Spací vak pre outdoorových nadšencov aj malé deti
Spací vak nemá žiadnu univerzálnu možnosť, preto je dôležité vyberať podľa parametrov. Najdôležitejším z nich je teplotný rozsah, ktorý sa odvíja od ročného obdobia. Ďalej vás bude zaujímať výplň, veľkosť a tvar. Tie sa starajú o váš komfort a umožňujú voľbu podľa osobných preferencií. Vhodne vybraný vak na spanie vám vydrží mnoho rokov.
i
Ako vybrať spací vak? Spoľahlivo a jednoducho
Zaujíma vás, ako vybrať spací vak? Pripravili sme si pre vás krátke zhrnutie, ktoré obsahuje všetky dôležité informácie, tipy a triky na výber presne na mieru. Nájdete v ňom nielen detailný popis populárnych modelov, ale aj ich základné parametre, výhody a nevýhody. Vyberajte starostlivo.
Syntetický vs. páperový spací vak: Porovnanie výplní uľahčí voľbu
Spací vak podľa výplne je dôležité rozlišovať. Izolačná výplň na seba viaže molekuly vzduchu, a tým zadržuje telesné teplo vo vnútri spacieho vaku – čím viac sa výplň po rozbalení nafúkne, tým lepšie izoluje. Každá výplň poskytuje inú úroveň tepelného komfortu, preto je dôležité vak na spanie vyberať podľa teplotných podmienok.
Výborný tepelný komfort zaručuje páperový spací vak
Páperový spací vak je najčastejšie vyplnený husím perím, ktoré funguje ako výborný tepelný izolant – nesmie však navlhnúť. Preto sa páperové spacie vaky hodia najmä do chladného a suchého prostredia. Vzhľadom k vlastnostiam výplne sú veľmi ľahké, takže sa neprenesú ani na dlhších túrach a výletoch.
- Spací vak s perím je skutočne veľmi ľahký.
- Ponúka dobrú stlačiteľnosť (kompaktné rozmery).
- Tento spací vak disponuje výbornými izolačnými vlastnosťami.
- Je citlivý na vlhkosť.
- Spací vak s perím má o niečo vyššiu cenu.
- Býva tiež náročnejší na údržbu.
Číselná hodnota 90/10, prípadne 80/20 udáva, aký má páperový spací vak pomer prachového a hrubého peria.
Kedy je vhodný spací vak s dutými vláknami?
Duté vlákno je syntetický materiál, v ktorom sa izolačný vzduch drží medzi jednotlivými vláknami aj v dutinách vo vnútri vlákien. Spací vak s dutými vláknami je odolný voči vlhkosti a má výbornú trvanlivosť. Najviac sa hodí do premenlivých podmienok.
- Spací vak s dutým vláknom je nenáročný na údržbu.
- Tento typ lepšie znáša vlhkosť a je tiež cenovo dostupnejší.
- Syntetický materiál je vhodný pre alergikov.
- Spací vak drží tvar a loft (schopnosť výplne zaujať čo najväčší objem).
- Duté vlákno prináša menšie izolačné schopnosti.
- Spací vak s dutým vláknom je ťažší a objemnejší.
i
Spacák s mikrovláknami: Jednoduchá údržba a tepelný komfort
Spacák z mikrovlákna má výplň tvorenú syntetickými vláknami, ktoré majú niekoľkonásobne menší priemer ako duté vlákna. Výhodou mikrovlákna je, že pojme mnoho vzduchu, čo zaisťuje výborné izolačné vlastnosti. Spací vak z mikrovlákna je veľmi ľahký, kompaktný a vhodný aj pre alergikov.
Do akých teplôt je spací vak určený? Sledujte 4 základné údaje
V súčasnej dobe by mal byť spací vak označený 4 údajmi, ktoré používateľovi povedia, do akých teplotných podmienok je výrobok určený. Na výpočet hodnôt používa európska norma EN 13537 ako model 60 kg ženu a 70 kg muža. Každá z týchto kategórií reprezentuje, ako veľmi vám bude spací vak pohodlný v rôznych podmienkach.
Kategória |
Popis |
Teplotný rozsah |
Komfortná teplota |
Teplota, v ktorej sa človek vyspí pohodlne bez pocitu chladu. Nižšia komfortná teplota = teplejší spací vak vhodný na zimné kempovanie. Naopak spacák s vyššou komfortnou teplotou je lepší do teplejších nocí. |
Spacie vaky v rozmedzí od -50 °C do 25 °C |
Limitná (medzná) teplota |
Najnižšia teplota, pri ktorej je človek schopný spánku bez prebudenia chladom. Dôležitá hodnota pri kempovaní v chladnejších dňoch. Posudzuje, či spací vak vydrží aj nečakané chladnejšie počasie. |
Spacáky v rozmedzí od -25 °C do 24 °C |
Maximálna teplota |
Horná hranica, pri ktorej človek nepociťuje horúco v spacáku – je mu pohodlný a nepotí sa v ňom. Kľúčové pre spacáky na letnú sezónu. |
Spacie vaky v rozmedzí od -21 °C do 33 °C |
Extrémna teplota |
Najnižšia teplota, pri ktorej vak na spanie ochráni človeka pred podchladením. |
Spacáky v rozmedzí od -42 °C do 15 °C |
Pocit tepla je individuálny a líši sa podľa veku, kondície a ďalších faktorov. Vždy však vyberajte spací vak vhodnejší do nižších teplôt, nie naopak.
Trojsezónne, letné a zimné: Spacie vaky vyberajte podľa sezóny
Spacie vaky podľa limitnej teploty zaobstaráte v rozmedzí od viac ako -25 °C až do +24 °C – záleží teda na tom, či požadujete trojsezónny, zimný, alebo letný spací vak. Zimné modely sú ťažšie a disponujú vyššou tepelnou izoláciou. Pri letných spacákoch oceníte vyššiu priedušnosť a ľahšiu konštrukciu, ktorá zabraňuje diskomfortu.
- Letné spacie vaky sú vhodné na prespanie počas letných nocí alebo na chatu, kde nie je taká zima. Sú vhodné do teplôt nad 10 °C.
- Zimné spacáky vám poslúžia až do -50 °C (záleží na modeli a výplni). Sú teda vhodné na prespanie v nízkych teplotách, kedy je potrebný tepelný komfort.
- Trojsezónne spacie vaky sú univerzálne, preto sa hodia na celoročné použitie. Využiť ich môžete v teplotách od -10 °C až do +20 °C.
i
Ťažký alebo ľahký spacák – väčší komfort pri spaní či chodení?
Spacák sa na dlhších túrach ľahko prednesie, preto je dôležité vyberať aj podľa váhy. Klasické modely vážia niečo medzi 0,5 kg až 3 kg. Spací vak do chladnejších podmienok však môže vážiť až 5 kg, čo už je badateľný rozdiel. Do letných dní je vhodný ľahší vak na spanie z priedušnejších materiálov.
Spacie vaky sú k dispozícii v rôznych tvaroch a veľkostiach
Spacie vaky voľte tak, aby boli o 10 – 15 cm dlhšie, než je výška postavy. Príliš veľké spacáky sa horšie zahrievajú, na nohách navyše vzniká vzduchová bublina, ktorá môže viesť k prechladnutiu. Pri tesných spacích vakoch naopak dochádza k stlačeniu výplne a zhoršeniu izolačných vlastností. Z akých konkrétnych tvarov môžete vyberať?
- Dekové spacáky sú vhodné na nenáročné použitie – napríklad na chate namiesto klasických perín alebo pre atypické postavy. Výhodou je väčšia voľnosť pohybu.
- Spacie vaky múmia majú minimálne tepelné straty. Sú ľahké a kopírujú tvar ľudského tela. Vďaka svojim vlastnostiam sú vhodné do náročnejších podmienok.
Dekový spací vak
Spacák v tvare múmie
Oválny spací vak pre deti
Rozmerné spacie vaky pre dvoch ponúkajú nielen komfort
Spacie vaky pre dvoch sú vhodné pre všetky páry či rodičov a deti, ktorí spia radi v tesnej blízkosti. Nielenže ponúkajú tepelný komfort, ale aj veľa miesta. Spacák pre dvoch má väčšinou šírku medzi 110 – 150 cm, čím je ideálny pre pohodlný spánok. Vybrať si môžete ako dekový typ, tak aj typ múmie. Výškou navyše dosahuje až 195 cm.
