Ako delíme softvér? Na systémový a aplikačný
Softvér, anglicky nazývaný aj ako software, sa delí v prvom rade na takzvané systémové a aplikačné programy, z ktorých obe kategórie majú na starosti niečo úplne iné. Systémový softvér zahŕňa hlavne operačné systémy, ktoré umožňujú nielen fungovanie hardvéru, ale zároveň poskytujú funkčnú platformu aplikačným programom. Aplikačný software potom predstavuje všetky nainštalované programy, ktoré pomáhajú pri konkrétnych úlohách.
Systémový software
Systémový software zahŕňa napríklad operačné systémy – Microsoft Windows, macOS, Linux a ostatné. Operačný systém je dôležitý pre spustenie počítača, pretože vytvára rozhranie, vďaka ktorému môžete ovládať počítač. Plne vybavený počítač od grafickej karty až po monitor teda nebude fungovať, pokiaľ nemáte operačný systém. Stručne povedané, bez operačného systému by nebolo možné využívať hardvér ani softvér efektívne, a preto ide o nutnú súčasť každého systému.
i
V súčasnosti je najrozšírenejším operačným systémom Microsoft Windows, vďaka ktorému spustíte všetky vaše aplikácie. Windows 11 je najnovšou verziou tohto operačného systému a prichádza v niekoľkých rôznych edíciách. V čom sa líšia, sa dozviete v našej sekcii
Microsoft Windows.
Aplikačný software alebo programy
Aplikačný software je programové vybavenie PC. Ide o počítačové programy alebo aplikácie, ktoré slúžia na konkrétny účel. PC programy sa dnes delia do mnohých kategórií podľa ich určenia. Patria sem napríklad antivírusy, kancelárske aplikácie alebo grafické editory. Medzi ďalšie bežné príklady softvéru patria internetové prehliadače, multimediálne prehrávače a hry. Tieto aplikácie tak jednoducho uľahčujú a zefektívňujú každodenné úlohy alebo prinášajú možnosti zábavy.
Antivírusy patria medzi najužitočnejšie programy na PC, pretože ochránia vaše dáta, súkromie, internetové heslá a váš počítač pred škodlivými programami, medzi ktoré patrí napríklad trójsky kôň alebo Randomware. Patria teda medzi základné počítačové programy.
Ako sa delí software podľa aktivácie a inštalácie?
Nový software môžeme zvyčajne aktivovať a nainštalovať na osobný počítač jedným z dvoch spôsobov. Ide o elektronickú inštaláciu pomocou špeciálneho kódu cez internet a klasickú inštaláciu aplikácie prostredníctvom fyzického média, väčšinou CD/DVD. Niektoré počítačové programy ponúkajú možnosť vybrať si ľubovoľnú metódu podľa vašich preferencií, ale najbežnejší spôsob je elektronická inštalácia, pretože nie všetky programy spoločnosti už dnes vyrábajú a predávajú fyzické inštalačné disky.
Software s elektronickou licenciou
Elektronické licencie sú dnes bezpochyby najobľúbenejšou metódou inštalácie a software ich využíva vďaka takmer instantnému doručeniu a nulovým výrobným nákladom pre výrobcov. Po zakúpení elektronickej licencie obdržíte takzvaný aktivačný kľúč (zvyčajne ide o sériu písmen a čísel), ktorý stačí aktivovať na webovej stránke výrobcu, kde potom získate prístup k inštalačnému súboru. Nevýhodou pre niekoho môže byť potreba založiť si účet alebo nutnosť internetového pripojenia.
Všetky programy využívajúce elektronické licencie sa inštalujú trochu inak a vždy záleží na ich výrobcovi. Našťastie sme si pre vás pripravili detailný návod, ako uplatniť a nainštalovať tie najpopulárnejšie počítačové aplikácie.
