Zadajte názov tovaru
Zvuková karta vytvára zvuk, ktorý potom vnímame prostredníctvom slúchadiel alebo reproduktorov. Môže byť súčasťou základnej dosky počítača, ale aj samostatným komponentom – rozlišujeme ich na integrované, interné a externé. V čom sa tieto typy líšia a aká zvuková karta do notebooku alebo PC bude pre vás ideálna? Poradíme vám.
PokračovaťIntegrovaná zvuková karta je súčasťou všetkých základných dosiek. Ponúka dostatočnú kvalitu zvuku pre všetky druhy multimediálnej zábavy. Medzi nevýhody integrovanej zvukovej karty patria menšie možnosti zosilnenia a obmedzené množstvo konektorov.
Sú pre vás možnosti integrovanej zvukovej karty nedostatočné a rozhodli ste sa zaobstarať si externú či internú zvukovú kartu? Pozrite sa na výhody a rozšírené možnosti, ktoré v porovnaní s integrovanou získate.
Interné zvukové karty prinášajú veľmi vysokú kvalitu zvuku so všetkými prednosťami viackanálovej reprodukcie. Veľmi často tiež ponúka špeciálny softvér pre detailné nastavenie zvuku a rad moderných funkcií pre priestorový zvuk, potlačenie šumu či ničím nerušenú realistickú reprodukciu.
i
Interná zvuková karta sa pripája k základnej doske vo vnútri PC skrinky pomocou PCIe slotu.
Externé zvukové karty (do USB) ponúkajú, podobne ako interné karty, veľmi kvalitný zvuk so širokými možnosťami nastavenia, potlačenie rušenia na vysokej úrovni alebo kvalitný zosilňovač. K počítaču sa však pripájajú pomocou USB konektora a sú umiestnené mimo PC skrinky. Často sa jej laicky hovorí tiež zvuková karta do notebooku, pretože sa pripája práve cez rozhranie USB.
Externá zvuková karta v porovnaní s internou boduje najmä rozšírenú konektivitou. Vďaka väčším rozmerom môže mať externá zvuková karta konektory pre MIDI ovládače, mikrofóny aj samotné hudobné nástroje.
Mini externé zvukové karty slúžia ako jednoduchý audio USB adaptér s 3,5 mm jackom.
Externá zvuková karta HiFi je vybavená najkvalitnejším D/A prevodníkom a podáva zvuk s maximálnou presnosťou a hĺbkou, čo ocenia predovšetkým používatelia s najvyššími nárokmi na kvalitu zvuku.
Herná zvuková karta prináša rad vychytávok pre herných nadšencov. Patria medzi ne priestorový zvuk pre lepšiu orientáciu alebo ponorenie do hry, minimálna odozva a veľmi presná reprodukcia všetkých zvukov.
Zvuková karta do PC, či už interná alebo externá, má rad dôležitých parametrov, ktoré je dobré pri výbere zohľadniť.
i
Zvuková karta 5.1, ale aj 7.1, dnes patrí medzi štandard. Osemkanálový priestorový zvuk si tak môžete užiť s internou, externou a integrovanou zvukovou kartou.
Zistili ste, ktorá interná alebo externá zvuková karta je pre vás tá pravá a teraz sa obávate inštalácie? Nezúfajte, inštaláciu zvukovej karty zvládne každý, kto aspoň raz otvoril počítačovú skriňu.
USB zvukové karty nevyžadujú vypnutie počítača ani otváranie PC skrinky. Stačí ich iba pripojiť do portu USB vášho notebooku alebo počítača a nainštalovať ovládače.
Súčasťou balenia zvukovej karty je často aj inštalačný disk so zodpovedajúcimi ovládačmi. Ak je však vaším operačným systémom Windows 10 alebo 8.1, inštaláciu ovládačov môžete pokojne preskočiť, pretože veľkú časť kariet po zapojení do USB systém sám ihneď rozpozná.
Skryť popis
V dobe, keď boli počítače v plienkach, sa ani náhodou nepočítalo s tým, že by mal byť počítač niečím iným, než len pomocným nástrojom pre uľahčenie práce a hlavne matematických výpočtov. Postupom času sa do počítačov začali presadzovať zariadenia, ktoré spracovávali zvuk. Tie sa ďalej presunuli priamo zo základnej dosky na samostatnú kartu posúvajúcu do slotu na základnej doske. A to už bola podoba zvukových kariet tak, ako ich poznáme dnes. Samozrejme od tej doby sa mnohé zmenilo a dnešné zvukové karty sú, podobne ako procesory, grafické karty a iné počítačové komponenty, na perfektnej úrovni.
Hoci dnes bývajú zvukové karty opäť bežne integrované na základnych doskách, stále sú obľúbené aj prídavné zvukové karty, ktoré boli predtým štandardom. Oproti obyčajným integrovaným kartám totiž podporujú najmodernejšie technológie a robia z počítačov skutočné multimediálne centrá. Sú ideálnym nástrojom pre každého, komu záleží na kvalite zvuku pri sledovaní filmov, počúvania muziky alebo hrania hier. Okrem viackanálových výstupov je možné do zvukovej karty pripojiť aj externý zdroj signálu, a to do vstupu Line-In (štandardne jack konektor), alebo pripojiť či vyviesť digitálny zvuk.
Zadajte názov tovaru