Zadajte názov tovaru
Bezzrkadlovky (označované aj ako kompakty s výmennými objektívmi alebo systémové kompakty) nie sú vybavené zrkadielkom a ani optickým hľadáčikom, ako je to v prípade digitálnych zrkadloviek. Vďaka tomu majú malé rozmery a nižšiu hmotnosť. Kvalitou snímok a spracovaním pritom zrkadlovkám konkurujú. Na aké parametre sa pri výbere bezzrkadlovky zamerať?
PokračovaťVeľkosť snímača bezzrkadlovky má zásadný vplyv na kvalitu obrazovej informácie. Čím väčšie má snímač rozmery, tým lepšie výsledky podá fotoaparát pri slabom osvetlení – jednotlivé pixely totiž zachytia viac svetla, vďaka čomu klesá úroveň šumu a rastie kvalita v detailoch. Od veľkosti snímača sa odvíja aj tzv. Crop faktor.
Rozlíšenie udáva, z koľkých bodov vo vodorovnom a zvislom smere je obraz tvorený. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie je rozlíšenie, tým je obraz detailnejší. S rastúcim rozlíšením však rastie veľkosť výsledných súborov. Bezzrkadlovky ponúkajú rozlíšenie fotografií 12 až 36 megapixelov. Stále častejšie sa využívajú na nahrávanie videa – to zvládnu až v 4K rozlíšení.
Dôležitým parametrom je aj snímková frekvencia. Tá určuje, s akou plynulosťou bezzrkadlovka video zaznamená a je rozhodujúca aj pri tvorbe spomalených záberov. Majte na pamäti, že vyššie rozlíšenie a hustejšie snímkovanie sa odráža na veľkosti výsledných súborov. Na pamäťovú kartu sa tak zmestí kratšia stopáž videa.
Bajonet slúži na uchytenie objektívu k telu fotoaparátu. Každý výrobca má väčšinou vlastný typ bajonetu, preto nie sú navzájom kompatibilné. Pre nekompatibilné objektívy a telá existujú rôzne redukcie a adaptéry, tie však obmedzujú niektoré funkcie, ako napríklad autofókus. Vďaka kratšej vzdialenosti medzi objektívom a snímačom sú objektívy pre bezzrkadlovky konštrukčne odlišné od objektívov pre zrkadlovky. To má za následok aj menší výber v porovnaní s digitálnymi zrkadlovkami.
Väčšina bezzrkadloviek má na svojej zadnej strane displej s uhlopriečkou približne 3". Niektoré modely majú displej dotykový, čo celkovo uľahčí ovládanie. Displeje sa líšia aj svojou konštrukciou – niekedy sú výklopné iba nahor/nadol, väčšinu však môžete pretáčať a preklápať do mnohých ďalších pozícií.
Výdrž batérie do veľkej miery závisí od jej kapacity. Tá sa v prípade aktuálne ponúkaných bezzrkadloviek pohybuje medzi 680 a 1 860 mAh. V praxi to znamená výdrž na 210 až 750 snímok na jedno nabitie akumulátora. Niektoré bezzrkadlovky je možné nabíjať cez USB konektor, teda aj napríklad z powerbanky na cestách.
Čím väčší je úložný priestor, tým viac záberov môžete v kamere uchovať bez nutnosti importu do počítača. Bezzrkadlovky používajú na ukladanie snímok a videí pamäťové karty (najčastejšie typu SDHC alebo SDXC), ktoré pojmú až 512 GB dát. Interná pamäť zabudovaná vo fotoaparáte býva väčšinou iba symbolickej veľkosti.
Digitálny fotoaparát s výmenným objektívom kombinuje výhody kompaktov a digitálnych zrkadloviek. Oproti zrkadlovkám má nižšiu hmotnosť a rozmery, zachováva si však výhodu v podobe výmenných objektívov, ktoré je možné k telu fotoaparátu dokúpiť. Kompaktné fotoaparáty s výmennými objektívmi sú veľmi dobre skladné pri cestovaní a ich výsledné fotografie sú na solídnej kvalitatívnej úrovni.
Kompakt s výmenným objektívom ponúka automatické režimy aj manuálne nastavenia, ide teda o poloprofesionálny foťák vhodný pre mierne pokročilých a skúsenejších fotografov. V ich výbave nájdeme autofokus, teda automatické zaostrovanie, alebo napríklad dotykovú obrazovku, niekedy s možnosťou vyklápania. Štandardne ponúka kompakt s výmenným objektívom aj možnosť natáčania videa.
Kvalita výsledných snímok je vyššia ako s jednoduchými vreckovými kompaktmi. Fotoaparáty s výmenným objektívom je možné zakúpiť samostatne alebo vo výhodnej súprave s objektívom. Vysokokvalitné kompakty s výmenným objektívom môžete v našej ponuke nájsť od výrobcov Olympus alebo Panasonic, u ktorých je záruka precízneho vyhotovenia.
Zadajte názov tovaru