Na čo slúži operačný systém?
Operačný systém (OS) je úplným základom nielen každého počítača, ale aj mobilných telefónov a iných zariadení. Zjednodušene povedané má vplyv na beh programov a ovládanie systému používateľom. Bez operačného systému nebudete mať k dispozícii žiadne používateľské rozhranie, takže na počítači nič moc neurobíte.
Operačné systémy a ich história
Operačné systémy majú bohatú históriu. Najskôr bolo nutné pre každý počítač písať unikátny program v binárnom kóde a časom pribúdali nové vylepšenia, napríklad ochrana pamäte. Vývoj OS začal v momente, keď bolo treba využívať viac programov naraz. A tak vznikol najvýznamnejší operačný systém UNIX, ktorý dodnes využíva Linux. Prvý operačný systém, ktorý zaviedol používateľské rozhranie, bol macOS a potom vznikol DOS, na ktorom bol vybudovaný pôvodný Windows.
Aký operačný systém do PC? Ponúka sa OS Windows alebo Linux
Pýtate sa, aký operačný systém do PC vybrať? Medzi tie najpoužívanejšie operačné systémy patria komerčné Windows spoločnosti Microsoft, predinštalované systémy macOS či ChromeOS, ktoré nie je možné zakúpiť samostatne, a operačný systém Linux, ktorý je ako jediný úplne zadarmo. Spoločne sa pozrieme na všetky druhy operačných systémov.
Operačné systémy Windows – riešenie pre počítače aj servery
Operačné systémy Windows spoločnosti Microsoft sú na trhu od roku 1985 a za tú dobu vyšla viac ako desiatka verzií. Počítač s Windows je dnes súčasťou takmer každej domácnosti aj kancelárie. K dispozícii máte niekoľko generácií Windows, rôzne edície a niekoľko licenčných variantov.
Operačný systém Windows v súčasnosti zoženiete už len v modernejšej 64-bitovej verzii. Starší 32-bitové Windows podporuje iba 4 GB RAM a dnes už sa takmer nepoužíva.
Windows 11 – čerstvá novinka s mnohými vylepšeniami
Windows 11 je najnovšia verzia operačného systému Microsoft predstavená v druhej polovici roku 2021. Pre používateľov Windows 10 je tento systém dostupný zadarmo pomocou služby Windows Update. Pred aktualizáciou si však overte, či váš stroj spĺňa minimálne hardvérové požiadavky Windows 11. Microsoft Windows 11 má neľahkú úlohu – nadviazať na globálny úspech predchádzajúcej verzie. Akými novinkami a vylepšeniami sa snaží získať používateľa?
- Prepracovaný dizajn prináša moderný nádych, uhladené rohy či nové grafické ikony.
- Ponuka Štart je teraz zarovnaná na stred a obsahuje množstvo drobných vylepšení.
- Podpora dynamickej obnovovacej frekvencie zaručuje dlhšiu výdrž batérie notebookov.
- Ďalšie vylepšenia prináša obchod Microsoft Store, Widgety či práca s viacerými obrazovkami.
Windows Server je operačný systém vhodný pre servery
Operačný systém Windows Server nachádza uplatnenie vo firemnej sfére a beží kde inde ako na serveroch, ktoré sú podstatne jednoduchšie na správu. Sľubuje nielen bezpečný prístup a ochranu dát, ale aj bezproblémový chod. Ten oceníte v prípade, že chcete pracovať so súbormi aj naprieč vzdialene pripojenými zariadeniami.
i
Knihy o operačných systémoch sa budú hodiť úplným začiatočníkom či seniorom i skúsenejším znalcom. Zahŕňajú praktické príručky, sprievodcov a návody.
Windows 10 stále patrí medzi aktuálne operačné systémy
Operačný systém Windows 10 dokonale kombinuje predchádzajúce verzie 7 a 8.1 do jedného. Využíva sa tak nielen pre klasické stolné počítače, ale aj dotykové obrazovky, a to vďaka módu tablet. Každý rok navyše získava nové funkcie formou bezplatných vylepšení. Vyberať môžete z niekoľkých edícií.
- Windows 10 Home je edícia vhodná pre bežných používateľov a domáce počítače. Ponúka niekoľko možností prihlásenia, Microsoft Store, dotykové ovládanie, podporu DirectX 12 pre perfektný herný výkon a mnoho ďalších funkcií.
- Windows 10 Pro ponúka v porovnaní s Home edíciou lepšiu správu používateľských účtov, podporu vizualizácie, vzdialené ovládanie a v neposlednom rade lepšie zabezpečenie a šifrovanie.
Medzi staršie, nie však staré, operačné systémy Microsoft patrí Windows 8/8.1, veľmi populárny Windows 7 alebo legendárny Windows XP.
Windows operačné systémy – druhy licencií a distribúcií
Operačné systémy Windows si môžete zaobstarať vo fyzickej podobe (tzv. krabicovej verzii) alebo formou elektronickej licencie, ktoré si ľahko stiahnete. V čom sa líšia a ktorý druh bude pre vás vhodnejší?
i
Ako taká elektronická licencia funguje a ako postupovať po jej zakúpení? Všetko sme pre vás popísali v článku Čo je elektronická licencia.
Operačný systém každého jabĺčka je macOS
Na počítačoch Mac od firmy Apple nájdete už od zakúpenia vlastný operačný systém macOS. Tým získava oproti Windows veľkú výhodu v podobe plynulejšieho chodu. Okrem toho ponúkne od inštalácie bohatšiu softvérovú výbavu a samozrejme lepšie prepojenie s ďalšími Apple zariadeniami. Avšak macOS je spájaný aj s vyššou cenou samotných počítačov aj príslušenstva. Kompatibilita s inými programami môže trochu viaznuť, a to hlavne pri hrách.
Operačný systém zadarmo? Vyskúšajte Linux
Operačný systém Linux je zadarmo. Jeho jadro je otvorené, a preto môže byť slobodne upravované. Aj preto je systém k dispozícii v mnohých distribúciách, ktoré sa líšia grafickým prostredím aj funkciami. Medzi tie najznámejšie patria Ubuntu, Debian či Fedora. Nevýhodou je, že väčšina linuxových distribúcií nemá žiadnu technickú podporu, má horšiu dostupnosť ovládačov a oproti komerčným OS Windows alebo macOS je s nimi kompatibilných zlomok aplikácií.
Mobilný operačný systém – Android vs. iOS
Mobilný operačný systém je nevyhnutné programové vybavenie s podobnými funkciami ako operačné systémy PC. Rozdielom je to, že sa využíva pre mobily a tablety. Rovnako ako Windows alebo macOS aj mobilné OS vytvárajú pre mobilné zariadenia grafické prostredie, prepájajú hardvér a softvér a robia zariadenie smart.
Ak máte vybraný operačný systém, pozrite sa aj na ďalší softvér pre váš počítač. Vyberte si kancelárske, grafické alebo napríklad zálohovacie programy.
Skryť popis