V čom sú logické hry dobré?
Logické hry trénujú sústredenie, strategické myslenie, plánovanie, nútia hráča premýšľať o niekoľkých kritériách zároveň a vydedukovať ideálne riešenie. Slúžia tiež samozrejme na zábavu a oslobodenie sa od každodenného sveta. V modernom svete, kde nie je času nazvyš, pomáhajú spomaliť naše prehltené mozgy a naozaj premýšľať nad konkrétnym problémom. Logické hry sú nástrojom na precvičenie mozgu nielen pre deti, ale aj pre dospelých.
Podľa čoho vyberať logické hry?
Predtým, než začnete vyberať logické hry, by ste sa mali zamyslieť nad tým, koľko hráčov ich bude pravdepodobne hrať, ako starí hráči budú a ako dlho pri jednej hre vydržia.
Pre koľkých hráčov sú logické hry určené?
Logické hry sa odlišujú minimálnym a maximálnym počtom hráčov, preto vyberajte starostlivo na základe plánovaného počtu hráčov. Pri vyššom počte hráčov, než je stanovené, hrozí, že na každého nevyjde dostatok kariet alebo figúrok. Naopak, pri nižšom riskujete, že hra nikdy nebude mať konca. Všeobecne rozlišujeme logické hry na tri druhy:
- Logické stolné hry pre jedného hráča nevyžadujú protihráča a riešite v nich zadaný problém sami.
- Logické hry pre dvoch až šesť hráčov potrápia celú rodinu alebo vytvoria dynamické duely.
- Logické hry pre viac ako šesť hráčov sú vhodné pre väčšie rodiny, stretnutia alebo team building.
i
Čo je vlastne logika?
Definícií logiky je mnoho, ale všeobecne ide o filozofickú vedu zaoberajúcu sa správnosťou usudzovania, odvodzovania a hľadania pravdy. Ide teda predovšetkým o nástroj, ktorý vylepšuje myslenie a zhŕňa postupy, ktoré nám napomáhajú k dosiahnutiu pravdivých záverov.
Aký je odporúčaný vek pre logické hry pre deti?
Pri výbere hry je dôležité brať ohľad na odporúčaný vek. Jednoduché logické hry budú pre staršie deti nezaujímavé a dlho u nich nevydržia. Príliš ťažké hry naopak odradia menšie deti, pretože si nebudú vedieť dať rady s riešením. Aká hra je pre dieťa vhodná?
- Deťom do štyroch rokov odporúčame pamäťové a jednoduché číselné hry, napríklad pexeso či domino. Pomôžu tiež s rozvojom ľahkej motoriky.
- Deti od piatich do deviatich rokov zvládnu ľahšie hlavolamy a jazykové aj priestorové hry, napríklad tangramy. Môžu ich tiež zaujímať detektívne alebo jednoduchšie strategické hry.
- Deti od desiatich rokov si hravo poradia s únikovou, abstraktnou alebo strategickou hrou. Zvládnu aj naozaj náročné hlavolamy alebo párové hry ako napríklad šach.
Aké dlhé by mali byť logické hry pre deti?
Logické hry môžu časovo trvať od 15 minút až do troch hodín, často tak majú vplyv na sústredenie dieťaťa a obťažnosť. Preto odporúčame hru vyberať aj s ohľadom na vek a trpezlivosť dieťaťa, mladšie deti nemusia byť vždy trpezlivé a môžu im vyhovovať skôr krátke a svižné hry. Býva pravidlom, že čím dlhšia hra, tým viac pravidiel.
Dostupné sú rôzne hry, logické majú hneď viacero druhov
Ak sú hry logické, môžu sa líšiť aj typom, ktorý určuje zručnosti, ktoré hra precvičuje. Medzi päť najbežnejších druhov patria:
- Jazykové logické hry pre deti trénujú slovnú zásobu popisovaním a hádaním rôznych slov. Hodia sa ako pre menšie deti, ktoré sa ešte len učia hovoriť, tak aj pre staršie dietky pri učení sa cudzích jazykov.
- Priestorové logické hry testujú orientáciu v priestore, najčastejšie dosiahnutím cieľa či vytvorením cesty. Podporujú rozvoj priestorovej predstavivosti a strategického myslenia.
- Detektívne logické hry vás postavia do úlohy vyšetrovateľa a máte za úlohu pomocou stôp a dedukcie odhaliť páchateľa. Sú vhodné pre staršie deti, typicky od osem rokov. Niektoré sú však vhodné až od 18 rokov.
- Matematické logické spoločenské hry precvičia matematické schopnosti, väčšinou za účelom získania čo najviac bodov. Hodia sa ako pre predškolákov a deti v základných školách, tak aj pre starších, ktorí sa chcú trochu zapotiť.
