Dedikovaná grafická karta je nenahraditeľnou súčasťou každého počítača, kde potrebujete vyšší grafický výkon, než aký dodáva tá integrovaná. Využijete ju pri hraní hier, úpravách a strihu videa, modelovaní alebo na akékoľvek iné spracovanie grafiky. Poradíme vám, v čom sa grafické karty líšia, na čo sa pri výbere zamerať a ako vybrať.
Pokračovať
Grafické karty – opis ich delenia
Multimediálne grafické karty
Kancelárske a multimediálne grafické karty pomôžu tam, kde integrovaná grafická karta PC už nestačí. Hodia sa do bežných počítačov v domácnostiach a kanceláriách. Vystačia na kancelárske aplikácie, surfovanie na internete, streamovanie videí, sledovanie filmov a hranie nenáročných hier. Ide o rad NVIDIA GeForce GT, AMD Radeon HD a R5.
Vyšší výkon ako integrovaná grafická karta.
Nízka obstarávacia cena.
Menšie rozmery.
Nižšia spotreba.
Nevhodné na hranie novších hier.
Nižší výkon.
Herné grafické karty
Herné grafické karty využijete na hranie hier vo Full HD až Ultra HD alebo na domáce spracovanie 3D grafiky a videa. Ide o rad NVIDIA GeForce GTX a AMD Radeon RX. Pokiaľ ste fanúšikmi PC tuningu, prípadne chcete vašu hernú zostavu doslova rozžiariť, v ponuke je nejedna grafika s RGB osvetlením.
Máte predstavu, aký výkon by vaša grafická karta mala mať? Vyskúšajte filtrovanie na základe výsledkov z databázy výkonnostných testov GPU PassMark.
Vysoký výkon.
Veľká operačná pamäť.
Dobré chladenie.
Prepracovaný dizajn.
Podpora zobrazenia na viacerých monitoroch.
Vyššia cena.
Vyššia spotreba.
i
NVIDIA GeForce RTX – pokiaľ to s hraním myslíte vážne
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX prinášajú veľmi vysoký výkon, moderný ray-tracing, umelú inteligenciu a rad ďalších funkcií na bezchybné vykresľovanie aj tých najmenších detailov akéhokoľvek herného sveta.
Profesionálne grafické karty
Profesionálne grafické karty sú určené do výkonných pracovných staníc, kde bežia najrôznejšie grafické programy. Vymedzujú ich rady NVIDIA Quadro a AMD FirePro a ich najväčšia výhoda je v rýchlosti vykonávania Double-precision výpočtov, kde nie je žiadne umelé obmedzenie rýchlosti ako pri herných GPU.
Extrémne výkonné grafické karty.
Ideálne pre grafické a CAD/CAM/CFD aplikácie.
Podpora zobrazenia na viacerých monitoroch.
Vysoká cena.
Profesionálna grafická karta v herných benchmarkoch mnohokrát dosahuje aj lepšie výsledky ako najlepšia herná grafická karta do PC. Platíte ale za funkcie, ktoré pri hraní hier nevyužijete, teda pomer cena/výkon nie je pre hráča veľmi výhodný.
Frekvencia pamäte grafickej karty
Grafická karta využíva svoju vlastnú operačnú pamäť, ktorej rýchlosť zásadne ovplyvňuje výkon. Vyššia frekvencia pamäte umožňuje rýchlejší presun dát medzi jadrom a RAM. S každou ďalšou generáciou pamäte GDDR sa frekvencia zdvojnásobuje. Novú kategóriu tvoria vrstvené pamäte HBM, ktoré sú integrované priamo do grafického čipu.
GDDR3 je výbehový typ pamätí. Grafická karta do PC s GDDR3 sa dnes hodí iba pre multimédiá alebo ako náhrada nefunkčnej karty v staršom počítači.
GDDR5 je 4× rýchlejší ako GDDR3, vďaka svojej rýchlosti sú grafické karty do PC s GDDR5 vhodné pre hráčov.
GDDR5X je až 2× rýchlejší ako GDDR5.
GDDR6 je 2× rýchlejší ako GDDR5.
HBM2 je označenie pre novú technológiu s veľkou šírkou pamäťovej zbernice, vďaka ktorej môžu mať pamäte HBM oveľa nižšiu frekvenciu ako GDDR moduly. Sú ňou zatiaľ iba osadené vybrané grafické karty AMD.
Pamäťová zbernica – šírka a priepustnosť
Čím je zbernica širšia, tým viac dát sa za jeden takt dostane z pamäte späť do jadra a naopak. Pre typy pamätí GDDR je šírka zbernice od 64 do 512 bitov a pre HBM2 sa šírka pohybuje od 2 048 do 4 096 bitov. Obrovský skok v šírke zbernice je spôsobený technológiou HBM, ktorá svojim spracovaním umožňuje veľkú priepustnosť dát.
Grafické karty do PC – porovnanie pamätí GDDR6 vs. HBM2
Pamäte typu HBM2 sú vďaka svojej širokej zbernici a menším rozmerom rozhodne dobrý smer, kam sa uberať, avšak vďaka svojej vysokej cene v súčasnej dobe skôr patria do kategórie profi grafických kariet. GDDR6 je skvelým nástupcom svojho predchodcu a vďaka svojej nižšej cene sú ideálne pre stredné a vyššie triedy kariet.
Akú kapacitu pamäte by mala mať grafická karta do PC?
Kapacita pamäte je dôležitá pre hladký chod programov a hier s vysokými detailmi. Čím vyššia kapacita pamäte bude, tým náročnejšie aplikácie alebo hry vaša grafická karta do PC zvládne.
Ideálna veľkosť pamäte podľa účelu použitia
2 GB a menej je ideálna na všetky kancelárske grafické karty do PC.
2 GB až 4 GB dokonale stačí na plynulé rozbehnutie hier na stredné detaily. S 2 GB pamäťou bez problému rozbehnete napríklad aj GTA Online na stredné detaily.
4 GB a viac sú vhodné na grafické programy a pre náruživejších hráčov, ktorí si svoj pôžitok chcú vychutnať v maximálnych detailoch.
Na prácu v grafických programoch a pre zapálených hráčov odporúčame grafické karty do PC s pamäťou 8 GB a viac.
Pretaktovanie (overclock – OC) grafickej karty
Vyššia taktovacia frekvencia grafického jadra (GPU) a pamäte zabezpečí vyšší výkon v hrách. Ak sa nebudete púšťať do extrémneho používateľského pretaktovania, vystačíte si so základným továrenským ventilátorom, ktorý je na karte od výrobcu.
Automatické pretaktovanie (Boost) sa používa pri požiadavke na maximálny výkon, kedy si grafická karta (graphic card) navyšuje frekvenciu jadra sama.
Továrenské pretaktovanie zvoľte, pokiaľ sa do taktovania sami púšťať nechcete, ale napriek tomu by ste z grafickej karty radi vytlačili niečo navyše. Všetko zvládnete v aplikácii od výrobcu a nemusíte sa báť, že niečo pokazíte. Spoznáte ich podľa prívlastku OC, SC, Gaming X a podobne.
Používateľské pretaktovanie vykonáva používateľ sám pomocou špecializovaného softvéru. Je vhodné skôr pre nadšencov a vyžaduje následné testovanie ďalším programom.
Pri práci v 2D znižujú všetky grafické karty do PC frekvenciu a napätie GPU aj pamätí (podtaktovávajú sa), takže majú nízku spotrebu a pracujú ticho. Herná grafická karta PC sa príliš nezapotí ani pri sledovaní videa vo vysokom rozlíšení.
Chladenie alebo grafická karta do PC v úlohe hriankovača
Pokiaľ vyberáte výkonnejšiu grafickú kartu do PC alebo ste citliví na hučiace ventilátory, nezameriavajte sa iba na číselné parametre, ale aj na kvalitu a dimenzovanie chladiča. Multimediálne grafiky pre menšie skrine a iné priestorovo náročné inštalácie zase naopak ľahko vyfiltrujete parametrom „jednoslotový chladič“ (low-profile).
Pasívne chladenie (bez ventilátora) je bezproblémové pri slabších multimediálnych grafikách. Výkonnejšie vyžadujú dobre riešené odvádzanie teplého vzduchu zo skrine, teda sa pre herné ani profesionálne grafiky nehodí.
Aktívne chladenie (s ventilátorom) je cenovo výhodný a spoľahlivý variant grafickej karty nehľadiac na jej typ (určenia).
Vodné chladenie je vhodné pre fanúšikov extrémneho taktovania a najvýkonnejšie grafické akcelerátory. Nie je však ideálne ho inštalovať do malých skríň.
Napájanie grafickej karty – pozor na výkon zdroja
Grafické karty do PC sa napájajú cez zbernicu PCI Express, čo s prehľadom stačí na bežné modely. Výkonnejšie grafické karty väčšinou vyžadujú prídavné napájanie zo zdroja. Pri výbere preto skontrolujte, či má váš zdroj v počítači rovnaký alebo vyšší výkon, ako je odporúčaný výkon zdroja uvedený v parametroch grafickej karty.
TDP je maximálna spotreba karty pri prevádzke v reálnych podmienkach, napríklad pri hraní hier, spracovaní 3D grafiky a podobne. Podľa nej výrobcovia dimenzujú chladenie.
Rozhranie na pripojenie k základnej doske
Aby ste mohli grafickú kartu osadiť do počítača, musí jej zodpovedať slot na základnej doske, tj. karty s konektorom PCI Express x16 patrí do slotu PCI Express x16.
PCI Express 2.0/2.1 × 16, nemá väčšinou zmysel osadzovať vyššie ako základné rady herných grafík GeForce GTX/Radeon RX, brzdila by ich základná doska a procesor.
PCI Express 1.1 ×16, osadzujte skôr multimediálne grafiky.
PCI Express 1.0a ×16, osadenie modernej grafiky býva značne problematické – kúpte si radšej nový počítač.
Pri inštalácii grafík s rozhraním PCI Express 3.0 do základných dosiek so slotom PCI Express 2.1 a nižším môže byť potrebné aktualizovať BIOS základnej dosky na najnovšiu verziu. Grafická karta bude kompatibilná, ale dôjde k zníženiu jej rýchlosti.
Rozhranie grafickej karty na pripojenie k monitoru
Na bezproblémové pripojenie k monitoru je dôležité zistiť, aké výstupy má váš monitor. Z analógových sa používa konektor VGA, z digitálnych potom DVI, HDMI alebo novší USB-C či DisplayPort (DP). Digitálne rozhranie má kvalitnejší obraz, vyššie rozlíšenie, súčasný prenos zvuku (HDMI, DP, USB-C), a dokonca aj ethernet (HDMI).
VGA
DVI
DisplayPort
HDMI
Pozor na to, aké má grafická karta rozmery
Neexistuje žiadny predpísaný rozmer grafickej karty, preto sa môže stať, že sa vám nezmestí do skrine. Širšie karty môžu tiež zaberať viac PCI Express slotov.
Ak zvažujete kúpu modelu s podporou zapojenia viacerých kariet v jednej základnej doske (technológia NVIDIA SLI alebo AMD CrossFireX), overte si najprv v parametroch základnej dosky, či na ňu fyzicky daný počet kariet umiestnite.
Raytracing v hrách a DirectX 12 – umocnite svoj herný zážitok
Grafické karty s podporou raytracingu, čo je nový spôsob vykresľovania obrazu pomocou sledovania lúčov svetla, posunú váš herný zážitok na úplne novú úroveň. Aktuálne ho podporujú iba GeForce RTX. Raytracing musí však podporovať aj samotná hra a nezaobídete sa bez nainštalovaného rozhrania DirectX 12.
Aké ďalšie parametre môže mať grafická karta?
Výrobná technológia (v nm) predstavuje šírku najmenšieho prvku čipu. Čím je šírka menšia, tým je technológia pokročilejšia.
VR ready značí podporu virtuálnej reality.
CrossFire/SLi je podpora spolupráce niekoľkých grafických kariet na jednej základnej doske.
AMD Eyefinity slúži na zobrazenie až na 6 displejoch súčasne, podľa možností konkrétnej karty.
NVIDIA 3D vision umožňuje hranie v stereoskopickom 3D.
Počítačová grafika – pár zaujímavostí, ktoré ste možno nevedeli
Bitmapová grafika
Bitmapová grafika slúži na vykresľovanie prevažnej väčšiny počítačových obrazov. Používa sa napríklad pri fotkách, videách a mnohom ďalšom. Nevýhodou je ale to, že pri zväčšovaní stráca obrázok na kvalite a sú viditeľné jednotlivé pixely. Obrázky vo vysokej kvalite potom oproti vektorovej grafike zaberajú viac miesta na disku.
Vektorová grafika
Vektorová grafika pracuje s geometrickými útvarmi, ako sú krivky a polygóny. Veľkou výhodou je, že pri ľubovoľnom zväčšení obrázku sa nezhoršuje jeho kvalita. Vektorová grafika sa najčastejšie používa na objekty, pri ktorých je potrebné často meniť ich veľkosti, napríklad logá, plagáty a billboardy.
3D grafika
3D grafika pracuje s trojrozmernými objektmi. Tie potom pri renderovaní prevádza na 2D obraz zobrazený na monitore. Štýl výpočtu grafiky je obdobný ako pri vektorovej, je ale obohatený o tretí rozmer. Najznámejšie využitie 3D grafiky je pri tvorbe animácií, napríklad pri filmoch či PC hrách. Hojne sa využíva aj v priemysle a vede pri tvorbe simulácií a modelov.
Skryť popis
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie. Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
Vašim požiadavkám nevyhovuje žiadny tovar. Skúste, prosím, pozmeniť svoj výber.
Zrušiť filter
Grafické karty
Grafické kartySapphire NITRO+ Radeon RX 7800 XT 16G (RECENZIA A TESTY)Nezvyčajne dlhé čakanie na grafické karty Radeon RX 7800 XT spoločnosti AMD je na konci. Embargo na informácie okolo týchto úplne nových grafických kariet skončilo, a my vám tak, ako jedny z prvých, môžeme prezradiť ich výkon, prevádzkové vlastnosti aj ceny. A začneme...
Páči sa vám výkon grafických kariet Radeon RX 7900 XTX a plánujete si jednu zaobstarať do svojho herného PC? Potom by ste rozhodne nemali prehliadnuť tento článok. V ňom sa totiž na tieto grafické karty pozrieme pod drobnohľadom a pokúsime sa medzi nimi vybrať tie...
Testovali sme grafické karty na hre Diablo IV. Ako sme hru nastavili, aby sme z nej vydolovali maximálny výkon? Ako test dopadol? Dozviete sa v našom článku!
Patríte medzi skalných fanúšikov grafických kariet ROG STRIX spoločnosti ASUS, a navyše aj Radeonov spoločnosti AMD? Potom by vám určite nemala uniknúť táto recenzia, v ktorej sme pre vás otestovali grafickú kartu Asus ROG STRIX Radeon RX 7600 O8G Gaming, ktorá je...
Na vašom súkromí nám záležíMy, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informáciíMenej informácií
Na našej webovej stránke používame 8 druhov kategórií cookies:
Technické cookies
Tie sú nevyhnutné na fungovanie webovej stránky a jej funkcií, ktoré sa rozhodnete využívať. Bez nich by naša webová stránka nefungovala, napr. by nebolo možné sa prihlásiť do používateľského účtu.
Funkčné cookies
Tieto cookies nám umožňujú zapamätať si Vaše základné voľby a vylepšujú používateľský komfort. Ide napríklad o zapamätanie si jazyka alebo možnosť zostať trvalo prihlásený.
Cookies sociálnych sietí
Tieto cookies nám umožňujú komfortne Vás prepojiť s Vaším profilom na sociálnych sieťach a napríklad Vám umožniť zdieľať produkty a služby s priateľmi a rodinou.
Personalizácia obsahu
Tieto cookies nám umožnia zobraziť Vám obsah a reklamy podľa údajov, ktoré sú o Vás dostupné tak, aby sme sa čo najlepšie trafili do Vašich potrieb. Ide najmä o to, aký obsah ste si zobrazili alebo to, na akom zariadení na naše stránky prichádzate.
Nepersonalizovaná reklama
Tieto cookies nám umožňujú zobrazovať Vám všeobecnú reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Vďaka týmto cookies Vám my a ?naši partneri? môžeme ponúknuť relevantné produkty a služby na mieru, a to na základe Vašich nákupov, Vášho správania a Vašich preferencií.
Meranie publika
Tieto cookies nám umožňujú optimalizovať naše stránky na Vaše komfortné používanie a to na základe toho, ako ich používate. Cieľom je zapamätať si alebo predpokladať Vaše voľby. Ide napríklad o využívanie funkcií, ich umiestnenie, správanie na stránke.
Cookies tretích strán
Tieto cookies sú cookies tretích strán, pričom viac sa o nich a o našich partneroch môžete dozvedieť tu.
Udelením súhlasu so spracovaním cookies budú na Váš prístroj, ktorý na prehliadanie webovej stránky používate, nainštalované funkčné a analytické cookies (kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ obe kategórie, prípadne si môžete vybrať iba jednu z kategórií kliknutím na tlačidlo „Nastavenia“). Technické cookies inštalujeme na Vaše zariadenie vždy, teda aj bez Vášho súhlasu, pretože bez nich by naša webová stránka nefungovala.
Svoj súhlas so spracovaním cookies môžete odvolať. V súvislosti so spracovaním cookies zo strany našej spoločnosti máte ďalej práva na: prístup ku cookies, vymazanie cookies, úpravu, doplnenie a opravu cookies, obmedzenie spracovania a právo podať sťažnosť na ÚOOÚ. Viac o Vašich právach.