Nakupování budoucnosti Sport Batohy a tašky

Bežecká obuv

Či už beháte len príležitostne, alebo na profesionálnej úrovni, vhodne zvolené bežecké topánky sú alfou a omegou úspechu. Ochránia vaše kĺby a zabezpečia optimálne podmienky pre beh. Zaujíma vás, aký je rozdiel medzi pretekárskou a tréningovou obuvou, či ako sa vyberá taká bežecká obuv? Pomôžeme vám s výberom.

Pokračovať

Bežecké topánky – aké druhy rozlišujeme?

Bežecké topánky môžu byť rozdelené podľa niekoľkých kritérií. Spoločne sa pozrieme na všetky kategórie.

Bežecké topánky do terénu aj na cesty – vyberte tie správne

Pri výbere narazíte na bežecké topánky do terénu, na cestu alebo dráhu, teda zohľadnite, na akom povrchu najčastejšie beháte. Medzi hlavné rozdiely patrí predovšetkým vzor podrážky, povrchová úprava, tlmenie a hmotnosť, ktorou topánky na beh disponujú.

 1. Trailová bežecká obuv je vhodná na nespevnené cesty. Má hrubý vzor podošvy, odolný vrchný materiál a tiež nepatrne vyššiu hmotnosť – týmito vlastnosťami topánky na behanie nohy chránia a predchádzajú zraneniam.
 2. Cestná bežecká obuv sa hodí najmä na spevnené komunikácie, máva hladkú podrážku a priedušnú povrchovú úpravu. Typické je tiež výraznejší tlmenie, ktoré zaisťuje úplný komfort pri došliapnutí.
 3. Dráhová obuv na beh je ideálna na behanie na dráhe. Pripomína atletické tretry s klincami, teda pohyb je oveľa jednoduchší. V ponuke nájdete rôzne bežecké tretry podľa dĺžky dráhy, ktorú beháte.

i

Pre občasný beh sú najlepšie bežecké topánky na cesty

Striedate často cesty so spevneným terénom? V tom prípade pre vás bude najlepšia cestná, prípadne univerzálna bežecká obuv. Ak sa nebojíte ani nepriaznivých podmienok, bude pre vás vhodná bežecká obuv Gore-Tex.

Bežecké topánky na preteky, alebo tréning? Vyberajte s ohľadom na predpokladané vyťaženie

Bežecké topánky určené na cestu, dráhu aj do terénu sa líšia odporúčaným vyťažením. Každý typ je uspôsobený inej dĺžke a frekvencii behania, preto vždy zvážte, koľko toho v topánkach chcete približne zabehnúť.

 • Tréningové topánky na beh vám umožnia zabehnúť vysoké množstvo kilometrov. Sú vhodné pre aktívnych bežcov aj úplných začiatočníkov, pretože disponujú vyššou mierou tlmenia a pohodlnosťou.
 • Tempová obuv na behanie je ideálna, ak sa chystáte pretekať, ale zatiaľ nebeháte na profesionálnej úrovni. Ich vlastnosti vám umožnia behať dlho, pohodlne a zároveň veľmi rýchlo.
 • Pretekárske topánky na behanie sa zameriavajú predovšetkým na výkon. Sú minimalistické, ľahké a umožňujú nadobudnúť vysokú rýchlosť. Oproti tomu ale nie sú tak pohodlné, ako bežné tréningové topánky, a majú tiež kratšiu životnosť.

Čierne bežecké topánky Adidas
Tréningová obuv na beh

Bežecké topánky – ako ich vybrať
Tempové bežecké tenisky

Najlepšie bežecké topánky Nike
Pretekárska obuv na behanie

Chcete zohnať lacné bežecké topánky? Výpredaj ponúkne kúsky za výhodné ceny.

Bežecké topánky dámske vs. bežecká obuv pánska – rozdiely sú zásadné

Bežecké topánky dámske nie sú vhodné pre mužov a naopak. Ak vám predsa len bežecká obuv dámska alebo pánska nevyhovuje, vyberte unisex bežecké tenisky. Pre tých najmenších športovcov sú pripravené detské botasky na beh.

Spríjemnite si behanie obľúbenou hudbou či podcastmi. Slúchadlá na behanie sú odolné voči potu a vďaka čiastočnej alebo úplnej absencii káblov nebudú počas behu prekážať.

Bežecká obuv – na čo ďalšie sa zamerať?

Okrem špecifickej kategórie by mala byť bežecká obuv vyberaná aj podľa jej vlastností.

Pre spoľahlivý záber musia bežecké topánky do terénu či na cestu mať vhodnú podošvu

Bežecké topánky do terénu a na cestu musia mať kvalitnú podošvu, zaisťuje totiž spoľahlivý záber a vyváženú ochranu pred nerovnosťami. Hrubšia podrážka vám poskytne lepší záber na nerovnom povrchu a viac kontroly nad odrazom nohy. Hladká podošva je naopak vhodná na cesty a iné rovné povrchy.

Podľa došliapnutia zvoľte dámske alebo pánske bežecké topánky s pronáciou či supináciou

Či budú pánske alebo dámske pánske bežecké topánky s pronáciou, či bez, rozhoduje váš došľap. Opisuje, akým spôsobom sa noha pohybuje pri behu a ovplyvňuje výskyt podporných prvkov v obuvi. Ak si neviete dať rady s jeho zistením, pomôžu vám staré topánky. Môžete z nich čiastočne vypozorovať, v ktorých častiach sú najviac namáhané.

 • Pronačný došľap je najčastejší. Vychyľuje členok smerom dovnútra a nohy bývajú do tvaru X.
 • Neutrálny došľap znamená, že vám pri behu päta dopadá na stred alebo len mierne na vonkajšiu či vnútornú stranu.
 • Supinačný došľap predstavuje vyššie vychýlenie chodidla na vonkajšiu stranu. Nohy sú v tvare O.

i

Ak zvolíte topánky na beh s nevhodným došľapom, môžete pri behu cítiť bolesť v oblasti členkov, kolien alebo bedier. Ozvať sa môžu aj mäkké tkanivá – väzy a šľachy. Výber tenisky na behanie so správnym došľapom je tak kľúčový.

Prirodzený dopad zaistia bežecké topánky so správne zvolenou výškou dropu

Drop je označený sklon špičky oproti päte, inak tiež povedané výškový rozdiel medzi špičkou a pätou. Nízka hodnota dropu je vhodná pre bežcov dopadajúcich na stred chodidla, vyššia hodnota naopak pre bežcov s došľapom cez pätu. Ideálne je, ak má bežecká obuv čo najnižší drop, pretože tým prirodzenejšie noha dopadá na zem.

Ak máte teraz vysoký drop a chcete ho znížiť, postupujte pozvoľna. Je potrebné, aby si Achillove šľachy a väzy v členkoch či chodidlách na zmenu postupne zvykli.

Chráňte vaše kĺby – vyberajte bežecké topánky so zodpovedajúcim tlmením

Miera tlmenia ovplyvňuje nielen možnosť prispôsobenia sa povrchu, ale aj vplyvom prenášania hmotnosti chráni váš kĺbový aparát. Vďaka tlmeniu vás pri behaní nebude obťažovať bolesť a môžete tak behať bez prekážok. Botasky na behanie môžu disponovať jedným z troch možných druhov tlmenia:

 1. Vysoké tlmenie vyberajte, ak beháte na ceste či inom tvrdom povrchu.
 2. Stredné tlmenie využijete pri behaní na umelom povrchu alebo na dráhe.
 3. Nízke tlmenie je vhodné pre mäkké nerovné povrchy, ako sú poľné či lesné cesty.

Zohľadnite svoju hmotnosť – čím vyššia hmotnosť, tým vyššie by mali mať bežecké tenisky tlmenie. Pri behu na vás totiž pôsobí sila až 3,5 násobku vašej hmotnosti.

Bežecké topánky s membránou, alebo bez?

Bežecké topánky s nepremokavou membránou sa vám budú hodiť predovšetkým pri trailovom behu, pretože udržiavajú nohu v suchu, teple a zaisťujú, že si pred behom obujete iba nepremokavé bežecké topánky. V horúcom počasí je ale membrána skôr nežiaduca – nohy sa potia a sú náchylné na tvorbu pľuzgierov. Topánky na beh s membránou sú vždy o niečo tuhšie a majú nižší objem.

i

Aj tie najlepšie bežecké topánky by mali dopĺňať kvalitné priedušné ponožky

Aby ste zabránili poteniu chodidla pri teplom počasí, mali by byť aj tie najlepšie bežecké topánky doplnené funkčnými ponožkami. Bývajú totiž vyrobené z rýchloschnúceho a kvalitného materiálu, ktorý eliminuje potenie a zabraňuje nežiaducemu zhŕňaniu ponožiek z nôh.

Ako vybrať bežecké topánky – záverečné rady

Výber prvého páru topánok na behanie sa môže zdať ako zložitá záležitosť, preto sme si pre vás pripravili posledných pár finálnych tipov, ktoré určite pomôžu.

Nezáleží na tom, či sú bežecké topánky pánske alebo dámske čierne, alebo biele

Existuje veľa bežcov, ktorí stále vyberajú tenisky na beh podľa farby. To, či je dámska alebo pánska bežecká obuv čierna, biela alebo farebná však pre beh nie je príliš podstatné. Vyberajte predovšetkým podľa jej vlastností. V súčasnosti ale výrobcovia dbajú aj na vizuálny vzhľad, teda mnohokrát ľahko skĺbite funkčnosť so štýlovým dizajnom.

Výnimkou však môžu byť čierne bežecké botasky, ktoré počas dňa absorbujú viac slnečnej energie a môžu zapariť chodidlá. Nehodia sa tiež na behanie v noci, pretože ľahko splynú s okolitou tmou. Pre nočných bežcov preto odporúčame pestré topánky na beh, najlepšie vybavené reflexnými prvkami.

Pohodlné bežecké topánky by mali mať dostatočnú veľkostnú rezervu

Pre tie najlepšie bežecké výsledky je potrebné zvoliť správnu veľkosť topánok. Pohodlné bežecké topánky by mali vašu bežnú obuv prevyšovať o 1 až 2 čísla. Noha sa totiž pri behu v topánke ľahko pohybuje a hlavne napuchne. Čím dlhšie bežíte, tým je opuch väčší a ak by bola obuv na beh akurát, mohli by ste mať pľuzgiere a otlaky na bruškách prstov.

Bežecká obuv je ponúkaná s rôznym označením veľkostí

Sledujte pozorne označenie veľkostí. Na Slovensku sa aktuálne využívajú štyri rôzne systémy číslovania pre bežné, ale aj tenisky bežecké. Najčastejšie sa používa číslovanie EU, stretnete sa ale aj s označením UK, US alebo Mondopoint.

i

Bežecké topánky – podľa ktorého číslovania sa pri výbere spoľahlivo riadiť?

Bohužiaľ tieto číslovacie systémy nie sú medzinárodne úplne jednotné a medzi jednotlivými výrobcami sa môžu vyskytovať odchýlky. Spoľahlivo ale môžete topánky na behanie vyberať podľa rozmerov v cm, ktoré udávajú odporúčanú dĺžku chodidla pre konkrétnu veľkosť.

Oplatí sa kúpiť bežecké topánky do 80 eur?

Bežecké topánky do 80 eur sa vám oplatia v prípade, že oželiete nadštandardné vybavenie ako je prepracovanejšia podrážka, vyššia tlmiaca schopnosť, dômyselne riešené odvetrávanie alebo rôzne inovatívne prvky jednotlivých výrobcov. Na topánkach, ktoré by vám mali byť oporou po stovky kilometrov, ale rozhodne nešetrite.

Aby ste z behu vyťažili maximum, nezabudnite na ďalšie bežecké potreby, ako sú fľaše na pitie, vložky do topánok, ľadvinky, puzdrá na telefóny či športtestery.

Skryť popis
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie.
Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
53 položiek
Ľudová voľba
Mizuno Spark 6 sivá/čierna - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Spark 6 sivá/čierna
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 12,5 mm, hmotnosť 250 g

69,90 € bez DPH 58,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz405nad
Zlatá stredná cesta
Mizuno WAVE RIDER WAVEKNIT3 telová/krémová - Bežecké topánky
38
Varianty
Mizuno WAVE RIDER WAVEKNIT3 telová/krémová
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 12 mm, hmotnosť 240 g

105,90 € bez DPH 88,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz298nad
Pre náročných
Salming Greyhound Shoe Men White/Black
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, drop 6 mm, podošva: Vibram, hmotnosť 278 g

124,90 € bez DPH 104,08 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsalo1840nad
Salming Trail 6 Men Safety Yellow/Navy - Bežecké topánky Varianty
Salming Trail 6 Men Safety Yellow/Navy
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 5 mm, podošva: Vibram Megagrip TM, hmotnosť 286 g

Od 154,90 € bez DPH 129,08 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal538nad
Adidas Terrex Speed Flow čierno/biele - Bežecké topánky
Nové
Varianty
Adidas Terrex Speed Flow čierno/biele
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, podošva: guma Continental, hmotnosť 572 g

116,90 € bez DPH 97,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTadi217nad
Salming Trail 6 Women Light Blue/Navy
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 5 mm, podošva: Vibram Megagrip TM, hmotnosť 230 g

Od 151,90 € bez DPH 126,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal547nad
Mizuno Wave Equate 5 čierna/červená - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Wave Equate 5 čierna/červená
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, pronačný došľap, vysoké tlmenie, drop 12 mm, podošva: X10, hmotnosť 290 g

128,90 € bez DPH 107,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz374nad
Saucony Peregrine 10 ST červené/čierne - Bežecké topánky
44 46
Varianty
Saucony Peregrine 10 ST červené/čierne
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 4 mm, podošva: PWRRUN, PWRTRAC, hmotnosť 320 g

117,90 € bez DPH 98,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsau416nad
Adidas Duramo SL white biela/modrá
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, nízke tlmenie, hmotnosť 522 g

