Zadajte názov tovaru
Plynový gril má svoje nesporné výhody – je ihneď pripravený na prevádzku, neprodukuje dym ani popol, a navyše nie je ani závislý od blízkosti elektrickej zásuvky. Sú lepšie plynové grily s lávovými kameňmi, alebo modely s flavorizérom? Na aké parametre sa zamerať pri výbere a na čo nezabudnúť? Prečítajte si viac.
PokračovaťPlynové grily sú ideálne na časté grilovanie, kedy šetria náklady za palivo. Poskytujú vysoký výkon aj jeho ľahkú reguláciu, ktorú ocenia najmä menej zdatní kuchári. Možno ich využívať nielen vonku, ale aj v polouzavretých priestoroch ako sú napríklad terasy. Musíte ale oželieť vzrušenie z ohňa a atmosféru praskajúceho dreva.
Záhradný gril plynový má priestrannú grilovaciu plochu, zvyčajne 3 a viac horákov a pri množstve modelov narazíte aj na bočný horák. Kým menší záhradný plynový gril ponúkne grilovaciu plochu medzi 1 800 – 2 500 cm² a výkon v rozmedzí 3 – 7 kW, tie väčšie potešia obvyklou plochou v rozmedzí 2 500 – 5 000 cm² a výkonom typicky medzi 7,5 – 15 kW.
Plynové grily s bočným horákom využijete najmä pri veľkých akciách. Bočný horák využijete na prihriatie omáčok, polievok, ohrievanie hotového jedla alebo prípravu prílohy. V prípadoch, kedy bočný horák nevyužijete, možno ľahko priklopiť a použiť ako odkladaciu plochu.
Stolné plynové grily možno využiť na priame grilovanie. Nezaberú príliš veľa miesta, zato výkon majú dostatočný. Spravidla bývajú opatrené vyberateľnou odkvapkávacou miskou, ktorá zabraňuje usadzovaniu tuku pod grilom a vďaka ktorej odpadá náročnosť čistenia. Zamerajte sa ale aj na kvalitný materiál grilovacej plochy a počet horákov.
Ak hľadáte profi plynový gril na terasu gastro prevádzkarne alebo do stánku s občerstvením, stolný plynový gril je tou najlepšou možnou voľbou.
Prenosné plynové grily sú kompaktné, ľahké a prispôsobené k častému transportu. Nezaberajú veľa miesta, vďaka tomu ich ľahko pribalíte na dovolenku a využijete pri grilovaní na cestách aj v prírode.
Plynová bomba sa na tento malý plynový gril príliš nehodí, postačia vám plynové kartuše.
Záhradný gril plynový
Stolný plynový gril
Prenosný plynový gril
Grilovací systém, ktorý gril plynový využíva na šírenie tepla ku grilovaciemu roštu je pri výbere kľúčový.
Plynový gril s lávovými kameňmi funguje na princípe ohrevu kameňov, ktoré sú umiestnené na horákoch a odovzdávajú tepelnú energiu grilovaným potravinám. Príprava je trochu zdĺhavá, lávové kamene sa musia najskôr nahriať. Po čase navyše môže dôjsť k ich praskaniu vplyvom vysokých teplôt a je preto nutné ich pravidelne meniť.
Lávové grily využívajú lávové kamene pochádzajúce z dnes už vyhasnutých sopiek. Vďaka ich poréznym vlastnostiam a vsakovaniu tuku sa odporúča po každom grilovaní tuk z kameňov žiarom vypáliť.
Tieto plynové grily majú kovový profil v tvare „V“ (flame tamer alebo tiež flavorizér) umiestnený nad plynovými horákmi. Zaisťuje lepšie rozloženie žiaru, pretože bráni priamemu ohrevu mriežky v mieste nad horákom. Zabraňuje vzplanutiu tuku, odkvapkávajúca šťava odteká do bočnej vyberateľnej misky a čiastočne sa odparuje späť do pokrmov.
Plynový gril s lávovými kameňmi
Plynový gril s flavorizér – oceľovými „V“ profilmi
i
Na gril plynový s kamennou doskou v ponuke zatiaľ nenarazíte. Elektrický variant využívajúci na grilovanie dosku z prírodného kameňa nájdete v kategórii stolné elektrické grily.
Čím vyšší je výkon, tým rýchlejšie bude záhradný plynový gril rozohriaty na požadovanú teplotu. Tiež príprava grilovaného pokrmu bude rýchlejšia. Je dôležité, aby mal gril dostatočný výkon vzhľadom na svoju grilovaciu plochu. Platí, že spotreba plynu rastie úmerne s výkonom.
V závislosti od materiálu konštrukcie môže mať plynový gril odlišnú životnosť i tepelné vlastnosti.
Zvažujete, či zaobstarať plynový gril s nerezovým alebo liatinovým roštom? Pokiaľ chcete mať na grilovanom mäse typickú mriežku a oželiete náročnejšiu údržbu, siahnite po liatinovom rošte. Nerezové rošty majú spravidla údržbu jednoduchšiu, ale vďaka nepriľnavému povrchu nevytvoria na pokrmu tak výrazný odtlačok.
Niektoré plynové grily môžu byť doplnené o aróma systém. Je to špeciálna koľajnica alebo zásuvka pod grilovacou mriežkou, do ktorej je možné naliať víno, vložiť bylinky alebo aj drevo.
Gril plynový môže obsahovať praktické doplnky, ktoré vám značne uľahčia prácu.
i
Navštívte tiež kategóriu Príslušenstvo ku grilu kde nájdete:
Ak si chcete dopriať šťavnatý steak alebo grilovanú zeleninu, kúpte si vhodný gril. Elektrické grily sú vhodné napríklad na balkón, na grilovanie na väčšom pozemku sa však skôr hodí záhradný gril. Plynové grily sú medzi záhradnými grilmi obľúbené pre svoje jednoduché použitie. Plynový gril funguje za použitia propán-butánovej fľaše, ktorá sa k nemu pripojí. Medzi používateľmi sú obľúbené plynové grily G21, plynové grily Landmann, plynové grily Tristar a ďalšie.
Ak sa nechcete zdržiavať zakladaním ohňa s grilom na drevené uhlie, potom je pre vás vhodný gril plynový. Zabudnite na zložité zapaľovanie, oheň na griloch na plyn založíte doslova behom sekundy. Otočte plynovým ovládačom a stlačte gombík. V prípade vonkajšieho grilu na plyn je potom samozrejmá regulácia. Plynový gril vám teda pripraví jedlo pri rôznej intenzite.
Typický plynový gril je vybavený odkladacími plochami, kam si odložíte napríklad naložené mäso. Vo výbave plynových grilov nechýba integrovaný teplomer či odklápací kryt grilovacej plochy. Ak je plynový gril vybavený pojazdnými kolieskami, získate tým mobilitu. Špeciálnym variantom grilov na plyn je lávový gril, ktorý využíva lávové kamene. Nažhavené lávové kamene vyžarujú teplo a opekajú pokrm.
Zadajte názov tovaru