Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka

Naše pobočky sú otvorené iba v režime výdajní.
Viac informácií k prevzatiu objednávok.

Pre rýchlejší výdaj na pobočkách odporúčame využiť vyzdvihnutie cez aplikáciu.

Reklamácie počas lockdownu prijímame bohužiaľ iba cez online formulár.

Velkolepý výprodej XXL týždne Sport

Bežecká obuv

0

Či už beháte len príležitostne alebo na profesionálnej úrovni, vhodne zvolená bežecká obuv je alfou a omegou vášho úspechu. Ochráni vaše kĺby a zabezpečí optimálne podmienky na beh. Zaujíma vás, aký je rozdiel medzi závodnou a tréningovou obuvou alebo podľa ktorých parametrov vybrať tie najlepšie bežecké topánky?

Pokračovať

Bežecké topánky do terénu aj na cesty – vyberte tie správne

Pri výbere narazíte na bežecké topánky do terénu aj na cesty alebo dráhu, preto zohľadnite, na akom povrchu najčastejšie beháte. Medzi hlavné rozdiely patria predovšetkým vzor podrážky, povrchová úprava, tlmenie a hmotnosť.

 1. Trailová bežecká obuv je vhodná na nespevnené cesty. Má hrubý vzor podošvy, odolný vrchný materiál a tiež nepatrne vyššiu hmotnosť – týmito vlastnosťami nohu chráni a predchádza zraneniam.
 2. Cestná bežecká obuv sa hodí najmä na spevnené komunikácie, máva hladkú podrážku a priedušnú povrchovú úpravu. Typické je tiež výraznejšie tlmenie, ktoré zaisťuje úplný komfort pri došliapnutí.
 3. Dráhová bežecká obuv je ideálna na behanie na dráhe. Pripomína ľahkú tretru s klincami, teda je pohyb oveľa jednoduchší. V ponuke nájdete rôzne druhy podľa dĺžky dráhy, ktorú beháte.

Bežecké topánky na cesty majú väčšinou nižšiu hmotnosť

Hmotnosť bežeckých topánok by mala byť v každom prípade čo najnižšia. Ako pánske, tak aj dámske bežecké topánky na cesty patria k najľahším – na rovnom povrchu totiž noha nepotrebuje tak robustnú obuv ako na nerovnom.

i

Na občasný beh sú najlepšie bežecké topánky na cesty

Pokiaľ ste si obľúbili beh po trasách, kde sa strieda cesta so spevneným terénom, budú pre vás najlepšie bežecké topánky na cesty. Existujú ale aj univerzálne bežecké topánky, ktoré sú na striedanie povrchu priamo uspôsobené.

Bežecká obuv na preteky, alebo tréning? Vyberajte s ohľadom na predpokladané vyťaženie

Bežecká obuv určená na cesty, dráhu i do terénu sa líši odporúčaným vyťažením. Každý typ je prispôsobený inej dĺžke a frekvencii behania, preto vždy zvážte, koľko toho v topánkach chcete približne nabehať.

 • Tréningové bežecké topánky vám dovolia nabehať veľké množstvo kilometrov. Sú vhodné pre aktívnych bežcov i úplných začiatočníkov, pretože disponujú vyššou mierou tlmenia a pohodlnosťou.
 • Tempové bežecké topánky sú ideálne, ak sa chystáte pretekať, ale zatiaľ nebeháte na profesionálnej úrovni. Ich vlastnosti vám umožnia behať dlho, pohodlne a zároveň veľmi rýchlo.
 • Pretekárske bežecké topánky sa zameriavajú predovšetkým na výkon. Sú minimalistické, ľahké a dovoľujú vysokú rýchlosť. Naproti tomu ale nie sú tak pohodlné, ako bežné tréningové topánky, a majú tiež menšiu životnosť.

i

Bežecké topánky pánske vs. bežecké topánky dámske – rozdiely sú zásadné

Bežecké topánky pánske nie sú vhodné pre ženy a naopak. Dôvodov je hneď niekoľko – ženy majú menšie kosti, vyššiu klenbu a rozdielny objem päty, preto musia voliť bežecké topánky dámske. Pokiaľ vám predsa len pánska ani dámska bežecká obuv nevyhovuje, vyberte unisex.

Podľa došliapnutia zvoľte dámske alebo pánske bežecké topánky s pronáciou či supináciou

Či budú dámske alebo pánske bežecké topánky s pronáciou alebo bez, rozhoduje váš došľap. Popisuje, akým spôsobom sa noha pohybuje pri behu a ovplyvňuje výskyt podporných prvkov v obuvi. Ak si neviete rady s jej zistením, pomôžu vám staré topánky. Môžete z nich čiastočne vypozorovať, v ktorých častiach sú najviac namáhané.