54,90 € bez DPH 45,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTadi202nad
Mizuno Spark 6 modrá - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Spark 6 modrá
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 12,5 mm, hmotnosť 250 g

69,90 € bez DPH 58,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz397nad
Mizuno Wave Horizon 5 modrá - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Wave Horizon 5 modrá
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, drop 10 mm, podošva: X10, hmotnosť 320 g

175,90 € bez DPH 146,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz367nad
Mizuno Wave Rider TT 2 modrá - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Wave Rider TT 2 modrá
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, drop 12 mm, podošva: X10, hmotnosť 270 g

151,90 € bez DPH 126,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz352nad
Mizuno Wave Prodigy 3 tyrkysová / biela - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Wave Prodigy 3 tyrkysová / biela
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 12 mm, podošva: X10, hmotnosť 265 g

116,90 € bez DPH 97,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz382nad
Salming Greyhound Women White/Black
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, drop 6 mm, podošva: Vibram, hmotnosť 224 g

Od 124,90 € bez DPH 104,08 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsalo1851nad
Mizuno Spark 6 sivá/čierna - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Spark 6 sivá/čierna
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 12,5 mm, hmotnosť 210 g

69,90 € bez DPH 58,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz413nad
Mizuno Wave Ultima 12 modrá - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Wave Ultima 12 modrá
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, drop 12 mm, podošva: X10, hmotnosť 320 g

147,90 € bez DPH 123,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz359nad
Salming Greyhound Men Blue/White
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, drop 6 mm, podošva: Vibram, hmotnosť 278 g

124,90 € bez DPH 104,08 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal460nad
Salming Speed 8 Women Blue/Petrol - Bežecké topánky Varianty
Salming Speed 8 Women Blue/Petrol
Bežecké topánky Dámske, tempové, bežecký povrch: cesta, neutrálny došľap, nízke tlmenie, drop 6 mm, hmotnosť 175 g

Od 74,90 € bez DPH 62,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsal528nad
Mizuno Wave Mujin 7 modrá / žltá - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Wave Mujin 7 modrá / žltá
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, drop 10 mm, podošva: XtaGrip, hmotnosť 380 g

151,90 € bez DPH 126,58 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz390nad
Adidas Galaxy 5 modrá/biela - Bežecké topánky Varianty
Adidas Galaxy 5 modrá/biela
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, vysoké tlmenie, hmotnosť 596 g

48,90 € bez DPH 40,75 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTadi291nad
Mizuno Wave Daichi 6 čierna / modrá - Bežecké topánky Varianty
Mizuno Wave Daichi 6 čierna / modrá
Bežecké topánky Dámske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 8 mm, hmotnosť 260 g

147,90 € bez DPH 123,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTmiz438nad
Saucony PEREGRINE 10 Men oranžová/žltá
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, drop 4 mm, podošva: PWRTRAC, PWRRUN, FORMFIT, hmotnosť 281 g

105,90 € bez DPH 88,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsau402nad
Saucony RIDE 13 fialové - Bežecké topánky
42
Varianty
Saucony RIDE 13 fialové
Bežecké topánky Obuv Ride 13 určená pre tých, ktorí túžia po spoľahlivom pohodlie pri každom behu, vás vďaka mäkšiemu tlmenie a nové aerodynamické geometrii hladko prednesie stovkami nabehaných kilometrov.

129,90 € bez DPH 108,25 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTsau386nad
Adidas Galaxar Run sivá/biela
Bežecké topánky Pánske, tréningové, bežecký povrch: trail, neutrálny došľap, stredné tlmenie, hmotnosť 580 g

77,90 € bez DPH 64,92 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: SPTadi305nad

Bežecká obuv

ako vybraťAko vybrať bežecké topánky Či už beháte preteky, alebo pre radosť, iste vás bude zaujímať niekoľko informácií o správnom výbere...
Viete, aký šport si vybrať, aby ste v lete zhodili pár kíl? A aké pri športovaní dodržiavať zásady?...
Pohyb s názvom nordic walking je fenoménom niekoľkých posledných rokov, pri ktorom sa zabavia všetky...

Horúce novinky týždňa

Bežecká obuv

V kategórii Bežecká obuv máme práve teraz na Alza.sk celkom 53 produktov.

Zadajte názov tovaru

Poznámka:

Pozrite sa na produkty zoradené podľa ceny od najlacnejšieho v kategórii lacné bežecká obuv Produkty zoradené od najdrahšieho po najlacnejší hľadajte v kategórii najdrahší bežecká obuv Tovar zoradený podľa predajnosti od najviac po najmenej predávaný nájdete v kategórii najpredávanejšie, najlepšie bežecká obuv Produkty zoradené podľa hodnotenia používateľov od najlepšieho nájdete v kategórii bežecká obuv recenzie

Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi