Alza pre firmy

Ako vybrať TV (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Televízory toho v dnešnej dobe dokážu oveľa viac, než len premietať televízne vysielanie. Vďaka veľkým uhlopriečkam, vysokému rozlíšeniu, kvalitným obrazovým panelom aj reproduktorom vám priblížia zážitok kinosály. Inteligentné funkcie potom televízor prepoja so svetom internetu, smartfónmi aj ostatnými zariadeniami vo vašej domácnosti. Spektrum produktov je široké a parametrov je veľa. Poďme sa teda pozrieť, ako na výber televízora.

Ako vybrať televízor – OBSAH

Tipy, ako vybrať TV

  1. Na začiatku sa musíte rozhodnúť, akú chcete uhlopriečku. Záleží predovšetkým na vašich preferenciách a finančných možnostiach, prihliadnuť by ste však mali tiež na odporúčané pozorovacie vzdialenosti.
  2. Zoznámte sa s výhodami zobrazovacích technológií, lebo to, či si vyberiete OLED, QLED alebo LED televízor výrazne ovplyvní celkový zážitok.
  3. Zvážte ostatné vlastnosti a parametre televízora. Chcete televízor, čo dokáže kvalitne zobrazovať HDR obraz? Aký by ste preferovali operačný systém SMART TV? Vyžadujete vysokú obnovovaciu frekvenciu pre hranie hier?
  4. Nechajte si poradiť. V tomto sprievodcovi vám vysvetlíme, podľa čoho vybrať televízor. So znalosťou základných parametrov a funkcií si ho totiž jednoducho vyberiete aj sami. Nakoniec vám ale aj tak dáme tipy na konkrétne modely.
Ako vybrať televízor

Aký kúpiť televízor a na čo sa pri výbere zamerať?

Uhlopriečka (veľkosť) a rozlíšenie televízora

Uhlopriečka – Ako vybrať veľkosť televízora?

Ak sa rozhodujete, aký TV vybrať, rozhodne by ste mali počítať s tým, že uhlopriečka je základný a najdôležitejší parameter. Je totiž úzko spojená s priestorom, v ktorom bude televízor umiestnený. Nielenže sa doň musí zmestiť fyzicky, ale tiež by mala jeho veľkosť brať do úvahy odporúčanú pozorovaciu vzdialenosť.

V súčasnej ponuke inteligentných televízorov nájdete aj modely s miniatúrnou uhlopriečkou, ak ale chcete televízor do obývačky, nemali by ste sa pozerať po ničom menšom než je 40" (100 cm). Na opačnom konci ponuky, teda medzi najdrahšími televízormi, nájdeme modely s uhlopriečkou, 86", 88" alebo dokonca 100" (254 cm).

Akú uhlopriečku TV zvoliť? Najobľúbenejšie a najpredávanejšie sú uhlopriečky 50" (125 cm), 55" (139 cm), 60" (152 cm) a 65" (164 cm). Ak si ale chcete dopriať luxus naozaj veľkej obrazovky, môžete vyberať aj z uhlopriečok väčších ako 70" (177 cm), ponuka týchto modelov je veľmi široká.

Rozlíšenie televízora

Rozlíšenie udáva, koľko má televízor pixelov (obrazových bodov). Zapisuje sa vo formáte počet stĺpcov (šírka) × počet riadkov (výška). Vyššie množstvo pixelov znamená ostrejší obraz. Ak chcete čo najostrejší, a teda najkvalitnejší obraz, mali by ste chcieť čo najvyššie rozlíšenie.

Pri súčasných televízoroch nájdete predovšetkým tieto tri rozlíšenia:

  • Full HD – 1 920 × 1 080 pixelov.
  • 4K Ultra HD – 3 840 × 2 160 pixelov.
  • 8K Ultra HD – 7 680 × 4 320 pixelov.

Full HD sa stále skvelo hodí ako rozlíšenie notebookových displejov, v prípade televízorov ale jednoznačne vládne 4K Ultra HD. A nižšie rozlíšenie dnes už ani nemožno odporučiť. 4K televízory sú dostupné aj za veľmi príjemné ceny, takže si jeden môžu dovoliť aj tí, ktorí majú veľmi obmedzený rozpočet. Naopak 8K rozlíšenie je stále skôr hudbou budúcnosti, takže 8K televízory, ktoré sa predávajú dnes, sú určené predovšetkým zákazníkom, ktorí si za to najlepšie neváhajú priplatiť.

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť, teda vzdialenosť, z ktorej by ste sa mali na televízor ideálne pozerať, vychádza zo vzťahu medzi uhlopriečkou a rozlíšením. Ide o takú vzdialenosť, ktorá:

  1. Je dostatočne veľká na to, aby nebolo možné rozpoznať mriežku pixelov a aby nebolo nutné pri sledovaní televízora otáčať hlavou,
  2. Je zároveň dostatočne krátka na to, aby televízor zaberal veľké percento vášho zorného poľa. Vďaka tomu bude na televízore všetko ľahko rozoznateľné a zážitok zo sledovania bude lepší.

Čím je rozlíšenie televízora vyššie, tým môže byť nižšia jej najmenšia odporúčaná pozorovacia vzdialenosť (hranica signatúry pixelov). Čím má naopak televízor väčšiu uhlopriečku, tým väčšie sú aj odporúčané pozorovacie vzdialenosti.

Vzťah medzi uhlopriečkou, odporúčanou pozorovacou vzdialenosťou a rôznymi rozlíšeniami znázorňuje nasledujúci diagram:

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť TV

Ak vás pozorovacia vzdialenosť zaujíma a chcete sa s ňou zoznámiť lepšie či podrobnejšie, určite si prečítajte náš článok Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť obrazovky.

Technológie obrazu/zobrazovacie technológie

Moderné televízory využívajú dve hlavné zobrazovacie technológie – buď⁠ LCD s LED podsvietením, alebo OLED. Opíšeme si ich nižšie.

LCD LED

Technológia LCD funguje tak, že máme samostatnú vrstvu podsvietenia, cez ktorú je umiestnená vrstva tekutých kryštálov. Tieto kryštály sa pôsobením rôznych úrovní napätia natáčajú, vďaka čomu buď prepúšťajú, alebo neprepúšťajú svetlo. Tým dochádza k ovládaniu zobrazovaných farieb, ale tiež k zmene lokálneho jasu.

Ak chce televízor niekde zobraziť čiernu farbu, tekuté kryštály v danom mieste úplne „uzavrie“. Tie potom prepúšťajú len minimum svetla, a tak spôsobujú, že sa obraz v danom mieste javí čierny. V skutočnosti je ale len veľmi tmavo sivý alebo modrý, pretože LED podsvietenie podsvecuje celú obrazovku rovnakou intenzitou a aj zatvorené tekuté kryštály časť svetla prepúšťajú.

Preto prišli výrobcovia televízorov s takzvaným lokálnym stmievaním. To rozdeľuje LED podsvietenie do väčších segmentov, ktoré je televízor schopný individuálne rozjasňovať, stmievať, alebo úplne vypnúť. Vďaka tomu majú LCD/LED televízory s lokálnym stmievaním výrazne vyšší kontrast a dokážu zobraziť absolútnu čiernu. Má to ale svoje limity, pretože týchto zón majú aj najlepšie LED televízory len tisíce, pričom pixelov sú milióny. Kvalita stmievania v detailných scénach preto nedosahuje také kvality ako v prípade technológie OLED.

OLED

OLED využíva takzvané organické diódy, ktoré môžu byť tak malé, že ich možno použiť priamo ako pixely. To znamená, že OLED televízory nemajú podsvietenie. Namiesto toho každý pixel svieti sám o sebe, a teda je možné každý pixel individuálne rozsvietiť či naopak zhasnúť. S týmto riešením sa dá preto jednoducho dosiahnuť absolútne čiernej farby, a to aj pri zobrazovaní jemných detailov. OLED sa preto v súčasnosti považuje za najvyspelejšiu zobrazovaciu technológiu, akú televízory ponúkajú, a to nielen pre vysoký kontrast, ale aj pre veľmi pekne saturované farby.

Svoje nevýhody samozrejme má. Tou najväčšou je cena, pretože za OLED televízor si skrátka musíte priplatiť. Druhou nevýhodou je teoretické riziko vypaľovania pixelov. Vypaľovanie sa prejavuje trvalým poklesom kontrastu v miestach, kde sa dlho nemení obraz, typicky ide o logá televíznych staníc. V súčasnosti sa však netreba vypaľovania obávať, pretože sa s ním pri bežnom používaní televízora s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nestretnete.

Ďalšie pojmy spojené so zobrazovacími technológiami televízorov:

QLED

Napriek podobnému názvu nie je QLED nič ako OLED. Ide o LCD technológiu s LED podsvietením, ktorá si pomáha tzv. Quantum dots. To sú miniatúrne častice, ktoré zlepšujú zobrazovacie vlastnosti televízora na poli farieb. QLED televízor je schopný zobraziť viac farieb než bežný LED televízor. Obraz je preto živší a celkovo oveľa lepšie vyzerá.

Mini LED

Mini LED je technológia, ktorá využíva oveľa menšie svietivé diódy ako bežné televízory. Ich rozmer by mal byť maximálne 0,2 mm. Ak sa televízor chváli technológiou Mini LED, chváli sa kvalitou svojho podsvietenia. Vďaka menším diódam je možné zmenšiť zóny lokálneho stmievania a presnejším podsvietením kopírovať obraz na televízore. Výsledok by sa mal preto priblížiť tomu, čo poskytuje OLED. Mini LED technológia je ale stále LCD, len s novým typom podsvietenia.

Micro LED

Micro LED je pravdepodobne skutočná budúcnosť. Diódy sú pri použití tejto technológie ešte oveľa menšie ako pri Mini LED, a možno ich preto použiť nielen ako prvky podsvietenia, ale ako samotné pixely. Micro LED teda funguje podobne ako OLED. Pixely svietia samy o sebe, a každý z nich možno preto zhasnúť a tým dosiahnuť absolútnu čiernu aj v najmenších detailoch. Micro LED ale nepoužíva organické diódy, ktoré majú vysokú spotrebu a ktorým teoreticky hrozí riziko vypaľovania.

Micro LED si berie to najlepšie z LCD aj z OLED. Jediným problémom je cena. Tieto stoja v súčasnosti aj niekoľko stotisíc eur, čoho je dôkazom napríklad 110" Micro LED TV Samsung MNA110MS1A. Možno ale očakávať, že v budúcnosti dôjde k zlacneniu, ktoré prinesie Micro LED televízory aj do bežných obývačiek.

NEO QLED

Ako NEO QLED sa od roku 2021 označujú televízory značky Samsung, ktoré používajú Quantum dot vrstvu spoločne s Mini LED podsvietením, teda s podsvietením, ktoré má veľké množstvo zón lokálneho stmievania.

Viac sa dozviete v článku Samsung Neo QLED: nová generácia televízorov je tu.

QNED

QNED je veľmi podobná technológia ako Samsung QLED, ale v tomto ide o označenie, ktoré nesú televízory od značky LG. Taktiež ide o spojenie technológie Quantum dot a Mini LED podsvietenia. „N“ v názve QNED odkazuje na „NanoCell“, čo je obecné marketingové označenie LED televízorov od LG.

Laser TV

Laser TV nie je tradičný typ televízora, na zobrazovanie obsahu totiž využíva projektor s krátkou projekčnou vzdialenosťou, navyše typicky v spojení so špeciálnym projekčným plátnom. To je prispôsobené tak, aby lepšie odrážalo svetlo z projektora, a naopak zabraňovalo odrazom svetla z okolia. Hlavnou výhodou tohto riešenia je možnosť dosiahnuť obrovské uhlopriečky, a zároveň zachovať vysoký kontrast aj za denného svetla, ako sme na to zvyknutí pri klasických televízoroch.

Direct LED a Edge LED

Direct LED znamená, že LED podsvietenie televízora je rovnomerne rozmiestnené pod celou plochou obrazovky. Hlavnou výhodou je jeho uniformita. Direct LED podsvietenie tiež umožňuje existenciu lokálneho stmievania na drahších televízoroch.

V prípade Edge LED nájdeme diódy naopak umiestnené iba po obvode obrazovky, odkiaľ je svetlo k stredu zvedené. Televízory vďaka tomu môžu byť tenšie, ale tiež to zvyšuje riziko, že budú trpieť nejednoliatosťou podsvietenia.

Frekvencia spracovania obrazu/obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia/frekvencia spracovania obrazu nám hovorí, koľkokrát za sekundu zvládne televízor zmeniť snímku na obrazovke. Čím viac snímok je televízor schopný za jednu sekundu zobraziť, tým sa obraz javí plynulejší.

  • V ponuke nájdete televízor s obnovovacou frekvenciou 50 alebo 100 Hz.
  • 50 Hz televízor dokáže zobraziť 50 snímok za sekundu, 100 Hz televízor 100 snímok za sekundu.
  • 50 Hz a 100 Hz sú hodnoty podľa štandardu PAL, ktorého základom je 25 snímok za sekundu.
  • Všetky moderné televízory sú kompatibilné aj so štandardom NTSC (základ 30 sn./s), takže 50 Hz modely dokážu zobraziť až 60 snímok za sekundu a tie 100 Hz až 120 snímok za sekundu.

Vysoká obnovovacia frekvencia je dôležitá najmä pre hráčov počítačových a konzolových hier. Nové konzoly PlayStation 5 a Xbox Series totiž podporujú hranie až pri 120 snímkach za sekundu, a na počítačoch je táto plynulosť bežná už dlhší čas.

Zvýšenie plynulosti môžu pocítiť aj používatelia, ktorí hry nehrajú. Výrobcovia televízorov totiž využívajú technológie, ktoré umelo zvyšujú plynulosť obrazu pri televíznom vysielaní aj pri sledovaní filmov. Túto funkciu môžete v nastavení ľubovoľne zapínať a vypínať. Jej prítomnosť spoznáte podľa označenia Picture Quality Index, Picture Performance Index, Clear Motion Rate alebo Motionflow XR. Názov technológie sa odvíja od značky televízora.

Aplikácie a inteligentné (SMART) funkcie

Inteligentné televízory čiže SMART TV sa od tých klasických líšia predovšetkým prítomnosťou operačného systému, podobne, aký nájdeme v inteligentných mobilných telefónoch alebo v počítačoch.

Operačný systém umožňuje predovšetkým pripojenie SMART TV k internetu a používanie aplikácií. Niektoré aplikácie sú v televízoroch už predinštalované, iné si môžete ľubovoľne nainštalovať.

Medzi typické aplikácie pre inteligentné televízory patria okrem internetového prehliadača tiež aplikácie streamovacích služieb ako Netflix, Amazon Prime Video alebo HBO GO, a tiež ďalšie video služby, ako sú napríklad YouTube, Twitch alebo Stream. Inštalovať ale môžete aj také aplikácie, ako je Skype, Počasie alebo Google Disk.

Medzi SMART funkcie inteligentných televízorov radíme aj nové spôsoby pripájania a ovládania, ako je napríklad ovládanie hlasom, ktoré umožňujú inteligentní hlasoví asistenti Amazon Alexa alebo Google Assistant. Chcete prepnúť program alebo zmeniť hlasitosť? Televízoru to stačí povedať. Alebo môžete samozrejme použiť starý dobrý ovládač – aj ten dnes však môže byť inteligentný a ponúkať rad funkcií, ktoré ovládanie televízora uľahčujú. Praktické sú tiež bezdrôtové klávesnice k TV, vďaka ktorým môžete surfovať na internete či pracovať podobne ako na PC.

Bezdrôtovú klávesnicu môžete pripojiť nielen vďaka USB konektorom, do ktorých možno zasunúť jej prijímač, ale tiež vďaka zabudovaným technológiám WiFi a Bluetooth. Tie umožňujú bezdrôtové prepojenie televízora s celým radom zariadení vrátane mobilov a počítačov. Apple AirPlay 2, Google Chromecast či Miracast. Pokiaľ chcete na televízore prehrať video alebo hudbu z telefónu, stačí vám k tomu len pár kliknutí. Viac sa o bezdrôtovom zrkadlení obrazu dočítate v našom článku Ako prepojiť notebook s TV alebo monitorom (NÁVOD).

Kombináciou klasického televízneho vysielania a internetu je funkcia Hybridnej televízie (HbbTV). Prostredníctvom tejto služby sa môžete dostať k televíznemu obsahu, ktorý sa na hlavnom kanáli zrovna nevysiela (ide napríklad o súčasne prebiehajúce športové stretnutia), ale tak k rozšíreným informáciám v textovej podobe alebo k video archívu.

Máme niekoľko operačných systémov, pričom najviac výrobcov televízorov využíva systém Android TV. Všetky systémy ale ponúknu širokú knižnicu aplikácií.

Android (Philips, Sony, Panasonic)

WebOS (LG)

Tizen (Samsung)

My Home Screen (minulé modely Panasonic)

Jas obrazovky, kontrast a HDR štandardy

S parametrami, ako je jas obrazovky a kontrast sa pri výbere televízora obvykle nestretnete, aj napriek tomu, že majú veľký vplyv na zobrazovacie vlastnosti televízora. S čím sa však určite stretnete, je niektoré označenie HDR štandardov.

Maximálny jas obrazovky

Maximálny jas obrazovky neznamená iba to, že bude obrazovka viac svietiť, a teda bude lepšie čitateľná aj počas veľmi slnečného dňa. Na vysokom jase je dôležité predovšetkým to, že sa spoločne s minimálnym jasom podieľa na kvalite kontrastu televízora.

Kontrast/dynamický rozsah

Kontrast, v poslednej dobe pri televízoroch označovaný skôr ako dynamický rozsah, opisuje rozdiel medzi najsvetlejším a najtmavším bodom, aký je televízor schopný zobraziť. Aby bol kontrast naozaj vysoký musí mať televízor nielen vysoký maximálny jas, ale musí byť tiež schopný zobraziť veľmi hlbokú čiernu. Toto nie všetky televízory dokážu, pretože niektoré majú napríklad LED podsvietenie bez lokálneho stmievania, a teda nedokážu zobraziť absolútnu čiernu, ale len veľmi tmavú modrú či sivú, ktorá sa ako čierna tvári.

Pokiaľ má televízor vysoký kontrast, najsvetlejší bod je takmer oslňujúci, zatiaľ čo ten najtmavší je perfektne čierny. To zvládnu OLED televízory a LED televízory s lokálnym stmievaním, ktoré dokážu v čiernych miestach úplne vypnúť podsvietenie. Obraz, ktorý má vysoký kontrast, je živší a čitateľnejší. Farby sú saturovanejšie a ich jednotlivé odtiene možno od seba ľahšie rozoznať. Obraz s nízkym kontrastom je oproti tomu vyblednutý – vyzerá trochu ako keby ste sa naň pozerali cez zahmlené okno.

HDR

Televízor s vysokým kontrastom/dynamickým rozsahom, dokáže zobrazovať tzv. HDR obsah (high dynamic range). To sú filmy, videá, ale aj hry, ktoré počítajú s tým, že budú zobrazované na kvalitnej obrazovke s vysokým dynamickým rozsahom. Tento obsah preto ponúka väčšie množstvo obrazových informácií a zobrazuje detaily aj v miestach, kde by ich nebolo možné na bežnej obrazovke rozpoznať.

Že je televízor schopný zobraziť HDR obsah spoznáte podľa niekoľkých štandardov. Tie sa vždy viažu s minimálnymi požiadavkami na parametre televízora.

  • HDR10 – najstarší HDR štandard, ktorý dnes spĺňajú prakticky všetky televízory od renomovaných výrobcov. To znamená, že HDR filmy zo streamovacích služieb aj z Blu-ray si budete môcť prehrať v základnej HDR kvalite.
  • HDR10+ – tento formát využíva tzv. dynamické metadáta, ktoré menia spôsob zobrazenia HDR individuálne pre každú scénu, čo je dôležité, pretože každá scéna je inak nasvietená. HDR10+ je preto schopné dosahovať lepšie výsledky ako HDR10, ktoré používa statické metadáta a s nimi aj jedno nastavenie pre celý film.
  • HLG – od ostatných HDR formátov sa HLG líši predovšetkým tým, že nie je určené primárne pre streamovaný a prehrávaný obsah, ale pre televízne vysielanie. To síce v SR ešte nemáme, ale ak jedného dňa príde, s HLG na to budete pripravení. Štandard DVB-T2 vysielania v HLG technicky umožňuje.
  • Dolby Vision – Dolby Vision používa dynamické metadáta podobne ako HDR10+, avšak má v súčasnej dobe výrazne širšiu podporu naprieč filmami a seriálmi. Formát Dolby Vision je navyše technologicky vyspelejší, ale zároveň náročnejší na produkciu.

Samotná prítomnosť niektorého zo štandardov HDR ešte nemusí vypovedať veľa o skutočných obrazový kvalitách televízora. Informácie o štandarde vypovedajú skôr o kompatibilite televízora, kvalita HDR sa bude odvíjať skôr od zobrazovacej technológie a cenovej kategórie televízora.

Vstupy a výstupy (konektory)

Všetky SMART TV sú vybavené dostatkom konektorov pre uspokojenie potrieb bežných používateľov. Pokiaľ ale viete, že sú vaše požiadavky nejako špecifické, mali by ste konektorovej výbave venovať pri výbere televízora pozornosť. Napríklad ak chcete k televízoru pripojiť niekoľko zariadení naraz.

Čo všetko budete k televízoru pripájať?

Príklady zariadení, ktoré sa k televízorom najčastejšie pripájajú:

Než si kúpite televízor, mali by ste vedieť, koľko budete potrebovať HDMI portov. Dva až tri porty sú štandard, najnáročnejším hráčom, ktorí majú dve konzoly, počítač, a potom napríklad tiež soundbar alebo domáce kino, by to ale nemuselo stačiť.

Ak by ste predsa potrebovali pripojiť niekoľko zariadení k televízoru, ktorý nemá dostatok HDMI konektorov, a nechce sa vám káble neustále ručne vypájať a zapájať, môžete využiť HDMI switch (pozor, určite nie HDMI splitter, ktorý funguje opačne).

Vstupy a výstupy televízora

Dnešné televízory sú bežne vybavené WiFi a Bluetooth, čo znamená, že celý rad zariadení pripojíte aj bezdrôtovo. Tým sa zmenšuje potreba niektorých konektorov, ako je napríklad Ethernet.

HDMI 2.1

Najmä v prípade, že patríte medzi vlastníkov novej konzoly PlayStation 5 alebo Xbox Series, alebo sa chystáte niektorú z týchto konzol kupovať, by ste si mali dať pozor, aby televízor disponoval konektorom HDMI 2.1. Konzoly novej generácie totiž technicky umožňujú hranie v 4K rozlíšení až pri 120 snímkach za sekundu. Prenos takého obrazu ale staršie štandardy HDMI nezvládajú, takže ak chcete nové konzoly využiť naplno, určite si prítomnosť HDMI 2.1 postrážte.

i

Množstvo informácií o pripájaní externých zariadení k televízorom nájdete aj v našom článku Ako prepojiť notebook s TV alebo monitorom (NÁVOD).

Digitálny tuner

Tuner patrí do základnej výbavy každého televízora, umožňuje nám totiž naladiť televízne stanice. Toto digitálne vysielanie druhej generácie prináša predovšetkým podporu kodeku HEVC a s ním spojené televízne prenosy vo vyššom rozlíšení.

Typy tunerov:

  • DVB-T2 – súčasný a najmodernejší štandard pozemného vysielania (cez „anténu“). Prináša efektívnejšie kódovanie, ktoré umožňuje prenášať obraz vo vyššej kvalite.
  • DVB-T – stará, dnes už neaktívna generácia digitálneho pozemného vysielania. V ČR je nahradené DVB-T2.
  • DVB-S2 – satelitný príjem. Pre plné využitie tunera potrebujete ešte príslušný zdroj signálu, dekódovací modul a kartu pre sledovanie platených staníc.
  • DVB-C – káblový príjem, pre plné využitie tunera potrebujete ešte príslušný zdroj signálu a kartu pre sledovanie platených staníc.

Spotreba

Spotreba inteligentných televízorov začína okolo 40 až 50 kWh/rok pri menších rozmeroch okolo 40". Typický SMART TV v obľúbenom rozmere 55" má spotrebu okolo 100 kWh/rok a ak sa obzeráte po obrovskom rozmere niekde v rozmedzí 75" až 85", môžete sa dostať až na spotrebu okolo 200 kWh/rok.

Ak je pre vás spotreba televízora, a teda aj cena jeho prevádzky dôležitá, mali by ste sa okrem uhlopriečky orientovať aj podľa energetického štítku. Niektoré televízory majú pri rovnakej uhlopriečke nižšiu spotrebu ako iné.

Spotrebu možno ovplyvniť tiež režimom zobrazenia. Dynamický či HDR režim zaistí dobrý jas a vysoký kontrast, na druhej strane spotrebuje viac el. energie ako úsporný/ECO režim.

Pri každom televízore nájdete energetický štítok, podľa ktorého energetickú úspornosť televízora bez problémov určíte. Od roku 2021 majú tieto štítky novú podobu a ako sa v nich vyznať, sa dozviete v našom článku Nové energetické štítky od marca 2021: Aké zmeny nás čakajú?

Inteligenté televízory – SMART TV

SMART TV

  • Predinštalované aj používateľsky inštalovateľné aplikácie
  • Prehliadanie internetu ako na počítači
  • Priamy prístup k archívom TV staníc, streamovacím službám (napr. Netflix, HBO GO) a ďalším videám (YouTube, Twitch a pod.)
  • Jednoduché pripojenie k internetu aj k najrôznejším zariadeniam (počítač, telefón a pod.)
  • Inteligentní hlasoví asistenti (Google Assistant, Amazon Alexa a pod.)
  • Hranie hier priamo na televízore

Inteligentné televízory sú vybavené operačným systémom podobne ako váš počítač alebo inteligentný telefón. Aby ste sa mohli pozrieť na film, nemusíte pripájať žiadne ďalšie zariadenie a už vôbec sa nemusíte spoliehať na televízne vysielanie. Jednoducho si film alebo seriál nájdete vo svojej obľúbenej internetovej videotéke a pustíte si ho priamo na televízore.

4K/8K ULTRA HD TV

4K/8K ULTRA HD TV

  • Vysoké rozlíšenie 3 840 × 2 160 px (4K) alebo až 7 680 × 4 320 px (8K)
  • Rozlíšenie je výrazne vyššie, než aké má displej bežného počítača alebo notebooku
  • Vysoká hustota pixelov a perfektne ostrý obraz aj pri obrovských rozmeroch
  • Modely s frekvenciou 100/120 Hz zvládnu zobrazovať oveľa plynulejší obraz než bežné TV
  • Funkcia Upscaling zvyšuje obrazovú kvalitu obsahu v nižšom rozlíšení, aby vyzeral dobre aj na 4K/8K televízore. Niekedy na to využíva umelú inteligenciu

Takmer všetky súčasné SMART TV majú aspoň 4K rozlíšenie, a to vrátane tých s cenou pod 400 eur. Naozaj ostrý obraz je preto dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Najlacnejšie 4K televízory ale nemusia byť najlepšia voľba. Drahšie modely ponúknu lepšie zobrazovacie technológie a samozrejme väčšie uhlopriečky.

Tí, ktorí chcú úplne to najlepšie, si môžu priplatiť za 8K rozlíšenie, ktoré ponúkne štyrikrát viac pixelov, a teda ešte výrazne lepší obraz než 4K. Nie je nutné obávať sa nedostatku obsahu v 4K alebo 8K rozlíšení. 4K videí a filmov je k dispozícii nepreberné množstvo, 8K obsah tiež existuje, a v prípade, že sa k nemu nedostanete, vám pomôže tzv. upscaling, ktorý zvýši rozlíšenie pomocou pokročilých algoritmov.

OLED, QLED a Mini LED TV

OLED, QLED a Mini LED TV

  • Tieto TV majú oveľa lepšie farby a vyšší kontrast
  • OLED využíva organické diódy ako pixely a je schopné ktorýkoľvek z nich individuálne regulovať, a samozrejme aj vypnúť. Zvládne preto zobraziť absolútnu čiernu aj bohaté farby
  • QLED je LED technológia s vrstvou takzvaných kvantových bodiek, ktorá dramaticky vylepšuje podanie farieb televízora
  • Mini LED je technológia podsvietenia, ktorá prináša veľké množstvo zón lokálneho stmievania, a tiež vyššiu maximálnu. Vďaka tomu zobrazuje vo vybraných miestach veľmi hlbokú čiernu, a v iných veľmi jasnú bielu
  • QLED (Quantum dot) a Mini LED sa často kombinujú na dosiahnutie podobných výsledkov, aké ponúka OLED

Všetky skutočne špičkové televízory využívajú buď OLED technológiu, alebo LED technológiu s mnohozónovým lokálnym stmievaním. Bežné LED televízory totiž používajú rovnaký jas podsvietenia pre celú plochu obrazovky, teda ako pre svetlá, tak pre tmavé miesta. O vykresľovanie jasu sa v takom prípade stará LCD vrstva, ktorá má v tomto smere svoje limity.

Vďaka tomu sú tieto televízory schopné zobraziť oveľa vyšší kontrast, a práve ten má zásadný vplyv nielen na kvalitu farieb, ale aj na celkovú „úchvatnosť“ obrazu. Pokiaľ má televízor vysoký maximálny jas a zároveň je schopný zobraziť naozaj veľmi tmavú čiernu, má jeho obraz vizuálnu hĺbku, akú nemožno slovami opísať. Aj preto patria tieto TV medzi špičku v zobrazovaní HDR.

Aký kúpiť televízor a na čo sa pri výbere zamerať?

Samsung

Samsung MICRO LED

Rad najpokročilejších televízorov, aké značka Samsung ponúka. Využívajú úplne novú a snáď aj revolučnú technológiu Micro LED, ktorá kombinuje to najlepšie z QLED a LED televízorov. Ceny týchto nových televízorov sú však zatiaľ astronomické. 

Modely: MNA110MS1

Samsung NEO QLED

NEO QLED je nový modelový rad Samsung uvedený v roku 2021. Jeho základom je nielen QLED technológia, ktorá výrazne vylepšuje kvalitu a živosť zobrazovaných farieb, ale aj Mini LED podsvietenie. To umožňuje existenciu väčšieho množstva zón lokálneho stmievania, a tiež vyšší maximálny jas, čo zásadne zvyšuje kontrast. Ide o najvyspelejší rad, aký Samsung naprieč cenovými kategóriami ponúka. 

Modely: QN900A, QN900C, QN95C, QN90C, QN800C QN85C QN700C

Samsung QLED

QLED televízory Samsung využívajú vrstvu tzv. Quantum dots, teda kvantových bodiek, ktoré zvyšujú počet farieb, ktoré je televízor schopný zobraziť. Obraz je preto živší a saturovanejší. Dostupné sú aj modely s lokálnym stmievaním, avšak bez Mini LED, teda menej pokročilým, než aké ponúkne rad NEO QLED. Preto možno od „bežných“ QLED televízorov Samsung očakávať aj mierne nižší kontrast. Nižšia je však aj ich cena. 

Modely: Q80C, Q70C, Q60C

Life Style TV od Samsung

Do tejto kategórie patrí unikátny televízor, ktorý odráža moderný štýl života. Snúbia sa v nich aj špeciálne dizajnové požiadavky. Napríklad séria The Terrace patrí do exteriéru, takže má vysokú odolnosť proti prachu a vode. Práve preto ju možno bez obáv umiestniť aj von či do iného prostredia s náročnými podmienkami. Okrem toho ponúka rad The Terrace QLED technológiu a veľmi kvalitnú antireflexnú úpravu obrazovky. 

Modely: LST7TG

The Frame a The Serif sú takzvané lifestylové rady televízorov v ponuke značky Samsung. To znamená, že cielia na zákazníkov, ktorí chcú okrem kvalitného obrazu aj dizajnové ozvláštnenie svojho interiéru. A to im tieto televízory ponúknu. 

Modely: LS03BG

Televízory The Frame sa pripevňujú iba na stenu podobne ako obraz, ktorý pripomínajú aj svojim rámom. Keď sa na televízor práve nepozeráte, môžete na ňom zobraziť fotografie či umelecké dielo, a razom bude takmer na nerozoznanie od skutočného obrazu. Rad The Serif je veľmi podobný, avšak namiesto obrazu majú tieto televízory podobu samostatne stojacej tabule. 

Modely: LS01BH LS05BG

Samsung UHD/Crystal UHD

V rade Crystal UHD nájdeme najdostupnejšie televízory z ponuky značky Samsung. Všetky majú 4K rozlíšenie aj smart funkcie, a na svoju cenovú kategóriu aj zodpovedajúcu obrazovú kvalitu. Chýbajú im ale tie naozaj prémiové obrazové technológie, ako je Quantum dot vrstva či Mini LED podsvietenie. Neponúknu preto tak špičkový obraz ako niektoré iné modelové rady, na druhej strane sú ale finančne dostupné aj vo veľkých uhlopriečkach. 

Modely: CU8072, CU7172

LG

LG OLED TV

Na špičke ponuky televízorov LG nájdeme rad OLED TV. Ide o modely, ktoré využívajú zobrazovaciu technológiu organických diód. Vďaka nej sú tieto televízory schopné produkovať nielen veľmi živé farby, ale aj extrémny kontrast vďaka vysokému maximálnemu jasu a schopnosti OLED panelu zobraziť absolútnu čiernu. Rad LG OLED TV skrátka ponúka obrazovú kvalitu na úrovni súčasnej špičky.

Modely: G33, C31, B33

LG QNED TV

V rade LG QNED nájdeme televízory, ktoré využívajú Mini LED podsvietenie, medzi ktorého typické vlastnosti patrí vysoký maximálny jas a veľké množstvo zón lokálneho stmievania. QNED televízor vďačí tejto technológii za kontrast a hlbokú čiernu, ich ďalším dôležitým prvkom je ale Quantum dot vrstva, ktorá sa stará o bohatšie podanie farieb. Technológie, ktoré ponúka LG QNED TV, sú tým úplne najlepším, čo môžu dnešné LCD televízory ponúknuť.

Modely: QNED863, QNED813

LG NanoCell TV

Či už radi sledujete filmy, seriály, hráte hry alebo len pozeráte na športové kanály, LG NanoCell všetko posunie na novú úroveň. Špeciálna LG NanoCell obrazovka sa skladá z nanočastíc, ktoré vstrebávajú prebytok vlnových dĺžok jednotlivých farieb a filtrujú ich nežiaduce odtiene. Výsledný obraz je tak ostrejší a farby sú dokonale čisté. To všetko dopĺňa technológia Full Array Local Dimming, ktorá vďaka zobrazeniu hlbokej čiernej skvele podčiarkne aj tmavé detaily a zvýrazní čistotu ostatných farieb. Neuveriteľne presné farby si navyše vychutnáte aj z akéhokoľvek uhla.

Modely: LG NanoCell

LG UHD TV

Pre tých, ktorí sa riadia predovšetkým cenou, je v prípade LG pripravený základný rad UHD TV. Ide o dostupné 4K modely, pričom všetky majú Direct LED podsvietenie, zabudovaný DVB-T2 tuner, bežné funkcie smart televízorov aj základnú ponuku konektorov. Nedá sa od nich očakávať lokálne stmievanie ani iné prémiové technológie.

Modely: UR78003, UR81003

Sony

Sony 4K a 8K televízory

Pod značkou Sony nájdeme televízory s rozlíšením 4K aj 8K. Televízory 8K LED majú Full Array LED podsvietenie, a teda mnohozónové lokálne stmievanie, ktoré sa stará o veľmi vysoký kontrast. 4K OLED televízor ponúka Sony za dostupnejšie ceny, avšak stále sme v kategórii prémiových modelov, na čo je potrebné pripraviť aj svoju peňaženku. Okrem špičkovej OLED technológie, poskytujúcej výborný kontrast a živé farby, ponúknu tieto televízory napríklad aj obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, takže sa skvele hodia nielen na sledovanie filmov, ale aj na hranie počítačových a konzolových hier.

Modely: Sony 4K TV, Sony 8K TV,

Sony LED, OLED a Mini LED

Medzi Sony televízormi nájdete zástupcov LED, OLED aj Mini LED kategórie. Najväčší výber poskytuje kategória OLED televízorov, ktoré štandardne vynikajú výraznými farbami, vyšším kontrastom a absolútnou čiernou. LED aj Mini Led televízory ovládajú jednotlivé oblasti podsvietenia, takže jasne zobrazia tmavé aj svetlé objekty, v prípade Mini Led obrazoviek nájdeme iba menšiu a hustejšiu sieť diód. Prémiové LED televízory Sony s označením Full Array sa od tých lacnejších odlišujú predovšetkým prítomnosťou lokálneho stmievania. Vďaka tomu, že dokážu nastavovať rôzny jas podsvietenia v rôznych častiach obrazovky, majú oveľa lepší kontrast, a teda aj celkovo vyššiu obrazovú kvalitu.

Modely: Sony OLED TV, Sony Mini LED

Eco Dashboard

Sony sa snaží pri výrobe svojich produktov minimalizovať negatívny vplyv na životné prostredie. Medzi jeho stratégie patrí napríklad využívanie recyklovaných plastov vo výrobe a nový Eco Dashboard, ktorý sľubuje zníženie spotreby energie až o 32 %. Kľúčovým prvkom pre znižovanie spotreby energie v prípade Sony televízorov je presné ovládanie diód LED priameho podsvietenia na základe rôznych informácií, ako sú scény videa, okolitý jas, teplota, a dokonca aj prítomnosť a pozícia osôb pred televízorom. Eco Dashboard je automaticky nainštalovaný vo všetkých Sony TV z roku 2023, aktualizáciou softvéru je ho ale možné doinštalovať aj na vybrané televízory z modelových radov z roku 2022, 2021 a 2020. Viac o Eco Dashboarde sa dozviete v tomto článku.

Modely: Úsporné Sony TV

Filmová aplikácia Bravia Core

Bravia Core je služba na streamovanie filmov, ktorú prevádzkuje Sony a ktorá sľubuje predovšetkým úplne špičkový 4K obraz porovnateľný s Blu-ray. Filmová aplikácia Bravia Core momentálne ponúka snímky, ako sú Spider-Man: Bez domova, Jumanji: Ďalší level, Venom alebo film Krotitelia duchov z roku 1984, a sľubuje ďalšie prírastky v podobe najnovších trhákov. K vybraným televízorom Sony Bravia získate predplatné aplikácie Bravia Core na 12 alebo 24 mesiacov zadarmo.

Modely: Sony TV s aplikáciou Bravia Core

Televízor s Google TV

Google TV sú smart televízory s omladeným a vylepšeným operačným systémom Android, vďaka ktorému budete mať prístup k ohromnému množstvu filmových a seriálových titulov naprieč rôznymi streamovacími službami. S Google TV sa môžete tešiť na príjemné používateľské rozhranie, vylepšené hlasové ovládanie, možnosť vytvorenia viacerých používateľských účtov, a predovšetkým obľúbené aplikácie ako Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Spotify a celý rad ďalších na jednom mieste.

Modely: Sony TV s Google TV

Herné funkcie

Televízory Sony sú tvorené tak, aby vytvárali s hernou konzolou PlayStation neporaziteľné duo. Ak tak siahnete po hernom Sony TV, môžete čakať automatické zníženie oneskorenia v rozhraní HDMI 2.1, vysokú obnovovaciu frekvenciu a technológiu Auto HDR Tone Mapping, ktorá odkryje detaily aj v tmavých scénach. V rade Sony TV je k dispozícii aj herná ponuka na optimalizáciu výkonu, ktorá zahŕňa VRR, ekvalizér čiernej farby, redukciu pohybovej neostrosti a zameriavač.

Modely: Herné Sony TV

i

Čo je BRAVIA CORE a BRAVIA XR?

BRAVIA CORE je služba pre streamovanie filmov, ktorú prevádzkuje Sony, a ktorá sľubuje predovšetkým absolútne špičkový 4K obraz porovnateľný s Blu-ray. Ponuka filmov BRAVIA CORE by mala byť celkom široká, a navyše sľubuje pravidelné prírastky v podobe najnovších trhákov. K tomu všetkému je zatiaľ úplne zadarmo, ale len pre majiteľov televízorov Sony BRAVIA XR. Možno predpokladať, že v budúcnosti dôjde k jej čiastočnému spoplatneniu.

Označenie BRAVIA XR nesú televízory, ktoré sú vybavené novým procesorom Cognitive Processor XR. Ten vykonáva spracovanie obrazu a zvuku tak, aby lepšie pôsobil na skutočné ľudské vnemy. Výsledkom by mal byť oveľa realistickejší filmový zážitok.

Panasonic

OLED TV

OLED televízory Panasonic sľubujú obraz ako v Hollywoodskom kine. Ponúkajú totiž voliteľný Filmmaker mód, ktorý upraví spracovanie obrazu tak, aby vyzeral presne, ako filmoví tvorcovia zamýšľali. Odporúčajú ho preto poprední Hollywoodski režiséri vrátane držiteľov Oscara a OLED televízory Panasonic tiež používa ako referenčné obrazovky napríklad popredný Hollywoodsky kolorista Stefan Sonnenfeld. Tieto televízory sú väčšinou rozdelené do štyroch modelových radov. V roku 2021 sú to modely JZ2000, JZ1500, JZ1000 a JZ980.

LED TV

Panasonic pravidelne uvádza aj dva až tri modely LED TV v rôznych uhlopriečkach. V roku 2021 ide o rad JX940, JX850 a JX800. Hoci je možné všetky tieto modely označiť za lacnejšie alternatívy OLED televízorov, stále ponúkajú veľmi zaujímavé funkcie a vynikajúcu kvalitu obrazu. Vyšší rad má lokálne stmievanie, 120 Hz obnovovaciu frekvenciu aj moderné HDMI 2.1. Mala by tak poskytovať nielen špičkový obraz pre sledovanie filmov, ale tiež dobre slúžiť pri hraní hier na konzolách novej generácie.

Philips

OLED TV

Na špičke ponuky televízorov Philips stoja tradične modely s OLED panelom, pretože poskytujú najvyšší kontrast a najživšie farby. Všetky modely ponúkajú 4K rozlíšenie s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, a od roku 2021 aj HDMI 2.1, takže s nimi naplno využijete tiež nový PlayStation alebo Xbox. Funkcia Ambilight, ktorá je pre Philips exkluzívna, je tu v najvyššom štvorstrannom variante s výnimkou najdostupnejších OLED televízorov, kde je Ambilight trojstranný.

Modely: OLED856, OLED806, OLED706

Mini LED TV

Okrem prémiových OLED modelov nájdeme v ponuke Philips taktiež prémiové LCD televízory s tisíckami zónovým Mini LED podsvietením a veľmi vysokým maximálnym jasom. Ide teda o televízory s veľmi kvalitným lokálnym stmievaním. Ostatné parametre a funkcie sú veľmi podobné ako u OLED televízorov. To znamená: 120 Hz, HDMI 2.1 a štvorstranný alebo trojstranný Ambilight.

Modely: MiniLED 9636, MiniLED 9506

LCD TV

Kto chce ušetriť, príde si aj v ponuke televízorov Philips na svoje, nech sa poobzerá po základnom LCD/LED modeli. Nie všetky tieto televízory možno ale opísať ako vyložene „dostupné“, vyššie modely z tejto rodiny sú totiž vybavené všetkými prémiovými funkciami ako OLED/Mini LED televízory, iba majú bežnejšiu obrazovku. Za zmienku určite stojí model, ktorý sa už niekoľko rokov označuje ako „The One“. Ide o televízor strednej triedy, o ktorom si Philips myslí, že musí naplniť očakávania všetkých bežných používateľov. Ak teda nechcete výberom tráviť príliš veľa času, „The One“ je jasná voľba.

Modely: LCD 9206, LCD 8506, LCD 7906, LCD 7506

TOP 3: Aký televízor kúpiť, keď chcete to najlepšie?

Ak vás zaujíma, aký televízor vybrať, ak máte štedrý rozpočet a chcete to najlepšie, pripravili sme pre vás krátky výber toho, čo je dnes považované za absolútnu špičku ponuky.

Samsung QN900C (Neo QLED 8K)

Samsung QN900C (Neo QLED 8K)

  • 8K rozlíšenie a bezkonkurenčný obraz
  • Neo QLED/Mini LED/špičkové lokálne stmievanie
  • Výkonný a efektívny upscaling

8K televízory sú už definitívne tu a neprekvapí, že predstavujú to najlepšie, čo si dnes môžete kúpiť. Pokiaľ máte za to, že je 8K rozlíšenie zbytočnosť kvôli nedostatku video obsahu v takto vysokej kvalite, Samsung QN900C vás vyvedie z omylu. Má totiž upscaling poháňaný AI, ktorý zvládne zvyšovať rozlíšenie tak kvalitne, že si budete 8K rozlíšenie užívať naplno. Vďaka technológii Quantum Matrix Technology Pro uvidíte všetky skryté detaily v tých najtmavších aj najsvetlejších scénach. Rovnako si vychutnáte neskutočné vizuálne zážitky pri hraní v 120 Hz vďaka rozhraniu HDMI 2.1.

Samsung QN900C Televízory Samsung
LG 86QNED863

LG 86QNED863

  • Prémiová obrazovka s Mini LED podsvietením
  • Špeciálny FILMMAKER MODE
  • Skvelá voľba aj pre hráčov (extrémne nízky input lag)

Televízor LG 86QNED863 bude ozdobou akéhokoľvek priestoru. Môže za to nielen ich ultratenký dizajn, ale aj úplne špičková obrazová kvalita. Televízor radu LQ QNED využíva výkonné algoritmy hlbokého učenia na zlepšenie kontrastného pomeru a zvýšenie jasu. Z hľadiska zážitku oceníte režim FILMMAKER MODE. kedy môžete sledovať filmy presne tak, ako si ich predstavoval režisér. Tento režim zachováva pôvodné farby, nastavenia a snímkovú frekvenciu a prináša vám pôvodnú víziu režiséra. Najväčšiu radosť ale budú mať hráči, ktorí ocenia nielen HDMI 2.1 a 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, ale predovšetkým celkový input lag nižší ako 10 ms, čo je jedna z najnižších hodnôt, aké medzi dnešnými 4K televízormi nájdeme.

LG 86QNED863 Televízory LG
Sony Bravia XR-75X95L

Sony Bravia XR-75X95L

  • XR Backlight Master Drive (nezávislé ovládanie tisícov diód podsvietenia)
  • Operačný systém Google TV
  • Špičkový zvuk priamo z televízora

Pokiaľ chcete naozaj bohaté farby, má zmysel uvažovať o televízore radu X95L od Sony. Vďaka použitiu Mini LED podsvieteniu vám poskytne úplne pohlcujúci zážitok s obrazom plným iskrivej dokonalosti a hlbokej čiernej. Tento televízor je vybavený radom režimov Creator Calibrated Mode, IMAX Enhanced, Dolby Vision alebo Netflix Adaptive Calibrated Mode pre dokonalé zobrazenie najobľúbenejšieho obsahu. A nesmie chýbať ani prémiový zvuk s technológiou Acoustic Multi Audio+, kedy máte pocit, akoby zvuk prichádzal zo správneho miesta scény. Rovnako oceníte jedinečné funkcie pre hranie na konzole PlayStation 5.

Sony Bravia XR-75X95L Televízory Sony

Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií