Bojlery môžu byť elektrické, plynové, kombinované, akumulačné
Bojlery zoženiete v rôznych typoch vyhotovení. Tie sa líšia hlavne podľa spôsobu ohrevu vody. Každý typ má svoje výhody a je vhodný do rôznych podmienok. Najčastejšie sa stretnete s týmito: elektrické, plynové a kombinované bojlery na ohrev vody.
Elektrické bojlery
Na akom princípe fungujú elektrické bojlery? Tento typ využíva na ohrev vody elektrinu, konkrétne výhrevné teleso, ktorým udržuje stálu teplotu vody. Výhodou je jednoduchá inštalácia, dlhá životnosť a v neposlednom rade nárok na zníženie sadzby za elektrinu (nočný prúd). Oceníte ich v domácnosti bez prístupu plynu, ale pokiaľ ich využívate veľmi často, tak za ich prevádzku zaplatíte viac. Moderné elektrické bojlery na vodu v sebe mávajú časovač a funkciu na reguláciu teploty.
Aby ste predišli zanášaniu ohrievacieho telesa a zvýšeniu spotreby energie, odporúčame nastaviť teplotu vody na hodnotu 55 – 60 °C.
Plynové bojlery
Plynové bojlery ako zdroj energie využívajú samozrejme plyn. Hodia sa do domácností s plynovou prípojkou, avšak menšou nevýhodou je nutnosť pravidelnej údržby, kontroly a vyriešenia odvetrávania pri jeho inštalácii. Majú bezpečnostné prvky, vďaka ktorým nehrozí výbuch, ani únik plynu.
Kombinované bojlery
Kombinované bojlery skvele poslúžia domácnostiam s viacerými zdrojmi energie. Môžete ich napojiť do elektriny a na prípojku plynu. Pokiaľ majú bojlery na vodu vhodný tepelný výmenník, je možné ich napojiť aj k alternatívnym zdrojom. Zdroj môžete meniť podľa vykurovacej sezóny či možnosti nočného prúdu. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
Elektrický bojler 200 l
Kombinovaný bojler 120 l
Elektrický ohrievač vody 80 l
Akumulačné bojlery na vodu
Akumulačné bojlery na vodu ju ohrievajú hlavne v čase, keď je energia lacnejšia a potom ju uchovávajú alebo poskytujú počas dňa podľa potrieb vašej domácnosti, prevádzky alebo iného objektu. Kvalitná tepelná izolácia udržuje vodu horúcu po dlhšiu dobu a vykurovacie teleso zaisťujúce ohrev sa spustí, keď klesne teplota vody pod určitú úroveň. Všetko je riadené termostatom. Veľký zásobník ponúka stály prísun vody a ohrev, napríklad na lacný nočný prúd či alternatívne zdroje, môže znížiť prevádzkové náklady.
Ako vybrať bojlery na vodu? Najprv sa zamerajte na objem
Zaujíma vás, ako vybrať bojlery na vodu, aby čo najlepšie vyhovovali vašim potrebám? Podľa počtu osôb v domácnosti vhodne zvoľte objem. Pozrite sa na priemernú spotrebu vody, ktorú máte v spoločnej domácnosti. Nezabudnite však, že sa do priemeru započítava aj studená voda. Objem bojlera značí zásobu teplej vody. Pozrite sa do tabuľky pre predstavu, kedy vám vystačia 80 l bojlery na vodu a kedy radšej zvoliť väčšie.
Počet osôb v domácnosti |
Priemerná denná spotreba vody |
Odporúčaný objem |
1 osoba |
100 litrov |
bojler 50 – 80 litrov |
2 až 3 osoby |
200 až 300 litrov |
bojler 100 – 200 litrov |
4 až 5 osôb |
300 a viac litrov |
bojler 200 litrov a viac |
i
Čím väčší objem bojlery majú, tým dlhšie bude trvať vodu v zásobníku ohriať. Podstatnú úlohu v tomto prípade zohráva príkon bojlera. Vo všeobecnosti platí, že vyšší príkon značí rýchlejší ohrev.
Kam a ako bojlery na vodu umiestniť?
Bojlery na vodu môžu byť pripravené na horizontálnu či vertikálnu montáž, pričom niektoré modely umožňujú oba spôsoby. V oboch prípadoch je vhodné bojler umiestniť čo najbližšie k najväčšiemu odberu teplej vody (sprcha, vaňa). Zamedzíte tým tepelným stratám, ktoré vznikajú v dlhom potrubí.
Bojlery na vodu a ich spôsob ohrevu vody
Bojlery na vodu môžeme triediť aj podľa spôsobu ohrevu vody. Na trhu sú k dispozícii tlakové, beztlakové a prietokové bojlery na vodu.
- Tlakové bojlery rozvádzajú teplú vodu zo zásobníka do všetkých odberných miest. Patria medzi najbežnejšie.
- Beztlakové bojlery na vodu majú zásobník iba na niekoľko litrov a obvykle sa inštalujú nad alebo pod umývadlo.
- Prietokové bojlery nemajú zásobník, vodu ohrievajú pri jej prietoku. Hodia sa na malý odber.
Sú lepšie bojlery na vodu s tepelným čerpadlom alebo bojlery s výmenníkom?
Zaobstarať bojlery na vodu s tepelným čerpadlom alebo bojlery s výmenníkom (či nepriamym ohrevom)? Tepelné čerpadlo potrebuje elektrickú energiu na ich pohon, pričom nazbierané teplo prenáša do vody v bojleri. Má vyššie obstarávacie, ale nižšie prevádzkové náklady. Bojlery na vodu s výmenníkom využívajú externý zdroj (kotol, panely, tepelné čerpadlo), kedy prenášajú teplo z tohto zdroja do vody. Tento typ má vysokú efektivitu a pri pripojení k úspornému zdroju aj nízke prevádzkové náklady. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena na celý systém. Je vhodný do domácností s centrálnym vykurovaním alebo solárnymi panelmi.
Spoľahlivé bojlery Ariston
Bojlery Ariston sú známe svojím pokročilým dizajnom a láskou k inováciám. Niektoré modely je možné namontovať podľa potreby do vertikálnej aj horizontálnej polohy. Zahraničné Ariston bojlery na vodu sa hodia do moderných domácností a štýlových interiérov.
Bojlery Dražice a ich kvalita
Všetky bojlery Dražice pochádzajú z Českej republiky. Táto značka je osvedčeným výrobcom, ktorý má dlhoročnú tradíciu. Tieto bojlery na vodu sú robustné, z kvalitného materiálu, vďaka ktorému majú dlhú životnosť. K dispozícii je široká ponuka objemov aj typov ohrevu.
Bojlery na vodu a ďalšie vlastnosti, ktoré stoja za pozornosť
Vybrali ste si medzi plynovými, elektrickými či kombinovanými bojlermi na vodu svojho favorita? Nezabudnite sa zoznámiť aj s parametrami, medzi ktoré patria použité materiály a ich vlastnosti, bezpečnostné prvky alebo možnosti údržby.
- Čistiace otvory umožňujú ľahšie odstránenie nečistôt z vnútornej časti nádrže.
- Vyberateľné výhrevné teleso (ohrievač) môže byť vybraté bez vypúšťania zásobníka bojlera.
- Úroveň tepelných strát napovedá, akú kvalitnú majú bojlery na vodu izoláciu a aké úsporné budú.
- Odolnosť voči vodnému kameňu a korózii ovplyvňuje materiál príruby a nádobu ohrievača. Pre najlepšiu odolnosť by mali byť vyrobené z rovnakého materiálu.
- Ochrana proti mrazu chráni pred nízkymi teplotami a pri nebezpečne nízkych teplotách, napr. v nevykurovaných priestoroch, automaticky aktivuje ohrev vody.
- Ochrana proti Legionelle je zaistená automatickým zahrievaním vody na vyššiu teplotu, kedy sa tieto baktérie nemôžu množiť.
- Hrdlo na pripojenie cirkulácie umožňuje napojenie do cirkulačného okruhu, vďaka ktorému je voda dostupná v jednom okamihu na viacerých miestach.
- Horčíková anóda chráni proti korózii vo vnútri bojlera, je potrebné ju pravidelne kontrolovať a raz za čas vymeniť.
- Bezpečnostný ventil je základným prvkom ochrany, ktorý v prípade zvýšenia tlaku automaticky uvoľní prebytočnú vodu.
- WiFi modul umožňuje ovládanie na diaľku, napr. prostredníctvom mobilných aplikácií alebo inteligentného domáceho systému.
i
Stále nemáte jasno? Prezrite si nášho sprievodcu Ako vybrať bojler.
Skryť popis