Prečo je pravidelná starostlivosť o vodu v akváriu taká dôležitá? Vo vode sú rozpustené živiny a plyny, ktoré ryby a rastliny v akváriu potrebujú k svojmu spokojnému životu. Čistú a priehľadnú vodu v akváriu môžete mať aj vy, pokiaľ starostlivosti o ňu budete venovať dostatok času a dodržíte základné pravidlá, ako sa správne o vodu v akváriu starať.
Aké parametre by ste mali sledovať a čo je potrebné na to, aby mala voda v akváriu optimálne zloženie a rýchlo sa nekazila?
Mala by sa pohybovať podľa druhu rýb medzi 24 – 27 °C. Správna teplota je základným faktorom pre zdravie rýb, časté výkyvy a zmeny teploty vody sú pre nich stresujúce.
Používajte ohrievače a pravidelne teplotu vody kontrolujte akváriovým teplomerom, aby nedochádzalo k veľkým teplotným výkyvom.
Prečo je prúdenie vody v akváriu také dôležité? Pokiaľ voda v akváriu dostatočne a správne cirkuluje, dostávajú sa potrebné živiny aj kyslík rovnomerne ku všetkým živočíchom aj rastlinám v akváriu.
Ak ale správnej cirkulácii vody v akváriu bránia napríklad zle umiestnené dekorácie alebo je ich príliš veľké množstvo, môžu sa v niektorej časti akvária začať hromadiť nečistoty.
A to môže spôsobiť mnoho problémov, napríklad zvýšené množstvo rias v akváriu.
Kúpte si účinný filter a nastavte sanie a výtoky tak, aby voda prúdila rovnomerne po celom akváriu a netvorila sa na nej mastná hladina.
Podľa hodnoty pH poznáte, či voda reaguje kyslo, neutrálne alebo alkalicky. Ryby aj rastliny v akváriu potrebujú vodu s rôznym pH podľa toho, odkiaľ pochádzajú.
Voda z kohútika zvyčajne máva pH okolo 7 a je neutrálna. Studničná voda býva naopak väčšinou dosť tvrdá. Pokiaľ používate studničnú vodu, nechajte ju otestovať, či vybranému druhu rýb vyhovuje.
Ako znížiť pH vody
Pokiaľ potrebujete znížiť pH vody, máte niekoľko možností – dodať oxid uhličitý, pridať sušený ílový substrát alebo použiť akvarijné prípravky na zníženie pH.
Ako zvýšiť pH vody
Pokiaľ naopak chcete pH vody zvýšiť, vyskúšajte tieto možnosti – prípravok na zvýšenie tvrdosti vody, zvýšenie koncentrácie kyslíka prevzdušňovaním vody, použite drvený koral, vápenec či mušle ako substrát a častejšie vymieňajte časť vody v akváriu.
Väčšina domestikovaných nenáročných akváriových rýb si už zvykla na neutrálne pH, a tak im stačí vodovodná voda bez úprav. Tá síce môže obsahovať malé množstvo chlóru, ten ale veľmi rýchlo vyprchá. Ak je to možné, nechajte vodu odstáť.
Ak chcete mať istotu, že je voda v akváriu pre ryby absolútne bezpečná a má to správne zloženie bez chlóru aj ťažkých kovov, používajte prípravky na úpravu akvarijnej vody
Vodu v akváriu je nutné pravidelne meniť. V akváriu sa časom objavia nečistoty – výlučky rýb, časti odumretých rastlín a zvyšky potravy, ktoré spôsobujú zákal, a zvyšuje sa hladina fosforu a dusičnanov.
Nemeníte celý objem vody, ale iba 1/3 až 1/2 vody v akváriu.
Ako často treba vodu meniť, potom záleží na veľkosti akvária aj počte rýb, ktoré v ňom žijú. Čím menšie máte akvárium, tým častejšie treba vodu meniť.
Odporúča sa vodu meniť 1× za 2 až 3 týždne.
Nedostatočná výmena vody v akváriu, prekrmovanie alebo príliš veľa rýb, zlá filtrácia či nízky počet rastlín – to všetko môžu byť dôvody, kvôli ktorým vaše akvárium nebude dobre fungovať.
A v dôsledku toho sa potom môže v akváriu objaviť kalná, mliečna, zelená aj hnedá voda. Ako sa zbaviť zákalu a ako vodu v akváriu znovu vyčistiť?
S akými druhmi zákalu sa stretnete najčastejšie?
Býva spôsobený najčastejšie dekoráciami v akváriu, napr. koreňmi. V prírode je takto sfarbená voda úplne bežná a pri niektorých druhoch biotopných akvárií dokonca žiaduca.
Ako sa hnedého zákalu môžete zbaviť, ak sa vám v akváriu nepáči? Tu pomôže účinná filtračná náplň, ktorá vodu od hnedého sfarbenia spoľahlivo vyčistí.
Biely alebo mliečny zákal spôsobuje premnoženie jednobunkových organizmov – nálevníkov a objavuje sa najčastejšie v čerstvo založených akváriách alebo pri výmene filtrácie.
Najľahšie sa ich zbavíte pomocou UV lampy, ktorú necháte celú noc zapnutú. Tá na nálevníky 100 % zaberá. Preventívne potom môžete lampu použiť aj po každej výmene vody, kedy ju zapnete len na niekoľko hodín.
Ďalšou možnosťou, ako sa nálevníka zbaviť, je použiť špeciálne filtračné náplne, likvidátory rias a čističe vody.
Je najčastejšie spôsobený zlou biologickou rovnováhou v akváriu, veľkou intenzitou osvetlenia či prehnojením, a v dôsledku toho sa začnú množiť zelené riasy.
Ako sa zbaviť zeleného zákalu? Riasy zo stien akvária odstráňte škrabkou a zapnite na niekoľko hodín UV lampu, ktorá si už so zeleným zákalom poradí a zničí plávajúce spóry. Preventívne lampu používajte pri každej výmene vody. Opäť aj tu pomôže UV lampa, likvidátory rias a čističe vody.
Teplota v akváriu by nemala presiahnuť 28 °C, a to ani v horúcich letných dňoch. Vyššiu teplotu vody zle znášajú ryby aj rastliny a navyše hrozí aj nedostatok kyslíka. Čo pomôže vodu v akváriu ochladiť?
Chladiace ventilátory – veľmi účinné, znížia teplotu až o 4 stupne a dajú sa umiestniť blízko k hladine alebo priamo na hranu akvária.
Výmena vody – vymeňte až 2/3 teplej vody z akvária za studenú, vodu dopĺňajte pozvoľna, pozor na teplotný šok.
Pár kociek ľadu – rýchly a jednoduchý spôsob, ako účinne znížiť teplotu vody.
Otvorenie veka akvária – zlepší sa cirkulácia, vrstva vzduchu zahriateho akváriovou žiarivkou uniká do miestnosti a tak veľmi neohrieva vodu.
Aj keď v prírode žijú ryby prevažne vo vode ľahko zakalenej, krištáľovo čistá voda v akváriu je snom každého akvaristu. Ako dosiahnuť, aby voda v akváriu bola dokonale priehľadná a čistá? A čo všetko na to budete potrebovať?
Základom je kvalitný substrát – ktorý sa nedrobí a nefarbí vodu dohneda, zásadne ovplyvňuje aj čistotu vody a výživu rastlín, preto sa na ňom neoplatí šetriť.
Zaobstarajte si filtráciu s účinnou náplňou – ktorá bude dostatočne porézna, aby sa v nej usadili nitrifikačné baktérie, a spoľahlivo odstráni čpavok aj zákaly a dokonale vodu vyčistí.
Pravidelne meňte vodu – z vody tak odstránite kaly, zvyšky rastlín, potravy aj ostatné nečistoty.
Starostlivosť o rastliny – pokiaľ budú zdravé, nebudú sa ich odumreté časti v akváriu rozkladať a budú odolné voči riasam.
Zapojte UV lampu – dokáže výrazne ovplyvniť čistotu vody v akváriu, jej UV žiarenie zlikviduje voľne plávajúce spóry rias aj drobné organizmy, ako je nálevník.
Používajte vločkovače – prípravky, vďaka ktorým sa zákal rýchlo spojí do väčších kúskov a je tak pre filter ľahšie kal z vody nasať a odstrániť.
Pokiaľ sa budete o vodu v akváriu správne starať, odmenou vám bude čistá, priehľadná voda a hlavne zdravé a spokojné ryby.