Počas sviatku 8.5. je otvorená iba centrála v Bratislave a AlzaDrive Senec.

Nakupování budoucnosti HP + média Nájdi sa v hľadáčiku

Zobraziť katalóg
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/amd-vs-intel-cpu-na-hrani.jpg

Procesory Intel vs. AMD v PC hrách (TESTY A VÝSLEDKY)

AMD vs. Intel. Otázka, s ktorou si lámali hlavu už dávni stoici v helenistickej ére. Dnes už ale nejde o denný chlieb filozofických škôl, ale o existenčnú otázku expertov, ktorých táto téma trápi naprieč diskusnými fórami a sociálnymi sieťami. Ktorý procesor vám prinesie viac radosti a lepší pôžitok z hry? AMD Ryzen 5 5600X, alebo Intel i5-11600K? Alebo snáď Intel i7-11700K, či Ryzen 7 5800X? A čo Ryzen 9 5900X vs. i9-11900K? AMD, alebo Intel? Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/intel-rocket-lake-recenze.jpg

Intel Rocket Lake (RECENZIA)

Takmer za dverami je ďalší zásadný launch a tentoraz je na ťahu Intel so svojimi procesormi Rocket Lake-S. Nové čipy, ktoré budú prvou poriadnou zmenou od doby Intel Skylake, čaká ale neľahká úloha, a to držať dych s AMD Ryzen 5000 a pokiaľ možno opäť obhájiť svoje prvenstvo v hernom aj aplikačnom výkone. Ako už je zvykom, tešiť sa môžeme aj na nové čipsety radu 500, na PCIe 4.0, na vysoké takty a pravdepodobne aj na vysokú spotrebu. Rocket Lake prináša niekoľko zaujímavostí a v dnešnom špekulatívnom článku sa na ne pozrieme trochu podrobnejšie.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/graficke-karty-amd-vs-nvidia.jpg

Grafické karty AMD vs. NVIDIA (HERNÉ TESTY)

AMD vs. NVIDIA. Večný boj, ktorému ľudia ozbrojení klávesnicou venujú nielen dlhé večery, ale aj značnú časť svojho života. A hocikedy to končí aj násilnou smrťou. V dnešnom článku ale nikoho zabíjať nebudeme a pozrieme sa na celú problematiku zo širšieho spektra, objektívne a tak, aby ste nikoho nemuseli zabíjať ani vy a svoj drahocenný čas venovali niečomu zmysluplnejšiemu. Porovnáme grafické karty od AMD a od NVIDIA čo do technológií aj čo do výkonu. AMD, alebo NVIDIA? Poďme na to.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/intel-alder-lake.jpg

Intel Alder Lake aka big.LITTLE (ŠPEKULÁCIE)

Už koncom marca vyjde nový Intel Rocket Lake-S, avšak pomerne skoro sa dočkáme ďalšej novinky z radov tejto spoločnosti. V druhej polovici tohto roka sa totiž chystá na svet úplne nová Intel platforma s novými procesormi Intel Alder Lake-S. Hovoríte si – ďalší Intel? Chvíľu vydržte, čítajte ďalej a uvidíte, že možno bude o čo stáť. Prinajmenšom pôjde o veľmi zaujímavý experiment. Prečo sa vlastne Alder Lake-S prezýva big.LITTLE? Čítajte ďalej.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/g-skill-64-gb-kit-ddr4-4000mhz-recenze-test.jpg

G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Trident Z RGB (HERNÉ TESTY)

Procesor, ktorý nebude brzdiť vašu výkonnú grafickú kartu, a naopak z neho vytiahne aj tú poslednú kvapku šťavy, je základom každého poriadneho herného počítača. Aby ale taký procesor šliapal, ako má, potrebuje rýchle a hlavne správne odladené operačné pamäte. V dnešnej recenzii sa pozrieme na pamäťový kit od G. SKILL s kapacitou 64 GB s rýchlosťou 4 000 MHz, ktorý sa ponúka za veľmi príjemnú obstarávaciu cenu. Aký je ich reálny vplyv v hernom prostredí naprieč tromi rozlíšeniami oproti defaultnému nastaveniu? To všetko sa dočítate v nasledujúcej recenzii a testoch.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/teplovodiva-pasta-jak-vybrat.jpg

