Dychové nástroje

Zobraziť katalóg
Cena
-
Dostupnosť
Stav tovaru
Hudobný nástroj
Fúkacia harmonika
(79)
Zobcová flauta
(41)
Kazoo
(17)
Melodika
(14)
Trúbka
(7)
Ladenie
A
(10)
A moll
(2)
Bb
(13)
C
(104)
D
(12)
Materiál
ABS
(2)
Drevo
(28)
Drevo/plast
(3)
Hliník
(6)
Kov
(7)
Farba
Béžová
(7)
Biela
(3)
Čierna
(24)
Červená
(11)
Fialová
(5)
Grafika
(6)
Hnedá
(11)
Mix
(4)
Modrá
(12)
Natural
(5)
Oranžová
(1)
Ružová
(3)
Strieborná
(74)
Zelená
(4)
Zlatá
(15)
Žltá
(5)

Dychové nástroje patria k najobľúbenejším hudobným nástrojom. Sú vhodné ako pre úplných začiatočníkov, ktorí sa s hudbou ešte len zoznamujú, tak aj po pokročilých muzikantov. Delíme ich do niekoľkých kategórií. Vyberte si z nich taký dychový nástroj, ktorý bude presne zodpovedať vašim predstavám. Čítajte ďalej a poradíme vám, ktorý by to mohol byť.

Pokračovať

Na akom princípe dychové nástroje fungujú?

Dychové nástroje, alebo tiež aerofóny či dychy, vyludzujú tóny vďaka vzduchovému prúdu dychu. Inými slovami, hráč do dychového nástroja fúka (dýcha). Podľa konkrétneho typu nástroja dochádza k nárazu dychu na hranu otvoru, ako napríklad pri flaute, alebo vibráciou plátku (hoboj, fagot). Vzduch, ktorý vniká do hudobného nástroja, môže byť po nasadení nátrubku zároveň rozochvený.

Na aké druhy delíme dychové nástroje

Ako delíme dychové nástroje? Rozdelenie nie je nijak komplikované. Existujú tri hlavné dychové nástroje: drevené, plechové a viachlasové. V minulosti sa členili do skupín podľa použitého materiálu. V dnešnej dobe sa berie do úvahy aj typ konštrukcie, ktorú hudobný nástroj má.

Drevené dychové nástroje

Drevené dychové nástroje sú prvou kategóriou. Ich názov je odvodený od materiálu, z ktorého sa vyrábali v minulosti, teda z dreva. To, ako tradičný materiál, je zárukou nezameniteľného zvuku, ktorý dychový nástroj vyludzuje. V dnešnej dobe môže byť táto skupina však vyrábaná aj z iných materiálov, môžete sa stretnúť napríklad aj s kovom alebo plastom. Drevené dychové nástroje sa ďalej rozdeľujú do skupín podľa spôsobu vzniku tónu, a to na flauty a jednoplátkové či dvojplátkové nástroje. Dychové nástroje drevené patria medzi najpopulárnejšie.

Plechové dychové nástroje

Plechové dychové nástroje, alebo tiež žesťové nástroje, sa najčastejšie vyrábajú z mosadze. Fúka sa do nich cez nátrubok a zvuk vzniká chvením stĺpca vzduchu. Najčastejšie dychové nástroje plechové môžete počuť vo vážnej hudbe, folku, country, ale aj v jazze. Plechové dychové nástroje však po novom našli svoje uplatnenie aj v pope a tanečnej hudbe. 

Viachlasové dychové nástroje

Viachlasové dychové nástroje ďalej delíme do dvoch hlavných skupín. Tými sú nástroje viachlasové bez klaviatúry, do ktorých patrí napríklad fúkacia harmonika, alebo viachlasové s klaviatúrou. Medzi dychové nástroje s klaviatúrou radíme organ, akordeón, harmónium alebo gajdy.

Zaujímajú vás dychové nástroje? Názvy jednotlivých typov a druhov nájdete v našom článku Druhy hudobných nástrojov, kde sa dozviete zaujímavé informácie zo sveta hudby.

Flauta je najobľúbenejší drevený dychový nástroj

Flauta je dychový nástroj, ktorý patrí nielen k jedným z najobľúbenejších, ale i najstarším zároveň. Je vhodná pre úplných začiatočníkov, pretože hrať na nej nie je zložité a je lacná v porovnaní s inými nástrojmi. Z akých typov môžete vyberať?

 • Zobcové flauty sú často prvé dychové nástroje profesionálnych hudobníkov. Sú ideálnym štartovacím nástrojom pre začiatočníkov všetkých vekových kategórií. Nemajú zložitý prstoklad. Ďalšou výhodou je nízka obstarávacia cena. Plastové flauty môžete kúpiť už len za pár eur.
 • Priečne flauty sa dnes vyrábajú výhradne z kovu. Vo väčšine prípadov muzikant začína hrou na zobcovú flautu. Hra na priečnu flautu je pokročilejšia a vyžaduje inú techniku fúkania. Priečne flauty sú súčasťou komorných a symfonických orchestrov. Ich unikátny zvuk možno rozpoznať v rôznych hudobných žánroch.
 • Panove flauty radíme medzi najstaršie hudobné nástroje. Sú vyrobené z trstinových, drevených alebo bambusových píšťaliek, ktoré sú zostavené do jedného radu. Dnes si môžete kúpiť aj sklenenú, kovovú alebo plastovú panovú flautu. Má unikátnu zvuk, ktorý navodzuje mýtickú atmosféru. 
 • Írske flauty majú len šesť otvorov na hornej strane a zvládnu zahrať dve oktávy. Sú typickým hudobným nástrojom Írska. Hra na írsku flautu nie je náročná. Vyrába sa v rôznych tóninách. Pre začiatočníkov je vhodná írska flauta s ladením D, pretože väčšina írskych piesní je v tejto tónine.

Jazz a saxofón patria k sebe

Saxofóny sú jednoplátkové drevené nástroje, čo je trochu paradox, pretože sa od svojich počiatkov vyrábajú z mosadzného plechu. Ide o dychové nástroje používané najmä jazzovými hudobníkmi. Pôvodne boli ale vyrobené pre dychové a vojenské orchestre. Do kategórie drevených nástrojov patrí vďaka stavbe a spôsobu hry. Z akých typov saxofónov môžete vyberať?

 • Sopránsaxofón znie o oktávu vyššie než tenorsaxofón. Sopránsaxofon je tretím najmenším saxofónom. Ide o dychový nástroj, ktorý nemá zahnutú trubicu, takže svojím vzhľadom pripomína klarinet. Existujú druhy, ktoré majú zahnutú trubicu.
 • Altsaxofóny patria medzi najobľúbenejšie a najviac využívané typy. Altsaxofón najčastejšie počujete v jazzových, funky a blues skladbách. Existujú tiež sólové skladby pre altsaxofón v klasickej hudbe.
 • Tenorsaxofón sú dychové nástroje strednej veľkosti. Používajú sa ako sólové nástroje v jazzových skladbách, blues a ďalších príbuzných žánroch. Tenorsaxofón môžete počuť v dychových orchestroch a je tiež súčasťou big bandov.
 • Barytonsaxofóny majú u náustku viackrát ohnutú trubicu, aby nebol nástroj príliš vysoký. Barytonsaxofón znie o oktávu nižšie než altsaxofón. Má klapku navyše, ktorá umožňuje hrať hlboké tóny.
 • Saxofóny pre deti by mali korešpondovať s vekom a telesnou konštitúciou malého hudobníka. Ťažký dychový nástroj by mohol byť príliš veľkou záťažou pre detskú chrbticu.

i

Hrá vaše dieťatko na flautu? Ak sa chce v hre na drevený dychový nástroj naďalej zdokonaľovať, ďalším krokom môže byť priečna flauta alebo saxofón. V prípade saxofónu sa pre menšie deti používa prípravný dychový hudobný nástroj chalumeau.

Klarinety sú nedeliteľnou súčasťou komorných dychových súborov

Klarinety sú jednoplátkové drevené hudobné nástroje dychové. Z klarinetu sa vyvinuli ďalšie nástroje, ako napríklad saxofón. Sú neoddeliteľnou súčasťou symfonických a štandardných orchestrov a využívajú sa na hranie klasických a jazzových skladieb. Obľúbené sú aj v dychovkách a folklórnych skladbách. Ako ďalej klarinety delíme?

 • Basklarinety sa najčastejšie uplatňujú v symfonických orchestroch, klarinetových súboroch a v jazzových big bandoch. Znejú o oktávu nižšie ako B klarinet.
 • Klarinety pre deti môžu byť vyrobené z plastu alebo dreva. Vo väčšine prípadov ide o prechodný dychový nástroj chalumeau. Má jednoduchý klapkový systém, na ktorý sa hrá ľahko aj s krátkymi prstami.

Plechové dychové nástroje – delenie

Zaujali vás plechové dychové nástroje? Tie ponúkajú hneď niekoľko zaujímavých variantov pre začiatočníkov aj pre veľmi pokročilých hudobníkov.

 • Trúbky sú najobľúbenejšie plechové nástroje. Dokážu vyvinúť najvyšší tón. Ich základom je mosadzná trubica. Trúbka sa využíva v mnohých hudobných žánroch. Trúbka je najpoužívanejšia v ladení B.
 • Pozauna (trombón) patrí medzi najstaršie kovové dychové hudobné nástroje. Prvá moderná pozauna vznikla už v 15. storočí. Tento kovový hudobný nástroj sa používa sa najčastejšie v kvintetách, kvartetách, orchestroch, krásne však znie aj ako sólový nástroj.
 • Tuby označujeme za basový dychový nástroj. Tuba sa prvýkrát objavila v 19. storočí. Hudobník pri hre na nej väčšinou sedí, pretože je pomerne ťažká. Je jedným z najhlbšie znejúcich nástrojov.
 • Lesné rohy uzreli svetlo sveta v 18. storočí. Vyvinuli sa z loveckých rohov, ktoré sa používali na hranie fanfár pri love. Lesný roh má charakteristický tvar. Jeho zvuková trubica je stočená a má dĺžku vyše štyroch metrov.
 • Krídlovky sú dychové plechové nástroje príbuzné trúbke. Hlavným rozdielom je širšia a kónickejšia trubica. Krídlovka je prevažne ladená v B. Má tri, niekedy štyri klapky. V porovnaní s trúbkou je jej tón jemnejší.

i

Pozauny a trombóny nie sú dva odlišné nástroje. Názov trombón pochádza z latinčiny, pozauna z nemčiny. Dané názvy sú synonymami, môžete ich teda ľubovoľne zamieňať.

Harmoniky nepatria len do folku a country. Majú oveľa širšie využitie

Harmoniky patria medzi polyfonické dychové hudobné nástroje. Môžete si zvoliť, či bude bez klaviatúry, alebo s klaviatúrou. Z akých druhov harmoník môžete vyberať?

 • Fúkacie harmoniky sú malé ručné nástroje, ktoré nemajú klaviatúru. Fúkacie harmoniky sa ďalej delia na chromatické a diatonické. Hráč harmoniku drží buď len jednou rukou, alebo oboma, prípadne ju môže mať pripevnenú na špeciálnom držiaku, aby mal voľné ruky.
 • Melodika je dychový nástroj s klaviatúrou. Má často pripevnenú plastovú trubicu, takže na ňu hráč môže hrať oboma rukami. Vyrába sa v dvoch variantoch (20 a 37 kláves).
 • Akordeón známy tiež ako akordeón, je viachlasový dychový nástroj s klávesnicou. Zdrojom zvuku sú kovové, plastové alebo drevené jazýčky. Vzduch sa do akordeónu dostáva pohybom mechu.

i

Organ je vôbec najväčší dychový hudobný nástroj. Podľa spôsobu tvorby zvuku ho radíme medzi viachlasové dychové nástroje, a podľa mechaniky medzi klávesové. Organy môžu mať desiatky tisíc píšťal.

Netradičné dychové nástroje – druhy, o ktorých ste možno nepočuli

Chcete sa venovať hudbe, ale klasické hudobné nástroje vás nelákajú? V tom prípade môžete vyskúšať hru na netradičné dychové nástroje. Nejde pritom o žiadne horúce novinky. Skôr ide o návrat k dávnym dychovým nástrojom, ktoré v posledných rokoch zažívajú renesanciu.

Vreckové dychové hudobné nástroje

Tieto netradičné dychové hudobné nástroje majú jedno spoločné. Sú veľmi malej veľkosti, takže ich bez väčších ťažkostí schováte do vrecka. O čom je reč?

 • Kazoo je druh membranofónu. Vyrába sa z kovu alebo plastu. Vzduch prechádza papierovou membránou a vďaka tomu vydáva špecifický bzučivý zvuk.
 • Drumbľa je tradičným nástrojom sibírskych šamanov. V dnešnej dobe sa používa ako sprievodný aj sólový nástroj. Vyrába sa z kovu, z bambusu a palmového dreva.
 • Okarína patrí medzi najstaršie dychové hudobné nástroje vôbec. Niektoré typy sú staré až 12 000 rokov. Typická okarína je uzavretá a má štyri až dvanásť otvorov s náustkom.

Dychový nástroj sa nezaobíde bez špeciálneho príslušenstva

Dychový nástroj je nutné pravidelne čistiť. U jednoduchších drevených nástrojov si spravidla vystačíte so základným príslušenstvom. Pokročilí muzikanti sa nezaobídu bez stojanu na noty a metronómu. Podľa typu hudobného nástroja môžete potrebovať náhradné plátky, nátrubky alebo náustky.

Zaujímajú vás hlavne lacné dychové nástroje? Bazár je miesto, kde nájdete tovar za výhodné ceny.

Skryť popis
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie.
Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.

Najpredávanejšie

1.
CASCHA Blues Series C-major Na ceste > 5 ks Očakávame 6. 12. 2022
Ústna harmonika – diatonická, 10 kanálikov, ladenie C, materiál plast, handrička a obal súčasť balenia
Od 7,18 €

2.
Drumbľa – materiál: nikel, veľkosť 95mm
8,39 €

3.
Stagg REC-BAR béžová Na sklade 3 ks
Zobcová flauta – sopránová flauta, ladenie C, anglický (barokový) prstoklad, 3 diely, materiál plast, obal a vyterák súčasťou balenia
Od 3,56 €

Ďalšie najpredávanejšie
192 položiek
ARNOLDS & SONS Nikl Coloured 16 (farba je len orientačná)
Drumbľa – materiál: nikel, veľkosť 95mm

8,39 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 4 ks
Objednávací kód: AASe16
Aulos 303AI ELITE
Zobcová flauta – sopránová flauta, ladenie C, anglický (barokový) prstoklad, 3 diely, materiál plast, obal, opierka na palec, tabuľka prstokladov a vyterák súčasťou balenia

6,79 €
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AULSa06
CASCHA Flötenlilli 3908
Zobcová flauta – sopránová flauta, ladenie C, nemecký prstoklad, 3 diely, materiál plast, obal a vyterák súčasťou balenia

7,39 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: CASCH07g
HOHNER Super Chromonica C
Ústna harmonika – chromatická, 12 kanálikov, ladenie C, materiál drevo, obal súčasť balenia

Cenová bomba
109,90 € Ušetríte 36,10 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: HHRd68
Aulos 509B SYMPHONY
Zobcová flauta – altová flauta, ladenie F, anglický (barokový) prstoklad, 3 diely, materiál plast, kozmetika, obal, opierka na palec, tabuľka prstokladov a vyterák súčasťou balenia

29,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 4 ks
Objednávací kód: AULSa07
Aulos 205A ROBIN
Zobcová flauta – sopránová flauta, ladenie C, anglický (barokový) prstoklad, 3 diely, materiál plast, obal, opierka na palec, tabuľka prstokladov a vyterák súčasťou balenia

Od  12,65 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AULSa04
HOHNER Marine Band Deluxe C-major
Ústna harmonika – diatonická, 10 kanálikov, ladenie C, materiál drevo, obal súčasť balenia

41,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: HHRd36
SMART WRI-922X
Írska flauta – ladenie D, materiál: plast

4,39 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: SMIc03
ARNOLDS & SONS Nikl Coloured 12 (farba je len orientačná)
Drumbľa – materiál: nikel, veľkosť 80mm

Zľavnené -19 %
7,79 € 9,59 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AASe12
HOHNER Big Valley C
Ústna harmonika – chromatická, 48 kanálikov, ladenie C, materiál plast, obal súčasť balenia

18,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: HHRd03
HOHNER Big River Harp C-major
Ústna harmonika – diatonická, 10 kanálikov, ladenie C, materiál plast, obal súčasť balenia

20,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: HHRd01
Smart WRS-228BM (PK) - Zobcová flauta Varianty
Smart WRS-228BM (PK)
Zobcová flauta – sopránová flauta, ladenie C, anglický (barokový) prstoklad, 3 diely, materiál plast, obal, tabuľka prstokladov a vyterák súčasťou balenia

6,29 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: SMIb04
Smart Kazoo Metal Iron
Kazoo – materiál: kov

Od  3,82 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 20 ks
Objednávací kód: SMId11
HOHNER Happy Harp Yellow - Ústna harmonika
Varianty
HOHNER Happy Harp Yellow
Ústna harmonika – diatonická, 10 kanálikov, ladenie C, materiál plast, obal súčasť balenia

Od  6,72 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: HHRd22
BACIO INSTRUMENTS CL-01N
Klarinet – B klarinet, v balení: hubička (náustok), klobúčik, ligatúra, puzdro, rukavice a vyterák, otvorené klapky, ladenie Bb, materiál: ABS

141,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: BAIa01
Smart WRO-917X - Okarína Varianty
Smart WRO-917X
Okarína – materiál: plast, ladenie C

4,19 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: SMIe08
HOHNER Melody Star C-major
Ústna harmonika – diatonická, 8 kanálikov, ladenie C, materiál plast, obal súčasť balenia

Super cena
17,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: HHRd40
Hohner Melodica Student 32 RD - Melodika Varianty
Hohner Melodica Student 32 RD
Melodika – 32 klávesov, materiál plast, v balení kufrík, náustok, popruh a predlžovacia hadička

47,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: HHRb11
SMART WRS-88B - Zobcová flauta Varianty
SMART WRS-88B
Zobcová flauta – sopránová flauta, ladenie C, anglický (barokový) prstoklad, 3 diely, materiál plast, obal, tabuľka prstokladov a vyterák súčasťou balenia

Super cena
9,89 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: SMIb09
Veles-X Woodman Kazoo
Kazoo – materiál: drevo

Novinka
9,49 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: VELX01b1
ARNOLDS & SONS Nikl Coloured 6 (farba je len orientačná)
Drumbľa – materiál: nikel, veľkosť 55mm

7,09 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AASe06
Hohner Melodica Fire 32 RD
Melodika – 32 klávesov, materiál plast, v balení kufrík, náustok, popruh a predlžovacia hadička

Cenová bomba
54,90 € Ušetríte 8,20 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 4 ks
Objednávací kód: HHRb06
Hohner 9445 AIRBOARD 37 MELODICA
Melodika – 37 klávesov, materiál plast, v balení náustok, popruh a puzdro

79,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: HHRb05
HOHNER Ocean Star C
Ústna harmonika – chromatická, 48 kanálikov, ladenie C, materiál plast, obal súčasť balenia

19,90 €
Môžete mať dnes od 13:45
Na sklade 5 ks
Objednávací kód: HHRd42

Dychové nástroje

audioČo si zahrať na flautu a piano? Hráte na flautu či piano a hľadáte hudobnú inšpiráciu? V článku nájdete tipy na rôzne hudobné príručky...
Láka vás zahrať si na klavír, gitaru alebo bicie? Kvôli tomu si hneď nemusíte kupovať hudobný nástroj....
Gitara, flauta, klávesy, husle – hudobných nástrojov je niekoľko stoviek. V našom článku sa podrobnejšie...

Horúce novinky týždňa

Dychové nástroje

Vybíráte tento sortiment v Česku? Podívejte se na Dechové nástroje.

Ezeket a termékeket keresed Magyarországon? Tekintsd meg Fúvós hangszerek kínálatunkat.

Suchen Sie dieses Sortiment in Deutschland? Werfen Sie einen Blick auf Blasinstrumente.

Suchen Sie dieses Sortiment in Österreich? Werfen Sie einen Blick auf Blasinstrumente.

Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie.
Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
Pozrite sa na produkty zoradené podľa ceny od najlacnejšieho v kategórii lacné dychové nástroje Produkty zoradené od najdrahšieho po najlacnejší hľadajte v kategórii najdrahšie dychové nástroje Tovar zoradený podľa predajnosti od najviac po najmenej predávaný nájdete v kategórii najpredávanejšie, najlepšie dychové nástroje Produkty zoradené podľa hodnotenia používateľov od najlepšieho nájdete v kategórii dychové nástroje recenzie
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií