Inkontinencia alebo samovoľný únik moču trápi na Slovensku viac ako 30 % obyvateľov a táto téma by teda rozhodne nemala byť tabu. Trápi vás inkontinencia a obmedzuje váš každodenný život? Poďte sa pozrieť na inkontinenčné pomôcky, ktoré vám pomôžu vrátiť sa do normálneho života. Čítajte ďalej a nechajte si od nás poradiť.
PokračovaťČo je to inkontinencia?
Inkontinencia alebo samovoľný únik moču je označenie pre akékoľvek nechcené a neovládateľné uniknutie moču, ktoré môže mať niekoľko príčin. Únik moču trápi skôr ženy ako mužov, a to hlavne po pôrode a v pokročilom veku.
Skôr, než sa vydesíte, že vás trápi únik moču a nutne potrebujete inkontinenčné nohavičky, skúste si kúpiť urologický čaj a tabletky na močové cesty. Možno vás len trápi zápal močových ciest.
Pozor, inkontinencia nie je choroba
Inkontinencia sama o sebe nie je choroba, ale symptóm, ktorý môže nastať v dôsledku mnohých príčin. Či už ide o váš zdravotný stav, genetické predispozície alebo vaše každodenné návyky. Aké sú rizikové faktory vzniku inkontinencie?
- Rodinná anamnéza, alebo ak trpí inkontinenciou mama či otec, vy na tom budete pravdepodobne rovnako.
- Pohlavie, ženská inkontinencia začne po pôrode, menopauze, ale aj kvôli prirodzenej ženskej anatómii.
- Vek, s ktorým prichádzajú choroby a prvé problémy s naším telom. Inkontinencia moču nie je výnimkou.
- Nadváha, zbytočné kilá navyše zvyšujú nátlak na močový mechúr.
Ako zvoliť správne inkontinenčné nohavičky a ďalšie inkontinenčné pomôcky?
Nie vždy sú nutné inkontinenčné nohavičky alebo inkontinenčné plienky. Existujú aj iné produkty, ktoré zaistia, že budete v suchu a budete sa vo svojom tele cítiť dobre. Záleží len na množstve moču. Poďme si to rozobrať.
Inkontinencia moču – stupne
Ľahká inkontinencia
Ukvapne vám samovoľne pár kvapiek pri kýchaní, kašľaní či smiechu? Tu nie sú potrebné inkontinenčné nohavičky. Postačia obyčajné dámske vložky, alebo inkontinenčné vložky, ktoré sa od tých menštruačných nijako nelíšia.
Stredne ťažká inkontinencia
Stredne ťažká inkontinencia moču vás už môže trochu potrápiť. Tu už veľakrát svoj močový mechúr neustrážite a odporúčame zaobstarať látkové inkontinenčné nohavičky alebo vložky na inkontinenciu, ktoré sa vkladajú do spodnej bielizne.
Ťažká inkontinencia
Inkontinencia 3. stupňa, pri ktorej už uniká moč priebežne a v značnom množstve. Toto je hlavne problém imobilných pacientov. Pre tieto prípady sú vhodné inkontinenčné plienky, ktoré sú označené 7 kvapkami na obale.
i
Voňavé inkontinenčné nohavičky
Máte radi navoňané vložky? Potešíme vás, dámske inkontinenčné nohavičky nájdete s prírodnou arómou, ktorá pomôže skryť pach uniknutého moču.
Čo pomáha na únik moču? Určite cviky
Správne a pravidelné cviky na panvové dno vám pomôžu zahodiť inkontinenčné nohavičky a odstrániť únik moču. S posilnením panvového dna vám pomôžu aj Venušine guličky a lieky na inkontinenciu.
Je únik moču natoľko vážna záležitosť aby som navštívil doktora?
Únik moču nie je smrteľný, ale môže negatívne ovplyvniť váš každodenný pracovný, osobný aj partnerský život. Ďalej môže ovplyvniť aj vaše duševné zdravie a vyvolať ťažké psychické problémy. Odpoveď je teda áno. S návštevou doktora nečakajte a vydajte sa tam pokiaľ vás únik moču trápi každý deň dlhšie ako jeden mesiac.
Trápi vás začínajúca inkontinencia? Zadajte si do google „test na únik moču“ a pravdivo si odpovedzte na položené otázky. Na základe vášho výsledku sa môžete rozhodnúť, ako postupovať ďalej.
Inkontinencia a jej druhy
Inkontinencia sa rozdeľuje podľa možnej príčiny a množstva uniknutého moču.
- Urgentná inkontinencia dá o sebe vedieť náhlou, intenzívnou potrebou, po ktorej nasleduje pomočenie. Často sa vyskytuje v spánku a môže vznikať dôsledkom infekcie močových ciest, diabetu alebo roztrúsenej sklerózy.
- Stresová inkontinencia v tehotenstve a po pôrode alebo po menopauze. Vzniká nadmerným tlakom v bruchu napríklad pri kýchaní, smiechu, drepnutí si a pri zdvíhaní ťažkých vecí.
- Psychogénna inkontinencia sa objavuje u starších pacientov v dôsledku stresu, úzkosti alebo strachu.
- Paradoxná inkontinencia u mužov sa vyskytuje najmä v dôsledku oslabených svalov močového mechúra alebo nepriechodnosti močovej trubice. Problém sa objavuje pri močových kameňoch alebo zväčšenej prostate.
i
Únik moču – ako prebieha vyšetrenie?
Lekár zmeria objem močového mechúra, vykoná rozbor moču a krvné testy. V druhom rade ultrazvuk a stresový test, pri ktorom lekár sleduje únik moču v priebehu kašľania.
Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Najpredávanejšie