Každodenná starostlivosť o pleť by mala zahŕňať aj jej čistenie. Ráno môže byť pleť spotená a unavená. Čistením ju osviežite a pripravíte na ďalší deň. Večer je nutné z tváre odstrániť mejkap a nečistoty, ktoré sa na koži počas dňa usadzujú.
Pokračovať
Ako sa vyznať v prípravkoch na čistenie pleti?
- Odličovač – odlíči mejkap, ale nečistí pleť a póry od hlbších nečistôt. Môže mať olejovú, vodnú alebo kombinovanú bázu. S kombinovanou bázou si môžete byť isté, že odstránite všetky zvyšky mejkapu nezávisle na tom, aký je odolný.
- Gél – má príjemnú konzistenciu a jemne odličuje mejkap aj z citlivej pokožky. Nevysušuje, naopak pleť zanecháva hladkú a sviežu. Nevýhodou je, že až na výnimky s ním nemôžete odlíčiť oblasť očí.
- Pena – naniesť, napeniť a zmyť. Malo by to ísť ľahko, pleť nepoškodzuje ani nezaťažuje. Väčšinu pien môžete použiť aj na oblasť očí.
- Mydlo – ideálne na problematickú a mastnú pleť. Čistiace mydlo reguluje tvorbu kožného mazu a napomáha prirodzenej regenerácii pleti. Nezaťažuje a vyrába sa často len z prírodných zložiek.
- Pleťové mlieko – vhodné na dôkladnejšie čistenie. Odstráni vodoodolný mejkap aj usadené nečistoty v póroch. Na tvár ho nanesiete ako krém, póry sa otvoria, tvár premasírujte prstmi a potom mlieko opláchnite vodou.
- Emulzia – jej použitie si môžete predstaviť podobne ako tekuté mydlo na ruky. Nanesiete, vmasírujete a opláchnete. Odstraňuje nečistoty podobne ako mlieko, vyberať si môžete podľa svojich preferencí.
- Pleťová voda, tonikum – veľmi účinne odstraňujú zvyšky potu, pleť osviežuje a hydratuje. Pleťová voda obsahuje veľmi malé množstvo alkoholu, dokáže odstrániť aj mastnotu z T zóny (čelo, nos, brada), prípadne celej tváre. Na suchú a citlivú pokožku je vhodnejšie tonikum, ktoré alkohol neobsahuje vôbec.
- Micelárna voda – skrátene všetko v jednom. Hodí sa na väčšinu typov pokožky, zastupuje odličovač, pleťové mlieko aj tonikum alebo vodu. Nie sú potrebné žiadné ďalšie prípravky. Pleť však môže pri dlhodobom používaní vysušovať. Nezabúdajte teda na hydratáciu a nepoužívajte ju dlhodobo.
Záleží na type pleti?
Čistenie pleti sa týka každého bez rozdielu veku, preto nie je nutné hľadať prípravky pre rôzne vekové kategórie. Oveľa dôležitejší je typ pleti. Máte bezproblémovú, normálnu pleť? Máte trochu výhodu. Majiteľky suchej, mastnej, zmiešanej, citlivej alebo problematickej pleti by výbere mali venovať veľkú pozornosť a sledovať odporúčania výrobcov.
Ako používať čistiace prípravky?
Večerné čistenie v 3 krokoch
- Tvár vyčistite pomocou čistiaceho gélu, peny či mydla. Na ešte dôkladnejšie, hĺbkové čistenie použite pleťové mlieko či emulziu.
- Na riasy a oblasť očí použite odličovače. Ak používate vodoodolné a dlhotrvajúce líčenie, zvoľte radšej odličovače založené na dvojfázovej báze.
- Nakoniec pleť tonizujte. Pleťová voda a tonikum pokožku pripravia na nanesenie nočného pleťového krému, završuje čistenie.
Ranná očista je rýchla
- Ráno postačí, keď na pleť použijete pleťovú vodu alebo tonikum. Pleť pripravíte na nanesenie denného pleťového krému.
Očistiť a osviežiť pleť nie je problém ani na cestách. Kúpte si do kabelky vlhčené obrúsky určené špeciálne na tvár. Nájdete ich pod rôznymi názvami: čistiace, kozmetické, odličovacie alebo micelárne.
Nezabudnite na doplnkovú starostlivosť
Peeling – by mal byť súčasťou procesu čistenia pleti. Používa sa 1 až 2-krát za 14 dní, vždy podľa návodu na prípravku. Vašu pleť rozžiari, vyhladí a zbaví odumretých kožných čiastočiek.
Maska na pleť – dodá živiny a špeciálnu starostlivosť podľa typu vašej pleti, k dispozícii sú masky na hydratáciu, výživu, redukciu kožného mazu aj zjemnenie nedokonalostí a vrások.
Ako ešte čistenie pleti zefektívniť?
Pokiaľ chcete povýšiť čistenie pleti na vyššiu úroveň, skúste elektrické čistiace súpravy, ktoré výrazne zefektívnia každodenný proces starostlivosti.
Pravidelné čistenie pleti patrí medzi základnu hygienu, rovnako ako napríklad umývanie rúk. Preto je dôležité aj pre ženy, ktoré sa nelíčia. A nezabudnite, existuje aj pánska kozmetika na čistenie pleti.
Skryť popis