Fyzická inštalácia
Fyzická inštalácia už dnes nie je taká populárna, ale aj napriek tomu ju niektoré spoločnosti pre svoje programy stále využívajú. Po zakúpení dostanete fyzickú kópiu programu a licencie na CD/DVD alebo USB flash disku, ktorú je nutné vložiť do príslušného vstupu a nainštalovať. Inštalácia je kvôli nutnosti doručenia alebo vyzdvihnutia zdĺhavá a vyžaduje správny hardvér, ktorý v prípade CD/DVD diskov v dnešnej dobe nemá každý. Na druhú stranu nie vždy vyžaduje účet a pripojenie k internetu.
i
Zaujala vás tradičná fyzická metóda inštalácie, ale nemáte kam vložiť CD/DVD? Aj napriek jej poklesu na popularite si u nás stále môžete zaobstarať tradičné optické mechaniky, ktoré si môžete nainštalovať priamo do vašej počítačovej zostavy alebo jednoducho pripojiť káblom.
Typy software podľa cieľovej skupiny
Software má niekedy aj špeciálne licencie určené pre špecifické cieľové skupiny, ktoré majú rôzne požiadavky a preferencie. Podľa určenia preto software spoločnosti ponúka unikátne funkcie, licenčné podmienky alebo odlišný počet používateľov na jednu licenciu.
- Software pre domácnosť je zvyčajne určený pre jednotlivcov a rodiny. Často zahŕňa len základné funkcie na nenáročné používanie.
- Software pre firmy a komerčné použitie prichádza často s rozšírenými funkciami na riadenie projektov, jednoduchú spoluprácu a zabezpečenie dát. V niektorých prípadoch môže zahŕňať špeciálnu technickú podporu.
- Programy pre školy sú určené pre vzdelávacie inštitúcie a poskytujú prístup pre učiteľov a študentov. Často ponúkajú zvýhodnené ceny a jedinečné funkcie pre správu školských zariadení podobne ako firemné licencie.
- Software pre štátnu správu je výhradne vytvorený pre verejné inštitúcie a úrady, ktoré vyžadujú vysokú úroveň zabezpečenia a spoľahlivosti, takže často zahŕňa dodržiavanie prísnych predpisov a štandardov.
- Programy pre neziskové organizácie ponúkajú zvýhodnené ceny a efektívnu správu aj komunikáciu v rámci neziskového sektora.
Keď vyberáte software, určite si tiež dajte pozor na jazykovú lokalizáciu a zemepisné obmedzenie licencie. Mnohé programy dnes obsahujú najpoužívanejšie jazyky, ako je angličtina a ďalšie, niektoré však podporujú aj slovenčinu. Zemepisné obmedzenie má potom vplyv hlavne na región, v ktorom je možné software aktivovať.
Aplikačný software – príklady druhov licencií
Všetky PC programy sú dnes pod jednou z niekoľkých možných licencií, ktoré vás oprávňujú software používať. Toto právo najčastejšie získate potvrdením licenčnej zmluvy – zvyčajne zaškrtnutím licenčných podmienok EULA (End User Licence Agreement). Medzi PC licencie napríklad patria:
- BSD licencia je licencia pre slobodný software – program môžete používať aj šíriť bez obmedzenia.
-
Platené licencie majú programy na PC, ktoré na používanie vyžadujú zaplatenie jednorazovej alebo opakovanej čiastky.
- Jednorazové licencie umožňujú používateľom po väčšej jednorazovej platbe trvalý prístup k programu bez nutnosti ďalších poplatkov.
- Licencie na predplatné vyžadujú, aby používatelia pravidelne platili lacnejšie predplatné, inak k programu stratia prístup.
- Shareware je PC software, ktorý môžete zadarmo vyskúšať a za jeho ďalšie používanie sa vyžaduje zaplatiť.
- Freeware je softvér, ktorý môžete používať zadarmo, a to navždy.
i
Medzi freeware patria predovšetkým internetové prehliadače, ktoré vám otvoria dvere na internet. Práve preto je prehliadač Google Chrome najčastejšie používaný počítačový program. Prehliadače sa od seba líšia hlavne funkciami a používateľským rozhraním.
Skryť popis