Aký je to asi pocit byť konečne spojený s hviezdami? Alza.sk začne tento týždeň ako prvý predajca v SR predávať satelitný internet Starlink vesmírnej spoločnosti SpaceX. Dnešný článok ale nebude len o pocitoch, Starlink satelity sme vyskúšali v reálnych testoch. Ako je na tom Starlink čo sa týka rýchlosti, stability a latencie? Čo cena? A ako si ho možno zaobstarať? To a oveľa viac v našej recenzii.
i
Starlink na Alza.sk
V Českej republike a na Slovensku začne od 18. júla Alza predávať satelitné internetové zariadenie Starlink spoločnosti SpaceX. STARLINK Standard Kit obsahuje všetky potrebné zariadenia na samoinštaláciu a používateľ si môže objednať tarifu priamo na webovej stránke Starlinku. Cieľom projektu Starlink je zaistiť vysokorýchlostný internet z akéhokoľvek miesta na svete s využitím tisícov malých družíc na obežnej dráhe. (Zdroj: ČTK)
O Starlinku, ako druhu internetového pripojenia, ste už pravdepodobne počuli. Starlink je ale v prvom rade konštelácia satelitov, ktorú prevádzkuje na nízkej obežnej dráhe planéty Zem spoločnosť SpaceX. Tá aktuálne pozostáva z viac ako 6 200 satelitov zoskupených po niekoľkých desiatkach, ktoré komunikujú nielen s používateľmi Starlinku (majiteľmi antény), ale aj s určenými transceivermi na povrchu Zeme. Od roku 2022 komunikujú Starlink satelity na orbite aj medzi sebou pomocou laserov, čo celú službu posunulo na úplne novú úroveň.
i
Starlink: to hlavné v bodoch
Starlink je zároveň služba poskytujúca internetové pripojenie cez nízku orbitu tým, ktorí majú potrebný hardvér na komunikáciu so satelitmi. Prvá generácia antén bola špeciálna, motoricky poháňaná a vyhrievaná anténa, ktorá funguje na báze tzv. beamformingu a ktorú spoločnosť SpaceX vtipne prezývala „Dishy McFlat Face“. Novšia verzia antén, ktorú nájdete aj na Alza.sk, je menšia, ľahšia a energeticky úspornejšia. Zároveň SpaceX uľahčil ich inštaláciu a použitie.
Družice Starlink sú v neustálom pohybe, avšak štandardná súprava STARLINK nemá v porovnaní so staršími generáciami naklápací motor vďaka vyššiemu počtu družíc na obežnej dráhe a širšiemu zornému poľu antény. Výsledkom potom je nielen nižšia cena a kompaktnejšie rozmery, ale aj zníženie počtu mechanických problémov.
i
V roku 2024 bolo do júla vypustených 768 satelitov, vďaka čomu ich celkový počet vystúpil na viac ako 6 200. Obdobne rýchlo potom pribúdajú aj noví používatelia. Zatiaľ čo na konci roku 2023 evidoval Starlink 2,2 milióna aktívnych terminálov, v máji 2024 už počet prekročil 3 milióny.
Jeden Starlink satelit môže stáť približne 250 000 až 500 000 USD. Náklady na vypustenie satelitov závisia od nosnej rakety, resp. od celkového počtu satelitov vypustených súčasne. Aktuálne využíva SpaceX svoje rakety Falcon 9, ktoré môžu vyniesť až 60 satelitov naraz. Náklady na štart jednej rakety Falcon 9 sa odhadujú na zhruba 62 miliónov USD.
Takže? Pokiaľ je vypustených 60 satelitov naraz, náklady na jeden satelit vyjdú cca na 1 milión USD.
Starlink je projekt spoločnosti SpaceX, ktorý využíva konšteláciu tisícov malých satelitov na poskytovanie širokopásmového internetového pripojenia po celom svete. Tieto satelity sú navrhnuté s ohľadom na maximálnu efektivitu a minimalizáciu objemu, čo umožňuje ich efektívne nasadenie na obežnú dráhu pomocou rakiet Falcon 9.
Starlink satelity sú menšie a kompaktnejšie, čo umožňuje, aby štartovací zásobník satelitov plne využil kapacitu rakety Falcon 9. Navigačné senzory sledujú hviezdy a určujú presnú polohu, nadmorskú výšku a orientáciu satelitov, čo zaisťuje optimálnu širokopásmovú priepustnosť. Optické vesmírne lasery zaisťujú rýchle a spoľahlivé dátové prenosy medzi satelitmi.
Každý satelit je vybavený pokročilými anténami s fázovanou sústavou v pásme Ku a dvojpásmovými anténami (pásmo Ka a pásmo E), ktoré poskytujú vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie pre zákazníkov. Iónové pohonné systémy s argónovými tryskami umožňujú satelitom manévrovať vo vesmíre a bezpečne sa vrátiť na Zem po skončení životnosti. Napájanie zaisťujú dvojité solárne panely a vysokokapacitné batérie, ktoré sú aero-neutrálne a umožňujú rýchlejšie manévrovanie na obežnej dráhe. Štyri reakčné kolesá poskytujú agilné riadenie polohy s vysokou spoľahlivosťou, vďaka konfigurácii s náhradnou jednotkou a plne demontovateľným hliníkovým zotrvačníkom.
Väčšina satelitných internetových služieb využíva jednotlivé geostacionárne satelity, ktoré obiehajú planétu vo vzdialenosti 35 786 km. Táto vzdialenosť spôsobuje vysokú latenciu, čo komplikuje aktivity vyžadujúce vysokorýchlostné dátové prenosy, ako je streamovanie, online hranie alebo videohovory.
Starlink satelity obiehajú Zem oveľa bližšie, vo výške asi 550 km, čo dramaticky znižuje latenciu na približne 25 ms oproti viac ako 600 ms pri geostacionárnych satelitoch. Vďaka tejto nízkej orbitálnej dráhe a vysokému počtu satelitov môže Starlink poskytovať rýchle a spoľahlivé internetové pripojenie po celom svete, a to aj v odľahlých alebo vidieckych oblastiach.
Starlink tak predstavuje revolučný prístup k satelitnému internetu, ktorý kombinuje pokročilú technológiu a efektívnu konštrukciu na poskytovanie vysoko kvalitného pripojenia kdekoľvek na Zemi.
Zdroj: starlink.com/sk/technology
Počet vypustených satelitov StaceX do značnej miery predurčuje celkovú kapacitu siete, a tým aj latenciu a rýchlosť prenosu. SpaceX má v pláne vypustiť na orbitu až 42 000 satelitov, čo je dlhodobý cieľ, ktorý by mal výrazne zlepšiť globálne pokrytie a kvalitu pripojenia.
Starlink je primárne určený pre menej až stredne osídlené oblasti, čím predstavuje šancu na lepšie pripojenie predovšetkým pre horské oblasti, samoty a dediny. V mestách býva pripojenie v dnešnej dobe už veľmi rýchle a spoľahlivé, a tak nie sú husto osídlené oblasti primárnym cieľom SpaceX. Avšak aj v mestách môžu používatelia využiť služby Starlinku, pokiaľ potrebujú alternatívny zdroj pripojenia alebo nemajú prístup k iným rýchlym internetovým službám.
SpaceX tak svojim Starlinkom pokrýva dieru na trhu, pretože bežní poskytovatelia internetu nemajú finančnú motiváciu rozvíjať infraštruktúru vysokorýchlostného pripojenia v prípade, že sa im investícia nevráti. Je to ale práve absencia rýchleho internetu, ktorý predstavuje jednu z príčin odlivu obyvateľstva z vidieka a pohraničia do veľkých miest. Starlink ale úplne mení situáciu – pokiaľ pracujete veľkú časť týždňa z domu, môžete pred vysokými nájmami miest utiecť, a to bez nutnosti sa vzdať vášho rýchleho pripojenia.
Inštalácia Starlinku je prekvapivo jednoduchá. Ide už koniec-koncov o tretiu generáciu, vďaka čomu by sprevádzkovanie mal zvládnuť každý. V prvom rade v rámci nultého kroku Starlink vybaľte z krabice. Hoci poradie nie je pevne dané, ja osobne odporúčam v tento moment stiahnuť aplikáciu Starlink, ktorá je samozrejme dostupná ako na iOS, tak Android.
Teraz nastal čas sa poobzerať po vyvýšenom mieste, kam umiestnite samotný Starlink. V tento moment vám príde vhod spomínaná aplikácia, pretože v nej nájdete užitočný nástroj Kontrola prekážok. S jej pomocou si môžete overiť, že vami zvolené miesto nie je blokované prekážkou. Z mojej skúsenosti: pokiaľ nebývate vyložene uprostred lesa, Starlink bude s výhľadom spokojný. V opačnom prípade skúste buď nájsť iné miesto, alebo (ak to nie je možné) umiestnite Starlink na predlžovací adaptér.
