Zadajte názov tovaru
WiFi sieťové prvky vám poslúžia na vytvorenie domácej siete a jej pripojenie na internet. Tú následne využijete na prezeranie webových stránok, hranie online hier, prehrávanie obsahu z webových služieb aj streamovanie medzi zariadeniami v rámci domácej siete, rovnako ako celé množstvo ďalších funkcií. Základom je WiFi na frekvencii 2,4 GHz, novšie zariadenia však ponúkajú kombináciu 2,4 a 5 GHz (Dual-band). Vďaka nej efektívne navyšujú kapacitu prenosového pásma, takže uspokoja aj náročnejších používateľov a domácnosti či kancelárie s mnohými pripojenými zariadeniami.
PokračovaťUdáva maximálnu rýchlosť dosiahnuteľnú v danom pásme.
Maximálne rýchlosti nemusia byť podporované pri všetkých zariadeniach, sú závislé na využívaní viacerých vysielacích a prijímacích pásem a niekoľkých antén (technológia MIMO).
Skryť popis
+ ZADARMO
Promo Sledovanie TV Premium 3 mesiace
+ ZADARMO
Herná myš ASUS
Aktívnym prvkom v bezdrôtovej sieti WiFi znamená zariadenie, ktoré funguje ako prístupový bod (na označenie používame tiež skratku AP z anglického Access Point) alebo router (smerovač). Zjednodušene môžeme povedať, že sú to zariadenia, ku ktorým pripojíme počítač alebo viac počítačov či iných sieťových prístrojov (klientov) a ktoré sa starajú o následnú komunikáciu a spojenie s bezdrôtovou sieťou. Alebo v opačnom prípade bezdrôtovú sieť vytvárajú. Najbežnejším prípadom takéhoto použitia aktívneho prvku je domáca či kancelárska bezdrôtová sieť, kam sa počítače (klienti) pripájajú bezdrôtovo, zatiaľ čo do aktívneho prvku je pripojený kábel internetového pripojenia (napr. ADSL, káblový internet) na prenášanie prístupu na internet. Samozrejme použitím aktívneho prvku môžete nadviazať aj jednoduché bezdrôtové spojenie len medzi dvoma počítačmi, ktoré na seba samy o sebe nemusia mať priamu viditeľnosť. Priama viditeľnosť je totiž ideálna na naviazanie bezdrôtového spojenia medzi dvoma bodmi.
Hoci boli pôvodne router a prístupový bod dve odlišné zariadenia, dnešné AP zvládajú funkciu oboch. Technicky síce prebieha routovanie (smerovanie) pri väčšine AP na inom princípe (používajú tabuľku NAT a pripojení klienti vo vonkajšej sieti vystupujú pod jednou IP adresou daného prístupového bodu), ale to nemá žiadny vplyv na výsledok toho, že prakticky fungujú ako router. Na náročnejšie použitie, kde je potrebné prepojenie dvoch počítačových sietí (napr. pri distribúcii bezdrôtového pripojenia na internet v rámci väčších WiFi sietí alebo poskytovateľov pripojenia na internet) je vhodné použitie klasického routera (ideálne pre toto použitie je tzv. routerboard - mikrotik -alebo samostatný počítač vybavený potrebnými súčasťami a softvérom).
Pri výbere nového AP sa zamerajte hlavne na kľúčové parametre, ktorými sú podpora novších verzií štandardu pre bezdrôtovú komunikáciu 802.11 a s tým súvisiace frekvencie, na ktorých WiFi access point pracuje (2,4 GHz alebo 5 GHz), jeho funkcie (AP alebo klient - prístupový bod v režime AP iba vysiela, zatiaľ čo na pripojenie vášho PC alebo notebooku k bezdrôtovej sieti potrebujete funkciu klient) a dostatočné zabezpečenie. O to sa postará dnes už štandardné šifrovanie WPA a WPA2 (staršie šifrovanie WEP je ľahko prelomiteľné). Štandardom je aj priamo v AP vstavaný DHCP server.
Zadajte názov tovaru