Ako funguje WiFi anténa?
Najprv si poďme vysvetliť, ako funguje WiFi anténa naozaj. WiFi anténa je zariadenie, ktoré slúži na príjem alebo vysielanie WiFi signálu. Wifi signál radíme medzi elektromagnetické vlnenie, ktoré sa šíri vzduchom a v skratke nám umožňuje bezdrôtovú komunikáciu medzi jednotlivými zariadeniami, ako je počítač, smartfón, tablet či dnes už široko rozšírená inteligentná domácnosť. WiFi anténa môže mať rôzne tvary, veľkosti aj typy, a to podľa toho, aký signál potrebujeme prijímať či vysielať. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé typy WiFi antény a podrobne si ich rozobrať.
- WiFi anténa je skvelé zariadenie na generovanie kvalitného WiFi signálu z káblovej LAN siete.
- Je užitočná aj ako externá anténa na WiFi router k dodatočnému zosilneniu signálu po celom dome či kancelárii.
- WiFi anténu môžete umiestniť prakticky kdekoľvek, kde potrebujete zosilniť vaše internetové pripojenie.
- Vonkajšia WiFi anténa vám umožní šíriť signál aj vo vašej záhrade, na terase či kdekoľvek vonku.
WiFi anténa: ako sa šíri WiFi signál?
Aby bola WiFi anténa nainštalovaná na vhodné miesto, je dobré vedieť, ako sa šíri WiFi signál všeobecne. WiFi signál sa šíri priamo od antény. Akonáhle narazí na prekážku, tak nejaká časť signálu prejde, určitá časť sa odrazí a niečo sa prekážkou pohltí. Výsledkom je zhoršenie signálu a rýchlosti pripojenia. Každá prekážka samozrejme signál ovplyvňuje inak. Pri umiestňovaní WiFi antény teda zvážte, kadiaľ bude mať signál najľahšiu cestu.
i
Ako je na tom vonkajšia WiFi anténa?
Ak vás zaujíma vonkajšia WiFi anténa, pravdepodobne potrebujete viesť signál u vás v záhrade, na terase alebo v nejakých verejných priestoroch. Vonkajšie antény na internet sú uspôsobené, aby vydržali drsné vonkajšie podmienky a neodrazilo sa to na ich kvalite. Aj pri týchto anténach máte zaistenú maximálnu rýchlosť a silu signálu podľa umiestnenia.
WiFi anténa 2,4 GHz je úplným základom
WiFi antény 2,4 GHz patria medzi základné antény, ktoré môžete na šírenie WiFi signálu vo vašej domácnosti či kancelárii využiť. Tieto antény podporujú štandardy 802.11 b/g/n a dosahujú rýchlosť prenosu až 450 Mbps. Nie sú však príliš vhodné do bytových domov, pretože v pásme 2,4 GHz dochádza k rušeniu kvôli veľkému množstvu rôznych WiFi sietí v okolí. Výhodou takej antény je však lepší dosah ako napríklad WiFi anténa 5 GHz.
Aký je rozdiel medzi WiFi štandardmi 802.11 b/g/n a 802.11ac? Prečítajte si náš článok Čo je WiFi 802.11ac a dozviete sa odpoveď na vašu otázku. Zistíte, čím sa tento štandard líši od starších WiFi generácií a čo vlastne dokáže.
WiFi anténa 5 GHz pre naozaj náročných
WiFi antény 5 GHz poslúžia veľmi dobre všetkým, ktorí sa na silný a rýchly prenos WiFi signálu naozaj potrebujú spoľahnúť. Taká anténa na internet zaručuje vysoké prenosové rýchlosti až 1 300 Mbps a podporuje okrem klasického štandardu 802.11 b/g/n aj 802.11ac/a. Nevýhoda však spočíva v menšom dosahu signálu. V tomto pásme však nedochádza k takému rušeniu, takže sa skvele hodí aj do bytu.
i
Na zosilnenie signálu zvážte WiFi extender
Ak potrebujete váš signál rozviesť po celom dome, zvážte WiFi extendery. Ak už nejaký vlastníte, ale stále si neviete rady ako zosilniť WiFi signál, prečítajte si článok Zosilnenie WiFi | Extendery vs. Mesh WiFi.
Čo je LTE anténa?
Antény pre LTE umožňujú rýchle a spoľahlivé mobilné pripojenie k internetu a dátovým službám. Sú známe ako 4G sieť. Vďaka vysokému zisku LTE antény je možné dostať stabilnejšie a rýchlejšie mobilné pripojenie tam, kde nie je k dispozícii klasická WiFi sieť. LTE sieť nie je skrátka všade rovnako dostupná. Či už je to dané vzdialenosťou od vysielacieho stožiara alebo rôznymi prekážkami. Práve na takýchto miestach sa vám môže LTE anténa hodiť.
Chcete mať kvalitné WiFi v notebooku alebo PC, ale integrovaná sieťová karta nepodporuje najnovšie štandardy alebo nezvláda vyššie rýchlosti prenosu? Potom určite hľadáte Sieťové karty do USB, ktoré zlepšia príjem WiFi signálu vo vašom zariadení.
WiFi anténa a jej typy
Primárne má WiFi anténa typy podľa toho, akým smerom vysiela alebo prijíma signál. V zásade existujú tri základné typy pre WiFi antény. Radíme tu všesmerové antény, sektorové antény a smerové antény. Poďme sa pozrieť, v čom sa jednotlivé antény líšia a aká z nich bude pre vás najvhodnejšia.
- Všesmerové WiFi antény vysielajú alebo prijímajú signál vo všetkých smeroch rovnomerne. Tieto antény sú najvhodnejšie na pokrytie malých priestorov, ako sú domy, byty či kancelárie. Všesmerová anténa WiFi je často súčasťou samotného routera alebo opakovača.
- Sektorové WiFi antény vysielajú alebo prijímajú signál iba v určitom vyžarovacom uhle samotnej antény. Taká anténa je už vhodnejšia na pokrytie väčších priestorov, ako sú napríklad parkoviská, stanice a pod. Najčastejšie sa využívajú na vytváranie WiFi hotspotov či na prepojenie dvoch bodov na dlhšie vzdialenosti.
- Smerové WiFi antény vysielajú alebo prijímajú signál iba v určitom smere. Tieto zariadenia sa používajú na šírenie signálu na naozaj veľké vzdialenosti, takže ich pravdepodobne sami nevyužijete. Smerová anténa na internet sa využíva na úrovni miest či krajov.
i
Ako správne nainštalovať WiFi router?
Zaujíma vás, Ako nainštalovať WiFi router? Bez kvalitného WiFi routera sa dnes skrátka nezaobíde žiadna domácnosť, ale aby fungoval tak, ako má, bude potrebovať správne nainštalovať. Práve s tým vám v našom článku pomôžeme.
Ako sa vyberá WiFi anténa?
Neviete si rady, ako sa taká WiFi anténa vyberá? Pri výbere je dôležité zvážiť niekoľko základných faktorov. Najprv si vyjasnite, aký je účel použitia. Chcete rozšíriť dosah vášho WiFi routera? Chcete prepojiť dva body? Ďalej je dôležitá frekvencia. Dnešné WiFi antény fungujú buď v pásme 2,4 GHz alebo 5 GHz. Zisk WiFi antény sa udáva v decibeloch (dB) a prezradí, ako dobre anténa zosilňuje alebo zoslabuje signál. Čím vyšší zisk, tým silnejší signál.
- Účel použitia si musíte vyjasniť ešte pred tým, než o kúpe WiFi antény začnete premýšľať. Je dobré vedieť, aký je zámer, za ktorým si novú anténu kupujete. Môžete jednoducho chcieť zosilniť WiFi signál z vášho routera alebo potrebujete prepojiť dva body na veľkú vzdialenosť.
- Frekvencia WiFi antény môže byť 2,4 GHz alebo 5 GHz. Prvá z nich má lepší dosah a lepšie sa šíri cez steny, ale je viac náchylná na rušenie a preto sa nehodí v bytoch. Frekvencia 5 GHz zase naopak dosiahne na kratšie vzdialenosti, ale zase ponúka vyššiu rýchlosť prenosu dát a je menej náchylná na rušenie.
- Zisk WiFi antény vám napovie, aký silný samotný signál bude. Zisk je v skratke miera, ktorá udáva, ako dobre anténa na zosilnenie WiFi signálu zosilňuje alebo zoslabuje signál. Udáva sa v decibeloch a vždy platí, že čím vyšší je zisk, tým silnejší signál bude.
- Polarizácia WiFi antény je smer šírenia elektrického poľa signálu. Polarizácia môže byť vertikálna, horizontálna alebo kruhová.
Na rozšírenie WiFi po akejkoľvek miestnosti môžete použiť aj sieťové karty powerline, ktoré ľahko zapojíte do 230 V zásuvky. Powerline adaptér okrem WiFi antény obsahuje aj klasický LAN konektor.
Aké držiaky a konektory bude WiFi anténa potrebovať?
Určite sa vám budú hodiť aj držiaky na WiFi antény a anténne rozvody na WiFi. U nás nájdete držiaky na WiFi anténu na strechu alebo na stenu. Držiaky na strechu sú navrhnuté tak, aby udržali vašu anténu spoľahlivo na mieste aj v nepriaznivých podmienkach. Pokiaľ však hľadáte nenápadné riešenie, kam umiestniť WiFi anténu, zvážte držiak na stenu. WiFi anténne káble sa používajú na prepojenie WiFi a bezdrôtového prístupového bodu. Je možné ním tiež viesť internet od dátovej zásuvky k modemu.
Skryť popis