Hotovo? Ak áno, zapojte zariadenie do siete. Behom niekoľkých minút sa Starlink pripojí k satelitom. Akonáhle bude Starlink online, kliknite v aplikácii Starlink na „Zarovnanie“ a podľa pokynov na obrazovke ho zarovnajte. Nejde o nič zložité, Starlink len musí smerovať na tú časť oblohy, kde sú aj satelity.
A to je viac-menej všetko. Teraz sa môžete pripojiť na internet. Počas noci potom automaticky prebehne aktualizácia softvéru, ktorú môžete v aplikácii prípadne odložiť, alebo naopak urýchliť.
Radi by ste videli predsa len podrobnejší návod? Potom sme ho pre vás pripravili v roletkách nižšie.
Naskenujte QR kód a stiahnite si aplikáciu Starlink.
Zdvihnite stojan a zapojte jeden koniec dodaných káblov do zariadenia Starlink tak, aby zámok kábla smeroval nahor. Uistite sa, že je zástrčka úplne zasunutá tak, aby bola čelná strana zástrčky v jednej rovine s povrchom. Ak chcete kábel vybrať, zatiahnite pevne smerom von, pretože nie je k dispozícii žiadny uvoľňovací jazýček.
Druhý koniec kábla Starlink nasmerujte do smerovača a zapojte ho do portu číslo 1 označeného symbolom antény na zadnej strane smerovača.
Pomocou napájacieho kábla a napájacieho zdroja zapojte smerovač Gen 3 do elektrickej zásuvky.
Starlink potrebuje jasný výhľad na oblohu, aby mohlo zostať v spojení so satelitmi, ktoré sa pohybujú nad jeho prijímačom. Objekty, ktoré bránia spojeniu medzi zariadením Starlink a satelitom, napríklad vetvy stromov, stĺpy alebo strechy, môžu spôsobiť prerušenie služby. Pomocou funkcie Kontrola prekážok v aplikácii Starlink sa uistite, že ste vybrali vhodné miesto.
Ak sa vám nepodarilo nájsť voľné zorné pole z úrovne zeme, zvážte inštaláciu na vyvýšenom mieste, napríklad na streche, stĺpe alebo stene.
Prejdite procesom inštalácie aplikácie Starlink v aplikácii Starlink. Po pripojení sa v aplikácii zobrazí upozornenie, či je potrebné otáčať Starlink, aby bol správne naklonený. Kliknite na upozornenie a použite nástroj na zarovnanie.
V zariadení vyhľadajte sieť STARLINK v nastavení WiFi a pripojte sa k nej.
Po pripojení sa otvorí okno prehliadača s výzvou na zadanie nového SSID (názvu siete) a hesla (nepovinný, ale odporúčaný krok).
Teraz ste pripojení! Otvorte aplikáciu Starlink a upravte ďalšie nastavenia, skontrolujte pripojenie a ďalšie možnosti.
Parameter | STARLINK Standard Kit |
---|---|
Anténa | Elektronické fázové pole |
Zorné pole | 110° |
Orientácia | Softvérovo asistovaná manuálna orientácia |
Hmotnosť (bez stojana) | 2.9 kg |
Hmotnosť (so stojanom) | 3,2 kg |
Odolnosť | P67 Typ 4 |
Prevádzková teplota | -30 °C až 50 °C |
Max. rýchlosť vetra | Viac ako 96 km/h |
Schopnosť rozpúšťania snehu | Max 40 mm/h |
Spotreba energie | 75 – 100 W |
Cena | 349,90 € |
V ideálnom prípade je inštalácia Starlinku rýchla a jednoduchá, bez nutnosti použiť ďalšie príslušenstvo. Avšak môžu nastať situácie, kedy bude potrebné využiť iné prostriedky na sprevádzkovanie Starlinku. Napríklad vám nemusí stačiť dodávaný dátový kábel s dĺžkou 15 metrov. Preto máme k dispozícii originálny Starlink Standard Cable CAT6 s dĺžkou 45 metrov. Tento špeciálny kábel je odolný voči poveternostným vplyvom a navyše má ochranné krytky na konektoroch.
Pri dlhodobom pobyte na jednom mieste je tiež dobré zvážiť stabilnú inštaláciu, napríklad na akýkoľvek stĺp s priemerom od 31 mm do 50,8 mm pomocou Starlink Standard Pipe Adapter Mount. Po novom máme v ponuke aj Starlink Standard Pivot Mount na montáž na šindľové strechy alebo Starlink Standard Wall Mount určený na inštaláciu na vonkajšiu stenu blízko vrcholu štítu alebo podhľadu.
Mnoho používateľov si Starlink natoľko obľúbilo, že okrem pripojenia domácnosti zvažujú aj jeho nasadenie v náročnejších podmienkach. Presne na to slúži Starlink Flat High Performance Kit. Ide o pokročilú verziu Starlinku, ktorá je navrhnutá na stabilné pripojenie aj vo veľmi náročných podmienkach. Tento kit je vybavený plochou anténou s vysokou odolnosťou voči extrémnym teplotám, vlhkosti a ďalším nepriaznivým vplyvom. Vďaka tomu je ideálny na použitie na mobilných platformách, ako sú karavany, lode alebo iné dopravné prostriedky, kde je potrebné spoľahlivé pripojenie aj počas pohybu. Anténa ponúka vyšší výkon a širší uhol príjmu signálu ako štandardná Starlink anténa, čo zaisťuje lepšiu konektivitu aj v oblastiach s horším pokrytím.
So Starlinkom žijem už niekoľko rokov a bez najmenšieho preháňania musím povedať, že pre mňa osobne ide o spásu s veľkým „S“. Pred štyrmi rokmi som sa z mesta, kde som fičal na 350/150 Mbit po optike za 15 € mesačne, presťahoval na dedinu, ktorá nie je tak ďaleko a skôr by sa dala považovať za predmestie. Donedávna som tu trpel na 30/5 Mbit cez LTE 4G bez vyhliadok na zlepšenie za 30 € a 7 € za verejnú IPv4. Pred dvoma rokmi potom prišlo „5G“ so 100/10 Mbit za 24 € s 2 € poplatkom za prenájom hardvéru. Už to pre mňa bolo neopísateľné zlepšenie. Lenže akonáhle viac zaprší či zafúka, mám problém.
Starlink je trochu iná raketa nielen čo sa týka rýchlostí a spoľahlivosti, ale predsa len aj čo sa týka vyššej ceny. V prvom rade je nutné zaobstarať hardvér – za STARLINK Standard Kit aktuálne zaplatíte 349,90 €. Akokoľvek sa to môže zdať ako relatívne „veľa“, vedzte, že ešte nedávno predstavovala cenovka takmer 600 €.
Samozrejme, zaobstarať si Starlink anténu samo o sebe nestačí, je nutné platiť aj pravidelné poplatky. Najpopulárnejšia tarifa určená pre domácnosti vás aktuálne vyjde na 50 €/mesačne. Pokiaľ chcete Starlink používať na cestách, je v ponuke tarifa ROAMING za 59 €/mesačne. Alebo sa radí plavíte na mori? Najmä vo východnej Európe prekvapivo obľúbená tarifa LODE vám zaistí vysokorýchlostný internet aj na otvorenom mori. Cena začína na 284 €.
Je 50 € veľa? Vnímanie sa odvíja od vzácnosti, ktorú v možnosti mať rýchly internet vidíte. Pokiaľ si musíte púšťať videá v rozlíšení 240p a nemáte žiadnu nádej na zlepšenie, potom už pravdepodobne vypĺňate v košíku dodaciu adresu. Naopak tým z vás, ktorí sedia v centre mesta, nemá Starlink čo ponúknuť.
Tarifa | NA DOMÁCE VYUŽITIE | ROAMING | LODE |
---|---|---|---|
Kľúčové vlastnosti |
|
|
|
|
|||
Dátový limit | Neobmedzené dáta | Neobmedzené mobilné dáta vo vnútrozemí | Neobmedzené mobilné dáta v rámci kontinentu |
Cena/mesačne* | 50 € | 59 € |
|
*Pri tarife LODE môžete voliť z troch cenových úrovní, ktoré sa líšia množstvom prioritných dát (tzv. Mobile priority). Po ich vyčerpaní má používateľ k dispozícii neobmedzené štandardné dáta. Viac informácií v roletke nižšie. Zdroj: Starlink: Osobné tarify
Plán mobilnej služby prideľuje zákazníkom každý mesiac neobmedzené množstvo „mobilných“ dát. Mobilné dáta sú určené pre menej náročné, prenosné, pozemné použitie, ako kempovanie alebo priaznivcov nomádskeho života. Mobilné dáta, ktoré sú pridelené používateľom v rámci plánu mobilnej služby, sú vždy menej prioritné ako ostatné plány služby Starlinku, čo má za následok zhoršené služby a nižšiu rýchlosť v preťažených oblastiach a v špičke.
Mobilné prioritné plány služby priraďujú každý mesiac určité množstvo „mobilných prioritných dát“ podľa zvoleného plánu. Mobilné prioritné plány služby sú určené pre používateľov v pohybe, ktorí chcú globálny prístup na zemi aj na otvorenom mori, ako sú dopravcovia a námorníci. Mobilné prioritné dáta v rámci týchto plánov majú prednosť pred štandardnými a mobilnými dátami.
Námorná služba zdieľa mnoho spoločných rysov s pozemnou službou, avšak zahŕňa aj špecifické systémy, ktoré zaisťujú komunikáciu satelitov s plavidlami, keď sa pohybujú v rôznych oblastiach oceánu.
Pokiaľ sa plavidlo dostane do vôd štátu, ktorý zakazuje používanie Starlinku, satelity s ním nebudú schopné efektívne komunikovať.
Pre ešte náročnejších používateľov SpaceX ponúka Starlink tarify pre firmy. Oproti bežným tarifám tu Starlink odporúča anténu Starlink Flat High Performance. Jej hlavný rozdiel je väčšej ploche a lepšími schopnosťami čo sa týka rýchlostí, stability a spoľahlivosti. Väčšia anténa si lepšie poradí s menšími prekážkami na oblohe a zvláda lepšie extrémne výkyvy počasia, ako sú silné mrazy či úmorné horúčavy. Firemný variant navyše ponúka verejne dostupnú IPv4 adresu (ktorá by časom mala byť dostupná pre všetkých zákazníkov), výkonnejší WiFi router a prioritný support.
Čo sa týka rýchlostí, Business variant sľubuje až 500 Mbps, pričom je nutné spomenúť, že aj Residential verzia na doma prekonala inzerované očakávania. Latencie by sa rovnako, ako pri verzii na doma, mali pohybovať medzi 20 – 40 ms.
Tarifa | Nemenná lokalita | Pozemná mobilita | Námorná |
---|---|---|---|
Kľúčové vlastnosti |
|
|
|
Pre koho? | Ideálne pre firmy a používateľov s vysokými nárokmi | Najvhodnejšie pre záchranné služby a firmy orientované na mobilitu | Najvhodnejšie pre námorné, záchranné služby a firmy orientované na mobilitu |
Dátový limit | Neobmedzené dáta | Neobmedzené mobilné dáta vo vnútrozemí | Neobmedzené mobilné dáta v rámci kontinentu |
Cena/mesačne* |
|
|
*Cena: tarify sa odlišujú limitom prioritných dát, ktoré sú uvedené v zátvorke. Po vyčerpaní má používateľ k dispozícii Neobmedzené štandardné dáta. Zdroj: Starlink – Firemné tarify
A teraz tá zaujímavejšia časť. Mal som v pláne spísať recenziu Starlinku čo najskôr, ale keďže som videl lokálne recenzie ešte v ten istý deň, keď mi Starlink dorazil, usúdil som, že bude relevantnejšie spísať recenziu s reálnymi skúsenosťami až s odstupom času. Približne mesiac vnímam ako relevantné minimum na to, aby sa produkt či služba dala objektívne zhodnotiť a odporučiť.
i
MB/s, Mb/s, alebo Mbps alebo ako sa vyznať v rýchlostiach internetu?
Nepísané pravidlo: rýchlosti internetového pripojenia sa väčšinou udávajú v Mbps alebo Mb/s. Rýchlosti sťahovania sa potom spravidla udávajú v MB/s. Ak vydelíte rýchlosť pripojenia ôsmimi, dostanete výslednú rýchlosť sťahovania a nahrávania.
Príklad internetového pripojenia 100/15, kde prvé číslo znamená rýchlosť prijímania dát a druhé rýchlosť odosielania dát:
Zatiaľ čo väčšina profesionálnych testov rýchlosťou internetového pripojenia zobrazuje namerané výsledky v Mbps, používateľské aplikácie, ako sú napr. herní klienti typu Steam, ukazujú MB/s. Majte sa teda pri vyberaní internetového pripojenia na pozore, pretože 100 Mbps, inokedy povedané 100 Mbit neznamená, že budete sťahovať 100 MB za sekundu.
Speedtest.net je už dlhé roky známy a populárny test rýchlostí a latenciou internetového pripojenia. Ako presne služba meria a podľa akých kritérií rýchlosti vyhodnocuje, sa môžete dočítať tu. Podľa Speedtestu Starlink sťahuje okolo 36 MB/s a nahráva okolo 4,3 MB/s. To už sú veľmi slušné rýchlosti na satelitný internet.
Fats.com je jednoduchý benchmark rýchlosti od Netflixu, a ak vás bude zaujímať, ako služba meria rýchlosti pripojenia, dočítate sa viac priamo na blogu Netflixu tu. Na účely streamovania videoobsahu vo vysokom rozlíšení vám Starlink bude slúžiť. Nameraná rýchlosť sťahovania v tomto teste je v prepočte 30 MB/s a nahrávanie 3,75 MB/s.
Cloudflare je snáď najznámejšia, najpoužívanejšia a najväčšia CDN (Content Delivery Network), cez ktorú beží polovica dnešného internetu. Test meria download a upload 100 kB, 1 MB, 10 MB, 25 MB a 100 MB súborov a vo FAQ sa môžete dočítať viac o tom, ako Cloudflare testuje rýchlosti pripojenia a ako ich vyhodnocuje. Cloudflare v prepočte nameral rýchlosti sťahovania okolo 25 MB/s a nahrávanie okolo 2,7 MB/s.
Pozornejší si už iste všimli, že som v testoch ponechal viditeľnú IP adresu. To by nebol vôbec dobrý nápad, keby išlo o moju verejnú IP adresu. To je zároveň aj odpoveďou na otázku, na ktorú veľa z vás čaká. Nie, so službou Starlinku aktuálne nedostanete verejnú IP adresu, ani ju nie je možné nijako dokúpiť. Druhým zistením je, že poskytovateľ konektívy pre Starlink je sám Google alebo Google Fi, ktorého najbližšia centrála je v Prahe.
Rýchlosť Starlinku sa pohybuje okolo 30 MB/s pri sťahovaní a 3 MB/s pri uploade. Latencia potom činí 40 ms. To je viac ako slušné, s prísľubom ďalšieho zvýšenia v budúcnosti. V súčasnej dobe obieha okolo Zeme viac ako 1 800 satelitov, pričom prvá generácia Starlinku by mala mať celkom 12 000 satelitov. Starlink však mieri oveľa vyššie a regulačným orgánom už spoločnosť predložila žiadosť o vypustenie ďalších 30 000 satelitov. Inými slovami, súčasná rýchlosť je síce slušná, ale je to len začiatok.
Parameter | Download | Upload | Latencia |
---|---|---|---|
Speedtest.net | 36 MB/s | 4,3 MB/s | 51 ms |
Fast.com | 30 MB/s | 3,75 MB/s | 40 ms |
Cloudflare | 25 MB/s | 2,7 MB/s | 60 ms |
Steam | 33,8 MB/s | - | - |
Ubisoft Connect | 33,3 MB/s | - | - |
Star Citizen | 41,53 MB/s | - | - |
*Dáta berte s rezervou, rýchlosť fluktuuje. Vami namerané dáta sa môžu líšiť.
i
Starlink: akú rýchlosť hlásia používatelia?
Podľa nameraných štatistík sťahujú užívatelia Starlinku v SR rýchlosťou 11,57 MB/s, nahrávajú potom tempom 1,6 MB/s. A čo sa týka latencie, hlási v priemere 37,15 ms. Zdroj: rychlost.cz.
V tejto kapitole pre predstavu uvidíte najbežnejšie spôsoby využitia vysokorýchlostného pripojenia pri sťahovaní väčšieho množstva dát a taktiež test uplinku pri niekoľkohodinovom streamovaní cez Twitch.
Pokiaľ hráte hry a máte ich veľa ako ja a nemáte bleskurýchle pripojenie, pravdepodobne častými updatmi celkom trpíte. Starlink pre mňa osobne v tomto ohľade predstavuje obrovskú úľavu. 30 MB/s na vidieku už považujem za veľmi rýchle internetové pripojenie. Mimo mesta a hustejšie obývané oblasti tradičnými spôsobmi pripojenia týchto rýchlostí ani zďaleka nedosiahnete.
Rovnaký prípad je sťahovanie hier a updatov cez Ubisoft Connect. Rýchlosť downloadu síce dosť fluktuuje, ale vo všetkých troch prípadoch, ktoré vidíte na screenshotoch, HWINFO64 reportovalo priemernú rýchlosť 30 MB/s, čo je veľmi slušný výsledok.
Nedalo mi to a prvá vec, ktorú som cez Starlink stiahol a skúšal si zahrať, bol Star Citizen. Ten má síce množstvo problémov, ale niekoľkohodinové hranie a streamovanie zároveň mojím pripojením naozaj netrpelo. Rýchlosti Starlink internetu tu zaznamenali rekord, a vzhľadom na to, že SpaceX vypúšťa na orbitu desiatky satelitov štyrikrát do mesiaca, tipujem, že s rýchlosťami to bude čím dám tým lepšie.
Nie som síce streamer, ale samotný fakt, že ma má dve ostatné „5G“ pripojenia v tejto činnosti limitovali, mi nedal spať. Starlink mi tieto dvere otvoril, a tak, kto vie, možno zmením povolanie. V priebehu testovania som nahral hodiny v multiplayeri a streamoval zároveň a nenarazil som ohľadom konektivity na žiadny zásadný problém. Na záver som spustil test broadcastu cez noc, na ktorého výsledok sa môžete pozrieť na screene z Twitch Inspectora. Je nutné spomenúť, že mi v sieti beží ďalšia desiatka zariadení, ktoré nie sú, čo sa týka rýchlosti, nijako limitované a niektoré z nich sú čo do uploadu relatívne intenzívne.
Väčšina streamerov broadcastuje v rozlíšení 1 080p pri 60 FPS, ba čo je potrebná rýchlosť uploadu okolo 6 000 – 8 000 kbps. Starlink zvláda cca 4 – 5× toľko, takže aj keď máte v sieti ďalšie zariadenie intenzívne na upload, budete mať na účely streamovania dostatočnú rezervu.
i
Starlink akcie vo vašom portfóliu?
Je možné nakúpiť akcie Starlinku? Odpoveď vás asi nepoteší: bohužiaľ zatiaľ nie. Starlink nie je verejne obchodovateľná spoločnosť. Avšak zakladateľ už v roku 2021 sľúbil, že sa to jedného dňa zmení. Kedy? Keď bude cash flow spoločnosti lepšie predikovateľné – v tejto súvislosti stojí za zmienku, že rok 2023 bol pre spoločnosť prvým ziskovým rokom, špekulácie o blížiacom sa dátume verejného verejného úpisu akcií sú ale v tejto chvíli falošné.
Na Starlinku sa mi páči ešte jedna vec. Hoci ide iba o moju vlastnú teóriu, z hľadiska cenzúry vidím prínos v možnej lepšej odolnosti voči štátnej cenzúre. Predpokladám, že v prípade snáh o cenzúru internetu na národnej úrovni sa bude cenzorom ďaleko horšie vyjednávať so SpaceX, popr. s Googlom ako s lokálnym poskytovateľom internetu. Nielen čo sa týka pôsobnosti poskytovateľa, ale aj čo do typu pripojenia vnímam Starlink ako ďalší kus technológie, ktorá môže jednotlivcovi pomôcť s vylepšením osobnej resilience a zvrchovanosti.
Zo služby ako celku som nadšený a nanajvýš spokojný. SpaceX fandím a držím palce, pretože všetci ostatní mali dosť dlhú dobu na to, aby som tu frčal minimálne na 100 Mbite, ale nie, kábel končí pár metrov od domu a moja spoluúčasť za prípojku bola vyčíslená na cca 4 000 €. Starlink je jednoducho based, nech si hovorí kto chce čo chce. Pokiaľ budete chcieť skúsiť Starlink aj vy alebo pokiaľ pre vás predstavuje rovnakú spásu ako pre mňa, potom nie je už príliš dôvodov čakať.
SpaceX Starlink
Sieťové prvkyZa nekonvenčný prístup na internetové pripojenie, ktorý rieši problémy mnohých ľudí, nemôžeme inak ako udeliť naše najvyššie ocenenie, zlatého Alzáka.
Klady
Zápory
Starlink je vyslobodením pre všetkých, ktorí sa na dedinách a v odľahlých oblastiach trápia s mizerným, nestabilným a pomalým internetom. Ide síce o drahú, ale na druhej strane bezkonkurenčnú službu so sľubnou budúcnosťou.
SpaceX sa v bete rozhodne na nič nehrá a minimálne teraz vám hardvér dorazí v obyčajnom, hoci veľmi solídnom balení. Moju ľahko ješitnú radosť trochu pokazil fakt, že kuriér viezol ešte jednu rovnakú škatuľu, čo prezradil zvedavou otázkou na obsah balenia. No nič, aj tak som mal z výberu do beta testu veľkú radosť a nemohol sa dočkať prvého spustenia.
Po otvorení krabice na vás čaká obrázkový manuál, a hoci by ste sa mohli čudovať jeho stručnému zneniu, prekvapivo nič viac vedieť nepotrebujete. V balení nájdete anténu s ťažkým a na prvý pocit veľmi stabilným tripodom, Starlink WiFi router a 100 W PoE adaptér, ktorý napája anténu, jej motor a výhrev. Kábel od antény je 30 m dlhý a na oboch koncoch je vybavený prepäťovými ochranami. Veľmi dôležité je kábel nijako nepoškodiť, pretože sa nedá jednoducho vymeniť a museli by ste pravdepodobne celú anténu poslať späť do SpaceX na opravu.
Uchytenie antény do tripodu je ľahké, stačí zacvaknúť a je hotovo. Teraz je potrebné podľa návodu stiahnuť aplikáciu na smartfóne, pomocou ktorej naskenujete oblohu, čím si overíte absenciu viditeľných prekážok v miestach, kde bude vaša anténa komunikovať so satelitmi na orbite. Pomocou aplikácie tiež dokončíte prvotné nastavenia. Anténa má zabudované vyhrievanie, ktoré napája 100 W PoE adaptér. Pokiaľ by na anténu nasnežilo alebo na jej povrchu vznikla námraza, vyhrievanie by malo zaistiť bezproblémové pripojenie aj za takto nepriaznivých podmienok. Dúfam teda v poriadnu snehovú nádielku, aby som mohol túto vychytávku poriadne otestovať.
Prvý týždeň som Starlink anténu nechal na rovnakom mieste v záhrade, na ktorom som pomocou aplikácie naskenoval vhodné podmienky čistého výhľadu na oblohu, a takmer bez ťažkostí tak Starlink používal. Aplikácia ale hlásila dve drobné, lepšie povedané miniatúrne prekážky, a vzhľadom na to, že mi z viacerých dôvodov neprišlo ako dobrý nápad nechať ležať kábel od antény len tak na zemi, rozhodol som sa umiestniť anténu priamo na strechu domu.
Výhodou prevádzky antény na tripode je portabilita, ktorá sa dá ako doplnková služba prikúpiť za 27 € mesačne. Ak často cestujete alebo zdržiavate na rôznych miestach, napr. na chate, hodí sa mať anténu vždy na dosah ruky a behom chvíle ju zbaliť, naložiť do auta a mať internet odkiaľkoľvek, pokiaľ to podmienky dovoľujú. A pokiaľ máte cestovanie autom či karavanom v krvi, potom je tu pre vás po novom dostupná služba Starlink RV, o ktorej sa dočítate na konci tohto článku.
SpaceX ponúka na dokúpenie niekoľko rôznych adaptérov pre rôzne typy strešných krytín vrátane priechodiek múrmi na shop. starlink.com a tento konkrétny adaptér, ktorý vidíte na fotkách, vyšiel približne na 55 €. To nie je na kus rúrky úplne málo, ale nechcel som riskovať prípadnú nekompatibilitu, a tak som zaobstaral so Starlink kitom rovno originál. Po umiestnení na strechu už aplikácia žiadne prekážky neukazovala.
Horúcou novinku je potom Starlink RV, služba pre zákazníkov, ktorí sú neustále v pohybe. Teda pre nomádov, cestovateľov, ľudí, ktorí nevydržia chvíľku na jednom mieste, ale aj pre tých, ktorí chcú stabilné a rýchle pripojenie na dovolenke. Služba, ako už jej názov napovedá, je zamýšľaná primárne pre cestovateľov s obytným vozidlom (RV). Počiatočná investícia vychádza rovnako ako v prípade Residential verzie na 360 € a mesačný poplatok na 70 € s tým rozdielom oproti verzii na doma, že platíte iba za mesiace, kedy Starlink reálne využijete.
Ak sa teda so svojim obytniakom vydáte na cesty len na tri mesiace v roku, zaplatíte iba 3× 70 € a za zvyšné mesiace nič platiť nemusíte. Vzhľadom na obstarávaciu cenu za hardvér a mesačný poplatok nejde asi o nič pre low-cost cestovanie, ale pokiaľ stabilné a rýchle pripojenie zlepší kvalitu a možnosti práce na cestách, ide za mňa osobne o službu na nezaplatenie.
Michal Mikle
Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.