Aminokyseliny – čo to je?
Viete vôbec, čo sú aminokyseliny? Ide o organické zlúčeniny, ktoré sú základným stavebným prvkom bielkovín, nevyhnutných látok na rôzne funkcie v tele. Každá aminokyselina je zložená z odlišných skupín látok, ktoré určujú jej vlastnosti. Hrajú kľúčovú úlohu v syntéze bielkovín, metabolizme aj pri prenose živín. Niektoré z nich sú esenciálne, teda také, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo a musí ich získavať z potravy.
Viete, koľko je druhov aminokyselín? Esenciálnych je 9, neesenciálnych 11, celkom je teda 20 aminokyselín.
Spoznajte esenciálne aminokyseliny
Aké sú esenciálne aminokyseliny? Ide o tie, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyrábať, preto ich treba dodávať pomocou stravy. Medzi 9 esenciálnych aminokyselín patrí leucín, izoleucín, valín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán a histidín. Hrajú svoju úlohu pri raste a obnove svalovej hmoty, tvorbe enzýmov a hormónov. Preto je dôležité ich nevynechávať zo stravy a jesť potraviny bohaté na kvalitné bielkoviny, či zahrnúť doplnky stravy.
Medzi dôležité aminokyseliny patrí leucín
Leucín patrí medzi esenciálne aminokyseliny a má pozitívny vplyv na syntézu bielkovín a obnovu svalových tkanív. Preto je dôležitým prvkom hlavne pre športovcov alebo tých, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú aktivitu. Podporuje rast svalovej hmoty, urýchli regeneráciu po fyzickej námahe či cvičení a má pozitívny vplyv aj na fyzickú výkonnosť. Okrem toho táto aminokyselina hrá úlohu v udržaní stabilnej hladiny cukru v krvi a regulácii energetického metabolizmu.
- Vhodne udržuje vysokú hladinu cukru v krvi.
- Zohráva úlohu v regenerácii po fyzickej námahe.
- Pôsobí priaznivo na rast svalovej hmoty.
Svaly aj kosti uvítajú lyzín
Lyzín je ďalšia aminokyselina, ktorú si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť. Rovnako ako ostatné je kľúčový pre tvorbu bielkovín, má však vplyv aj na absorpciu vápnika, dôležitého minerálu pre kosti a mnoho procesov v tele. Okrem toho lyzín pôsobí pozitívne na produkciu kolagénu, vďaka ktorému môžeme mať pružnú a zdravú pokožku, kĺby aj šľachy. Vplyvom tejto aminokyseliny sa udržuje imunitný systém v celej svojej sile.
- Pôsobí pozitívne na rast a regeneráciu svalov.
- Dôležitá je jeho funkcia pri správnom vstrebávaní vápnika.
- Užívajte ho pre pokožku žiariacu zdravím.
Chcete si aminokyseliny – doplnok stravy vychutnať? Potom si vyberte zo širokej ponuky ovocných príchutí.
Tryptofán patrí tiež medzi esenciálne aminokyseliny
Tryptofán tiež zastupuje aminokyseliny, ktoré si telo nevie samo syntetizovať. Je nevyhnutným prvkom pre tvorbu serotonínu. To je látka, ktorá má vplyv na našu náladu, spánok a celkovú pohodu. Je tiež súčasťou procesu tvorby melatonínu, hormónu, ktorý má vplyv na reguláciu spánkového cyklu, a ovplyvňuje nielen mozog a celý nervový systém, ale tiež aj uvoľnenie a schopnosť relaxácie tela.
- Pozitívne pôsobí na dobrú náladu a zníženie stresu.
- Má vplyv na kvalitu spánku.
- Reguluje nervový systém.
Čo je liek BCAA? Aminokyseliny nevyhnutné pre svaly
BCAA aminokyseliny sú rozvetveným reťazcom esenciálnych aminokyselín L-leucín, L-valín a L-izoleucín a najčastejšie sú zastúpené v pomere 2 : 1 : 1. Obzvlášť dôležité sú pre rast svalovej hmoty a regeneráciu po fyzickej záťaži. BCAA sa dá použiť pred tréningom, počas neho aj po tréningu a malo by sa užívať na lačno. Dávkuje sa v rozmedzí 4 až 10 g denne. Účinnosť aj dávkovanie je silne individuálne, ale menšia dávka ako 4 g väčšinou neprinesie úžitok.
- Pôsobí pozitívne na rast svalov a štartuje takzvanú anabolickú reakciu.
- Má vplyv na regeneráciu a zvýšenie energie a výkonu počas cvičenia.
- BCAA je veľmi obľúbené najmä u kulturistov.
Vhodné je tiež konzumovať aminokyseliny v potravinách. Ich zdrojom je predovšetkým mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky, z rastlinných zdrojov sú to strukoviny, orechy a semená. V prípade, že aminokyseliny v strave neprijmete v dostatočnom množstve, skúste doplnky stravy.
Ďalšiu skupinu tvoria neesenciálne aminokyseliny
Ďalšou skupinou sú neesenciálne aminokyseliny – to sú tie, ktoré si naše telo vie samo vyrobiť, nie je teda nevyhnutné ich dopĺňať stravou. Aj napriek tomu sú ale rovnako dôležité ako tie esenciálne. Hrajú svoju úlohu v ľudskom metabolizme, regenerácii tkanív a podpore imunitného systému. Medzi najznámejšie neesenciálne aminokyseliny patrí alanín, kyselina glutámová či arginín. Majú pozitívny vplyv na zdravie srdca, hojenie rán i dobre fungujúci imunitný systém.
i
Dôležité sú aj semiesenciálne aminokyseliny ako je L-Arginín
L-Arginín či skrátene len arginín je aminokyselina, ktorú si telo vytvára samo až na určité situácie, ako je nadmerná fyzická námaha alebo choroba. Používajú ho športovci aj ľudia bez športových aktivít, ktorí chcú zlepšiť svoj celkový stav. Podporuje rast svalov a zlepšuje prenos energie v tele. L-Arginín tiež zlepšuje prekrvenie periférií tela, podporuje sexuálne funkcie a imunitný systém. Odporúčaná dávka L-Arginínu je všeobecne 1,5 až 2 gramy denne.
Pri záťaži dopĺňa aminokyseliny – hlavne glutamín
Glutamín patrí medzi neesenciálne aminokyseliny a bežne sa vyskytuje v svaloch, kde tvorí 60 % voľných aminokyselín. Pri dlhodobej záťaži, strese alebo počas rekonvalescencie však môže byť odbúravaný, a preto je vhodné ho v takých chvíľach dopĺňať. Odporúčané dávkovanie glutamínu je 5 až 15 g denne rozdelených do dvoch dávok, obvykle po tréningu a potom pred spaním, kedy telo začína najviac regenerovať.
- Vhodný pre kulturistov, ale napríklad aj pre vytrvalostných bežcov alebo plavcov.
- Hrá úlohu pri tvorbe rastových hormónov a zlepšovaní psychiky.
- Pôsobí priaznivo na rast svalov.
Sú tu aj aminokyseliny pre zdravé kĺby
Glycín sa tiež zaraďuje medzi neesenciálne aminokyseliny. Ako tie ostatné, tiež sa podieľa na syntéze bielkovín, ale aj kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravú a pevnú kožu, kĺby a šľachy. Funguje tiež ako prenášač v mozgu, ktorý hrá pozitívnu úlohu pri redukcii stresu a v podpore zdravého spánku. Navyše je to aminokyselina, ktorá priaznivo ovplyvňuje fungovanie tráviaceho a imunitného systému a taktiež detoxikáciu organizmu.
- Hrá rolu pri regenerácii kĺbov a tvorbe kolagénu.
- Má čo dočinenia so zdravím tráviaceho traktu.
- Pôsobí pozitívne na kvalitu spánku.
TMG, trimetylglycín je zlúčenina odvodená od glycínu. Pôsobí priaznivo na metabolizmus, detoxikáciu a syntézu DNA.
Čo je citrulín? Patrí medzi menej známe aminokyseliny
Citrulín patrí medzi neesenciálne aminokyseliny, ktoré nie sú príliš v povedomí. Aj napriek tomu je ale dôležitý, a to najmä pre náš metabolizmus, navyše podporuje tvorbu arginínu, ďalšej dôležitej aminokyseliny. Pôsobí tiež pozitívne na tvorbu oxidu dusnatého, ktorý má vplyv na prekrvenie, a tým lepšiu výkonnosť a regeneráciu tkanív. Je to doplnok populárny medzi športovcami a nájdete ho napríklad vo vodnom melóne.
- Pôsobí pozitívne na prekrvenie a svalovú vytrvalosť.
- Zohráva svoju rolu pri rýchlej regenerácii.
- Podporuje tvorbu arginínu.
Všetko v jednom vám ponúknu komplexné aminokyseliny
Komplexné aminokyseliny sú prípravky, v ktorých sa vyskytuje kombinácia vyššie uvedených aminokyselín spolu s ďalšími podpornými látkami, ako sú vitamíny, minerály či antioxidanty. Cieľom je zjednodušenie dávkovania a konzumačného režimu. Rovnako ako pri jednotlivých aminokyselinách je dôležité, aby všetky časti boli v čistej, takzvanej kryštalickej forme na maximalizáciu ich účinkov.
Šejkre využijete na miešanie doplnkov, do ktorých patria aj aminokyseliny. Prášok sa vďaka nim zmieša s tekutinou bez vzniku hrudiek.
Kedy brať aminokyseliny?
Viete, kedy brať aminokyseliny? Užívať ich môžete v rôznych časoch v závislosti od toho, aký máte cieľ a potreby. Pokiaľ chcete podporiť svoj výkon a regeneráciu svalovej hmoty, užívajte ich pred alebo po tréningu, kedy si telo žiada veľké množstvo stavebných látok v podobe bielkovín. Niektoré aminokyseliny je vhodné užívať pred spaním, pretože pôsobia pozitívne na regeneráciu počas spánku. Nakoniec sú tu aj prípravky, ktoré môžete dopĺňať kedykoľvek počas dňa.
i
Koľko aminokyseliny prípravok obsahuje? To vám povie obsah účinnej látky
Veľmi dôležité je aj to, koľko aminokyseliny v určitom množstve alebo forme užijete. Môžete si vyberať aj podľa toho, aké máte momentálne požiadavky na dennú dávku. Obsah účinnej látky sa pohybuje od 150 mg až po 5 000 mg. Menšie dávky využijete na priebežné doplňovanie aminokyseliny počas dňa, vyššie dávky sa hodia na intenzívnu podporu napríklad pre športovcov po náročnom tréningu.
Užívať môžete aminokyseliny v rôznej forme
Aj aminokyseliny sa rôznia v tom, v akej forme sú dostupné v podobe doplnkov stravy. Môžete si tak vybrať tú, ktorá je vám najpríjemnejšia. Obľúbené sú kapsuly a tobolky, ktoré vám dodajú vždy presnú dávku prípravku a môžete ich pohodlne užívať kedykoľvek počas dňa. Prášok sa hodí pre každého, kto chce neesenciálne aj esenciálne aminokyseliny užívať rozpustené vo vode alebo inej tekutine či jedle. Nakoniec sú tu aj tekuté prípravky, ktoré ponúkajú okamžitú vstrebateľnosť.
Počet dávok sa líši podľa formy. Prípravky obsahujúce aminokyseliny môžu mať aj niekoľko sto dávok.
Vhodné sú aminokyseliny pre deti
Pretože sú základným stavebným prvkom, hodia sa aminokyseliny tiež pre deti. Esenciálne aminokyseliny, teda tie, ktoré si telo nevie samo vyrobiť, treba dodávať vhodnou stravou, v niektorých prípadoch ich ale môžete dodávať aj pomocou potravinových doplnkov. Ide o chvíle, kedy dieťa vykonáva zvýšenú fyzickú aktivitu napríklad pri športe, alebo pokiaľ má špecifické nutričné potreby a vy potrebujete zaistiť prísun živín vo vhodnom množstve.
Skryť popis