Zobraziť katalóg
Najlepšie procesory 2024

Najlepšie procesory
(2023)

Článok

Aktualizované

Procesor je bezpochyby tou najdôležitejšou časťou každého počítača. Aký je ale ten najlepší procesor? Koľko má mať jadier? Aké má dosahovať takty? Ako silnú grafickú kartu dokáže nakŕmiť? Akú vysokú spotrebu by mali tie najlepšie procesory mať a čím by sa mali chladiť? A hlavne, aký je ten najlepší procesor za peniaze, ktoré ste ochotní minúť? Tento článok je odpoveďou na najčastejšie otázky a nedoceneným pomocníkom pri výbere toho správneho a najlepšieho procesora v roku 2023. Poďme na to!

Najlepšie procesory (2023) – OBSAH

 1. Prečo záleží na výkone procesora?
 2. Ako teda vybrať ten najlepší procesor?
 3. Najlepšie procesory do 80 €
 4. Najlepšie procesory do 120 €
 5. Najlepšie procesory do 175 €
 6. Najlepšie procesory do 200 €
 7. Najlepšie procesory do 250 €
 8. Najlepšie procesory do 300 €
 9. Najlepšie procesory do 350 €
 10. Najlepšie procesory do 400 €
 11. Najlepšie procesory do 450 €
 12. Najlepšie procesory do 500 €
 13. Najlepšie procesory do 550 €
 14. Najlepšie procesory do 750 €
 15. Porovnanie výkonu: aplikácie a hry
 16. Rady a odporúčania na záver

Prečo záleží na výkone procesora?

Či už svoj počítač používate na hry alebo na prácu, budete potrebovať dostatočne výkonný procesor, aby vám to, čo budete robiť, išlo od ruky a nič vás zbytočne nebrzdilo. Na výkone procesora záleží a hneď v prvej kapitole sa dočítate prečo.

Procesor mám na hranie hier

Pokiaľ hráte hlavne hry, je pre vás najdôležitejšie, aký výkonný procesor potrebujete na nakŕmenie grafickej karty. Čím výkonnejšiu grafickú kartu máte, tým výkonnejší procesor budete potrebovať. Tento vzťah je umocnený rozlíšením, v ktorom hráte, a nastavením detailov v hre. V čím nižšom rozlíšení budete hrať, tým silnejší procesor budete potrebovať. A rovnaké je to aj s detailmi v hre. Čím nižšie detaily si nastavíte, tým výkonnejší procesor budete potrebovať. Inými slovami, čím viac snímok dokáže vaša grafická karta pripraviť, tým viac ich musí procesor odbaviť.

Pokiaľ o tejto dynamike počujete prvýkrát a nedáva vám zmysel, nezľaknite sa. Je to vcelku logická vec. Zatiaľ čo grafická karta dokáže robiť viac vecí naraz, procesor musí postupovať krok za krokom. V praxi to znamená, že vaša grafická karta pripraví toľko snímok, na koľko jej sily stačia, a procesor ich musí jedmu po druhej pekne poporiadku odbavovať. Zatiaľ čo lacnejší a menej výkonný procesor zvládne odbaviť 47 snímok za sekundu, výkonnejší, ale drahší ich zvládne pokojne 70.

Možno si hovoríte, prečo by niekto používal silnú grafickú kartu, ako je napr. NVIDIA RTX 4090, vo Full HD rozlíšení a k tomu s detailmi na minimum. Odpoveďou je competitívny gaming, kde viac FPS v kombinácii s minimom zobrazovaných detailov prináša nespornú výhodu nad súperom. Ten najvýkonnejší procesor ale samozrejme využijú aj tí, ktorým ide hlavne o pôžitok z hry a nenaháňajú sa za každou snímkou navyše.

Okrem toho, procesor má pri hraní hier aj inú prácu než len spracovávať snímky, ktoré grafická karta pripravila. Na dnešné hry je čo do počtu jadier procesora rozumné minimum 6 výkonných jadier, optimum 8 a viac ich hocikedy na zahodenie tiež nie je. Záleží už potom od konkrétnej hry, akým veľkým prínosom ďalšie jadrá navyše budú.

Procesor mám na prácu

Rovnako, ako sa od seba líšia rôzne profesie a remeslá, tak odlišná je škála práce, ktorú pre nás môže procesor vykonávať. Či už používame počítač na MS Office a surfovanie na internete, či striháme videá, upravujeme fotografie, modelujeme v inžinierskych softvéroch, alebo dokonca programujeme, každá z týchto aktivít využíva procesor iným spôsobom. A na to je potrebné pri výbere procesora brať ohľad.

