Kde sa dá konferenčný mikrofón využiť?
Konferenčný mikrofón využijete najmä v zasadacích miestnostiach na schôdzkach. Online stretnutia sú čím ďalej populárnejšie, navyše sa môže stať, že sa na nich nebudú môcť zúčastniť všetci členovia. Schôdzka prostredníctvom služby Teams, Skype alebo Slack je preto skvelým riešením. Aby bolo všetkých zúčastnených v miestnosti počuť, bude potrebné zaobstarať si kvalitný konferenčný mikrofón. Ten umiestnite do stredu stola, pripojíte a vaša schôdzka sa môže začať.
Vyberte si konferenčný mikrofón podľa spôsobu pripojenia
Konferenčný mikrofón môžete najčastejšie pripojiť pomocou Bluetooth, USB, XLR alebo 3,5 mm Jacka. Niektoré mikrofóny ponúkajú aj viacero možností súčasne.
- Konferenčný mikrofón s 3,5 mm Jackom patrí k lacnejším možnostiam. Zároveň sa už veľmi nevyrába. Neposkytuje totiž tak kvalitný zvuk.
- Konferenčný mikrofón s USB a USB-C je veľmi obľúbený a univerzálny. Je možné ho pripojiť k počítaču, odkiaľ môže byť aj napájaný.
- Konferenčný mikrofón s Bluetooth patrí k drahším zariadeniam. Je však veľmi obľúbený, pretože ho môžete umiestniť kamkoľvek a nemusíte sa obmedzovať káblami.
- Konferenčný mikrofón s XLR môže mať trojpinový alebo dvojpinový konektor. Ide tiež o pomerne drahšie zariadenie, ktoré však poskytne viac možností.
Ak si zvolíte káblové pripojenie konferenčného mikrofónu, zamerajte sa aj na dĺžku kábla, ktorá by mala byť dostatočne dlhá v závislosti od toho, kam chcete mikrofón umiestniť.
Dynamický alebo kondenzátorový konferenčný mikrofón?
Konferenčný mikrofón sa delí na dva typy – dynamický a kondenzátorový. Rozdiel je v spôsobe, akým sa akustická energie prevádza na elektrickú.
- Dynamický konferenčný mikrofón nie je tak citlivý na okolité ruchy. Má membránu, ktorá je spojená s cievkou a usadená na magnet. Keď cievka kmitá, generuje prúd.
- Kondenzátorový konferenčný mikrofón je veľmi citlivý na zvuk. Funguje tak, že akustické kmity rozochvejú membránu, ktorá je pripojená do elektrického obvodu.
Konferenčný mikrofón môže mať rôznu smerovú charakteristiku
Konferenčný mikrofón môže byť ďalej rozdelený podľa smerovej charakteristiky. Najčastejším typom je všesmerový mikrofón, ktorý umožní, aby hovorené slovo bolo zachytené zo všetkých smerov. Vďaka tomu je ideálny na videokonferencie. Konferenčný mikrofón potom nájdete aj smerový, úzko smerový a veľmi úzko smerový. Tieto typy však zachytávajú zvuk iba jednej osoby. Využijete ich skôr na veľké konferencie, kde hovorí len jedna osoba.
Všesmerový konferenčný mikrofón
Smerový konferenčný mikrofón
Zamerajte sa aj na to, akú má konferenčný mikrofón frekvenciu
Čím je frekvencia vyššia, tým väčšie množstvo rôznych zvukov konferenčný mikrofón zaznamená. Nie vždy však vyššia frekvencia znamená kvalitnejší mikrofón. Konferenčný mikrofón sa najčastejšie predáva s frekvenčným rozsahom 150 až 6 500 Hz, ale nájdete tu aj vyšší rozsah.
Citlivosť je pre konferenčný mikrofón dôležitým parametrom
Dôležitým parametrom pre konferenčný mikrofón je aj citlivosť, ktorá je udávaná v dB. Čím väčšiu citlivosť bude mikrofón mať, tým viac zvukov bude snímaných, a to aj z väčšej vzdialenosti. Ak chcete organizovať schôdzky, kde majú hovoriť všetci zúčastnení, zvoľte radšej konferenčný mikrofón s väčšou citlivosťou. Ak však na konferenciách hovorí len jedna osoba, zvoľte radšej nižšiu citlivosť.
i
Zamerať sa môžete aj na impedanciu alebo výstupný odpor elektrického obvodu mikrofónu voči vodiču. Ten je udávaný v Ohmoch. Tento parameter však na výber konferenčného mikrofónu nemá žiadny vplyv. Ak však chcete mikrofón prepájať s predzosilňovačom, vyberte ho tak, aby bola impedancia 5-krát vyššia ako predzosilňovač.
Vyberte si konferenčný mikrofón podľa veľkosti
Konferenčný mikrofón môžete vyberať aj podľa veľkosti. Pokiaľ máte na stole málo miesta, zvoľte si skôr malý mikrofón, ktorý vám nezaberie toľko miesta. Stolný mikrofón sa však vo všeobecnosti radí medzi menšie zariadenia. Zamerať sa môžete aj na hmotnosť, konferenčný mikrofón je však ľahkou záležitosťou.
Konferenčný mikrofón môže mať rôzne funkcie – aké to sú?
Konferenčný mikrofón ponúka aj rôzne funkcie, ktoré sa vám môžu pri jeho používaní hodiť.
- Funkcia low-cut filter odstraňuje nízke frekvencie, čím redukuje zvuk vetra, projektora a pod.
- Tlačidlo Mute môžete použiť v prípade, ak chcete niečo povedať mimo mikrofón. Využiť ho môžete napríklad aj na odkašľanie.
- Prepínač smerovej charakteristiky umožňuje prepínať smer mikrofónu, ktorým sa má zvuk prenášať.
Konferenčný mikrofón si môžete vybrať aj podľa toho, na aký účel je vhodný. Väčšinou ho však využijete na hovorené slovo, avšak zaobstarať si môžete aj mikrofón na klavír, akustické nástroje alebo javiskové predstavenie.
Súčasťou balenia konferenčného mikrofónu môže byť puzdro alebo stojan
Konferenčný mikrofón môže v balení obsahovať aj puzdro, ktoré príde vhod na jeho uskladnenie alebo časté prenášanie. Vďaka nemu sa vám nepoškodí. Zároveň môže obsahovať aj stojan, ten je však väčšinou súčasťou smerových mikrofónov. Drahšie varianty potom môžu obsahovať aj ochranu proti vetru či pop filtre, ktoré slúžia na potlačenie šumov alebo iných nežiaducich zvukov.
i
Konferenčný mikrofón s reproduktorom pre efektívnejšie stretnutia
Zaobstarať si môžete aj konferenčný mikrofón s reproduktorom, ktorý okrem toho, že do neho môžete hovoriť, prenáša aj zvuk z druhej strany. Ľahko tak budete počuť, čo vám hovoria vaši kolegovia z domova.
Skryť popis