Na čo slúžia hnojivá a ako sa líšia od substrátov?
Hnojivá už zachránili nejeden trávnik, rastlinu či úrodu. Slúžia na výživu a vylepšenie rastu rastlín, a keďže sa aplikujú priamo do pôdy, koreňovým systémom sa dostávajú priamo do tela rastliny. Často sú obohatené o dôležité prvky, ako je napríklad horčík, draslík, fosfor a ďalšie. Záhradné substráty oproti tomu slúžia skôr na upevnenie koreňov a podporu rastu rastlín, živiny nimi však príliš nedodávajú.
Hnojivo vyberajte podľa typu rastliny
Ak vyberáte hnojivo, v prvom rade si treba ujasniť, na aký typ rastliny bude a aké účinky od neho vlastne očakávate. O tom, na aký typ rastlín sú hnojivá určené, vás bude spoľahlivo informovať obal výrobku. Na ňom sa väčšinou dozviete aj účinky, pomocníkom je ale aj obsah dominantného prvku v hnojive.
- Hnojivá s obsahom draslíka zvyšujú odolnosť rastlín a spevňujú ich.
- Dusíkaté hnojivo urýchľuje rast rastlín.
- Fosforečné hnojivá pôsobia na vývoj kvetov, a tým aj plodín rastliny.
- Hnojivo s obsahom horčíka (napríklad horká soľ) pôsobí proti žltnutiu listov či ihličia.
Hnojivá na trávnik dokážu so zeleným kobercom divy
Ak chcete mať na záhrade trávu ako zo žurnálu, hnojivá na trávnik vám s tým značne pomôže. Aby bol trávnik hustý, zelený a bez nevzhľadných suchých či inak farebných miest, treba sa oň dostatočne starať. Zálievkou to však nekončí – trávnikové hnojivá sú často nevyhnutnosťou. Vyberať ich treba podľa ročného obdobia aj podľa účinku. Najčastejšie sa stretnete so štartovacími hnojivami, hnojivami proti machu a proti burinám v trávniku.
i
Medzi najobľúbenejšie hnojivá proti machu v trávniku patrí síran železnatý, inak nazývaný aj ako zelená skalica.
Ešte lepšiu úrodu zaistia hnojivá na ovocie a zeleninu
Hnojivá na ovocie a zeleninu zaistia nielen bohatšiu úrodu, ale aj vyššiu odolnosť plodov. V ponuke môžete nájsť hnojivo na čučoriedky, jahody a ďalšie plodiace rastliny, hnojivo na ovocné stromy y a hnojivo na zeleninu. Tie je ale potreba aplikovať opatrne, aby neovplyvnili chuť zeleniny. K dispozícii sú aj špeciálne hnojivá na bylinky.
Nie ste si príliš istí výberom správneho hnojiva na trávu, ale chcete si rast trávnika alebo rastlín predsa len trochu poistiť? Voľte univerzálne hnojivo do záhrady, ktorým nič nepokazíte.
Ako sa líšia syntetické, ekologické a organické hnojivá?
Podľa zloženia a spôsobu výroby sa hnojivá ďalej líšia na niekoľko ďalších druhov. Každé hnojivo má pritom svoje špecifiká a na rastliny môže pôsobiť odlišne.
- Syntetické, alebo tiež chemické hnojivá ponúkajú vyrovnaný pomer živín v koncentrovanej podobe. Pri dlhodobom používaní ale zaťažujú pôdu, čo môže mať negatívny vplyv na okolité rastliny.
- Organické hnojivo môže byť ako prírodné, tak umelo vyrobené. Vyživuje rastliny o niečo menej, ale nezaťažuje okolitú zeminu. Patrí medzi ne napríklad hnoj či guáno.
- Ekologické alebo prírodné hnojivo sa skladá výhradne zo živočíšnych či prírodných zložiek. Tento typ hnojiva je úplne prirodzený a môžete ho aplikovať priamo medzi rastliny bez obáv z ich poškodenia.
i
Niektoré hnojivá sú určené výhradne pre určité ročné obdobia. Najčastejšie zastúpenie majú jarné a jesenné hnojivá.
Aj spôsob aplikácie zohráva úlohu. Hnojivo je možné použiť niekoľkými spôsobmi
Hnojivo je k dispozícii v niekoľkých formách, ktoré sa líšia spôsobom podania. Pevné hnojivo môže mať podobu tyčinky, granule alebo tablety a vyniká dlhodobým účinkom. Kvapalné hnojivá sa premiešavajú s vodou, majú kratší účinok a ideálne sú najmä pre rastliny pestované v kvetináčoch a truhlíkoch. Práškové hnojivo sa potom mieša so zeminou, prípadne sa rozprašuje priamo na rastliny.
Pri aplikácii hnojiva je potrebné sa dôsledne riadiť odporúčaním výrobcu na obale, aby ste rastliny nepoškodili.
Skryť popis