Prečo ústnu vodu používať?
Ústna voda nemôže pri dentálnej hygiene nahradiť zubné kefky ani medzizubné kefky. Lenže ani pri veľmi dobrej technike čistenia zubov nemožno dosiahnuť 100 % odstránenie zubného povlaku, ktorý sa následne môže podieľať na vzniku kazu. Látky obsiahnuté v ústnych vodách zuby chránia a zbavujú zvyšného plaku.
Ako vyberať ústnu vodu?
Pri výbere hrá dôležitú úlohu zloženie. Ústna voda najčastejšie zahŕňa antibakteriálne pôsobiace látky, fluoridy, ochucovadlá a látky zaisťujúce svieži dych, v rôznom pomere. Niektoré ústne vody obsahujú aj alkohol.
- Antibakteriálne, antimykotické a antiseptické látky – medzi tie najčastejšie používané patria prírodné éterické oleje a výťažky z bylín, chlórhexidín diglukonát a kombinácia organických a anorganických zlúčenín fluóru a cínu. Svoju úlohu v ústnej vode plní všetky z nich a je len na vás, pre aké zloženie sa rozhodnete.
- Fluoridy – fluoridy sú esenciálne stopové prvky, ktoré prijímame najčastejšie v strave. Pozitívne pôsobia na posilnenie zubov a ako prevencia pred zubným kazom. Vo väčšom množstve však môžu škodiť. V ideálnom prípade teda nekombinujte ústnu vodu aj zubnú pastu s vysokým obsahom fluoridov.
- Alkohol – v ústnej vode funguje čisto ako podporná látka a vo veľkom množstve dokonca škodí. Sledujte preto obsah alkoholu v ústnych vodách, nemal by presiahnuť 25 %. Tehotné ženy, starší ľudia, citliví jedinci a deti by sa obsahu alkoholu v ústnej vode mali vyhnúť úplne.
Dlhodobé používanie ústnych vôd s obsahom antibakteriálnej látky chlórhexidín s hodnotou 0,12 % a viac môže spôsobiť zafarbenie zubov. Prípravky s nižšou koncentráciou chlórhexidínu možno využívať bez obmedzenia.
Aký účinok očakávate?
- Ústna voda proti zubnému kazu – mala by obsahovať aminfluorid a fluorid cínatý, pretože zlúčeniny fluóru a cínu pôsobia antibakteriálne, protizápalovo a efektívne proti usadzovaniu zubného plaku, posilňujú zubnú sklovinu a zabraňujú vzniku zubného kazu.
- Ústna voda proti zápalu ďasien – na liečbu aj ako prevenciu sa zamerajte na ústne vody s obsahom chlórhexidínu. Pri prevencii stačí obsah chlórhexidínu do 0,06 %, pri liečbe akútnej paradentózy nad 0,12 %.
- Ústna voda pre citlivé zuby – zamerajte sa na prípravky bez alkoholu a s prírodným zložením fluoridu.
- Ústna voda s bieliacim účinkom – môže napomáhať pri odstraňovaní škvŕn z povrchu zubnej skloviny a postupne eliminovať jej zafarbenie. Obvykle ide o komplexy látok podliehajúce výrobnému tajomstvo. Niektoré ústne vody na udržanie belosti obsahujú chlorid zinočnatý, alantoín alebo vitamín E a B.
Peniaca látka SLS (lauryl sulfát) obsiahnutá v niektorých zubných pastách výrazne znižuje účinok ústnej vody. Preto ústnu vodu použite najskôr 30 minút po vyčistení so zubnou pastou s obsahom SLS.
Ústne vody pre deti
- Deťom môže pravidelné používanie ústnej vody pomôcť s naučením správnej dentálnej hygieny.
- Používať ju môžu od doby, keď si dokážu vypláchnuť ústa. Potom hlt vypľuť, neprehĺtať.
- Odborníci zvyčajne odporúčajú používanie ústnej vody 6 rokov.
- Detská ústna voda by nemala obsahovať alkohol.
- Zamerajte sa na prírodné zloženie bez ostrých a mentolových príchutí.
Ako správne a často ústnu vodu používať?
- Ústnu vodu používajte jedenkrát denne, vždy po dôkladnom vyčistení zubov.
- Aby ste dosiahli výraznejší a dlhší účinok, aplikujte ústnu vodu večer pred spaním. Potom už nepite.
Skryť popis