Čo sú proteíny?
Premýšľate o tom, čo sú proteíny? Ide o iný názov pre bielkoviny, ktoré zaisťujú stavbu a obnovu tkanív. Bielkoviny sú prítomné vo všetkých bunkách a tkanivách, a tak majú množstvo rôznych funkcií. V tele, presnejšie v žalúdku, sa proteíny rozštiepia na aminokyseliny a potom putujú tam, kde je potrebné. Proteín je taký stavebný materiál pre naše svaly, kožu, vlasy, ale aj pre hormóny, enzýmy a mnoho ďalších podstatných látok. Existujú bielkoviny živočíšneho aj rastlinného pôvodu.
Ďalšia otázka: Na čo sú proteíny?
Ako už bolo spomenuté vyššie, proteíny sú pre naše telo veľmi dôležité. Na čo konkrétne slúžia?
- Bielkoviny sú potrebné pre rast a opravu svalov, kostí, kože a ďalších tkanív.
- Z proteínov sú tvorené hormóny a enzýmy, ktoré riadia mnoho procesov.
- Niekedy proteíny transportujú dôležité látky po tele.
- Dokážu chrániť telo pred infekciami, pretože sú súčasťou imunitného systému.
- Proteíny majú sýtiacu funkciu, a tak sú vhodné napríklad ako spoločník pri chudnutí.
i
Aj tie najlepšie proteíny konzumujte s rozumom
Ak budete proteíny konzumovať nadmerne, môžu mať aj nežiaduce účinky. Môžu sa dostaviť zažívacie problémy, dehydratácia, prípadne potom vo vážnejších prípadoch problémy s obličkami. Ak sa budete cítiť zle, znížte dávku prijímanej bielkoviny (proteínu), prípadne problémy konzultujte so svojím lekárom.
Potraviny bohaté na bielkoviny
Chcete do tela dostať bielkoviny inak ako prostredníctvom pitia proteínu? Medzi potraviny bohaté na bielkoviny patria:
- Grécky jogurt,
- cottage syr,
- vajcia,
- chudé hovädzie,
- fazuľa,
- losos a tuniak.
Sú proteíny škodlivé?
Ak rozmýšľate nad tým, či je proteín škodlivý, nemusíte mať starosti. Všeobecne sa dá povedať, že proteíny sú pre správne fungovanie tela a rast svalov naopak nenahraditeľné. Je však dôležité ich prijímať v zdravej miere a bez nebezpečných prísad. Vždy je tiež dobré sa pred ich používaním poradiť s odborníkom.
Viete o tom, že sa proteíny rozdeľujú podľa zloženia?
Proteínový prášok, ktorý slúži ako doplnok stravy, sa vyrába hneď z niekoľkých produktov. Proteíny na svaly pôsobia ako kúzelné elixíry, ktoré po cvičení pomôžu sval správne vyživiť. Existujú srvátkové, sójové a dnes aj veľmi obľúbené vegánske prírodné proteíny, ktoré ocenia nielen vegáni, ale aj ľudia, ktorým jednoducho ostatné druhy nevyhovujú.
Srvátkové bielkoviny
Whey alebo srvátkové bielkoviny sa považujú za najlepšie na nárast svalovej hmoty. Rýchlo sa vstrebávajú a naštartujú anabolickú, teda rastovú fázu svalov. Srvátkové proteíny sa podľa druhu spracovania a následnej čistoty bielkovín delia do troch základných skupín. Aké skupiny to sú a aké majú jednotlivé typy výhody?
Srvátkové proteíny/koncentráty WPC
Srvátkové proteíny WPC (Whey Protein Concentrate) obsahujú 50 – 80 % srvátkových bielkovín, tuk a laktózu. Aké výhody majú tieto proteíny?
- Príjemná obstarávacia cena.
- Proteín je pomerne rýchlo stráviteľný.
- Užívajú sa počas dňa aj krátko po tréningu.
Sú vhodné proteíny na chudnutie? Odpoveď znie áno. Majú vysokú sýtiacu schopnosť, navyše dostatočný obsah bielkovín je na chudnutie a budovanie svalovej hmoty podstatný. To však neznamená, že vám bielkoviny zaistia úbytok hmotnosti. Základom je vyvážená a pestrá strava.
Srvátkový izolát WPI
WPI proteíny (Whey Protein Concentrate) obsahujú 80 – 90 % bielkovín a len malé množstvo laktózy a tuku. Takýto proteínový prášok sa vyrába buď jednoduchou filtráciou, alebo lepšou CFM filtráciou či iónovou výmenou. Aké má tento proteín výhody a nevýhody?
- Užíva sa cez deň, krátko po tréningu aj pri diétach.
- Tento proteín sa rýchlo vstrebáva do organizmu.
- Obsahuje nízke percento laktózy a tukov.
Srvátkové hydroizoláty – hydro proteíny
Hydro proteíny sa najčastejšie vyrábajú enzymatickým štiepením izolátu a ide o najkvalitnejší zdroj bielkovín. Tu mínusy nehľadajte, aké plusy ponúka tento typ proteínu?
- Rýchlo sa vstrebáva.
- Tento proteín obsahuje veľa BCAA.
- Užíva sa ihneď po tréningu a počas dňa.
i
Aké sú ideálne proteíny na priberanie?
Ideálne proteíny na priberanie pre vás môžu byť 80 % srvátkové produkty, ideálne izoláty. Vysoký príjem bielkovín musí ísť ruka v ruke so zvyškom vyváženej stravy. V žiadnom prípade by ste to s množstvom proteínu nemali pri snahe pribrať preháňať.
Nočné bielkoviny
Nočné bielkoviny zásobujú telo bielkovinami pomalšie a dlhší čas, čím sa zabráni katabolickej alebo odbúravacej fáze. Najčastejšie sa používa kazeín – bielkovina obsiahnutá v tvarohu, alebo sójový proteín. Nevýhodou je, že trávenie týchto bielkovín znamená pre organizmus vyššiu záťaž, čo spôsobí, že si telo v noci neodpočinie.
Aby ste si proteínový prášok mohli ľahko zamiešať, koniec koncov aj iné športové nápoje, odporúčame používať takzvané šejkre.
Viaczložkové proteíny
Viaczložkové proteíny obsahujú viac zdrojov bielkoviny, preto ten názov. Väčšinou sú namiešané zo srvátkového proteínu a micelárneho kazeínu. Vďaka kombinácii rôznych bielkovín, poskytujú viaczložkové proteíny komplexnejší aminokyselinový profil. Tieto proteíny sú vhodné na naberanie svalov, ale aj na chudnutie.
Hovädzie proteíny predstavujú kvalitný zdroj bielkovín
Hovädzie proteíny sa stávajú čím ďalej obľúbenejšími a niet sa čomu čudovať, ide totiž o veľmi kvalitný zdroj bielkovín. Tento proteín sa získava z hovädzieho mäsa a ponúka mnoho výhod. Obsahuje vysoké percento bielkovín, ide o proteín bez laktózy, má vysoký obsah železa a obsahuje aj ďalšie minerály, ako je zinok, selén alebo vitamín B12. V porovnaní so srvátkovou verziou majú hovädzie proteíny komplexný aminokyselinový profil, avšak srvátkový profil je naopak obľúbený pre svoju rýchlu absorpciu.
Ako je to s čistotou bielkovín? Aj tomu venujte pozornosť. Čím lepšie sú bielkoviny oddelené od nežiadúcich látok, tým lepšia je ich stráviteľnosť a využitie v tele. K najlepším filtračným metódam patrí iónová filtrácia, CFM a ISO filtrácia.
Rastlinné bielkoviny
Rastlinné bielkoviny majú výhodu, že neobsahujú takmer žiadny tuk a laktózu. Ich použitie je možné pri vegánskom a RAW stravovaní. Čím ďalej viac vegán športovcov vyvracia mýtus o tom, že na nárast svalovej hmoty nestačia. Tieto proteíny majú v obľube aj športovci, ktorí bežne konzumujú živočíšne produkty a nemožno sa im čudovať.
Sójové proteíny
Rastlinné sójové proteíny sú vyrobené zo sójových bôbov. Sú populárne medzi vegetariánmi a vegánmi. Sójové proteíny zvyšujú v tele produkciu tyroxínu, ktorý pomáha zrýchliť metabolizmus. A aké sú výhody sójového proteínu?
- Zrýchľuje metabolizmus.
- Užíva sa pred, počas aj po tréningu.
- Neobsahuje takmer žiadne tuky a sacharidy.
- Je tvorený až na 86 % z kvalitnej rastlinnej bielkoviny.
Čo sú to goitrogény?
Goitrogény sú antinutričné látky, ktoré obsahuje sója, a teda aj sójové proteíny. Pri nadmernej konzumácii sóje môže dôjsť k nesprávnej funkcii štítnej žľazy, a preto aj k problémom s redukciou tuku, alebo budovaním svalov. Sójový proteínový prášok je kontroverzný kvôli obsahu fytoestrogénu, ktorý údajne môže v tele zvyšovať hladinu estrogénu.
!
Vyberáte proteíny? Skúste konzultáciu so svojím lekárom alebo výživovým poradcom
Ak sa rozhodnete pre zmenu jedálnička, prípadne vyberáte práve proteíny, môžete sa poradiť s lekárom, výživovým poradcom alebo s niekým z odboru, kto vám presne, a hlavne správne poradí, ako si jedálniček zostaviť.
Vaječné proteíny ocenia najmä športovci
Vaječné proteíny sú vhodné najmä pre športovcov, alebo pre ľudí, ktorých cieľom je zvýšiť svalovú hmotu. Tento proteín je tvorený vaječnými bielkami, vďaka čomu obsahuje skutočne veľké množstvo bielkovín a tiež aminokyseliny. Je typický aj nízkym obsahom kalórií a tukov, navyše väčšinou neobsahuje ani laktózu ani mliečnu bielkovinu. Môžete ho pridať do smoothie, kaše či do jogurtu, aby ste zvýšili mieru bielkoviny v danom jedle.
Nezabudnite si vybrať vám sympatickú príchuť: Proteíny ich ponúkajú hneď niekoľko
Dnes nájdete v ponuke proteíny snáď vo všetkých príchutiach, ktoré vám len napadnú. Určite vás nadchne čokoládová, banánová, čučoriedková, jahodová, stracciatellová alebo napríklad kombinovaná príchuť ananás s kokosom. Existujú aj proteíny bez príchute a pre diabetikov proteíny bez cukru.
Proteíny s hovädzou príchuťou ocenia milovníci mäsa
Ak nie ste práve vyznávači vegánstva a nepotrpíte si ani na sladké ovocné a podobné príchute, možno vám zachutia hovädzie proteíny, ktoré majú úplne originálnu príchuť obľúbeného mäsa. Mäso obsahuje veľké množstvo bielkovín, tak prečo si ho nevychutnať aj vo forme nápoja.
Hľadáte lacnejšie proteíny? Akcia v našom e-shope ponúka veľké množstvo produktov, ktoré sú cenovo dostupnejšie.
Ako vybrať proteíny podľa zloženia?
Ak vyberáte proteíny, mali by ste venovať pozornosť aj zloženiu. Proteíny majú rôzne zloženie na 100 g. Niektoré produkty obsahujú viac tukov, vlákniny, cukru, soli alebo mastných nasýtených kyselín ako tie ostatné. Tieto informácie sa vždy ale dočítate v popise produktu.
i
Proteíny sú dostupné v rôzne veľkých baleniach
Proteín, respektíve proteínový prášok zakúpite v malých 150 g vrecúškach, ktoré môžete vziať kamkoľvek so sebou, alebo vo veľkých dózach, ktoré dosahujú 4 kg a obsahujú až 66 odmeriek. Veľké balenia bývajú tiež cenovo výhodnejšie.
Proteíny nemusia mať len formu prášku: Čo tak palacinky alebo puding?
Zamyslite sa tiež nad tým, ako podávate proteín. Prášok nie je jedinou voľbou, ktorú si môžete zaobstarať. Veľmi obľúbené sú proteínové tyčinky, ktoré dodajú do tela potrebné bielkoviny, navyše sú veľmi chutné. K dispozícii sú v mnohých príchutiach a sú skvelou desiatou nielen na cesty. Nájdete tiež proteínové palacinky, pudingy alebo kaše, ktoré môžu byť veľmi chutné, a navyše vás aj zasýtia.
Skryť popis