 • Pronačný došľap je najčastejší. Vychyľuje členok smerom dovnútra a nohy bývajú do tvaru X.
 • Neutrálny došľap znamená, že vám pri behu päta dopadá na stred alebo len mierne na vonkajšiu či vnútornú stranu.
 • Supinačný došľap predstavuje vyššie vychýlenie chodidla na vonkajšiu stranu. Nohy sú v tvare O.

!

Ak zvolíte obuv s nevhodným došľapom, pri behu môžete cítiť bolesť v oblasti členkov, kolien alebo bedier. Ozvať sa môžu aj mäkké tkanivá – väzy a šľachy. Výber bežeckej topánky so správnym došľapom je tak kľúčový.

Na spoľahlivý záber musia mať bežecké topánky do terénu aj na cesty vhodnú podošvu

Bežecké topánky do terénu aj na cesty musia mať kvalitnú podošvu, zaisťuje totiž spoľahlivý záber a vyváženú ochranu pred nerovnosťami. Hrubšia podrážka vám poskytne lepší záber na nerovnom povrchu a viac kontroly nad odrazom nohy. Hladká podošva je naopak vhodná na cesty a iné rovné povrchy.

Prirodzený dopad zaistí bežecká obuv so správne zvolenou výškou dropu

Dropom je označený sklon špičky oproti päte, inak tiež povedané výškový rozdiel medzi špičkou a pätou. Nízka hodnota dropu je vhodná pre bežcov dopadajúcich na stred chodidla, vyššia hodnota naopak pre bežcov s došľapom cez pätu. Ideálne je, pokiaľ má bežecká obuv čo najnižší drop, pretože tým prirodzenejšie noha dopadá na zem.

i

Ak máte teraz vysoký drop a chcete ho znížiť, postupujte pozvoľna. Je potrebné, aby si Achillové šľachy a väzy v členkoch či chodidlách na zmenu postupne zvykli.

Chráňte vaše kĺby – vyberajte obuv so zodpovedajúcim tlmením

Miera tlmenia ovplyvňuje nielen možnosť prispôsobenia sa povrchu, ale aj vplyvom prenášania hmotnosti chráni váš kĺbový aparát. Vďaka tlmeniu vás pri behaní nebude obťažovať bolesť a môžete tak behať bez prekážok.

 1. Vysoké tlmenie vyberajte, ak beháte na ceste či inom tvrdom povrchu.
 2. Stredné tlmenie využijete pri behaní na umelom povrchu alebo na dráhe.
 3. Nízke tlmenie je vhodné na mäkké nerovné povrchy, ako sú poľné či lesné cesty.

Zohľadnite tiež svoju váhu – čím vyššia hmotnosť, tým vyššie by mala mať obuv tlmenie. Pri behu na vás totiž pôsobí sila až 3,5-násobku vašej hmotnosti.

Pohodlné bežecké topánky by mali mať dostatočnú veľkostnú rezervu

Na tie najlepšie bežecké výsledky je potrebné zvoliť správnu veľkosť topánok. Pohodlné bežecké topánky by mali vašu bežnú obuv prevyšovať o 1 až 2 čísla. Noha sa totiž pri behu v topánke ľahko pohybuje a hlavne nateká. Čím dlhšie bežíte, tým je opuch väčší a ak by bola obuv akurát, mohli by ste mať pľuzgiere a otlaky na bruškách prstov.

Bežecká obuv je ponúkaná s rôznym označením veľkostí

Sledujte pozorne označenie veľkostí. V SR sa aktuálne využívajú štyri rôzne systémy číslovania. Najčastejšie sa používa číslovanie EÚ, stretnete sa ale aj s označením UK, US alebo Mondopoint.

i

Podľa ktorého číslovania sa pri výbere spoľahlivo riadiť?

Bohužiaľ tieto číslovacie systémy nie sú medzinárodne úplne jednotné a medzi jednotlivými výrobcami sa môžu vyskytovať odchýlky. Spoľahlivo ale môžete vyberať podľa rozmerov v cm, ktoré udávajú odporúčanú dĺžku chodidla na konkrétnu veľkosť.

Nezáleží na tom, či sú pánske či dámske bežecké topánky čierne alebo biele

Existuje veľa bežcov, ktorí stále vyberajú topánky podľa farby. To, či sú pánske či dámske bežecké topánky čierne, biele alebo akokoľvek farebné však pri behu nie je podstatné. Vyberajte predovšetkým podľa ich vlastností. V súčasnosti ale výrobcovia dbajú aj na vizuálny vzhľad, teda mnohokrát ľahko skĺbite funkčnosť so štýlovým dizajnom.

