Zadajte názov tovaru
Okrem televízneho vysielania vám inteligentný televízor umožní sledovať videá z Youtube, zobraziť obrázky a prehrať videá z mobilného telefónu či tabletu, a mnoho ďalšieho (funkcie sa líšia model od modelu). Na využitie všetkých funkcií musí byť pripojený na internet. V porovnaní s klasickým televízorom s podobnou kvalitou obrazu je o niečo drahší.
Oproti inteligentnému televízoru s podobnou kvalitou obrazu je klasický televízor lacnejší. Neposkytuje však funkcie inteligentného televízora. Poslúži len na základné využitie - sledovanie televízneho vysielania, prehrávanie filmov z počítača alebo DVD/Blu-ray prehrávača.
Pri výbere veľkosti a rozlíšenia televízora vezmite do úvahy, ako ďaleko budete od televízora sedieť a čo na ňom budete najviac sledovať.
Uhlopriečka (1" = 2,54 cm)/Čo budete sledovať | SD programy, filmy na DVD* | HD programy, filmy na Blu-ray* |
Do 32" (cca 81 cm) | 1,5 - 2,4 m | 0,9 - 1,3 m |
39" - 50" (cca 99 - 127 cm) | 2,9 - 3,7 m | 1,5 - 2 m |
55" - 65" (cca 140 - 165 cm) | 4 - 4,8 m | 2,2 - 2,6 m |
75" - 100" (cca 191 - 254 cm) | 5,6 - 7,5 m | 3 - 4 m |
* Veľká časť televíznych programov dnes vysiela v SD rozlíšení (576p). V štandarde HD (720p alebo 1080i) vysielajú len niektoré programy. Z tých českých to sú napríklad Nova HD, ČT1 HD, ČT2 HD, ČT4 HD, Prima HD a ďalšie.
Na mieste, kde chcete televízor používať, musíte mať zaistený rovnaký typ vysielania, aký podporuje vami vybraný model. K televízoru nezabudnite dokúpiť kábel na jeho prepojenie so satelitom, anténou alebo zásuvkou káblovej televízie.
Najdôležitejším parametrom pri výbere televízora je veľkosť. Tu platí jednoduché pravidlo - čím väčší, tým lepší. Ďalší rozmer pridávajú 3D televízory, ktoré dokážu s pomocou špeciálnych okuliarov zobraziť priestorový obraz. Televízory delíme podľa použitej technológie na LED televízory, LCD televízory a plazmové televízory. Ich výbava sa môže výrazne líšiť, absolútnym štandardom je však prítomnosť digitálneho tunera na príjem pozemného digitálneho vysielania DVB-T. Niektoré televízory majú aj DVB-C tuner na príjem digitálneho káblového vysielania alebo DVB-S tuner na príjem satelitného vysielania.
Výrobcovia postupne doviedli obe dnes používané technológie prakticky do dokonalosti a hoci ide o odlišné princípy spracovania signálu a jeho zobrazenia, sú technológie (z pohľadu diváka) porovnateľné. LCD a LED televízory sú vyrábané okrem obvyklých rozmerov aj v malých veľkostiach (prenosné TV), zatiaľ čo plazmové televízory majú spravidla iba väčšie uhlopriečky.
LCD televízory
LCD sú tenké a ploché televízory - displeje - z tekutých kryštálov. Obraz je tvorený jednotlivými bodmi, tzv. pixelmi. Každý pixel je zložený z troch subpixelov (červeného, zeleného a modrého podľa štandardu RGB). Vďaka moderným technológiám je možné kontrolovať svietivosť každého z nich a ich kombináciami dosiahnuť milióny farieb. Na rozdiel od klasických CRT televízorov je však technológia LCD šetrnejšia k očiam a spotrebuje menej elektriny. Dôležitými parametrami pri výbere LCD TV sú uhlopriečka a rozlíšenie, doba odozvy, výška kontrastu, jas a pozorovacie uhly.
LED televízor
Na zobrazenie sa používa rovnaká technológia ako pri LCD televízoroch, rozdielom je iba podsvietenie obrazu. Pri LED televízoroch sa využívajú vysoko svietivé LED diódy, ktoré zaručia kontrastný obraz a zároveň nižšiu spotrebu.
Plazmové televízory
Plazmové televízory pracujú s ionizovanými vzácnými plynmi (neónom a xenónom). Tieto plyny sú v malých komôrkach medzi dvoma sklenenými doskami. Po privedení elektrickej energie do komôrok dôjde k rozsvieteniu jedného obrazového bodu. Tri také body (vždy červený, zelený a modrý) tvoria jeden pixel. Kombináciou úrovne rozsvietenia bodov dostáva pixel výslednú farbu. Z týchto pixelov je potom zložený celý obraz. Dôležitými parametrami pri výbere plazmového televízora sú uhlopriečka a rozlíšenie, výška kontrastu, jas a pozorovacie uhly.
3D televízory
Na zobrazenie priestorového obrazu existujú dve rozdielne technológie - aktívna a pasívna. Prvá z nich využíva tmavnutie skiel v okuliaroch v pravidelnom rytme tak, že oko vidí len obraz určený pre neho. Druhá na rovnaký účel využíva rozdielnu polarizáciu obrazu. Výhodou pasívnej technológie je jednoduchšia konštrukcia okuliarov a s tým súvisiaca nižšia cena. Naopak nevýhodou je menšie maximálne rozlíšenie oproti aktívnej technológii.
Zadajte názov tovaru