Zadajte názov tovaru
Výkonné reproboxy sú absolútnou nutnosťou pre ozvučenie koncertov, festivalov, ale aj väčších párty akcií. V ponuke máme ako aktívne, tak pasívne PA systémy s rôznymi výkonmi vhodné pre rôzne využitia. Povieme si o jednotlivých typoch, ale aj o kľúčových parametroch, na ktoré by ste pri výbere nemali zabudnúť.
PokračovaťReprobox, čiže reprosústava, je skupina reproduktorov, ktoré sú súčasne uložené v jednej skrini (v takzvanej ozvučnici). Takýto komplet je potom nastavený takým spôsobom, aby čo najlepšie pokryl celé akustické pásmo.
Reproboxy sa vyznačujú svojím typom. Reproduktory so zosilňovačom sa nazývajú aktívne a pre ich správnu funkciu stačí elektrina a zvukový vstup napríklad priamo z počítača a hudobných nástrojov. Na ozvučenie koncertov sa hodia skôr pasívne reproboxy. Zvukový vstup potom musíte najskôr naviesť do samostatného zosilňovača, čo má aj svoju výhodu. Zo zdroja vám stačí jeden výstup a zosilnený zvuk potom môžete rozviesť do viacerých reproboxov.
Aktívny reprobox je skvelý na ozvučenie kapely, alebo na použitie na menších udalostiach. Jeho výber je totiž jednoduchší, rovnako ako zapojenie – postačí vám zásuvka. Pri výbere aktívneho reproduktora sledujte hlavne efektívny výkon (RMS), ktorý určuje, aké veľké priestory budete môcť ozvučiť. Pozor si dajte aj na rôzne vstupy, ktoré aktívne reproboxy ponúkajú. Najčastejšie sú 3,5 mm a 6,3 mm Jack, RCA (cinch) a XLR.
i
Niektoré reproboxy s vhodnými konektormi umožňujú „daisy chain“. Ide o to, že prvý reproduktor napojíte na zdroj, druhý reprobox na prvý, tretí na druhý a tak ďalej.
Pasívne reproboxy nemožno vyberať tak slobodne ako aktívne. Ich parametre musia byť zladené so zosilňovačom, inak vám ozvučovací systém nebude správne fungovať. Pri výbere vás bude zaujímať predovšetkým požadovaný výkon a impedancia. Pokiaľ budete mať napríklad 4-ohmový reprobox, jeho efektívny výkon s rovnakým zosilňovačom bude až dvakrát vyšší ako v prípade reprobedne s impedanciou 8 ohmov.
Ozvučenie sa popri reproduktoroch točí aj okolo konektorov. Uistite sa, že reprobox má tie, ktoré potrebujete.
Výkon je kľúčovým parametrom každého reproboxu. Výrobcovia najčastejšie dávajú na obdiv maximálny výkon, ktorý však nie je taký smerodajný ako efektívny výkon, značený RMS. Ten totiž udáva, aký výkon reproduktor zvládne dlhodobo a bez poškodenia. Pasívne reproboxy majú v popise požadovaný výkon, ktorý musí mať zosilňovač.
Aký konkrétny výkon zvoliť? Záleží na tom, či hľadáte reproboxy na malú párty, či veľkú akciu. Väčšinou sa výkon pohybuje od 400 W do 1 000 W na 1 reproduktor, na celú zostavu potom pokojne aj 2 500 W.
Na rozdiel napríklad od slúchadiel bývajú reproboxy zamerané na určité frekvencie. Často preto nepokryjú celé počuteľné spektrum (20 – 20 000 Hz). Profesionálna ozvučovacia technika teda zahŕňa výškové reproboxy, stredobasové debny a basové subwoofery.
Akustický tlak, čiže SPL, je hodnota, ktorá začína byť relevantná pri veľmi výkonných reproboxoch. Ide o akúsi hranicu hlasitosti zvuku, ktorú reproduktor vydá bez skreslenia. Väčšie priestory vyžadujú zosilňovač s veľkým zosilnením, a blana tak musí viac zniesť. Aktívne reproboxy sa do problémov s SPL väčšinou nedostanú.
i
Ak zháňate lacné reproboxy, bazár môže prísť na úžitok. Nájdete v ňom celý rad použitých, ale aj iba rozbalených produktov v dobrom stave a so zvýhodnenou cenovkou.
V kategórii Výkonné reproboxy máme práve teraz na Alza.sk celkom 95 produktov.
Zadajte názov tovaru