Pokiaľ často beháte v tme, vyberajte bežecké topánky dámske alebo pánske vybavené reflexnými prvkami. Prípadne ich zakúpte samostatne a pripevnite na topánku či nohu.

Bežecká obuv s membránou alebo bez?

Bežecká obuv s nepremokavou membránou sa vám bude hodiť predovšetkým pri trailovom behu, pretože udržiava nohu v suchu, teple a zaisťuje vodoodolnosť. V horúcom počasí je ale membrána skôr nežiaduca – nohy sa potia a sú náchylné k tvorbe pľuzgierov. Bežecká obuv s membránou je vždy o niečo tuhšia a má menší objem.

i

Aj tie najlepšie topánky na behanie by mali dopĺňať kvalitné priedušné ponožky

Aby ste zabránili poteniu chodidla pri teplom počasí, mali by byť aj tie najlepšie topánky na behanie doplnené funkčnými ponožkami. Bývajú totiž vyrobené z rýchloschnúceho a kvalitného materiálu, ktorý eliminuje potenie a zabraňuje nežiaducemu schádzaniu ponožiek z nôh.

Oplatí sa kúpiť bežecké topánky do 80 Eur?

Bežecké topánky do 80 Eur sa vám oplatia v prípade, že oželiete nadštandardné vybavenie ako je prepracovanejšia podrážka, vyššie tlmiace schopnosti, dômyselne riešené odvetrávanie alebo rôzne inovatívne prvky jednotlivých výrobcov. Na topánkach, ktoré by vám mali byť oporou po stovkách kilometrov, ale rozhodne nešetrite.

Aby ste z behu vyťažili maximum, nezabudnite na ďalšie bežecké potreby, ako sú fľaše na pitie, vložky do topánok, ľadvinky, puzdrá na mobily či športtestery.

Skryť popis
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie.
Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.

Najpredávanejšie

1.
Salming Greyhound Men Blue/White Skladom podľa variantu
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, podošva: Vibram
-20%
151,90 €
121,90 €

2.
Nike Renew Run sivá/zelená Skladom podľa variantu
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie
-21%
84,90 €
66,90 €

3.
Salming Trail 6 Men Safety Yellow/Navy Skladom podľa variantu
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: Vibram Megagrip TM
149,90 €

Ďalšie najpredávanejšie
57 položiek
Ľudová voľba
Nike Renew Run sivá/zelená - Bežecké topánky
-21%
Varianty
Nike Renew Run sivá/zelená
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie

-21% 84,90 €
Od 66,90 € bez DPH 55,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTnik367nad
Zlatá stredná cesta
Mizuno WAVE RIDER WAVEKNIT3 telová/krémová - Bežecké topánky
38
Varianty
Mizuno WAVE RIDER WAVEKNIT3 telová/krémová
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie

102,90 € bez DPH 85,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz298nad
Pre náročných
Salming Trail 5 Men Poseidon Blue/Safety Yellow - Bežecké topánky Varianty
Salming Trail 5 Men Poseidon Blue/Safety Yellow
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, vysoké tlmenie

Od 121,90 € bez DPH 101,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal240nad
Salming Greyhound Men Blue/White
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, podošva: Vibram

-20% 151,90 €
121,90 € bez DPH 101,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal460nad
Salming Trail 6 Men Safety Yellow/Navy - Bežecké topánky Varianty
Salming Trail 6 Men Safety Yellow/Navy
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: Vibram Megagrip TM

Od 149,90 € bez DPH 124,92 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal538nad
Salming Greyhound Shoe Men White/Black
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, podošva: Vibram

121,90 € bez DPH 101,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsalo1840nad
Saucony PEREGRINE 10 oranžové/žlté - Bežecké topánky
-39%
Varianty
Saucony PEREGRINE 10 oranžové/žlté
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: PWRRUN, PWRTRAC

-39% 131,90 €
Od 80,90 € bez DPH 67,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsau394nad
Salming enRoute 3 Men Orange/Blue - Bežecké topánky
-36%
42 46
Varianty
Salming enRoute 3 Men Orange/Blue
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie

-36% 149,90 €
95,90 € bez DPH 79,92 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal477nad
Under Armour Hovr Machina červená - Bežecké topánky
-35%
Varianty
Under Armour Hovr Machina červená
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: guma

-35% 158,90 €
102,90 € bez DPH 85,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTua096nad
Nike Zoom Gravity sivá/zelená
Bežecké topánky Pánske, pretekové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie

-28% 95,90 €
Od 68,90 € bez DPH 57,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTnik386nad
Under Armour Hovr Machina modrá/oranžová
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: guma

Od 115,90 € bez DPH 96,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTua032nad
PUMA Flyer Runner Engineer Knit - Bežecké topánky
-6%
Varianty
PUMA Flyer Runner Engineer Knit
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: guma a 0

-6% 51,90 €
Od 48,90 € bez DPH 40,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTpum0325nad
Salming Speed 8 Women Blue/Petrol
Bežecké topánky Dámske, tempové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, nízke tlmenie

-46% 139,90 €
Od 75,90 € bez DPH 63,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal528nad
Salming Greyhound Women White/Black
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, podošva: Vibram

121,90 € bez DPH 101,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsalo1851nad
PUMA Persist XT Knit - Bežecké topánky Varianty
PUMA Persist XT Knit
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: guma a 0

60,90 € bez DPH 50,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTpum0293nad
PUMA Hybrid Sky Wns - Bežecké topánky
37 41
Varianty
PUMA Hybrid Sky Wns
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: guma a 0

98,90 € bez DPH 82,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTpum0255nad
Under Armour Hovr Rise čierna/červená - Bežecké topánky
-15%
Varianty
Under Armour Hovr Rise čierna/červená
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: guma

-15% 85,90 €
Od 72,90 € bez DPH 60,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTua046nad
Saucony Xodus 10 čierne - Bežecké topánky
Nové
Varianty
Saucony Xodus 10 čierne
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: PWRRUN, PWRTRAC, FORMFIT

158,90 € bez DPH 132,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsau426nad
Saucony Peregrine 10 ST červené/čierne - Bežecké topánky
Nové
Varianty
Saucony Peregrine 10 ST červené/čierne
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: PWRRUN, PWRTRAC

135,90 € bez DPH 113,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsau416nad
Nike Renew Run čierna/ružová - Bežecké topánky
-21%
Varianty
Nike Renew Run čierna/ružová
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie

-21% 84,90 €
Od 66,90 € bez DPH 55,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTnik345nad
Salming Speed 8 Men Grey/Orange
Bežecké topánky Pánske, tempové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, nízke tlmenie

-19% 138,90 €
Od 111,90 € bez DPH 93,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal517nad
PUMA SPEED 300 RACER 2 - Bežecké topánky
-27%
Varianty
PUMA SPEED 300 RACER 2
Bežecké topánky Pánske, pretekové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, nízke tlmenie, podošva: guma a 0

-27% 110,90 €
80,90 € bez DPH 67,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTpum0353nad
Saucony KINVARA 10 veľkosť 40 EU/250 mm - Bežecké topánky
40
Varianty
Saucony KINVARA 10 veľkosť 40 EU/250 mm
Bežecké topánky Dámske, pretekové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: EVERUN, veľkosť EU 40

75,90 € bez DPH 63,25 €
Kúpiť
Akciová cena
Posledné 2 ks na sklade
Môžete mať zajtra od 7:15
Objednávací kód: SPTsau177
Under Armour Charged Rogue modrá/oranžová - Bežecké topánky Varianty
Under Armour Charged Rogue modrá/oranžová
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, podošva: guma

61,90 € bez DPH 51,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTua071nad

Bežecká obuv

ako vybraťAko vybrať bežecké topánky Či už beháte preteky, alebo pre radosť, iste vás bude zaujímať niekoľko informácií o správnom výbere...
Viete, aký šport si vybrať, aby ste v lete zhodili pár kíl? A aké pri športovaní dodržiavať zásady?...
Pohyb s názvom nordic walking je fenoménom niekoľkých posledných rokov, pri ktorom sa zabavia všetky...

Horúce novinky týždňa

Bežecká obuv

V kategórii Bežecká obuv máme práve teraz na Alza.sk celkom 57 produktov.

Zadajte názov tovaru

Poznámka:

Pozrite sa na produkty zoradené podľa ceny od najlacnejšieho v kategórii lacné bežecká obuv Produkty zoradené od najdrahšieho po najlacnejší hľadajte v kategórii najdrahší bežecká obuv Tovar zoradený podľa predajnosti od najviac po najmenej predávaný nájdete v kategórii najpredávanejšie, najlepšie bežecká obuv Produkty zoradené podľa hodnotenia používateľov od najlepšieho nájdete v kategórii bežecká obuv recenzie

Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi