Na pobyt v prírode využite stan
Stan je možné použiť nielen na turistiku, ale aj pri ľahšom trekingu alebo pre vodákov či na akýkoľvek iný pobyt v prírode s nocovaním. Je ľahký a rýchlo ho postavíte. Zároveň poskytuje ochranu pred vetrom a dažďom, čo je počas prenocovania v prírode kľúčové.
Podľa čoho je možné deliť stany?
Stany sa delia do niekoľkých kategórií, ktoré vám umožnia výber presne na mieru podľa úrovne vášho dobrodružstva. Chystáte sa na extrémny výlet do hôr alebo iba na spanie na záhrade? V dnešnej dobe je možné stan zvoliť z mnohých druhov, ktoré sa prispôsobia využitiu. Delíme ich však na niekoľko základných kategórií:
- Podľa počtu osôb existuje malý, stredný alebo veľký stan. Môžu pojať od 1 po 9 osôb.
- Podľa použitia sú stany na trhu určené na konkrétne aktivity – napríklad plážové alebo cyklostany.
- Podľa konštrukcie potom môžete naraziť na špecifické materiály alebo spôsob stavania, ktorý je typický pre daný stan.
Ako radi trávite čas v prírode? Vyberte si stan podľa očakávanej aktivity
Pokiaľ máte v pláne zakúpiť stan, pravdepodobne už máte v hlave naplánovanú udalosť, pri ktorej by ste ho mohli využiť. Pokiaľ vám žiadna takáto príležitosť nenapadá, odporúčame vybrať univerzálnu verziu. Niektoré stany totiž môžu byť konštruované zámerne do príliš tvrdých podmienok.
- Turistický (kempingový) stan je pomerne univerzálny, pretože slúži primárne na pobyt v prírode. Vyberať môžete z mnohých veľkostí a variantov.
- Rodinný stan má väčšie rozmery a môže mať viac vnútorných miestností a rozmernú predsieň. Je určený na dlhší pobyt na jednom mieste a dôraz je kladený hlavne na pohodlie. Môžete teda spoľahlivo vyraziť na dobrodružný pobyt v prírode s celou vašou rodinou.
- Expedičné stany sú vyrobené z najodolnejších materiálov, vyznačujú sa odolnosťou proti vetru a zvýšenou stabilitou. Sú určené na použitie v extrémnych podmienkach. Odolajú teda spoľahlivo vetru, dažďu a budú vašimi spoločníkmi na všetkých výpravách.
- Plážové stany nie sú stany v pravom slova zmysle, ich hlavnou úlohou je vytvorenie tieňa v slnečných dňoch a ochrana proti vetru. Zvyčajne sa skladajú z troch stien a pojmú až 3 osoby. Na prespanie ich samozrejme neodporúčame, pretože na to nie sú primárne konštruované.
- Cyklostany sú ľahké a veľmi skladné, pohodlne sa zmestia do batohu. Často mávajú apsidu na vysušenie topánok a oblečenia aj v daždi. Najčastejšie bývajú koncipované ako stany pre dvoch alebo troch cyklistov. Primárnym zameraním je v tomto prípade skladná veľkosť a jednoduchá inštalácia.
- Stan pre deti má vždy hravý dizajn a vďaka tomu podporuje detskú fantáziu pri hre. Býva vybavený aj preliezacími tunelmi alebo bazénikom s loptičkami.
- Za záhradné stany sa dajú považovať párty stany a altánky. Hodia sa na väčšie rodinné oslavy, grilovaciu párty alebo pokojne len na vytvorenie dostatočného tieňa na záhradné posedenie. K dispozícii sú aj varianty s bočnicami. Vašu oslavu alebo rodinnú stretnutie tak môžete usporiadať aj v prípade nepriaznivého počasia.
i
Aký stan je najlepšie zvoliť ako univerzálny?
Expedičný model je väčšinou koncipovaný ako celoročný stan, ktorý môžete používať počas všetkých 4 ročných období. Svojim prispôsobením vám za každých podmienok poskytne najlepšie pohodlie. Je ale vytvorený s ohľadom na skutočne extrémne podmienky. Pokiaľ sa nebudete pohybovať v náročnom prostredí, odporúčame zvoliť bežný (outdoorový) stan, ktorý určite splní vaše nároky.
Akú konštrukciu pre stan zvolíte?
Stan sa tiež môže líšiť podľa nejakého špecifického materiálu či mechanizmu, ktorý bude plachty držať pohromade. Chcete napríklad zvoliť ultraľahký stan, ktorý bude vhodný aj na dlhšie túry? Alebo naopak preferujete možnosť stan jednoducho postaviť aj za cenu objemnej veľkosti v zloženom stave? Všetky vaše preferencie môžete uspokojiť s modelmi z nášho výberu a veríme, že nájdete ten správny pre vaše dobrodružstvo.
Ultraľahké stany minimalizujú záťaž
Ultraľahké stany sú určené na dlhé treky, pri ktorých zohráva kľúčovú úlohu každý gram. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou a môžete ich samozrejme použiť aj napríklad na bicykli. Konštrukcia ultraľahkých stanov je najčastejšie vyrobená z hliníka alebo iného ultraľahkého materiálu.
Samorozkladacie stany ľahko a rýchlo postavíte aj zložíte
Samorozkladacie stany sa vyznačujú špeciálnou konštrukciou, ktorá sa po uvoľnení popruhu sama napne. Vďaka tomu je rozbalenie stanu otázkou niekoľkých sekúnd a jeho zbalenie potom otázkou jednej minúty. Jednoznačnou nevýhodou je ale veľkosť v zloženom stave. Do batohov sa totiž tento samorozkladací stan zmestí len veľmi ťažko.
Nepremokavý stan vás nesklame v daždivom počasí
V dnešnej dobe už býva takmer každý stan na stanovanie v prírode nepremokavý, pre detské alebo záhradné stany to ale nemusí byť pravidlo. V kategórii Nepremokavé stany nájdete prehľadne všetky modely, s ktorými sa nemusíte báť vyraziť do terénu aj počas daždivého počasia.
Bivaky poskytnú úkryt pred dažďom pri rybárčení
Bivaky sa používajú ako úkryt pred nepriaznivým počasím na rybách, tie väčšie možno využi0ť aj na prespanie. Nenápadnosť v prírode im zaisťujú kamuflážne vzory. Neposkytujú takú ochranu pred vetrom a dažďom ako outdoorové alebo expedičné stany, pre noc strávenú na rybách však spoľahlivo postačia.
Prístrešky a plachty je možné považovať za zjednodušené stany
Prístrešky a plachty niekedy môžu fungovať ako improvizovaný stan. Väčšinou ide iba o plachtu opatrenú šnúrkami. Na postavenie prístrešku teda potrebujete vybrať vhodné stromy alebo využiť napríklad trekingové palice. Tie vám môžu zaistiť vhodnú základňu na postavenie prístrešku.
Je potrebné zakúpiť pre stan aj nejaké príslušenstvo?
Príslušenstvo pre stan väčšinou tvoria rôzne druhy kotviacich kolíkov a šnúr, prípadne tieniace plachty. Okrem nich sa vám bude určite hodiť aj ďalšie kempingové vybavenie ako spacie vaky, karimatky alebo svietidlá. Pred nákupom vždy skontrolujte, čo všetko bude obsahovať stan v základnom balení. Ak napríklad nebudú súčasťou kotviace kolíky, bude nutné ich dokúpiť. Pokiaľ ale naopak chcete vybaviť váš stan na
stanovanie napríklad vyššou odolnosťou alebo pohodlím, tiež môžete siahnuť po príslušenstve.
- Impregnácia na stany vám pomôže zaistiť ich odolnosť voči vode, najčastejšie sa aplikuje pomocou spreja.
- Kolíky sa hodia, pokiaľ nie sú pre stan dodávané v základnom balení. Najčastejšie sú kovové.
- Tyče bývajú spravidla súčasťou stanu už od začiatku. Pokiaľ ale nejakú tyč stratíte, môžete sa vybaviť náhradnou.
- Ohrievače sa hodia, ak sa rozhodnete stanovať aj v zimných mesiacoch. Fungujú na princípe spaľovania plynu.
- Podložky do stanu ešte viac zvýšia komfort, nie sú ale veľmi praktické na prenášanie.
- Jedlo pod stan (tzv. „Ready-to-Eat”) vás spoľahlivo zasýti aj bez potreby varenia. Zvyčajne stačí obsah balenia ľubovoľným spôsobom ohriať.
Aké varianty plachty môže mať stan?
Pokiaľ vyberáte nový stan, okrem výberu podľa aktivity alebo konštrukcie je tiež dôležité brať ohľady na niektoré ďalšie parametre, ktoré môžu ovplyvniť finálny pôžitok z kempovania. Napríklad vrstvy konštrukcie. Stan sa môže skladať z jednej alebo dvoch textilných vrstiev a z nosnej konštrukcie, ktorá je tvorená laminátovými alebo duralovými prútmi, prípadne nafukovacími komorami. Pokiaľ je vašou preferenciou nízka váha, jednoplášťový stan bude rozhodne ľahší.
Ľahkým variantom sú jednoplášťové stany
Jednoplášťové stany sú tvorené jednou textilnou nepremokavou vrstvou. Hodia sa na občasné použitie v miernych podmienkach. Hoci môžu byť veľmi ľahké, nevýhodou je, že na vnútornej strane väčšinou kondenzuje voda, nesmiete sa teda dotýkať vnútornej strany steny.
Dvojplášťové stany zaručia vyšší komfort
Dvojplášťové stany majú vonkajšiu vrstvu (nazývanú tropiko), ktorá je z nepremokavého materiálu s prelepenými švami. Vnútornú vrstvu tvorí priedušný, paropriepustný materiál, ktorý znižuje množstvo vody kondenzujúcej na vonkajšej vrstve a zlepšuje klímu v stane.
i
Rozdiel je aj v samotnom tvare, ktorý má stan
Zatiaľ čo stan v tvare kupoly je spravidla samonosný a môže stáť aj bez kotvenia šnúrami, ostatné typy je väčšinou nutné ukotviť (napr. tunelové modely). Stany však bývajú vybavené dostatočným množstvom kolíkov. Pokiaľ napríklad ide o nejaký ultraľahký variant bez kolíkov, musíte si poradiť aj bez nich.
Podľa akých ďalších parametrov vybrať stan?
Nech už si vyberáte akýkoľvek stan, je dobré sa okrem typu a konštrukcie zamerať aj na rozmery a s nimi súvisiaci počet osôb, tvar, kompozíciu stanu, hmotnosť, vodný stĺpec alebo ďalšie špeciálne funkcie a vlastnosti. Možno sa vám môže zdať, že ide o nespočetné množstvo parametrov, na ktoré je potrebné brať ohľady. Nemusíte mať obavy, všetky pojmy vám nižšie priblížime a vysvetlíme, ako môžu ovplyvniť váš proces výberu stanu.
Koľkým osobám bude stan slúžiť?
Počet osôb, ktoré budú stan obývať, úzko súvisí s rozmermi. Na jedného človeka zvyčajne pripadá 60 cm šírky. Stan pre dvoch by teda mal mať ideálne 130 cm vnútornej šírky, keď počítate so sklonom stien. Pokiaľ kupujete napríklad rodinný stan pre 3, je väčšinou lepšie voliť ešte väčšiu rezervu na uskladnenie vybavenia.
- Stan pre 2 osoby je väčšinou veľmi populárnou možnosťou. Niekto môže dokonca zakúpiť stan pre 2 iba pre seba a svoju výbavu.
- Stan pre 4 osoby už má väčšiu konštrukciu, čo sa odrazí aj v hmotnosti a vo veľkosti po zbalení.
- Stan pre 9 osôb je už skutočne rozsiahla veľkosť. Taký objemný priestor ale využije len málokto.
Aký tvar a kompozíciu môže mať stan?
Rozlišujeme tri hlavné tvary – iglu, áčko a tunelový stan. Pri iglu sa všetky steny skláňajú doprostred stanu k špicu, stan má dobrú stabilitu. Tunel je najpriestrannejší variant vďaka jeho väčšej výške a áčko sa používa skôr pre celty alebo plachty. Z pohľadu kompozície môže byť stan delený na viacero spální, môže mať jeden alebo dva vchody a malú predsienku – napríklad na odloženie vybavenia alebo varenie počas dažďa.
Tvar iglu
Tvar áčko
Tvar tunel
Tvar ihlan
Hmotnosť a rozmery v zabalenom stave určia, ako veľmi bude stan praktický
Pokiaľ veľa cestujete s krosnami a stan nosíte na chrbte, určite si overte aj jeho rozmery v zabalenom stave a hmotnosť. Čím menšie rozmery a nižšiu hmotnosť bude mať, tým pre vás bude jeho prenášanie jednoduchšie. V dnešnej dobe je totiž veľmi populárne cestovanie na ľahko.
Pokiaľ stále váhate s výberom alebo potrebujete poradiť s ďalšími parametrami, môžete si prejsť náš článok Ako vybrať stan, kde vás prevedieme krok za krokom a pomôžeme vám vybrať ten správny.
Aký vodný stĺpec pre stany zvoliť?
To, ako veľmi budú stany vodoodolné, určuje vodný stĺpec. Ten označuje odolnosť tkaniny a švov proti priesaku vody. V praxi udáva množstvo vody, ktoré je materiál schopný udržať, než začne presakovať vodu. Čím vyššia je hodnota v mm, tým vyššiu odolnosť stany majú.
- Na príležitostné kempovanie by mal byť vodný stĺpec aspoň 1 500 mm a viac.
- Pri expedičných stanovačkách odporúčame minimálne 3 000 mm a viac.
- V niektorých prípadoch môžete naraziť aj na stan na stanovanie s vodným stĺpcom 20 000 mm.
- Dôležitý je aj vodný stĺpec podlahy, na ktorú väčšinou pôsobíte bodovo, napríklad kolenom v kľaku, čím vyviniete väčší tlak, a tak sa zvýši riziko priesaku.
Luxusný stan pre pôžitkárov
Ak si aj v kempe chcete užiť poriadnu dávku pohodlia a cítiť sa ako doma, vyberte si luxusný stan. Ten vám väčšinou ponúkne vylepšenia ako okná so záclonkami, hneď niekoľko rozmerných apsíd na pohodlné vonkajšie posedávanie aj počas dažďa, ochranu proti UV žiareniu, systém vetrania alebo úplne temnú miestnosť pre slnkom nerušený spánok aj počas dňa. Ide často o vysoké stany, pretože chôdza bez krčenia je pre luxus samozrejmosťou.
i
Hľadáte naopak veľmi dostupné stany? Skúste bazár
Hľadáte dostupné stany a nevyžadujete úplne nový produkt? Odporúčame navštíviť kategóriu Stany bazár, kde nájdete rozbalený, zánovný alebo použitý tovar. Produkty určite môžu poslúžiť aj ďalším záujemcom o kempovanie.
Výhodne však môžete zakúpiť stan aj keď je úplne nový
Zaujal vás nejaký stan a nevyhovuje vám jeho vysoká cena? Skúste navštíviť kategóriu Lacné stany, kde okrem produktov zoradených podľa ceny (od najlacnejšieho) nájdete aj aktuálne zľavy a akcie. Napríklad tu narazíte na váš obľúbený stan za aktuálne zvýhodnenú cenu.
Skryť popis