Kotúčová alebo priamočiara píla? Ako sa v tom vyznať?
Píla je nástrojom, ktorý je možné využiť hneď na niekoľko spôsobov a na rôzne druhy materiálov. Preto sa aj píly delia do niekoľkých kategórií. Ďalej sa dozviete aj to, ako spoznať hobby od poloprofesionálnych a profesionálnych nástrojov.
Kotúčové píly si poradia s drevom aj kovmi
Kotúčové píly sú vhodné v závislosti od druhu kotúča na drevo, laminát, kovy i plasty. Platí tu úmera, kde vyššie otáčky znamenajú vyššiu rýchlosť aj kvalitu rezu. Príkon a rýchlosť kotúča ovplyvní hĺbku rezu. Medzi kotúčové píly patrí aj okružná stolová píla (cirkulárka).
Priamočiare píly sú multifunkčným nástrojom
Priamočiare píly patria k najuniverzálnejšiemu elektrickému náradiu. Sú vhodné na kratšie, nepravidelné a krivkové rezy. Obvykle sú schopné rezať drevo s hrúbkou 60 – 110 mm a s maximálnym profilom 3 – 8 mm. Sú ľahko ovládateľné, pretože režú pohybom pílového plátku nahor. Tieto rezy je potom nutné začistiť.
Pokosová píla zvláda priame aj šikmé rezy
Pokosové píly umožňujú presne rezať v určitom uhle, vďaka čomu môžu na seba jednotlivé spracovávané časti presne nadväzovať. Možno ich využiť ako na drevo, tak aj na kov či plast. Otočná a naklápacia hlava umožňuje rezať šikmo v dvoch smeroch. Možno ich použiť na tvorbu trámov alebo rezanie dreva na obloženie.
Kotúčová píla
Priamočiara píla
Pokosová píla
Chvostová píla
i
Malé chvostové píly alebo mečové píly
Chvostové píly majú rozvrhnutie zubov striedavo vpravo aj vľavo. Je možné nimi rezať drevo, kov, sadrokartón aj plast. Skvele sa hodia pre inštalatérov, zámočníkov, tesárov, stolárov aj murárov.
Pásová píla pre profesionálov aj domácich majstrov
Pásové píly sa hodia ako na profesionálne použitie, tak aj do dielne. Existuje hneď niekoľko variantov. Pásová píla na drevo sa radí medzi najpríjemnejšie nástroje, pretože sa ľahko obsluhuje a poskytuje kvalitnú reznú plochu. Pásová píla na kov by potom nemala chýbať na žiadnej stavbe ani pri montážach.
Medzi ručné píly (taktiež záhradné) pre občasných domácich majstrov či firmy radíme klasické rámové a oblúkové pílky aj modely s pevným listom a čapovky.
Lupienková píla pre absolútne presný rez
Lupienkové píly sú určené pre milovníkov tradičného remesla a modelárov. Umožňujú totiž úplne precízne a jemné rezanie, a to akýchkoľvek materiálov. Elektrické lupienkové píly sa pýšia pohodlným ovládaním, kedy stačí iba pohybovať s materiálom, zatiaľ čo na ručné nástroje nenechajú dopustiť tradiční domáci majstri.
Pásová píla
Ručná píla rámová
Lupienková píla
Motorová píla
i
Priamočiare, kotúčové, motorové aj elektrické píly AlzaTools vám poskytnú skvelý používateľský komfort aj vynikajúci výkon pri akomkoľvek vašom projekte. Pozrite sa na kvalitne spracované náradie, na ktoré sa môžete spoľahnúť.
Píly s nevyhnutným príslušenstvom
Domáci majstri budú potrebovať na každú prácu iné príslušenstvo k pílam. Motorová píla bude potrebovať olej, podpornú kozu, reťaz či lišty a brúsky. Ku kotúčovým pílam si potom nesmiete zabudnúť prikúpiť príhodné kotúče (na drevo či kov). V neposlednom rade tu nájdete aj pílové listy pre priamočiare, lupienkové a chvostové píly.
Aký zvoliť pohon píly?
Pohon píly je veľmi dôležitým parametrom pre váš komfort pri pracovnej činnosti. Istotou je elektrická píla, s ktorou však musíte byť v dosahu elektrického prúdu. Tento problém ľahko riešia akumulátorové píly, ktoré však strácajú na výdrži a mnohokrát aj na výkone. Motorové píly potom poháňa elektrina alebo benzín.
- Elektrické píly sú tiché, neznečisťujú prostredie a je možné s nimi pracovať aj v interiéri. Sú tiež istotou pri hľadaní dobrého výkonu. Radíme sem takmer všetky druhy od reťazových, kotúčových až po pásové a chvostové.
- Aku píly pracujú na dobíjací akumulátor, ktorý zaisťuje takmer neobmedzenú manipuláciu a mobilnú prevádzku. Hodia sa tak na domáce aj profesionálne využitie. Počítajte však s nižším výkonom a nutnosťou dobíjania.
- Motorové píly slúžia predovšetkým na profesionálne aj domáce spracovanie dreva na vykurovanie či výrub stromov. Hojne sú v tejto kategórii zastúpené práve benzínové motorové píly, Ale existujú aj ľahšie a menšie elektrické alternatívy.
i
Výkon píly sa odvíja od jej druhu aj zamerania
Výkon píly 500 W postačí na príležitostnú prácu s chvostovými alebo priamočiarymi pílami, kvalitnejšie modely by potom mali mať do 1 200 W. Výkon aspoň 1 200 W naopak vyžadujte pri reťazových alebo kotúčových. Pri častej práci s reťazovou pílou potom aspoň 2 000 W.
Hobby alebo profi píla?
Hobby píla a pílka spravidla nedosahuje taký výkon ani obsah motora, ako je to pri profesionálnych nástrojoch. Pozrite sa na jednoduchý prehľad, ktorý vám pomôže s orientáciou v sortimente.
- Hobby trieda – obsah motora asi do 50 cm³. Postačí na bežnú prácu okolo domu, v záhrade či chalupe, ako je ľahšie odvetvovanie, príprava menšieho množstva palivového dreva alebo výrub malých stromčekov.
- Poloprofesionálna trieda (50 – 70 cm³) na prácu na farme, v stavebníctve alebo na lesnom hospodárstve. Zvládnu napríklad prípravu väčšieho množstva palivového dreva.
- Profi trieda nad 70 cm³ – píly v tejto triede sú vysokovýkonné a spoľahlivé, stavané na intenzívnu prácu.
Píla a jej hmotnosť
Čím nižšia hmotnosť, tým je práca menej namáhavá a píla ovládateľnejšia. Platí to pre píly, ktoré sa držia v ruke, teda reťazové, kotúčové, chvostové alebo priamočiare. Vysokú hmotnosť píly pocítite po niekoľkých desiatkach minút práce.
Skryť popis