel niekoľkokrát odrazený a premietaný do hľadáčika. Hlavné rozdiely medzi hľadáčikmi sú predovšetkým vo veľkosti a v miere zväčšenia.
Bajonet zrkadlovky slúži na uchytenie objektívu k telu fotoaparátu. Každý výrobca má väčšinou vlastný typ bajonetu, a preto nie sú objektívy a telá rôznych značiek navzájom kompatibilné. Kompatibilitu možno vyriešiť redukciami a adaptérmi, avšak s obmedzením niektorých funkcií objektívu.
Pre nadšených amatérov a náročnejších fotografov sú určené digitálne zrkadlovky, označované aj ako DSLR, teda Digital Single Lens Reflex. Oproti kompaktným fotoaparátom ponúkajú veľa možností manuálneho nastavenia pre konkrétnu scénu, ako aj možnosť výmeny objektívov. Tie sa vyberajú na základe konkrétnych podmienok počas snímania objektu alebo podľa vašich požiadaviek
Digitálne zrkadlovky pracujú so sklopným zrkadielkom, ktoré je umiestnené pred snímacím čipom (najčastejšie typu CMOS alebo CCD). To odráža svetlo, ktoré prejde objektívom, priamo do optického hľadáčika. V hľadáčiku reálne vidíte snímaný objekt v takom stave a kvalite, ako na výslednej fotografii. Pri stlačení spúšte sa totiž zrkadlo len preklopí (a narazí do zábrany, čo vydáva typické hlasité cvaknutie pri fotení) a svetlo prejde až na snímací čip. Moderné digitálne zrkadlovky bývajú vybavené aj LCD displejmi s funkciou živého náhľadu Life View.
Pri výbere zrkadlovky zvoľte telo bez objektívu alebo cenovo výhodný kit s objektívom. K dispozícii je ich celé množstvo, vrátane ďalšieho príslušenstva pre zrkadlovky. Žiadané digitálne zrkadlovky v kompletnom cenovom rozpätí ponúkajú výrobcovia Canon alebo Nikon. Vyberte si zo zrkadloviek pre začiatočníkov alebo z vysoko výkonných modelov pre náročných.
Zadajte názov tovaru