Vyberajte podľa zvieraťa – terárium pre korytnačku sa líši od toho pre škrečka
Ak ste sa rozhodli zadovážiť si terárium, premyslite si, aký druh zvierat chcete chovať – jedine tak môžete zvoliť správny model. Treba si uvedomiť, že napríklad terárium pre plazy je iné ako to pre chameleóna.
- Teráriá pre korytnačky bývajú uzavreté a majú väčšinou prístup cez predné posuvné dvere.
- Teráriá pre chameleóny sú atypicky umiestnené na výšku a majú veľa rozvetvených koreňov.
- Teráriá pre agamy mávajú veľkú plochu dna a veľa kameňov, koreňov a ďalších dekorácií.
- Teráriá pre hady sú veľké, pevne prikryté a hlavne musia mať dobrý vyhrievací mechanizmus.
- Teráriá pre gekony a gekončíky bývajú taktiež veľké a majú veľa vnútorného vybavenia.
- Teráriá pre pavúky a vtáčkarov musia byť predovšetkým ventilované, veľkosť potom závisí od druhu pavúka.
- Teráriá pre leguány musia byť veľké, aby mali leguány dostatok miesta pre aktívne vyžitie.
- Teráriá pre škrečky bývajú veľké, pretože škrečok potrebuje mať voľnosť pohybu.
- Ďalej potom existujú teráriá pre žaby, slimáky, ježkov, mravce, strašilky, kraby či napríklad felzumy.
i
Kam umiestniť terárium?
Pred samotnou kúpou by ste si mali ujasniť, kam terárium umiestnite. Každé zviera ocení denné svetlo, samozrejme bez priameho slnečného svitu. Terárium by sa tiež nemalo nachádzať blízko kúrenia alebo vo vlhkom prostredí.
Biotop terária alebo ideálne prostredie na žitie
Akonáhle ste si vybrali konkrétne zviera na chov, je na čase mu vytvoriť vhodné prostredie terária na žitie – to musí byť čo najbližšie k prirodzenej klíme.
- Tropické vlhké teráriu
- Tropické suché terárium
- Terárium mierneho pásma
- Subtropické vlhké terárium
- Subtropické suché terárium
- Púštne terárium
- Paludárium (kombinácia súše a vody)
Podľa biotopu je nutné zvoliť aj vhodné substráty. Napríklad pre púštne zvieratá využijete piesok, do vlhkého prostredia naopak substráty, ktoré dobre viažu vodu.
Aké veľké terárium by ste si mali zaobstarať?
Aké veľké terárium potrebujete, to závisí samozrejme predovšetkým od toho, aké zviera ste sa rozhodli chovať – iné potreby má gekončík, iné veľký had. Dôležité je zabezpečiť, aby každé zviera malo dostatočný priestor na voľný pohyb a aktívne vyžitie. Nezabudnite tiež zohľadniť, že zviera môže ešte rásť, a tak voľte vždy väčšiu veľkosť.
i
Napríklad ak ste sa rozhodli chovať jaštery, najdlhšia strana terária by mala byť minimálne 6 až 8× väčšia ako je dĺžka ich tela (bez chvosta). Čo sa týka hadov, tam by mala byť dĺžka rovnaká ako dĺžka hada.
Osvetlenie do terária patrí medzi základné potreby
Medzi základné potreby do terária patrí bezpochyby osvetlenie. Myslite na to, že ľudia vnímajú svetlo úplne inak ako zvieratá – aj keď sa vám bude zdať, že je svetla dosť, nemusí to tak byť. Napríklad plaz potrebuje viac UVA (dlhovlnného) žiarenia, inak nebude aktívny.
- Najviac náročné na intenzitu osvetlenia sú púštne druhy a zvieratá, ktoré žijú v korunách stromov.
- Naopak najmenej náročné sú nočné zvieratá, ktoré nepotrebujú UV žiarivky (musíte im ale odlíšiť deň/noc).
Pre terárium je vhodnejšia výhrevná žiarovka (nie infračervená). Najlepším riešením je plnospektrálny dosvit, vďaka ktorému sú zvieratá šťastnejšie a aktívnejšie.
Dôležitá je nielen intenzita, ale aj dĺžka osvetlenia pre terárium
Okrem intenzity je potrebné riešiť aj dĺžku osvetlenia pre terárium. To, aký dlhý vytvoríte deň, závisí od toho, z akej zemepisnej šírky chované zvieratko pochádza. Druhy žijúce okolo rovníka potrebujú svietenie aspoň 12 hodín denne. U zvierat, ktoré žijú vo vyšších zemepisných šírkach, je nutné meniť dĺžku podľa ročného obdobia.
Teráriá by mali mať vnútri všade inú teplotu
Teráriá by nemali mať na všetkých miestach vnútri rovnakú teplotu. Dôležité je vytvoriť také prostredie, v ktorom si zviera môže vybrať, aká teplota mu práve vyhovuje – v jednom kúte sa môže pekne vyhriať (najlepšie pomocou vyhrievacej lampy vzdialenej cca 20 cm) a v druhom naopak ochladiť.
i
Ideálne je, pokiaľ má terárium pre nočné zvieratá vykurovací kameň, ktorý môžete nechať hriať aj časť noci (v skale sa totiž akumuluje teplo).
Akým spôsobom je možné terárium otvoriť?
Existuje niekoľko spôsobov, akými je možné otvárať terárium. Môžete sa stretnúť s vrchným, bočným aj predným otváraním. Výber závisí od toho, aké zviera budete chovať, pretože ak si napríklad zaobstaráte niektorý z behavých druhov a zvolíte predné/bočné otváranie, mohlo by sa vám stať, že vám zviera prekĺzne medzi prstami.
Na materiál terária tiež nezabúdajte
V ponuke najčastejšie nájdete sklenené či sieťové teráriá, prípadne teráriá z OSB dosiek.
- Sklenené terárium je na pohľad estetickejšie, navyše je jeho čistenie a dezinfekcia jednoduchšia. Oproti druhému typu je však ťažšie, drahšie a horšie sa s ním manipuluje.
- Terárium na mieru z OSB dosiek je lacné, ľahké a jednoducho ich môžete skladať na seba. Ak máte doma patričné náradie, môžete si dosky narezať sami a potom ich jednoducho pospájať.
- Sieťové terárium je vyrobené z hliníkového profilu. Najviac rešpektuje život v prírode, a tak je vhodné na chov plazov, obojživelníkov i cicavcov. Prírodná estetika je primárnym rysom terária.
Aké vybavenie terária môžete zaobstarať?
Dekorácie do terária by mali zodpovedať tomu, ako živočích žije. Mali by ste mu zaistiť podobne členitý priestor na pohyb aj odpočinok. Podľa druhu teda dbajte na konkrétne rastliny do terária, ostrovčeky, vetvy, jaskyne, korene, siete a ďalšie.
Hoci nie je nevyhnutné mať rastlinné terárko, niektorým živočíchom pomôže zaistiť potrebnú vysokú vlhkosť. Navyše s rastlinami pôsobia teráriá estetickejším dojmom.
Jednoduchú dopravu a manipuláciu zaistí zostaviteľné terárium
Výbornou voľbou je aj zostaviteľné terárium. To je dodávané v čiastočne rozloženom stave, a tak si ho môžete v priebehu chvíle ľahko zložiť. Obrovskou výhodou je ľahká manipulácia a predovšetkým bezpečnejšia preprava.
i
Hľadáte najlacnejšie teráriá? Bazár ponúka skvelé kúsky za zlomok ceny.
Skryť popis