Zadajte názov tovaru
Skener je zariadenie slúžiace na prevod fyzickej predlohy, najčastejšie obsahu listiny, do digitálnej podoby na ďalšie využitie pomocou počítača. Dnes sú skenery súčasťou multifunkčných zariadení (tlačiareň, skener a kopírka v jednom), čo je najrozšírenejší variant. Možno ich však stále kúpiť aj ako samostatné príslušenstvo k počítaču. Podľa konštrukcie a účelu použitia rozlišujeme niekoľko typov skenerov.
PokračovaťStolné skenery patria k najlacnejším a najrozšírenejším typom. Najčastejšie majú využitie v domácnostiach aj kanceláriách. Bežne pojmú veľkosť papiera A4, a niektoré modely až A3. Princíp skenovania spočíva vo vložení originálu na osvitové sklo, pod ktorým sa pohybuje snímací mechanizmus.
Filmové skenery sú určené na snímanie fotografického filmu – negatívu. Sú využívané najmä v oblasti profesionálneho fotografovania.
Zariadenia, ktoré poznáme napríklad zo supermarketov či skladov. Namiesto snímacej jednotky využívajú čítačky čiarových kódov laserový lúč alebo laserové diódy, obraz snímajú často v jednorozmernom spracovaní (v jednej osi).
Prenosné skenery sú navrhnuté na časté prenášanie. Väčšina modelov je založená na princípe preťahovania skenovaného papiera, zatiaľ čo snímacia jednotka sa nehýbe. Na napájanie bežne stačí USB port, prípadne zabudovaná batéria. Sú vhodné na skenovanie dokladov aj bežných dokumentov. Niektoré modely umožňujú skenovať na pamäťovú kartu. Nevýhodou je malá veľkosť skenovaného objektu – tá spravidla nepresahuje formát A4.
Tieto modely sú vybavené zásobníkom na snímané dokumenty. Hlavnou výhodou skenerov s podávačom je vysoká rýchlosť, takže sa hodia na veľkoobjemové skenovanie. Ich konštrukcia možno väčšinou upraviť, takže majú oproti stolným skenerom menšie rozmery. Maximálny formát papiera je najčastejšie formátu A4.
Udáva sa v DPI (Dots Per Inch), teda ako hustota obrazových bodov na palec. Čím vyššie DPI, tým jemnejší je výsledný obraz, ale súbor naskenovaného obsahu zaberie viac miesta na disku.
Reprezentuje počet farebných odtieňov jednotlivých farieb, ktoré je snímacia jednotka skenera schopná rozpoznať. Udáva sa v bitoch – čím vyššia hodnota, tým vyšší počet odtieňov skener dokáže rozlíšiť. Najčastejšia maximálna farebná hĺbka v prípade dnešných skenerov je 48 bitov.
Skryť popis
+ ZADARMO
Darček Predĺženie záruky na 3 roky po registrácii do 60 dní od nákupu
+ ZADARMO
Darček Prodloužení záruky na 3 roky po registraci do 30 dnů od nákupu
+ ZADARMO
Darček Prodloužení záruky na 3 roky po registraci do 30 dnů od nákupu
+ ZADARMO
Darček Predĺženie záruky na 3 roky po registrácii do 60 dní od nákupu
+ ZADARMO
Darček Prodloužení záruky na 3 roky po registraci do 30 dnů od nákupu
Skener (alebo tiež scanner) je zariadenie, ktoré používame na nasnímanie predlohy (papieru s textom alebo obrázkom, filmu alebo čiarového kódu) a jeho prevedenie do elektronickej podoby, aby sme ju následne mohli spracovať v počítači.
Medzi najrozšírenejšie a najpoužívanejšie patria stolné skenery , ktoré sa k počítaču pripájajú najčastejšie cez USB rozhranie. Predloha sa v prípade nich pokladá na sklenenú dosku, pod ktorou sa pohybuje snímacie rameno. Podobný princíp sa používa aj v prípade kopírok. Moderné skenery snímajú so 48-bitovou farebnou hĺbkou (staršie používali 24 bitov, pričom platí, že čím viac bitov, tým dokáže skener nasnímať viac odtieňov farieb). Stolný skener vyberajte podľa toho, aké formáty papiera chcete snímať, a zvoľte ten, ktorý má vysoké snímacie rozlíšenie (jednotkou je „dpi“) pre najlepšiu kvalitu obrazu.
Ďalším typom skenerov sú čítačky čiarových kódov. Ako čítacie zariadenie sú použité laserové diódy alebo laser. Najčastejšie sú tieto čítačky v ručnom vyhotovení (tzv. pištole) a využitie nájdu hlavne na pokladniach a v obchodoch či skladoch.
Zadajte názov tovaru