Striekacia pištoľ na farbu – aké typy rozlišujeme?
Striekacia pištoľ na farbu sa podľa mechanizmu delí na tri základné typy.
Vzduchová striekacia pištoľ na farbu (pneumatická)
Vzduchová striekacia pištoľ na farbu pracuje na princípe stlačeného vzduchu. Prúd vzduchu je konštantný a množstvo farby v ňom je regulované spúšťou. Výhodou je rovnomerné pokrytie plochy farbou. Vhodná je najmä na nástrek múrov, trámov či dosiek. Rozptyl farbiva je však relatívne veľký (treba zakryť ostatné plochy). Na vzduchové striekacie pištole je možné použiť syntetické aj vodou riediteľné farby.
i
O vhodnosti farieb pre pištoľ na striekanie informuje piktogram pištole vyznačený na obale farby.
Nízkotlaková striekacia pištoľ HVLP
Striekacia pištoľ HVLP (High Volume Low Pressure) je modifikáciou vzduchového striekania. Na rozprášenie farby je použitý veľký objem vzduchu s nízkom tlakom. HVLP pištoľ na striekanie farby umožňuje ako reguláciu množstva farby, tak aj tlaku a variabilné nastavenie tvaru rozptylu. Výsledný nástrek je kvalitnejší a je eliminovaný rozptyl farby do okolia.
Tlaková (bezvzduchová) striekacia pištoľ na farbu
Tlaková striekacia pištoľ na farbu využíva tlak čerpadla, takže odpadá nastavovanie pomeru vzduch/farba. Navolíte iba tlak, pod ktorým farbivo vystrekuje. Pre vysokú kvalitu nástreku využívajú tento typ najmä profesionáli. Viac ako pri ostatných typoch je tu dôležité dôkladné vyčistenie pištole po skončení práce, čo môže zabrať veľa času.
Potrebujete opraviť škrabanec na aute a neoplatí sa pre vás pištoľ na striekanie farby? Vyskúšajte stránku farby v spreji.
Striekacia pištoľ na kompresor – na čo sa zamerať pri jej výbere?
Zvolená striekacia pištoľ na kompresor má preferovaný typ, ale vy neviete ako ďalej? Prezradíme vám tie najdôležitejšie parametre.
Ručná, aku alebo elektrická striekacia pištoľ na maľovanie?
Striekacia pištoľ na maľovanie môže byť napájaná jedným z troch spôsobov. Ako sa od seba odlišujú?
- Ručná pištoľ na striekanie farby (rozprašovač) je najlacnejším, ale aj najmenej efektívnym typom.
- Aku striekacia pištoľ disponuje batériou. Výhodou je sloboda pohybu, ale musí sa pred prácou nabíjať.
- Elektrická striekacia pištoľ na farbu býva vysoko výkonná, ale kábel môže počas práce prekážať.
i
Pri elektrických a aku variantoch je dôležitý aj parameter príkonu, ktorý určuje silu pre kompresor na farbu alebo čerpadlo. Všeobecne platí, že pištoľ na striekanie farby s oddeleným pohonom má vyšší príkon, teda čím dlhšia je hadica, tým vyšší je zvyčajne aj príkon.
Prietoková rýchlosť určuje, akú má striekacia pištoľ na kompresor výkonnosť
Prietoková rýchlosť, akú má striekacia pištoľ na kompresor, udáva to, aký objem farbiva je pištoľ schopná aplikovať počas časového úseku. Pohybuje sa v rozmedzí od 100 až do 900 ml/min. Čím vyšší je prietok, tým rýchlejšie môžete pracovať. S nižším prietokom naopak dosiahnete presnejšie a lepšie kontrolovateľné výsledky. Pištoľ na striekanie na domáce využitie sa bežne dodáva v hodnotách od 140 do 350 ml/min, zatiaľ čo profesionálna striekacia pištoľ môže dosahovať aj hodnoty do 900 ml/min.
Užitočnou funkciou je plynulá regulácia prietoku farbiva, vďaka ktorej môžete ľahko meniť intenzitu nanášania farby a v niektorých prípadoch napríklad zamedziť nechcenému rozptylu. Intenzitu nástreku určuje miera stlačenia spúšte.
Dýza udáva veľkosť rozptylu, aký má maliarska striekacia pištoľ na farbu
Dýzy, ktorými disponuje maliarska striekacia pištoľ na farbu, bývajú vymeniteľné a väčšina z nich umožňuje nastavenie niekoľkých rôznych tvarov. Najčastejší je okrúhly strek, ale narazíte aj na horizontálne a vertikálne ploché streky. Okrem tvaru sa dýzy líšia aj priemerom, zvyčajne majú od 0,6 do 2,6 mm. Čím širšia je dýza, tým väčšiu plochu dokážete nastriekať. Ale aj mini striekacia pištoľ na steny má svoje využitie a bude vhodná predovšetkým na práce, počas ktorých vyžadujete maximálnu presnosť.
i
Je na vašom zozname pištoľ na striekanie? Pri výbere môže byť dôležitá aj hlučnosť. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 70 dB do približne 115 dB. Už 100 dB je považované za nepríjemnú hlasitosť a môžeme ju prirovnať napríklad k reťazovej motorovej píle.
Striekacia pištoľ na farbu – objem nádrže má vplyv na mnoho aspektov
Objem nádrže striekacej pištole hrá zásadnú úlohu v tom, ako často musíte dopĺňať farbivo. Obvykle sa pohybuje od 100 do 1 800 ml. S rastúcim objemom sa navyšujú aj parametre rozmerov a hmotnosti, ktoré môžu robiť nepríjemnosti počas práce či skladovania. Preto je vhodná tá, ktorú ľahko unesiete aj dlhší čas a máte ju kam schovať. Striekacia pištoľ na omietku sa najčastejšie líši oveľa väčšou nádržou a dokáže vytvoriť neobyčajné štruktúrované omietky.
Zamerať sa môžete aj na hmotnosť pištole, ktorá môže vážiť až 7 kg. Takto ťažká pištoľ na striekanie farby sa už môže náročnejšie prenášať, predovšetkým pri dlhšej manipulácii.
Striekacia pištoľ na farbu, ale aj omietku
Striekacia pištoľ môže byť vyberaná aj podľa účelu, teda či zháňate striekacie pištole na farbu, alebo omietku. Pištole na farbu majú obvykle jemnú trysku na rovnomerný náter a zároveň pracujú s nižším tlakom. Striekacia pištoľ na omietku je potom vyrobená z odolných materiálov, má väčšiu trysku a vyžaduje vyšší tlak.
i
Okrem striekacej pištole na farbu a omietku rozlišujeme ešte pištole na maliarske farby, ktoré sú určené na aplikáciu hustých maliarskych farieb a veľké plochy. K dispozícii je aj lakovnícka striekacia pištoľ na laky a lazúry, ktorá je ideálna na aplikáciu tenkých a priehľadných náterov.
Skryť popis