Vyberáte rybičky do akvária a chcete, aby bolo akvárium pestré a hýrilo farbami? V spoločenskom akváriu môžete vďaka domestikácii chovať krásne sfarbené rybky pochádzajúce z rôznych kútov sveta. Ako im vytvoriť optimálne podmienky? Podľa akých kritérií by ste sa mali pri výbere rybičiek do akvária riadiť a na čo treba dať pozor?
Pred nákupom akváriových rybiek si zistite, aké chovné podmienky vybraný druh potrebuje, a zvážte, či ste schopní mu také optimálne prostredie vytvoriť – dostatočne veľké a čisté akvárium, ideálnu teplotu a pH vody.
Spoločne v akváriu môžu spokojne žiť aj rôzne druhy akváriových rýb, ak majú podobné nároky na chov a sú schopné spolu dobre vychádzať.
Rybky do akvária – aké sú základné pravidlá pre výber?
Väčšina druhov akváriových rybiek si nejakým spôsobom bráni svoje teritórium a zďaleka nie všetky druhy môžu žiť v rovnakom akváriu. Aby spolu rybičky v akváriu dobre vychádzali, nevyhýbali sa vzájomnému kontaktu a neboli zbytočne stresované, je dôležité si vopred zistiť, ktoré druhy môžu žiť spoločne a ktoré nie.
Ako sa vyhnúť problémom v spoločenskom akváriu?
Ktorý druh rybičiek je vhodný do spoločenského akvária a kto je naopak známy problémista?
Guramy – sú mierumilovné a hodia sa k menším a pokojným druhom rybiek, samčekovia niekedy bývajú neznášanliví k sebe navzájom, preto je lepšie ich chovať v páre. Nesprávajte ich spoločne s mrenkami štvorpruhými.
Skaláre – sú vhodné na pokojné, menšie druhy. Naopak sa nehodia k drobným rybičkám, ako sú napr. tetre, ktoré môžu považovať za potravu. Potrebujú dostatočne veľké akvárium, pokiaľ totiž nemajú potrebný priestor, môžu na ostatné ryby v akváriu útočiť.
Mrenka štvorpruhá – nehodí sa k čuchavcom, ktorým ohrýza fúzy, ani ku skalárom, ktorým rada ochutnáva plutvy.
Bojovnica pestrá – znáša sa napr. s razborami alebo guramami, ale je treba dávať pozor, mohla by považovať ostatné rybky v akváriu za korisť. Samčekovia spolu často bojujú, preto by v akváriu mal byť vždy len 1 samček.
Zakrslé ráčiky – môžu byť agresívne, zvlášť ich červená forma. Preto sa neodporúča kombinovať ich s ostatnými malými kôrovcami a drobnými rybkami, akou sú napr. pávie očká alebo aj neónky.
Niektoré ryby do akvária majú vyššie nároky na prostredie, v ktorom sú chované, a citlivo reagujú na akékoľvek zmeny. Ak nemajú ideálne podmienky, trpia a môžu aj ochorieť.
Je ale mnoho druhov krásne sfarbených akváriových rybičiek, ktoré sú menej náročné na starostlivosť a ideálne sa hodia aj pre začínajúcich akvaristov.
Ktoré rybičky do akvária sú ideálne pre začiatočníkov?
Tetra neónová – aktívna rybička s priateľskou povahou, má rada tmavé dno a dostatok rastlín. V kŕdli sa cíti bezpečnejšie, kúpte si preto minimálne 8 – 10, ideálne 20 jedincov.
Gupka dúhová – známa ako pávie oko, je pestrofarebná rybička patriaca medzi nenáročné ryby do akvária, ktorá sa dobre znáša aj s ostatnými rybkami.
Berry modrý – patrí medzi nenáročné rybky do akvária, je pokojný, rád vyhľadáva rôzne úkryty a prisáva sa na sklo, kde konzumuje vznikajúce riasy. Pomáha tak udržiavať čisté akvárium, dorastá do veľkosti 9 – 15 cm, je aktívny skôr večer.
Bojovnica pestrá – patrí medzi najkrajšie ryby do akvária, dorastá do veľkosti 5 – 7 cm. Na chovné podmienky je pomerne nenáročná, a preto je veľmi obľúbená aj u začínajúcich akvaristov.
Plata škvrnitá – krásne sýto sfarbená, ochotne sa množí, nenáročná na starostlivosť, dorastá do veľkosti až 5 cm.
Skalár amazonský – atraktívna, dlhoveká, prevažne pokojná ryba, ktorá potrebuje kŕdeľ minimálne so 6 – 8 jedincami. Je vhodná pre akváriá s objemom 200 l a minimálnou výškou 50 cm.
Danio pruhované – rýchla, živá a mierumilovná rybka, spokojná bude v kŕdli od 5 a viac jedincov.
Razbora klinovitá – ideálna kŕdľová, priateľská rybka pre spoločenské akvárium. Potrebuje spoločnosť minimálne 7 jedincov a je vhodná na pokojné a malé ryby do akvária.
Panciernička – bezproblémový obyvateľ dna v akváriu, ktorý je aktívny cez deň a rád vyhľadáva spoločnosť ďalších jedincov svojho druhu.
Aké vybrať akvarijné ryby do malého akvária? V malom akváriu je o niečo ťažšie vytvoriť a udržať dobre fungujúci ekosystém a treba sa pripraviť na častejšie čistenie, ale aj v ňom sa bude dobre dariť malým akváriovým rybičkám. Pokiaľ však dodržíte pravidlo, že 1 rybička potrebuje aspoň 2 litre vody – napr. v 20 l akváriu môžete chovať maximálne 10 malých rybičiek.
10 – 20 l akvárium – je vhodné pre tieto druhy rybiek – razbora galaxy, razbora škvrnochvostá.
20 l akvárium – tu sa bude dobre dariť napríklad tetrám alebo razborám.
20 – 30 l akvárium – je ideálne pre tieto druhy rýb – mrenka dúhová, neónka čierna, neónka červená, danio či pávie očko.
Tieto druhy akváriových rybičiek sa ale najlepšie cítia v kŕdli, preto si do malého akvária kúpte maximálne 2 druhy rýb.
Rybky vhodné do malého akvária? Malé akvárium môžete spestriť aj malými krevetkami alebo panciernikmi. Pomôžu vám čistiť akvárium od rias.
Akváriových rybičiek je mnoho druhov. Vyberte si také, ktorým dokážete zaistiť vhodné podmienky k spokojnému životu. A nezabudnite, že existujú aj neznášanlivé druhy akváriových rýb, ktoré dokážu v akváriu narobiť peknú paseku.