Zadajte názov tovaru
Výber rybárskych prútov závisí na tom, aké ryby chceme loviť, akou metódou a v neposlednom rade na akej úrovni sa chceme lovom zaoberať – budete rybárčiť len občas, alebo sa chcete rybárčeniu venovať na profesionálnejšej úrovni? Prútov na ryby sú stovky, poradíme vám, ako vybrať ten najvhodnejší.
PokračovaťVšetky rybárske udice majú zhodné základné kritériá pre výber:
V ponuke občas nájdete aj rybárske prúty s navijakom, hoci sa vo väčšine prípadov navijak kupuje samostatne. Výnimkou nie sú ani rybárske udice 1 + 1.
Kaprové prúty sú pevné a odolné. Prúty využijete predovšetkým na lov väčších kaprov a kaprovitých rýb. Ďalej do tejto kategórie patria markerové prúty, ktoré sa používajú na mapovanie dna pomocou takzvaného markera.
Sumcové prúty nájdu využitie pri love sumcov. Rybárske prúty tohto druhy navyše znesú veľkú vrhaciu záťaž. Ide o pomerne veľké rozmedzie, približne 100 až 1 000 gramov.
Feeder prúty sa hodia na lov väčšiny rýb. Majú ohybnú a vymeniteľnú špičku, ktorá citlivo reaguje a identifikuje záber. Tieto rybárske prúty sa rozdeľujú podľa zaťaženia – najmenší je picker, ktorý sa hodí na lov menších rýb, nasledujú light a medium rybárske prúty a na lov väčších rýb a odhod ťažších záťaží je zase určený heavy prút.
Prívlačové prúty sa hodia hlavne na lov, ktorý spočíva v opakovanom nahadzovaní a priťahovaní nástrahy k brehu. Tieto rybárske prúty sa používajú výhradne na lov dravých druhov rýb prívlačou. Do tejto kategórie patria aj baitcastové prúty, ktoré majú namiesto navijaka multiplikátor a majú vlastný, špecifický spôsob nahadzovania aj samotného lovu.
Prúty na plávanú sú vhodné na lov s využitím plaváka. Prúty sa delia sa na deličky, matchové prúty, bolognesové prúty a biče, ktoré nie sú osadené navijakom, ale majú vlasec upevnený na špičke prútu.
Morské prúty, ako už názov napovedá, sú rybárske prúty určené na rybolov na mori. Ak by sme ich mali porovnať s kategóriou „sumcové prúty“, nie sú medzi nimi veľké rozdiely – v oboch kategóriách je udica pevná, odolná a dimenzovaná na ťahanie veľkých rýb. Lovia sa buď prívlačou, alebo pilkrovaním.
Cestovné prúty sú zložené z viacerých dielov, aby mali čo najkratšiu prepravnú dĺžku a zároveň boli zachované čo najlepšie vlastnosti rybárskej udice. Využívajú ich väčšinou profesionálni rybári, ktorí vyrážajú letecky za lovom do zahraničia, alebo potrebujú čo najkratšie transportné rozmery a zároveň vlastnosti profesionálnych rybárskych prútov.
Teleskopická udica je vhodná pre začiatočníkov, ale aj mierne pokročilých alebo príležitostných rybárov. Jej časti sú zasunuté do seba a pri rozkladaní udice sa vysúvajú. Udica má malé transportné rozmery a vysokú rýchlosť zostavenia aj zloženia. Je spravidla vyrobená zo sklolaminátu, alebo kompozitu.
i
Ak kupujete rybársky prút pre začiatočníkov, prečítajte si aj náš článok Ako začať rybárčiť. V ňom zistíte, aké papiere musíte vybaviť, aká základná výbava by vám nemala chýbať a dozviete sa aj niečo o základných technikách lovu a poradíme vám aj s výberom vhodnej nástrahy.
Delené rybárske prúty využívajú väčšinou pokročilejší a profesionálni rybári. Rozkladajú sa spravidla na dva, alebo tri diely. Oproti teleskopom sa delené rybárske prúty pýšia dlhšími hodmi, vyššou odolnosťou, ale o niečo horšou skladnosťou. Vyrábajú sa z uhlíka a často sú vystužené kevlarovým opletom.
i
Dvojdielny rybársky prút má oproti trojdielnemu lepšiu akciu a dohodíte s ním ďalej. Pri nahadzovaní a zdolávaní budete mať tiež lepší cit. Trojdielne rybárske prúty sú vhodnejšie, ak za každú cenu potrebujete minimálne transportné rozmery.
Pri výbere udice hrá tiež dôležitú úlohu transportná dĺžka.
Vrhacia záťaž rybárskej udice vždy spočíva v tom, ako ťažkú montáž, teda hmotnosť nástrahy, budeme nahadzovať. Tá by nemala prekročiť hodnotu maximálnej vrhacej záťaže.
Nižšie uvádzame tabuľku záťaží rybárskych prútov vo všetkých potrebných jednotkách:
Tvrdosť prútu (lbs) | Ideálna záťaž (g) | Maximálna záťaž (g) |
---|---|---|
2 | 45 | 57 |
2,75 | 62 | 78 |
3 | 68 | 85 |
3,5 | 79 | 99 |
4 | 91 | 114 |
5 | 114 | 142 |
Rybárske prúty je potrebné vyberať podľa techniky rybolovu, lovenej ryby či podľa vašich skúseností. Pri výbere tiež zohľadnite, či chcete loviť len občas, alebo sa na ryby budete vydávať pravidelnejšie. Zaujíma vás, čo ktorá značka ponúka a v čom vyniká? Prečítajte si viac.
Rybárske prúty Delphin vyrábané na Slovensku si môžete vybrať pre kapráriny, feeder, prívlač, na sumce a ďalšie. Určite vás zaujme ľahká udica bologneska na lov na plávanú alebo spodové prúty, ktoré neslúžia priamo na rybolov, ale len na zakrmovanie vo väčších vzdialenostiach.
Rybárske prúty Shimano sa vyrábajú na techniky: feeder, kapráriny, prívlač, alebo na morský rybolov. Teleskopický prút Shimano býva vhodný aj pre začiatočníkov. V ponuke sú aj drahšie, ale kvalitnejšie rybárske prúty pre skúsenejších rybárov.
Rybárske prúty Fox ponúkame pre rôzne rybolovné techniky. Prívlačový prút Fox sa špecializuje na techniku Dropshot. Mnohé ocenenia nielen kaprových prútov ich výroby potvrdzujú kvalitu výrobcu. Ponúka kaprové prúty pre začiatočníkov aj pokročilých. Väčšinu ich ponuky tvoria teleskopické udice s menšou prepravnou dĺžkou, zato väčšou hmotnosťou.
Prúty Daiwa sú špičkovou výbavou pre lov na feeder, kapráriny aj prívlač. Japonská kvalita zaručí, že každý prút Daiwa zvládne boj s rybou s mimoriadnou ľahkosťou.
i
Morská rybárska udica Daiwa sa vďaka svojej extrémne odolnej konštrukcii skvele hodí aj na lov najväčších morských obrov.
Prúty na ryby Mivardi sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou, kvalitnými materiálmi a nízkou hmotnosťou. Vyrábajú sa kaprové, feederové, prívlačové sumcové a na plávanú. Prút Mivardi je tak určený pre pokročilejších rybárov – vyžaduje totiž obozretnejšie zaobchádzanie.
Rybárske prúty Dam sú lacnejšie prúty vhodné pre začínajúcich aj pokročilých rybárov. Biče Dam skvele naučia manipuláciu s prútom a výborne poslúžia pri love bielej ryby, ale skúsený rybár s nimi zdolá aj kapra alebo inú väčšiu rybu. Vďaka prútu Dam radi vyskúšate aj na iné ako vaše najčastejšie rybolovné techniky.
Zadajte názov tovaru