Procesor (CPU – Central Processing Unit) je centrálnym mozgom každého počítača. Má na starosti všetky výpočtové procesy, bez ktorých by sa nezaobišli ani základné funkcie ako BIOS. Niektoré procesory cielia na minimálnu spotrebu energie, iné na maximálny výkon pre detailné simulácie či náročné hry. Na aké parametre CPU by ste sa teda mali pri výbere zamerať? Čítajte ďalej, poradíme vám, ako vybrať ten správny.
Pokračovať
Prečo si zaobstarať nové CPU?
Procesor (CPU) je najdôležitejšou súčasťou každej výpočtovej zostavy, či už ide o osobný počítač, notebook, smartfón alebo napríklad tablet. Nemožno sa preto čudovať, že segment CPU prechádza neustálym vývojom. Takmer každý rok sa stretávame s novými technológiami, efektívnejšími výrobnými procesmi či vylepšenými funkciami. Aké výhody teda získate, ak si zaobstaráte nový procesor do vašej súčasnej alebo úplne novej PC zostavy?
Novšie procesory majú vyšší výkon, a zvládajú tak lepšie spracovávať náročnejšie aplikácie, hry alebo multitasking.
Moderné CPU sú tiež efektívnejšie, takže majú nižšiu spotrebu energie.
Novšie CPU podporujú moderné funkcie ako rýchlejšie pamäte, vyššiu priepustnosť a pokročilejšie bezpečnostné štandardy.
Chcete o procesoroch vedieť viac? Prečítajte si sprievodcu Čo je procesor.
Vyberáme CPU – procesory a ich parametre
CPU so správnymi parametrami môže vášmu počítaču vdýchnuť nový život, zvýšiť jeho výkon, efektivitu, a navyše pridať pár úplne nových technológií. Procesory sú však dostupné v mnohých vyhotoveniach s úplne odlišnými parametrami. Ako teda vybrať taký, ktorý splní presne vaše požiadavky? Na všetky dôležité ukazovatele, medzi ktoré patrí napríklad počet jadier, ich frekvencia alebo pamäť, sa spoločne pozrieme nižšie.
Procesor (CPU) a počet výpočtových jadier
Procesor (CPU) môže mať hneď niekoľko fyzických jadier. Tie do určitej miery pracujú ako samostatné procesory a zvládajú spracovávať výpočtové úlohy nezávisle na sebe. Platí tak, že čím viac fyzických jadier procesor má, tým viac úloh môže spracovávať súčasne. V súčasnosti majú procesory pre kancelárske či domáce PC štyri až osem jadier, herný procesor však môže mať jadier viac ako dvadsať.
i
CPU a počet vlákien
Vlákna (Threads) CPU sa dajú opísať ako samostatné virtuálne jadrá, ktoré majú všetky moderné procesory. Platí, že osemjadrový procesor má spravidla šestnásť vlákien, a zvládne tak spracovávať šestnásť procesov zároveň.
HyperThreading a Multi-Threading
HyperThreading je technológia spoločnosti Intel, vďaka ktorej dokáže jedno jadro procesora spracovávať dve softvérové operácie naraz. Do istej miery je teda procesor schopný pracovať, ako by mal dvojnásobný počet jadier. Spoločnosť AMD túto technológiu nazýva Multi-Threading.
Zvoľte CPU podľa počtu jadier
Počet jadier je pre CPU jedným z najdôležitejších parametrov. Aj preto sme pre vás pripravili prehľadnú kategóriu, v ktorej si procesory môžete roztriediť práve podľa toho, koľko jadier majú. V ponuke nájdete štvorjadrové, šesťjadrové, osemjadrové aj viacjadrové CPU. Pozrite sa do kategórie Procesory podľa počtu jadier.
Štvorjadrové procesory sa hodia pre bežné kancelárske počítače či nenáročné domáce zostavy.
Šesťjadrové CPU prinášajú vyšší výkon, ktorý si poradí s náročnejším multitaskingom či hraním hier.
Osemjadrové procesory sú skvelé na hranie hier, strihanie videí, úpravu fotiek a ďalšie výpočtovo náročné úkony.
Viacjadrové CPU sú určené pre herné alebo profesionálne počítače a používateľov, ktorí požadujú veľmi vysoký výkon.
Procesory ako AMD Ryzen Threadripper určené pre najnáročnejšie pracovné stanice môžu mať aj viac ako 50 jadier.
Ako sa vo výbere CPU nestratiť?
Vybrať správny počet jadier CPU je prvým krokom k uspokojivému výsledku výmeny procesora. Pre lepší prehľad sme pre vás pripravili jednoduchú tabuľku, ktorá vám s výberom môže pomôcť. Zároveň v nej uvádzame aj konkrétne procesory, ktoré do danej kategórie patria.
Kategória
Štvorjadrové
Šesťjadrové
Osemjadrové
Viacjadrové
Nenáročná kancelárska a domáca práca
Intel Core i3 AMD Ryzen 3
Intel Core i5 AMD Ryzen 5
Intel Core i5 AMD Ryzen 5
Nie je potrebné
Hranie nenáročných hier a úprava multimédií
Intel Core i3 AMD Ryzen 3
Intel Core i5 AMD Ryzen 5
Intel Core i5 AMD Ryzen 5<
Intel Core i7 AMD Ryzen 7
Hranie náročnejších hier a práca s 3D grafikou
Nie je vhodné
Intel Core i5 AMD Ryzen 5
Intel Core i7 AMD Ryzen 7
Intel Core i9 AMD Ryzen 9
Komplexná simulácia a najnáročnejší multitasking
Nie je vhodné
Nie je vhodné
Intel Core i7 AMD Ryzen 7
Intel Core i9 AMD Ryzen 9 AMD Threadripper
O čom vypovedá frekvencia procesora?
Pracovná frekvencia vypovedá o rýchlosti procesora. Všeobecne platí, že procesor s vyššou frekvenciou zvládne inštrukcie vykonávať rýchlejšie ako procesor s nižšou frekvenciou. Vyššia frekvencia CPU zaisťuje svižnejšie a rýchlejšie reakcie pri každodennom používaní počítača, ako sú spúšťanie aplikácií, prehliadanie internetu alebo úprava dokumentov. Pohybuje sa v rozmedzí od 1 do 5 GHz. Niektoré CPU umožňujú pri vysokom zaťažení krátkodobé zvýšenie frekvencie (Turbo Boost).
i
Frekvencia CPU sa vždy uvádza pre maximálny takt jedného jadra. Pre výpočet výkonu je potrebné vynásobiť počet jadier frekvenciou jedného jadra.
CPU a cache pamäte L2 a L3
Aby CPU pracoval čo najrýchlejšie, potrebuje rýchle úložisko, do ktorého môže ukladať dočasné dáta. Vieme, že na tieto účely slúži pamäť RAM, ktorá sa pohybuje v rádoch až desiatok gigabytov. RAM však nie je jedinou rýchlou pamäťou v počítači, priamo na procesore sú totiž L2 a L3 cache. Tieto pamäte sú síce výrazne menšie ako RAM, ale zároveň rýchlejšie. L2 a L3 sú prvé úložiská, s ktorými procesor pracuje, a všeobecne platí, že čím väčšie, tým lepšie.
Chcete vedieť viac o tom, ako cache CPU funguje a čo prináša? Prečítajte si náš článok Cache v procesore.
CPU a TDP (Thermal Design Power)
TDP (Thermal Design Power) je parameter CPU, ktorý udáva množstvo tepla, ktoré produkujú pri maximálnej záťaži, a zároveň naznačuje ich energetickú spotrebu. Nižšia TDP znamená, že procesor spotrebováva menej energie a generuje menej tepla, čo je ideálne pre notebooky alebo energeticky efektívne systémy. Naopak procesory s vysokým TDP majú vyšší výkon, ale vyžadujú pokročilé chladenie, aby sa zabránilo prehrievaniu.
Nový procesor a kompatibilita
Ešte než si nový procesor vyberiete, mali by ste vedieť, aký hardvérový konektor (socket) na pripojenie procesora má vaša základná doska. Procesor a základná doska musia mať socket označený rovnako, je to prvý krok k funkčnej zostave. Ďalším dôležitým faktorom je typ operačnej pamäte. Mali by ste vedieť, či máte RAM typu DDR4 alebo DDR5. Všeobecne platí, že novšie CPU podporujú DDR5 pamäte, ale stále ide o parameter, ktorý by ste si mali overiť.
Bez poriadneho chladenia žiadny CPU nevydrží
CPU, podobne ako napríklad grafická karta, vytvára pri výkone teplo, ktoré je potrebné odvádzať, a samotný procesor tak chladiť. Niektoré balenia čipov už obsahujú chladič, pokiaľ si však naozaj chcete byť istí, že výkon procesora dostatočne uchladíte, kúpte si ešte externý. Externý chladič procesoru má rôzne rozmery, výkon a mnohokrát podporuje štýlové RGB podsvietenie. Zaobstarať si môžete ako klasický vzduchový, tak moderný vodný variant. Navštívte kategóriu Chladiče CPU.
Procesory, procáky, CPU pre osobné počítače, to je Intel a AMD. Obe spoločnosti patria medzi technologických gigantov so zastúpením po celom svete. Obe spoločnosti zároveň prinášajú širokú ponuku procesorov pre všetky druhy počítačov a využití. Medzi najpoužívanejšie rady procesorov týchto značiek patria Intel Core a AMD Ryzen.
Intel CPU
Intel CPU sú súčasťou miliónov počítačov po celom svete. Rad Intel Core a modely i3, i5, i7 či i9 obsiahnu potreby používateľov všetkých druhov a náročností, po Intel Xeon potom siahnu predovšetkým používatelia profesionálnych pracovných staníc. Procesory Intel ďalej bodujú širokou kompatibilitou, radom unikátnych funkcií alebo modernými výrobnými procesmi, ktoré zaručujú prvotriednu efektivitu.
CPU Intel Core
Intel Core sú CPU určené pre všetky druhy počítačov, od nenáročných kancelárskych cez domáce multimediálne až po herné či profesionálne. Sú k dispozícii v štyroch podkategóriách – Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 a Intel Core i9. Procesory Intel pravidelne vychádzajú v nových verziách (generáciách), ktoré poznáte podľa mena. Tá posledná je v poradí už štrnásta a volá sa Raptor Lake Refresh.
Generácia
Poradie
Dátum uvedenia
Unikátne novinky
Comet Lake
10.
marec 2020
Podpora 10 jadier, Hyper-Threading na všetkých modeloch, 14 nm proces
Rocket Lake
11.
marec 2021
Integrované grafické jadro Xe, podpora PCIe 4.0, vylepšenie IPC
Alder Lake
12.
október 2021
Hybridná architektúra (výkonné a efektívne jadrá), podpora DDR5 a PCIe 5.0
Raptor Lake
13.
október 2022
Vylepšenie hybridnej architektúry, podpora vyšších taktov, optimalizácia výkonu
Raptor Lake Refresh
14.
október 2023
Až 24 jadier a 6 GHz, podpora pretaktovanie s využitím AI, WiFi 7
i
Aký procesor Intel Core zvoliť?
Intel Core i3 sú procesory určené pre menej náročné domáce či kancelárske zostavy.
Intel Core i5 sú výkonnejšie, a hodia sa tak pre náročnejších používateľov či hráčov.
Intel Core i7 prinášajú vysoký výkon vhodný na najnáročnejšie hranie či prácu s 3D grafikou.
Intel Core i9 patria medzi najvýkonnejšie procesory pre osobné počítače. Skvelé pre profesionálov.
CPU Intel Xeon
CPU Intel Xeon sú navrhnuté pre servery a pracovné stanice, kde poskytujú vysoký výkon a stabilitu na náročné úlohy, ako sú spracovanie dát, virtualizácia a prevádzkovanie aplikácií v reálnom čase. Tieto procesory podporujú viac jadier, väčšie množstvo pamäte a špeciálne funkcie ako ECC (Error-Correcting Code) pamäť, ktorá zaisťuje spoľahlivejšiu prevádzku. Ak teda staviate server alebo pracovnú stanicu, zvážte CPU Intel Xeon.
Procesory AMD sú známe svojím vynikajúcim pomerom cena/výkon a širokým rozsahom, od domácich a kancelárskych strojov až po vysoko výkonné herné a profesionálne systémy. Rad AMD Ryzen a EPYC ponúkajú možnosti pre každého používateľa, pričom novinky ako podpora PCIe 4.0 a 5.0, vysoký počet jadier a pokročilé technológie zaručujú špičkový výkon.
CPU AMD Ryzen
AMD Ryzen CPU sú určené pre široké spektrum používateľov, od bežných kancelárskych aplikácií po náročné herné a multimediálne úlohy. V rámci tohto radu nájdeme procesory ako Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7 a Ryzen 9, ktoré sa pravidelne inovujú a prinášajú vyšší výkon a efektivitu.
Architektúra
Poradie
Dátum uvedenia
Unikátne novinky
Zen
1.
marec 2017
Nová architektúra, podpora DDR4, vysoký výkon na jadro
Zen+
2.
apríl 2018
Vylepšenie výkonu a energetickej účinnosti, podpora Precision Boost
Zen 2 (Ryzen 3000)
3.
júl 2019
7 nm proces, podpora PCIe 4.0, až 16 jadier
Zen 3 (Ryzen 5000)
4.
november 2020
Vylepšená IPC, zvýšenie výkonu, podpora až 32 jadier
Zen 4 (Ryzen 8000, Ryzen 7000)
5.
október 2022
Podpora DDR5 a PCIe 5.0, hybridná architektúra, vylepšenie AI
Zen 5 (Ryzen 9000)
6.
júl 2024
4 nm výrobný proces, vylepšená priepustnosť cache pamätí, až 16 jadrové čipy pre PC.
i
Aký procesor AMD Ryzen zvoliť?
AMD Ryzen 3 sú procesory pre menej náročných používateľov, ideálne pre kancelárske aplikácie.
AMD Ryzen 5 ponúkajú vyvážený výkon pre hráčov a multitasking.
AMD Ryzen 7 je určený na náročné aplikácie a hranie hier na vysoké detaily.
AMD Ryzen 9 patrí medzi najvýkonnejšie procesory pre osobné počítače, ideálne na profesionálnu prácu a kreatívne aplikácie.
Pre profesionálne pracovné stanice sú pripravené procesory AMD Ryzen Threadripper. Tieto CPU ponúkajú extrémny výkon vďaka vysokému počtu jadier a vlákien, čo je ideálne na multitasking, 3D rendering, video editáciu a ďalšie náročné úlohy. Threadripper podporuje aj veľké množstvo pamäte a vysokej šírky pásma, aj preto patrí medzi obľúbené voľby medzi profesionálmi v oblasti kreatívneho priemyslu, vedeckého výskumu a IT infraštruktúry.
Procesory AMD EPYC sú skvelou voľbou, ak hľadáte výkonné a maximálne spoľahlivé serverové riešenie.
Procesory podľa určenia a využitia
Procesory si nemusíte vyberať len podľa výrobcu alebo maximálnej pracovnej frekvencie. V ponuke sme pre vás pripravili ešte niekoľko ďalších obľúbených kategórií, ktoré vám môžu samotný výber uľahčiť. Do týchto kategórií patria herné procesory, CPU na pretaktovanie, procesory s integrovanou grafickou kartou a serverové CPU.
Herné procesory – pre náročných hráčov
Herné procesory ocenia predovšetkým nároční hráči hľadajúci nekompromisný a spoľahlivý výkon. Herné CPU majú spravidla vyšší počet jadier, vysokú pracovnú frekvenciu s možnosťou automatického či manuálneho pretaktovania alebo podporu moderných technológií a funkcií. Herné procesory má v ponuke Intel aj AMD. Pred nákupom sa uistite, že je vami vybraný procesor kompatibilný s vašou základnou doskou.
Herné procesory prinášajú veľmi vysoký výkon a rad moderných funkcií.
Majú dostatok výkonu nielen na hry, ale aj na náročný multitasking alebo editáciu 3D grafiky.
Vyššia obstarávacia cena a spotreba energie.
CPU s integrovanou grafickou kartou
CPU s integrovanou grafickou kartou sú skvelou voľbou pre kancelárske či menej náročné domáce počítače. Vstavaný grafický čip síce, čo sa výkonnosti týka, na externú grafickú kartu nestačí, na bežnú prácu, surfovanie po internete, sledovanie videí, filmov či seriálov alebo hranie menej náročných hier je ale viac než dostatočný. Pokiaľ si následne predsa len externú grafickú kartu zaobstaráte, môžete využívať oba varianty.
Lacnejší variant ako samostatný CPU a grafická karta.
Dostatočne výkonný na bežné činnosti.
Nehodí sa na hry alebo náročnejšiu grafickú editáciu.
Pretaktovanie alebo búranie limitov CPU
Procesory (CPU) vhodné na pretaktovanie umožňujú automatické aj manuálne zvýšenie výrobcom predpísaných základných frekvencií. V prípade automatického pretaktovania ide o funkcie Intel Turbo Boost alebo AMD Turbo Core, ktoré frekvencie upravujú podľa vyťaženia. Pokiaľ ide o manuálne pretaktovanie, frekvenciu nastavuje používateľ. Myslite však na to, že nesprávne vykonaná manuálna úprava frekvencie môže procesor poškodiť.
Umožňujú nastavenie frekvencií a hľadanie nových výkonnostných limitov.
Taktovanie vyžaduje znalosti a skúsenosti.
Serverové CPU na nepretržitý chod
CPU pre servery sú prispôsobené na nepretržitý chod, maximálnu spoľahlivosť a efektivitu. Serverový procesor má obvykle vysoký počet jadier, väčšiu cache pamäť (ako procesory pre osobné počítače) a pokročilé funkcie na virtualizáciu. CPU ako Intel Xeon alebo AMD EPYC udržia váš server v chode 24/7, a zároveň sa postarajú o elimináciu chýb, ktoré by pre server mohli byť kritické.
Vysoký výkon a efektivita.
Maximálna spoľahlivosť.
Pokročilé funkcie.
Vyššia obstarávacia cena.
i
Inšpirujte sa pri výbere CPU skúsenosťami ostatných používateľov
Stále si nie ste istí, aký CPU vybrať alebo na čo sa zamerať? Máme pre vás riešenie. Prečítajte si skúsenosti ostatných používateľov, možno nájdete presne to, čo hľadáte. Pozrite sa na procesory podľa recenzií.
Zostavte si PC v našom konfigurátore
Procesor, grafická karta, základná doska, RAM, skriňa, chladenie – stavba PC je náročná, avšak návyková záležitosť, ktorú by si mal aspoň raz vyskúšať každý fanúšik výpočtovej techniky. Pre účely skúsených aj nových záujemcov sme pripravili nástroj, ktorý všetky dôležité komponenty zobrazí v prehľadnom a logickom poradí. Otestujte náš PC konfigurátor.
Skryť popis
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie. Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
Registre procesora sú rýchle pamäťové miesta vnútri CPU, ktoré zaisťujú okamžitý prístup k dátam a inštrukciám počas výpočtov. Objavte, ako fungujú, aké sú ich typy a prečo sú zásadné pre výkon moderných procesorov.
Najočakávanejšia novinka roka na poli procesorov je konečne vonku. Ryzen 7 9800X3D je prvým modelom s druhou generáciou 3D V-CACHE, ktorá dodáva osemjadrovému Zen5 procesoru poriadnu šťavu. A čo viac, ide o prvý kus kremíka tohto charakteru, ktorý je plne odomknutý na...
cpuJadro procesora: Čo je to a prečo je dôležité pri výbere procesora?Jadro procesora je jedným z kľúčových prvkov určujúcich výkon a schopnosti nielen stolných počítačov, ale aj notebookov a mobilných zariadení. Zatiaľ čo predtým mali procesory často iba jedno jadro, dnes nájdeme čipy s mnohými jadrami, ktoré umožňujú rýchlejšie...
S novými Intel Core Ultra Series 2 procesormi sa na trh nedostali len nové Z890 dosky, ale aj chladiče. ASUS ROG upravil svojho súčasného Ryujina III. generácie do tzv. Extreme verzie, ktorá skrýva hneď niekoľko vylepšení. V dnešnej recenzii sa pozrieme, k akým upgradom...
Intel sa pri niektorých svojich procesoroch 13. a 14. generácie stretával s nestabilitou spôsobenou chybou v mikrokóde. V reakcii na tento problém vydala spoločnosť aktualizácie mikrokódu a predlžuje záruku, aby zákazníkom zaistila stabilnú a dlhodobo spoľahlivú...
Skúste naše cookiesMy, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informáciíMenej informácií
Na našej webovej stránke používame 8 druhov kategórií cookies:
Technické cookies
Tie sú nevyhnutné na fungovanie webovej stránky a jej funkcií, ktoré sa rozhodnete využívať. Bez nich by naša webová stránka nefungovala, napr. by nebolo možné sa prihlásiť do používateľského účtu.
Funkčné cookies
Tieto cookies nám umožňujú zapamätať si Vaše základné voľby a vylepšujú používateľský komfort. Ide napríklad o zapamätanie si jazyka alebo možnosť zostať trvalo prihlásený.
Cookies sociálnych sietí
Tieto cookies nám umožňujú komfortne Vás prepojiť s Vaším profilom na sociálnych sieťach a napríklad Vám umožniť zdieľať produkty a služby s priateľmi a rodinou.
Personalizácia obsahu
Tieto cookies nám umožnia zobraziť Vám obsah a reklamy podľa údajov, ktoré sú o Vás dostupné tak, aby sme sa čo najlepšie trafili do Vašich potrieb. Ide najmä o to, aký obsah ste si zobrazili alebo to, na akom zariadení na naše stránky prichádzate.
Nepersonalizovaná reklama
Tieto cookies nám umožňujú zobrazovať Vám všeobecnú reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Vďaka týmto cookies Vám my a ?naši partneri? môžeme ponúknuť relevantné produkty a služby na mieru, a to na základe Vašich nákupov, Vášho správania a Vašich preferencií.
Meranie publika
Tieto cookies nám umožňujú optimalizovať naše stránky na Vaše komfortné používanie a to na základe toho, ako ich používate. Cieľom je zapamätať si alebo predpokladať Vaše voľby. Ide napríklad o využívanie funkcií, ich umiestnenie, správanie na stránke.
Cookies tretích strán
Tieto cookies sú cookies tretích strán, pričom viac sa o nich a o našich partneroch môžete dozvedieť tu.
Udelením súhlasu so spracovaním cookies budú na Váš prístroj, ktorý na prehliadanie webovej stránky používate, nainštalované funkčné a analytické cookies (kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ obe kategórie, prípadne si môžete vybrať iba jednu z kategórií kliknutím na tlačidlo „Nastavenia“). Technické cookies inštalujeme na Vaše zariadenie vždy, teda aj bez Vášho súhlasu, pretože bez nich by naša webová stránka nefungovala.
Svoj súhlas so spracovaním cookies môžete odvolať. V súvislosti so spracovaním cookies zo strany našej spoločnosti máte ďalej práva na: prístup ku cookies, vymazanie cookies, úpravu, doplnenie a opravu cookies, obmedzenie spracovania a právo podať sťažnosť na ÚOOÚ. Viac o Vašich právach.