Priestranný spací vak môže byť aj skladný
Ak hľadáte spací vak, ktorý je skladný a ľahký, ale po rozložení dostatočne priestranný a pohodlný, tak sa zamerajte na rozmery v rozbalenom aj zabalenom stave.
- Rozmery v zabalenom stave by mali byť čo najmenšie, aby sa vám spací vak ľahko prenášal. Šírka býva medzi 10 – 40 cm, výška medzi 10 – 80 cm.
- Rozmery v rozbalenom stave by mali byť o 10 – 15 cm väčšie, než je výška používateľa. Šírka býva medzi 45 – 150 cm, výška medzi 20 – 230 cm.
Vášniví cyklisti aj rybári potrebujú špeciálny spací vak
Či už milujete rybárčenie alebo cyklistiku, tak budete potrebovať špeciálny spací vak. Ten by mal byť odolný voči vode a čo najlepšie vás chrániť pred nepriaznivými podmienkami, s ktorými sa na trase určite stretnete. Na cesty odporúčame ľahký vak na spanie zo syntetických materiálov alebo dutého vlákna, ktorý vydrží a neprenesie sa.
- Cyklospacáky sú vyrobené z dutých vlákien alebo syntetiky. Majú nízku hmotnosť a kompaktné rozmery, takže sa krásne zmestia do tašky na bicykel.
- Rybárske spacie vaky sú skladné, ale predovšetkým nepremokavé, odolné a teplé. Spoločne s nafukovacou karimatkou sa tak do ružova vyspíte aj pri rybníku.
Aký spacák zvoliť do daždivého počasia?
Počasie si človek nevyberie, je preto vhodné sa na všetky premeny dostatočne pripraviť. Pred dažďom aj zimou vás ochráni nepremokavý spacák opatrený membránou, ktorá zamedzuje prenikaniu vonkajšej vlhkosti. Expedičný spací vak je však pomerne drahý, cenovo výhodnejším riešením je nepremokavý obal na spacák.
Malé a ľahké spacáky využijete kdekoľvek na cestách a dlhších túrach, kde je pre vás najdôležitejšia nízka hmotnosť a skladnosť.
Pánsky vs. dámsky spací vak – odlišný dizajn a veľkosť
Najčastejšie v ponuke narazíte na unisex spacáky, ktoré sa vďaka univerzálnej veľkosti a dizajnu hodia ako pre ženy, tak aj pre mužov. K dispozícii je však aj dámsky spací vak, ktorý sa väčšinou líši farebným vyhotovením a veľkosťou. Dámske spacie vaky sú na rozdiel od unisex modelov širšie v oblasti bokov, aby poskytovali väčší komfort.
Ako vybrať spací vak pre deti?
Spací vak pre deti sa so svojimi vlastnosťami od tých pre dospelých veľmi nelíši, avšak odklon prichádza v iných ohľadoch. V prvom rade dbajte na správnu dĺžku – kratšia dĺžka predstavuje nižšiu hmotnosť aj menší objem po zbalení. Zároveň eliminuje voľný priestor pri nohách, takže sa detský spacák vo vnútri rýchlejšie vyhreje. Ďalej dbajte na výber kvalitnej výplne (dobré izolačné vlastnosti), správneho teplotného rozsahu a tvaru spacáku.
i
Cestujete aj so svojim štvornohým priateľom? Potom nezabudnite na spacák pre psa, ktorý mu poskytne pohodlie, teplo a ochranu. Funguje aj ako pelech.
S doplnkami si spací vak prispôsobíte, ako potrebujete
Doplnky k spacím vakom urobia zo spacieho vaku ešte lepšieho spoločníka. Ten vám bude skvele slúžiť pri každej túre, rodinnom výlete alebo ceste do hôr. V ponuke nájdete predovšetkým vankúše a vložky do spacákov, ktoré majú za úlohu spríjemniť váš pobyt v prírode. Ďalej vás určite oslovia karimatky, bez ktorých by to tiež nešlo.
Spací vak pre dvoch
Vankúšik k spaciemu vaku
Vložka do spacieho vaku
Chcete niečo málo ušetriť, ale napriek tomu vás láka kvalitný spací vak? Bazár je skvelým miestom, kde nájdete produkty s výraznou zľavou.
Skryť popis