- Logické hry pre tých najmenších učia deti rozlišovať tvary, farby, zvieratká, jednoduché predmety a pamäťové zručnosti.
Jazykové logické hry pre deti
Detektívne logické hry pre deti
Matematické logické hry
Logické hry pre najmladšie deti
i
Náučné a vzdelávacie hry pre deti sa okrem logického myslenia zameriavajú na čítanie, písanie a počítanie. Naučia deti základným počtovým či jazykovým schopnostiam formou hry a zábavy.
Aké ďalšie logické hry si môžete zahrať?
Doskové hry nie sú jediným spôsobom na potrápenie mozgových závitov. Vyskúšať môžete aj spletité hlavolamy, vzrušujúce únikovky alebo klasické retro logické hry.
Únikovky – podarí sa vám včas vyriešiť všetky hádanky?
Stolové únikové hry sú domácim variantom únikoviek (escape games), ktoré nadobúdajú na popularite. Cieľom únikovky je vyriešiť sériu logických hádaniek, rébusov a úloh, kým vyprchá stanovený čas. Oproti bežným logickým hrám sa líšia dlhšou dobou hrania až 120 minút a esenciou spolupráce, ktorá môže byť na vyriešenie záhady nevyhnutná. V únikovej hre sa môžete preniesť do slávnych miest a pamiatok, alebo napríklad na dno oceánu, do opustenej chaty, či na zabudnutý ostrov.
S hlavolamami otestujete logiku a priestorovú predstavivosť
Hlavolamy testujú logiku, zručnosť, priestorovú predstavivosť a ďalšie zručnosti vás aj detí. Sú dostupné v rozdielnych tvaroch aj veľkostiach, ale líšia sa predovšetkým riešením, na ktoré máte prísť manipuláciou mechanických častí hlavolamu. V ponuke nájdete hlavolamy v ľahkej, strednej a ťažkej obťažnosti, záleží len na vás, ako veľmi chcete potrápiť svoje mozgové závity. Medzi tie najobľúbenejšie patrí Rubikova kocka, Ježko v klietke a Hanojská veža.
Klasické a retro hry, alebo zaspomínajte si na staré časy
Klasické a retro hry sú považované za legendárne kúsky, ktoré inšpirovali väčšinu moderných stolných hier. Patrí medzi ne šach, dáma, backgammon alebo človeče, nehnevaj sa. Najčastejšie sú to hry pre dvoch hráčov, ktoré vyžadujú usilovné sústredenie a predpovedanie súperových krokov. Niektoré klasické a retro hry sú dostupné aj v netradičných vyhotoveniach vhodných pre mladších hráčov – zahrajte sa s deťmi napríklad Pexeso s motívom Ľadové Kráľovstvo.
Strategické stolové hry precvičia schopnosť plánovať a predvídať
Strategické doskové hry väčšinou umiestnia hráča do funkcie veliteľa a trénujú jeho rozhodovacie schopnosti. Rozhoduje v nich riadne premyslený plán, nič nesmie byť ponechané na náhodu. Nutnosťou je tiež predvídanie budúceho ťahu súpera a zapojenie kreatívneho myslenia pri riešení zapeklitých situácií. Strategické hry bývajú časovo dlhšie a sú typicky zasadené do konkrétnej témy alebo historického obdobia.
Cestovné logické hry sa zmestia do každého batôžka
Cestovné logické hry sú typicky zmenšenou verziou klasických doskových hier. Vyznačujú sa malým balením, ktoré sa jednoducho zmestí do akejkoľvek batožiny. Môžete si ich tak zahrať napríklad vo vlaku a skrátiť si čas na cestách. Niektoré cestovné logické hry majú aj špeciálnu škatuľku, ktorá hru ochráni pri preprave.
Obohaťte svoje staršie logické hry cez nové rozlíšenia
Niektoré logické hry ponúkajú možnosť zakúpiť si rozšírenie. To obohatí hru napríklad o ďalšie karty, herné figúrky, príbehové línie, alebo ju prenesú do inej témy či časového obdobia. Rozšírenia nie sú potrebné pre plnú funkciu hry, ale môžu byť zaujímavou zmenou, najmä keď hru už dobre poznáte. Často však pridávajú množstvo nových pravidiel, ktoré by mohli byť pre mladších hráčov mätúce. Pri výbere dajte tiež pozor, že nekupujete rozšírenie namiesto základnej hry, rozšírenie samo o sebe totiž nie je hrateľné.
Zahrať si môžete aj logické hry online, ktoré však nemajú taký efekt ako hranie s rodinou či priateľmi. Navštívte kategóriu logické videohry, ak si aj napriek tomu prajete precvičiť mozgové závity prostredníctvom virtuálnych logických hádaniek a rébusov.
Skryť popis