Čistenie elektroniky má svoje pravidlá
Na čistenie elektroniky sa pri pravidelnom upratovaní domácnosti často zabúda. Je však dôležité elektronické zariadenia čistiť, aby sa predišlo prenášaniu vírusov a baktérií, ale aj aby zariadenia správne fungovali. Aké sú základné pravidlá pri čistení elektroniky a čomu sa vyhýbať?
- Nestriekajte sprej či vodu priamo na zariadenie.
- Pred čistením skontrolujte manuál výrobcu zariadenia.
- Najprv odpojte zariadenie z elektriny alebo z neho vyberte batérie.
Prípravky na čistenie elektroniky
Na čistenie elektroniky doma sa najčastejšie používajú nasledujúce prípravky a nástroje:
- Stlačený vzduch vyfúka nečistoty a omrvinky z priestoru medzi klávesmi alebo zo štrbín chladiča.
- Izopropylalkohol (IPA) je šetrnejší ku krehkým častiam zariadenia ako stlačený vzduch. Pomáha odstraňovať mastnotu napríklad z mikrofónov a konektorov, ktoré by sa stlačeným vzduchom mohli poškodiť.
- Hmota na čistenie elektroniky má konzistenciu slizu a je vhodná hlavne na čistenie klávesníc. Hmota sa dostane aj do medzier medzi klávesmi a nalepí na seba nečistoty.
- Čistiace utierky na dotykové displeje sa najčastejšie vyrábajú z mikrovlákna, ktoré vyčistí displeje bez poškriabania. V tejto kategórii nájdete aj jednorazové vlhčené čistiace obrúsky.
Sterilizátory mobilných telefónov
Sterilizátory mobilných telefónov sterilizujú alebo dezinfikujú malé elektronické zariadenia pomocou UV žiarenia. Sterilizácia zbaví predmet vo vnútri nebezpečných patogénov, ktoré sa na ňom mohli pri každodennom používaní usadiť. Sterilizátor môžete využiť na mobilný telefón, slúchadlá, hodinky, dokonca aj kľúče, šperky alebo cumlík.
Čistenie elektroniky podľa zariadenia
Pri čistení elektroniky by ste mali postupovať podľa komponentov a požiadaviek konkrétneho zariadenia. Poradíme vám, ako všeobecne postupovať pri čistení najčastejších elektronických zariadení.
Ako na čistenie mobilného telefónu?
Čistenie telefónov je veľmi jednoduché. Najprv očistite všetky časti telefónu suchou utierkou z mikrovlákna, potom vyčistite konektor na nabíjanie a pripojenie slúchadiel pomocou vatovej tyčinky alebo stlačeného vzduchu. Nakoniec naneste na utierku zmes liehu a vody v pomere 1 : 1 a zariadenie utrite.
Čistenie notebookov
Čistenie notebookov začnite opatrným vyklepaním väčších nečistôt z klávesnice. Potom klávesnicu nastriekajte stlačeným vzduchom, aby sa nečistoty naozaj dostali preč. Vlhkou utierkou z mikrovlákna očistite povrch notebooku a vyleštite šmuhy na displeji. Nakoniec klávesnicu utrite zmesou liehu a vody v pomere 1 : 1.
i
Čistenie počítačov
Čistenie počítačov je takmer rovnaké ako pri notebookoch. Na vyčistenie myši a klávesnice s väčšími medzerami môžete použiť vatové tyčinky. Na mastný povrch sa hodí izopropylalkohol alebo zmes liehu a vody. Skriňu počítača môžete opatrne vysať, potom ju utrite vlhkou utierkou.
Čistenie fotoaparátov
Čistiace sady pre digitálne fotoaparáty najčastejšie obsahujú čistiaci balónik, ktorým šetrne odfúknete nečistoty z krehkých častí fotoaparátu. Na väčšie znečistenie optiky sa odporúčajú špeciálne jemné štetce. Na utretie tela a prípadne displeja fotoaparátu použite utierku z mikrovlákna.
Pre jednoduchosť sa v našej ponuke nachádzajú aj celé súpravy na čistenie PC, mobilu alebo fotoaparátu. Nemusíte teda zháňať potrebné prípravky jednotlivo.
Skryť popis