Teplovodivé pasty (NÁVOD a TEST)

Pri stavbe počítača mnohokrát zabúdame na teplovodivú pastu. Boxované chladiče majú zvyčajne strojovo nanesenú vrstvu pasty, aftermarket chladiče sú potom dodávané s malou tubou zvlášť. Nie vždy je to však tá najlepšia voľba. V dnešnom teste sa zameriame na 9 teplovodivých pást, ich výkon a možnosti aplikácie. Vďaka pomôcke z plexiskla sa pozrieme, ako sa taká pasta medzi procesorom a chladičom chová, a na záver si povieme, na čo si dať pri aplikácii pasty pozor.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/amd-ryzen-5000-recenze-test.jpg

AMD Ryzen 5000 (RECENZIA A TESTY)

Dlho očakávaný moment, na ktorý sa hráči a kreatívci netrpezlivo tešili, je opäť tu! Keď Lisa Su sľubovala, že sa dočkáme agresívneho postupu AMD na trhu, veľa váhy som tomu osobne neprikladal. AMD ale prichádza s ďalšou generáciou Ryzen procesorov na architektúre Zen 3 pod kódovým označením Vermeer a v zmysle posledných udalostí musím uznať, že to asi naozaj myslela vážne. Dosť ale rečí, poďme na reálne testy!

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/Umbrel-bitcoin-full-node-lightning-cz.jpg

Umbrela – Bitcoin full node s Lightningom aj pre úplných amatérov (NÁVOD)

Používať Bitcoin znamená používať svoj vlastný full node. Bez výnimky a bez diskusie. Ale to už viete. Otázkou je, ako to urobiť čo najjednoduchšie, bez bolestí hlavy a tak, aby to zvládol naozaj každý. Odpoveďou na zdanlivo zložitú otázku sa zdá byť Umbrel, bitcoinový full node stack, ktorý stojí za samostatný článok. Navyše je plne open-source a úplne zadarmo.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/sparrow-wallet-cz-clanek.jpg

Sparrow Wallet – nádejná alternatíva k Electrum? (NÁVOD)

K správnemu používaniu Bitcoinu je potreba dômyselných nástrojov, ktorými disponuje len veľmi málo peňaženiek. Najznámejšia je Electrum Wallet, ktorá vie pracovať s hardvérovými peňaženkami, ovláda coin controling a hlavne umožňuje napojenie na vlastný full node. Nie je ale príliš používateľsky prívetivá, a preto ju bežní používatelia nepoužívajú. Sparrow Wallet prichádza s o poznanie lepším UX/UI a zatiaľ to vyzerá na naozaj nádejnú peňaženku.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/bitcoin-cz.jpg

Bitcoin (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Cena a popularita Bitcoinu stále rastie. Zaujíma vás, ako celý koncept tejto kryptomeny funguje? Vieme, ako Bitcoiny ťažiť a získať, ako Bitcoiny ukladať na Bitcoinovú peňaženku, ako s nimi platiť a tiež vám poradíme, ako zistiť aktuálny Bitcoin kurz v EUR.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/jak-merit-teplotu-graficke-karty.jpg

Teplota grafickej karty (NÁVOD)

Trpí vaša grafická karta prehrievaním? Že neviete? Teploty GPU je dobré sledovať. V dnešnom článku si ukážeme, ako správne merať teploty grafickej karty a aké programy na to využiť.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/intel-i9-10980xe-recenze-testy.jpg

Intel i9-10980XE (RECENZIA A TESTY) – skvelé možnosti taktovania a silný multithread

Ústredným bodom dnešnej recenzie je osemnásťjadro i9-10980XE od výrobcu Intel. Ako si nová generácia procesorov Cascade Lake-X viedla v porovnaní s konkurenčným Threadripperom 2970WX a podstatne lacnejším Ryzenom 9 3950X? Dozviete sa v našej recenzii!

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/amd-ryzen-threadripper-3970x-recenze-test.jpg

AMD Ryzen Threadripper 3970X (RECENZIA A TESTY) – je taký výkon vôbec fér?

Zásluhou tridsiatichdvoch jadier a šesťdesiatichštyroch vlákien ponúkne procesor AMD Ryzen Threadripper 3970X naozaj masívny výkon, ktorý konkurencia zatiaľ nemôže dorovnať. Ako si toto monštrum viedlo v porovnaní s predchádzajúcou generáciou a najbližšou (osemnásťjadrovou) konkurenciou od Intelu? Dozviete sa v našej recenzii!

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/jak-vymenit-procesor.jpg

Ako vymeniť procesor? (TIPY A TRIKY)

Výmena procesora je niečo, čo v prípade väčšiny ľudí vzbudzuje strach a neistotu. Aj napriek tomu ide o vec, s ktorou sa všetci niekoľkokrát za život stretneme a bez ktorej sa nezaobídeme. Buď to môžeme nechať na niekoho iného, alebo to môžeme zvládnuť sami. Dôležité je ale vedieť, čo vlastne robíme a na čo si dať pozor.

Prečítať viac »

Jak vybrat procesor

Výběr procesoru do počítače není jednoduchá záležitost. Jak výkonný CPU vybrat? Jaké zvolit chlazení a operační paměti? A jak se zorientovat v pojmech jako jádra, pracovní vlákna, paměťové kanály či TDP? Přesně na tyto i jiné otázky zde naleznete odpověď. Při pohledu na nemalé ceny (nejen) herních procesorů je jasné, že chybovat při výběru se nevyplácí!

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/mynode-clanek.jpg

myNode (RECENZIA A SKÚSENOSTI) – Bitcoin a Lightning full node

Používate Bitcoin? A ste si tým istý? Kto nepoužíva vlastný full node, nepoužíva ani Bitcoin. A to je skrátka fakt. Vieme, ako na to. Ľahko, rýchlo a hlavne lacno. A ako bonus získate prístup do Lightning Network, svoj vlastný Electrum Server, blockchain a mempool explorer a mnoho a mnoho ďalšieho!

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/intel-optane-ssd-905p.jpg

Intel Optane 905p (RECENZIA A TESTY): Najrýchlejší SSD na trhu

V dnešnej recenzii sme si posvietili na nástupcu revolučného SSD disku Intel Optane 900p, rad Optane 905p. Dočkali sme sa vopred sľubovaného vyššieho výkonu, kratších prístupových dôb a lepšej životnosti? A ako si Intel Optane 905p vedie v porovnaní s najbližšou konkurenciou? Nielen na tieto otázky odpovedáme v našej recenzii!

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/aorus-dual-sider-copper-recenze-test.jpg

GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 2 TB (RECENZIA A TESTY): Čo dokážu PCIe 4.0 disky?

Vysokokapacitný SSD disk Kingston A2000 síce patrí do kategórie drahších a výkonnejších TLC diskov, zároveň vás však poteší príjemnou cenovkou. Ako si viedol v sérii náročných testov a benchmarkov? Oplatí sa po ňom siahnuť? Nielen to objasníme v našej recenzii!

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/bitcoin-tezba-cena.jpg

Ako na ťažbu kryptomien so Simplemining.net (NÁVOD)

Či už čítate, počujete alebo si myslíte čokoľvek, zlatá digitálna horúčka pokračuje. Vytrvalo rastúca cena bitcoinu či litecoinu to len potvrdzuje. Ťažiť sa preto bude s vami, aj bez vás. V našom článku odpovieme na najčastejšiu otázku v súvislosti s virtuálnymi menami – ako vlastne začať s ťažbou. Rýchlo, jednoducho, lacno a bezbolestne.

Prečítať viac »
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/Article/kingston-a2000-nahled.jpg

Kingston A2000 (RECENZIA A TESTY): Rýchly SSD za skvelú cenu?

Vysokokapacitný SSD disk Kingston A2000 síce patrí do kategórie drahších a výkonnejších TLC diskov, zároveň vás však poteší príjemnou cenovkou. Ako si viedol v sérii náročných testov a benchmarkov? Oplatí sa po ňom siahnuť? Nielen to objasníme v našej recenzii!

Prečítať viac »
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi