Operačná pamäť čiže RAM (Random Access Memory) patrí medzi najdôležitejšie parametre každého počítača, notebooku, servera či mobilného zariadenia. Väčšia kapacita RAM znamená plynulejší chod programov, hier, ale aj celého počítača. Čo je operačná pamäť RAM, v čom sa líšia jej varianty a podľa čoho vyberať? Poradíme vám.
PokračovaťNajpredávanejšie
Pamäte RAM







Už nepredávame
Pamäte RAM
Operačné pamäte RAM
Operačná pamäť RAM je nevyhnutnou súčasťou každého počítača. Jej presné označenie znie RWM - RAM z anglického Read Write Memory, čo označuje pamäte, do ktorých sa môže opakovane zapisovať a čítať z nich - Random Access Memory, teda pamäte s priamym/náhodným prístupom. Od celkovej veľkosti a rýchlosti operačnej pamäte sa odvíja (okrem iného) celkový výkon počítačovej zostavy. Operačná pamäť v počítači sa skladá z jednotlivých pamäťových modulov a slúži na ukladanie dočasných dát a inštrukcií, ktorými je zásobená aktuálne spustenými programami. Tieto dáta v operačnej pamäti nezostávajú trvalo, ale sú priebežne odstraňované a pri každom vypnutí počítača je operačná pamäť úplne vyčistená. Operačná pamäť sa na tento účel využíva preto, lebo je rýchlejšia ako pevný disk a zároveň je prístupová doba k dátam kratšia. Tomu je prispôsobená aj komunikácia pamäte s procesorom, ktorú zaisťuje rýchla dátová zbernica. A hoci by sa dal o využití a potrebnej veľkosti operačnej pamäte v počítači napísať článok na niekoľko strán, vo všeobecnosti platí: čím viac pamäte RAM, tým lepšie. Počítač tak dostane viac priestoru na dôležité dáta, čo určite spoznáte na jeho väčšej svižnosti.
História operačných pamätí je celkom bohatá a technológie, ktoré operačné pamäte využívali a využívajú, sa počas relatívne krátkej doby dočkali mnohých zmien. Skôr sa používali pamäte napríklad feritové, pamäte na tenkých vrstvách alebo bubnové pamäte. Moderné pamäte sú polovodičové typu DIMM (Dual Inline Memory Module).
Rozdelenie operačných pamätí
Operačné pamäte rozdeľujeme podľa typu na pamäte pre stolové počítače a pamäte do notebooku. Líšia sa od seba hlavne odlišnými rozmermi. V moderných počítačoch a notebookoch používame pamäte typu DDR (z anglického Double Data Rate), DDR2 (v súčasnosti najrozšírenejšie) a najnovšie DDR3. Ide o pamäte založené na rovnakom princípe, ktoré sú stále vyvíjané a inovované. Pamäte DDR, DDR2 a DDR3 nie sú vzájomne kompatibilné, preto je nutné starostlivo vyberať nové pamäte tak, aby daný typ podporovala použitá základná doska. Kľúčovými parametrami pri výbere operačnej pamäte sú, okrem jej typu, kapacita a maximálna pracovná frekvencia.
Ďalšie pamäte
V kategórii Pamätí vám ďalej ponúkame aj ďalšie druhy pamätí. Každý typ má svoje špecifiká aj účel. Podľa toho ich teda môžeme rozdeliť na spomínané operačné pamäte RAM (pamäte v počítačoch typu DDR, DDR2 a DDR3), pamäťové banky (databanky), pamäťové karty (na prenos a záznam dát napr. v mobilných telefónoch, digitálnych fotoaparátoch a kamerách) a pamäte prenosné (tzv. flashdisk – na prenos dát medzi počítačmi pomocou rozhrania USB).
Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.