Tým najväčším rozdielom je, či práca, lepšie povedané aplikácia, s ktorou pracujeme, dokáže využívať jedno jadro procesora, alebo viac. Napríklad rad aplikácií na úpravu fotografií či programy na technické výkresy, schémy a plány dokážu využiť iba jedno jadro procesora. V tomto prípade je potrebné vyberať podľa tzv. singlecore alebo singlethread výkonu procesora, prípadne podľa výkonu IPC (instruction per cycle), a čo je dôležitejšie, podľa maximálnej frekvencie, na ktorej jadrá procesora operujú.

Herný počítač

Ako vybrať ten najlepší procesor na hry?

Prvým predpokladom pre správny výber toho najlepšieho procesora je znalosť vašich potrieb. Viete, aké máte nároky? Čo od svojho počítača budete očakávať? To, ako veľmi vysoko latku nasadíte a akú prácu budete svojmu stroju zadávať, rozhoduje o všetkom.

Som náročný hráč alebo PCMR FTW!

Ak ste náročným hráčom počítačových hier, nechcete robiť kompromisy v rozlíšení či nastavení detailov, pôjdete pravdepodobne po hi-endovej grafickej karte typu NVIDIA RTX 4080 či NVIDIA RTX 4090, alebo AMD Radeon 7800XT či 7900XT. Takto silné grafické karty dokážu vykresliť ohromné množstvo snímok za sekundu v nízkych rozlíšeniach a veľmi slušne zvládnu aj vyššie rozlíšenie s maximálnymi detailmi. K takto hladným kartám je potrebný procesor aspoň s ôsmimi jadrami a taktami, ktoré sa minimálne blížia alebo presahujú frekvenciu 5 GHz.

Procesory tohto typu začínajú s cenovkou ľahko pod 250 €. Na tejto cenovej hladine sa to nezaobíde bez výrazných kompromisov, a preto je lepšie sa presunúť o niečo vyššie čo sa obstarávacej ceny týka. Za približne 400 € sa dá zaobstarať už veľmi výkonný, osemjadrový procesor, ktorý slušne nakŕmi aj silnejšiu hi-endovú kartu. Od 450 € smerom nahor už zaobstaráte extrémne výkonné procesory s veľmi vysokými taktami, vybavené 10, 12, 16 či viacerými jadrami.

Mám obmedzený rozpočet a chcem si slušne zahrať

Hráči s obmedzeným budgetom by mali dať prednosť výberu čo najvýkonnejšej grafickej karty a k nej vybrať ten najlepší procesor tak, aby grafickú kartu riadne nakŕmil a nebrzdil ju. V opačnom prípade by bola investícia do GPU neefektívna a do istej miery aj zbytočná. Aj napriek tomu by ste sa mali držať poučky 6 a viac jadier, a pokiaľ to budget dovolí, zvoliť procesor s viacerými pracovnými vláknami alebo s funkciou HyperThreading (Intel) či Simultaneous Multithreading (AMD).

Škála obstarávacej ceny je tu celkom široká. Relatívne slušný, a 6-jadrový procesor s 12 vláknami od AMD zaobstaráte už od 80 €. Modely od Intelu začínajú od 160 €, ale ide novšiu architektúru s vyššími taktami. Platí, že čím drahší procesor bude, tým viac bude mať pracovných vlákien a bude dosahovať vyššie frekvencie. Medzi 250 až 300 € už zaobstaráte veľmi slušné a výkonné procesory so 6 jadrami a 12 vláknami. Do 400 € potom kúpite 8-jadrový procesor so 16 vláknami, ktorého frekvencie tzv. boostujú aj nad spomínaných 5 GHz.

Cena a výkon nie sú všetko

V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že obstarávacia cena a výkon procesora nie sú všetko. S mocou rastie aj zodpovednosť a v tomto prípade hovoríme nielen o spotrebe procesora, ale hlavne o okolitých komponentoch. Výkonným procesorom je potrebné zaistiť kvalitné a dostatočné napájanie, a čo je najdôležitejšie – adekvátne chladenie. Preto by ste v prípade tých najvýkonnejších procesorov mali rovno počítať s investíciou navyše rádovo stoviek eur. Hi-endová základná doska, hi-endové vzduchové chladenie ako minimum, poriadne AiO ako kompromis a custom vodný okruh, ak chcete využiť tie najvýkonnejšie procesory na maximum. Samozrejmosťou je aj veľmi kvalitný zdroj s kapacitou s dostatočnou rezervou (najlepšie 50 %).

Menej nároční hráči to majú o to jednoduchšie a celá záležitosť kúpy slušného mainstreamového procesora ich vyjde o poznanie lacnejšie. Pamätajte, že aj skromná voľba môže byť tou najlepšou voľbou a ten najlepší procesor nemusí byť nutne ten najdrahší. A naopak, ako to už pri hi-ende býva, tá najdrahšia a najvýkonnejšia voľba býva najmenej rozumná a prináša najhorší pomer cena : výkon.

Najlepšie procesory do 80 €

S procesormi do 80 € to nie je ľahké a možnosti výberu sú veľmi obmedzené. Do tejto cenovej kategórie sa nám dostal iba dve generácie starý AMD Ryzen 5 4500. Ten je vybavený 6 jadrami a 12 pracovnými vláknami s celkom slušnými taktami cez 4 GHz. Veľkou výhodou je slušný chladič Wraith Stealth v balení, takže odpadá aj ďalšia, niekoľkoeurová investícia do aftermarket chladiča. Výhodou sú aj dnes už veľmi lacné základné dosky pre socket AM4 a lacné operačné pamäte DDR4 s rýchlosťami okolo 3 200 MT/s. Procesor však nie je vybavený integrovaným grafickým čipom, takže musíte počítať aj s obstaraním nejakého lacného zobrazovadla.

AMD Ryzen 3 4500
AMD Ryzen 5 4500

Najlepšie procesory do 120 €

Aj v tejto cenovej hladine je bezpochyby jedinou najlepšou voľbou AMD Ryzen 5 5500, ktorý za niečo málo cez stovku ponúkne 6 jadier a 12 vlákien s taktami opäť ľahko cez 4 GHz. Procesor už je tiež postavený na novšej architektúre ako ten z predchádzajúcej cenovej hladiny, až sa za príplatok 20 € oplatí skôr tento model. V balení opäť nájdete solídny chladič Wraith Stealth. Okrem lacnej základnej dosky budete potrebovať aj lacné operačné pamäte DDR4.

AMD Ryzen 5 5500
AMD Ryzen 5 5500

Najlepšie procesory do 175 €

V tejto cenovej kategórii sa nám voľby porovnávajú čo do počtu jadier aj pracovných vlákien. Ako Intel Core i5-12400F, tak AMD Ryzen 5 5600 ponúkajú 6 jadier a 12 pracovných vlákien. Intel i5-12400F je však z pohľadu architektúry novšou technológiou a podľa predchádzajúcich testov ponúka zaujímavejší výkon ako AMD Ryzen 5600X, ktorý je ešte o niečo rýchlejší ako v tejto kategórii ponúkajúci sa Ryzen 5 5600. Pri Ryzene je opäť výhodou Wraith Stealth v balení a staré a lacné základné dosky. K Intel procesoru budete musieť siahnuť po novšej, hoci ľahko drahšej B660 doske.

Intel Core i5-12400F
Intel Core i5-12400F
AMD RYZEN 5 5600
AMD RYZEN 5 5600

Najlepšie procesory do 200 €

Do 200 € sa nám naozaj ponúka len jedna rozumná voľba. AMD nám tu dokáže ponúknuť na rozdiel od konkurencie 8 jadier so 16 pracovnými vláknami v modeli Ryzen 7 5800X, ktorý dosahuje vysokých taktov 4,7 GHz a ide o super herný, budgetový procesor za skvelú cenu. V balení síce chladič nenájdete, ale taký ARCTIC Freezer 34 eSports DUO poslúži výborne. Ryzen 7 5800X už nie je žiadne strúhadlo, a tak budete potrebovať nejakú solídnu B550 dosku a pamäťový DDR4 kit okolo 3 600 MT/s.

AMD RYZEN 7 5800X
AMD RYZEN 7 5800X

Najlepšie procesory do 250 €

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že 10 jadier s 20 pracovnými vláknami, ktoré v tejto kategórii ponúka Intel i5-13400F je tou jedinou a najlepšou voľbou. Našťastie sme zo začiatku roka usporiadali duel budgetových procesorov – AMD Ryzen 5 7600 vs. Intel Core i5-13400F, z ktorého Ryzen 5 7600 vzišiel ako víťaz. V balení je opäť Wraith Stealth a budete potrebovať nejakú B650 dosku a pamäťový DDR5 kit s ideálnou rýchlosťou 6 000 MT/s.

Intel Core i5-13400F
Intel Core i5-13400F
AMD RYZEN 5 7600
AMD RYZEN 5 7600

Najlepšie procesory do 300 €

V cenovej kategórii do troch stoviek máme opäť veľké rozdiely čo sa počtu jadier týka. Máme tu hybridný Intel Core i5-13500, ktorý je vybavený šiestimi P-Cores boostujúcimi na 4,8 GHz a ôsmimi E-Cores boostujúcimi 3.5 GHz. Konkurenčný AMD Ryzen 7600X je vybavený iba šiestimi jadrami. Duel týchto dvoch konkrétnych modelov sme nerobili, ale podľa vzoru predchádzajúcej cenovej hladiny je veľmi pravdepodobné, že bude Ryzen 5 7600X boostujúci na 5,3 GHz lepšou voľbou. Ryzen už v balení chladič nemá, takže budete potrebovať niečo v zmysle ARCTIC Freezer 34 eSports DUO a po vzore predchádzajúcej cenovej kategórie aj základnú dosku a operačné pamäte.

Intel Core i5-13500
Intel Core i5-13500
AMD Ryzen 5 7600X
AMD Ryzen 5 7600X

Najlepšie procesory do 350 €

Do tejto cenovej hladiny sa nám len tesne zmestila horúca novinka, čerstvo refreshnutý Intel Core i5-14600KF ponúkajúci 6 P-Cores a 8 E-Cores. Vzhľadom na to, že ide o procesor s odomknutým násobičom, budete potrebovať aj dosku so Z čipsetom, ktoré stále zatiaľ nie sú úplne najlacnejšie. Výhodou Intelov 12. – 14. generácie je ale podpora DDR4 aj DDR5, takže môžete k procesoru siahnuť po lacnejšej DDR4 doske, ale aj po lacnejších DDR4 pamätiach. Budete tiež potrebovať nejaký solídny chladič, opäť odporúčam ARCTIC Freezer 34 eSports DUO ako minimum.

Intel Core i5-14600KF
Intel Core i5-14600KF

Najlepšie procesory do 400 €

V kategórii do 400 € máme na výber hneď rovnaký model od Intelu z predchádzajúcej kategórie, ktorý je navyše vybavený integrovaným grafickým čipom. Hneď vedľa neho sa ponúka na kúpu Ryzen 7 7700, 8-jadrový model so 16 vláknami. Ten je navyše vybavený solídnym chladičom Wraith Prism. K Ryzenu to bude chcieť opäť nejakú B650 dosku a operačné pamäte DDR5 okolo 6 000 MT/s. V prípade Intelu zostávajú požiadavky rovnaké, ako v predchádzajúcej kategórii.

Intel Core i5-14600K
Intel Core i5-14600K
AMD Ryzen 7700
AMD Ryzen 7 7700

Najlepšie procesory do 450 €

Do tejto cenovej hladiny sa nám žiadny Intel procesor nedostal. Zato tu máme na výber dva AMD Ryzen procesory zo série 7000. Ten prvý, Ryzen 7 7800X3D je vyslovene herný procesor s 8 jadrami a 16 vláknami, ktorý je vybavený 3D-Cache. Ten druhý, Ryzen 9 7900, je 12-jadro s 24 vláknami, 3D-Cache nemá, a preto sa skôr hodí na vyložene neherné účely. Ryzen 9 7900 je opäť vybavený Wraith Prism chladičom, k Ryzenu 7800X3D budete musieť zaobstarať slušný aftermarket chladič. K obom procesorom budete opäť potrebovať nejakú B650 alebo X670 dosku a operačné pamäte DDR5 okolo 6 000 MT/s

AMD Ryzen 7 7800X3D
AMD Ryzen 7 7800X3D
AMD RYZEN 9 7900
AMD RYZEN 9 7900

Najlepšie procesory do 500 €

V cenovej hladine do piatich stoviek eur máme len dvoch kandidátov Intelu 14. generácie. Ide o modely i7-14700KF a 14700K. KF je model bez integrovaného grafického jadra, a preto je aj o pekných pár desiatok eur lacnejší. Oba modely sú vybavené 8 P-Cores, 12 E-Cores a celkom teda 28 vláknami. K i7 už budete potrebovať poriadny chladič, nejaké lepšie AiO typu ARCTIC Liquid Freezer II 360. Budete tiež potrebovať Z790 dosku a operačné pamäte DDR5 s rýchlosťou 7 000 – 8 000 MT/s.

Intel Core i7-14700KF
Intel Core i7-14700KF
Intel Core i7-14700K
Intel Core i7-14700K

Najlepšie procesory do 550 €

V tejto cenovej hladine sa nám ponúka iba jedna možnosť. Tou je Ryzen 9 7900X3D. Ide o 12 jadrový procesor s 24 vláknami s 3D-Cache. Tu trochu pozor, pretože 3D-Cache má iba prvých šesť jadier a druhých šesť nie. Na herné účely býva už dnes šesť jadier málo, a preto pokiaľ budete kupovať procesor primárne na hry, odporučil by som skôr kúpiť Ryzen 7 7800X3D alebo rovno Ryzen 9 7950XD3. K procesoru voľte nejakú lepšiu B650 či X670 dosku a operačné pamäte DDR5 okolo 6 000 MT/s.

AMD Ryzen 9 7900X3D
AMD Ryzen 9 7900X3D

Najlepšie procesory do 750 €

Tak, a sme vo finále. S budgetom 750 € zaobstaráte to najlepšie a najvýkonnejšie ako od Intelu, tak od AMD. Intel i9-14900KF je vybavený ôsmimi P-Cores boostujúcimi až na 6 GHz a šestnástimi E-Cores operujúcimi na 4,4 GHz. AMD Ryzen 9 7950X3D je vybavený šestnástimi jadrami a dvadsaťtri vláknami. Jadrá Ryzenu boostujú až na 5.7 GHz. Oba procesory majú luxusný výkon, ale veľmi rozdielne prevádzkové vlastnosti. K Intelu budete potrebovať poriadne výkonné AiO 360 mm chladenie, ideálne custom vodu. Zároveň budete potrebovať rýchly pamäťový DDR5 kit a poriadnu, hi-endovú Z790 dosku, ako je napríklad ASUS ROG Dark Hero.

K Ryzenu si vystačíte s nejakou lepšou B550 či X670 doskou, hoci je lepšie k hi-endovému procesoru vziať aj poriadny hi-end čo sa týka dosky, ako je napr. ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE a stredne rýchly pamäťový DDR5 kit okolo 6 000 MT/s.

Intel Core i9-14900KF
Intel Core i9-14900KF
AMD Ryzen 9 7950X3D
AMD Ryzen 9 7950X3D

Týmto máme hotové rozdelenie najlepších procesorov od 80 € do 750 € v dvanástich cenových hladinách. Poďme sa ešte pozrieť na porovnanie výkonu čerstvo nameraných výsledkov, ktoré vznikli pri launchi Intel procesorov 14. generácie, a obsahujú tak cenové hladiny od 300 € do 750 €.

Porovnanie výkonu: aplikácie a hry

 1. Najlepšie procesory v RENDERING: Cinebench 2024 a Blender Benchmark 3.6.0
 2. Najlepšie procesory v WEB A JAVASCRIPTS: Jetstream 2.1 a Speedometer 2.1
 3. Najlepšie procesory v PRÁCA SO SÚBORMI: 7zip 23.01 a (de)komprimovanie súborov
 4. Najlepšie procesory v SÚHRNNÉ TESTY: Geekbench 6.2.0
 5. Najlepšie procesory v Video encoding: Handbrake 1.6.1

Najlepšie procesory: testovacia zostava

V akých aplikáciách i9-14900KF testujeme?

 • RENDERING: Cinebench 2024 a Blender Benchmark 3.6.0
 • WEB A JAVASCRIPTS: Jetstream 2.1 a Speedometer 2.1
 • PRÁCA SO SÚBORMI: 7zip 23.01
 • SÚHRNNÉ TESTY: Geekbench 6.2.0
 • Encoding videa: Handbrake 1.6.1

Najlepšie procesory v RENDERING: Cinebench 2024 a Blender Benchmark 3.6.0

Hneď na začiatok si dáme horúcu novinku, a to Cinebench 2024. Nástupca R23 dáva procesorom ešte viac zabrať a nie je vôbec jednoduché tento benchmark pri maximálnom výkone ochladiť, a preto je práve tento test v nT režime referenčným bodom pre všetky ostatné testy, a to vrátane hier.

Cinebench 2024

Intel i9-14900KF; Cinebench R23

Pokiaľ pracujete s aplikáciami, ktoré využívajú primárne jedno pracovné vlákno, stoja za zváženie najnovšie Intely, ktoré po odladení podávajú skvelý výkon. To isté platí o práci, kde sú využité všetky prostriedky procesora, ale tam už je rozdiel vo výkone dosť vykúpený spotrebou a nárokmi na chladenie. V testoch je síce len Ryzen 9 7950X3D, teda model s 3D-Cache, ale pokiaľ nebudete hrať hry, môžete siahnuť po Ryzene 9 7950X bez 3D-Cache za ešte nižšiu cenu s bonusom vyšších taktov.

Blender Benchmark 3.6.0

i9-14900KF

V testoch síce Ryzen 9 7950X (bez 3D-Cache) nemáme, ale ako je vidieť, ak by sme kupovali procesor iba na prácu, rozhodne by bol tento model najlepšou voľbou.

Najlepšie procesory vo WEB A JAVASCRIPT: Jetstream 2.1, Speedometer 2.1

Nasledujúce dva testy sa môžu na prvý pohľad zdať ako zbytočné, pretože ich veľa ľudí nepozná. Opak je ale pravdou. Ide o tzv. browser benchmarky, ktoré testujú úlohy vykonávané cez webový prehliadač. Faktom je, že webové úlohy založené na Javascripte patria k tým najčastejším úlohám, ktoré svojmu PC dávame.

Jetstream 2.1 a Speedometer 2.1

Intel i9-14900KF; Browserbench

V týchto testoch úplne dominujú Intel procesory, hoci nejde o nijako zásadné rozdiely. Ide o veľmi dôležitý druh testov, ale rozdiely nie sú také zásadné, aby sme im dávali vyššiu prioritu pri výbere.

Najlepšie procesory v PRÁCA SO SÚBORMI: 7zip 23.01 a (de)komprimovanie súborov

Práca so súbormi je, či chcete, alebo nie, ďalšou z najčastejších úloh, ktoré svojmu procesoru zadávate. Napríklad vždy, keď inštalujete nejaký softvér alebo hru, dochádza k dekompresii inštalačných súborov.

7zip – (de)komprimovanie súborov

i9-14900KF; 7-Zip

Pri práci so súbormi a konkrétne pri dekomprimovaní boli rozdiely medzi procesormi podľa očakávania. Zásadný rozdiel sa prejavil pri najdrahších modeloch najvyššej cenovej kategórie.

Najlepšie procesory v SÚHRNNEJ TESTY: Geekbench 6.2.0

Geekbench 6 je jedným z najpoužívanejších testov, ktorý obsahuje širokú škálu scenárov a úloh. Testuje kompilovanie kódu v rôznych jazykoch, kryptografické úlohy, matematické výpočty a mnoho ďalšieho. Meriame výkon pri zapojení jedného a všetkých pracovných vlákien.

Geekbench 6

i9-14900KF; Geekbench 6

Pri zapojení jedného pracovného vlákna podľa vzoru Cinebenchu 2024 opäť viedol Intel a pri vyťažení všetkých dostupných prostriedkov to nebolo inak.

Najlepšie procesory vo Video encoding: Handbrake 1.6.1

Ako posledný zo série 2D testov sa pozrieme na výkon pri práci s videom. Otestujeme encoding z H.264 do H.265.

Práca s videom

i9-14900KF; video

Pri enkódovaní videa z H.264 do H.265 dopadol výkon opäť podľa očakávania. Ako najnovšie Intely 14. generácie, tak AMD Ryzen 7000 podávajú slušný výkon. Zásadný rozdiel je ale v spotrebe, ktorá je v prípade Ryzenov podstatne menšia. Tým máme 2D testy za sebou a ideme na herné testy, ktoré sú o niečo záživnejšie.

Najlepšie procesory v herných testoch

 1. Najlepšie procesory v Starcraft II, World of Warcraft, Starfield
 2. Najlepšie procesory v Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy, Spider-Man Remastered
 3. Najlepšie procesory v A Plague Tale: Requiem, STAR WARS Jedi: Survivor, The Witcher 3: Wild Hunt

Správne testovanie procesorov v hrách je na prvý pohľad hračka, ale opak je pravdou. Už o chvíľu si povieme, ako meriame CPU a prečo meriame tak, ako meriame.

i Prečo meriame v 720p rozlíšení?  Tou najdôležitejšou vecou pri testovaní procesorov je presunúť bottleneck z GPU na CPU. Inými slovami, procesor musí byť to, čo brzdí celý počítač. Veľakrát to tak je aj vo vyšších rozlíšeniach, obzvlášť s veľmi silnou grafickou kartou, ako je RTX 4090. Aby ale meranie ukázalo skutočnú silu procesorov a odhalilo aj skryté rozdiely, ktoré nie sú vo vyšších rozlíšeniach tak očividné, je potrebné merať vo veľmi nízkom rozlíšení.  V roku 2023 síce už v 720p rozlíšení nikto nehrá, ale výsledky meraní vypovedajú o tom, ako vás daný procesor podrží vo vyšších rozlíšeniach v tých najkritickejších scenároch, ktoré sa vo vyšších rozlíšeniach merajú len veľmi zle. To ale neznamená, že sa s nimi pri hraní nestretnete.

Pre úplnosť vysvetlím, ako vyberám testovacie scény náročné na procesor. Buď ide o zle optimalizované hry, ktoré sú tzv. zaboundované na jednom pracovnom vlákne a vyťažujú jedno jadro na 90 – 100 %, čo je prípad Starcraftu II. Aj ostatné hry ale spĺňajú požiadavky veľmi vysokého vyťaženia jedného vlákna 80 % a viac. Alebo ide o scény, kde pri rýchlom pohybe dochádza k streamovaniu textúr, čo má na starosti procesor. To je prípad Cyberpunku 2077 alebo Spider-Man Remastered.

Moderné testovanie kladie ale predovšetkým dôraz na RayTracing, pretože CPU musí pritiahnuť viacero objektov na scénu (draw calls) a zároveň má na starosti BVH (Bounding Volume Hierarchy) manažment. Všetky dnes testované hry, s výnimkou Starfieldu a Starcrafu II, sú RayTracingom vybavené, a ten je vždy nastavený na úplné maximum. Starfield je stále horúcou novinkou, ale čo je najzaujímavejšie, aj bez RayTracingu dal testovaným procesorom zabrať zo všetkých hier najviac.

Herné testy sú merané pomocou nástroja CapFrameX, kde je každá testovacia scéna meraná 3× za sebou tak, aby bola zaistená konzistencia nameraných výsledkov nielen čo do priemerných FPS, ale aj čo sa týka 0,1 %. Súčasne je logovaný rad senzorov, vďaka ktorým vieme, ako sa konkrétny procesor v dotyčnom teste správal, a môžeme teda zaznamenať aj prevádzkové vlastnosti, napr. spotrebu.

Aké hry sme testovali?

 • Starcraft II
 • World of Warcraft
 • Starfield
 • Cyberpunk 2077
 • Hogwarts Legacy
 • Spider-Man Remastered
 • A Plague Tale: Requiem
 • STAR WARS Jedi: Survivor
 • The Witcher 3: Wild Hunt

Najlepšie procesory v Starcraft II, World of Warcraft, Starfield

Najlepšie procesory v Starcraft II

Starcraft IIStarcraft II je opäť jedna z najhranejších RTS eSportoviek. Meraná je veľmi náročná custom scéna na najnižšie grafické rozlíšenie, ktorá predstavuje počiatok súboja 4v4. V prvých sekundách tu klesá FPS na veľmi nízke hodnoty a celá scéna má 20 sekúnd. Táto legendárna hra pochádza z dielne Blizzard Entertainment a je hojne hraná ako medzi občasnými hráčmi, tak medzi najtvrdšími profesionálmi.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

Starcraft II

i9-14900KF; Starcraft II

Staručký Starcraft II neťaží len z vysokých frekvencií a hrubej sily, ale zrejme aj z 3D-Cache, ktorá ukáže svoju silu v tých najkritickejších chvíľach. Ryzeny s 3D-Cache tak tu majú oproti konkurencii veľkú výhodu.

Najlepšie procesory vo World of Warcraft: Dragonflight

World of Warcraft: DragonflightWorld of Warcraft snáď ani nie je nutné predstavovať. Hoci ide o 20 rokov staré, stále aktívne MMORPG. Dragonflight je už 9. datadiskom v poradí a čo do technológií ide hra stále s dobou – je vybavená RayTracingom. Vývojárom aj vydavateľom hry je Blizzard Entertaiment. Meriame 20 dlhú scénu v oblasti The Waking Shores – Ruby Lifeshrine, ktorá je najnáročnejšia a dobre merateľná v otvorenom svete.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

World of Warcraft: Dragonflight

i9-14900KF; Starcraft II

Hry od Blizzardu a konkrétne Starcraft II s World of Warcraft majú čo do technického dizajnu mnoho spoločného. Aj tu sa ukázala 3D-Cache, ktorými sú AMD Ryzen procesory vybavené, ako obrovské plus.

Najlepšie procesory v Starfield

StarfieldStarfield bol dlho očakávanou novinkou sci-fi nadšencov, a hlavne tých, ktorí si chceli skrátiť dlhé čakanie na ostrú verziu Star Citizenu. Hra sa odohráva v roku 2330 kdesi mimo našej slnečnej sústavy. Hra beží na Creation Engine 2, pochádza z dielne Bethesda Game Studios a vydavateľom je Bethesda Softworks. Meriame 20 sekúnd dlhú scénu – priebeh osídlenou lokáciou menom Akila v Cheyenne System.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

Starfield

i9-14900KF; Starcraft II

Starfield je typickým príkladom hry, kde nefunguje elegantné riešenie, ale je potrebná hrubá sila. V tej excelujú Intel procesory 13. a 14. generácie. AMD Ryzen sú síce vybavené 3D-Cache, ale tá tu toho príliš nezmohla.

Najlepšie procesory v Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy, Spider-Man Remastered

Najlepšie procesory v Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077Cyberpunk 2077 je akčná RPG adventúra z pohľadu prvej osoby, ktorá sa odohráva v otvorenom svete dystopickej metropoly Night City v Kalifornii, v ktorom musíte plniť svoje žoldnierske úlohy. Hra bola postavená na hernom engine RED Engine 4 vývojármi zo štúdia CD Project Red a vydaná v decembri 2020 spoločnosťou CD Project. Meriame rýchly prejazd na motocykli po dobu 20 sekúnd.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

Cyberpunk 2077

i9-14900KF; Cyberpunk 2077

Aj v Cyberpunku 2077, a obzvlášť po poslednom majoritnom update 2.0, ktorý priniesol optimalizáciu pre Ryzen procesory, obsadili prvé priečky Intely 13. a 14. generácie. RYZENy si samozrejme neviedli nijako zvlášť zle a konkrétne Ryzen 7 7800X3D podal porovnateľný výkon s Intelom i9-14900KF.

Najlepšie procesory v Hogwarts Legacy

Hogwarts LegacyHogwarts Legacy je akčné RPG odohrávajúce sa v neskorých rokoch 19. storočia, zhruba 100 rokov pred udalosťami odohrávajúcimi sa v knižnej sérii Harry Potter. Hra je z dielne vývojárskeho štúdia Avalanche Software, beží na Unreal Engine 4 a vydavateľom je Warner Bros. Games. Meriame 20-sekundovú, na procesor veľmi náročnú scénu v zimnom období v lokácii známej ako Hogsmeade.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

Hogwarts Legacy

Intel i9-14900KF; Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy nepatrí medzi technologicky najzdárnejšie počiny všetkých čias. Nijako zvlášť sa tu nepredviedla ani 3D-Cache Ryzen procesorov, ani hrubá sila konkurenčných Intelov.

Najlepšie procesory v Spider-Man: Remastered

Spider-Man: RemasteredMarvels Spider-Man Remastered je, ako názov napovedá, remaster pôvodnej hry s tonou RayTracingu. Hra beží na Insomniac Engine, developermi sú Insomniac Games a Nixxes Software a vydavateľom je Playstation PC. Meriame 20 sekúnd dlhú scénu v oblasti centra mesta.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

Spider-Man: Remastered

Intel i9-14900KF; Spider-Man: Miles Morales

Spider-Man dostal od svojich vývojárov v posledných niekoľkých aktualizáciách optimalizácie ako pre Intel, tak aj pre AMD procesory. Výkon je pomerne vyrovnaný a hra dokáže využiť veľké množstvo pracovných prostriedkov, ktoré iba dostane.

A Plague Tale: Requiem, STAR WARS Jedi: Survivor, The Witcher 3: Wild Hunt

Najlepšie procesory v A Plague Tale: Requiem

A Plague Tale: RequiemA Plague Tale: Requiem je pokračovanie úspešnej adventúry odohrávajúcej sa v stredovekom južnom Francúzsku z čias čierneho moru. Hra je z dielne Asobo Studio, vydavateľom je Focus Entertainment a beží na in-house Zouna engine vývojárov. Meriame 20 sekúnd dlhú scénu odohrávajúcu sa v 10. akte Bloodlines pri príležitosti vidieckej oslavy.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

A Plague Tale: Requiem

Intel i9-14900KF; A Plague Tale: Requiem

V pokračovaní Plague Tale sa opäť lepšie darilo hrubej sile, ktorou disponujú Intel procesory 13. a 14. generácie. Hra očividne nie je nijako zvlášť senzitívna na cache, a preto sa tu X3D Ryzeny ani nijako zvlášť nepredviedli.

Najlepšie procesory v STAR WARS Jedi: Survivor

STAR WARS Jedi: SurvivorSTAR WARS Jedi: Survivor asi nemá zmysel tematicky predstavovať. Ide o pokračovanie predchádzajúceho dielu Fallen Order. Hra beží na Unreal Engine 4, developerom je Respawn Entertainment a vydavateľom Electronic Arts. Meriame 20 sekúnd dlhú scénu v oblasti Koboh, Southern Reach.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

STAR WARS Jedi: Survivor

i9-14900KF; Star Wars: Jedi Fallen Order

V rovnakom duchu sa niesol aj posledný diel STAR WARS. Mizerne zoptimalizovaná hra neťaží nijako zvlášť ani z veľmi vysokých taktov Intelov, ani z 3D-Cache AMD Ryzen procesorov.

Najlepšie procesory vo Witcher 3: Wild Hunt

Witcher 3: Wild HuntThe Witcher 3: Wild Hunt je tretím pokračovaním hernej fantasy série založenej na knižnej predlohe Andrzeja Sapkowskiho. Vývojárom je herné štúdio CD Projekt Red, vydavateľom je CD Projekt a hra beží na Red Engine 3. Testujeme verziu 4 vydanú ako remaster v decembri 2022 a obohatenú o DLSS/FSR2, RayTracing a rad grafiku vylepšujúcich módov. Testovacia scéna je dlhá 40 sekúnd uprostred centra Novigradu.


Nastavenie detailov a testovacia scéna.

Witcher 3: Wild Hunt

Intel i9-14900KF; Witcher 3: Wild Hunt

A vo finále procesory podali vyvážený výkon aj v zremasterovanom Witcherovi 3. Tým máme herné testy cenových hladín najlepších procesorov od 300 do 750 € za sebou a ideme už na záver.

Prevádzkové vlastnosti najlepšie procesorov

Pri prevádzkových vlastnostiach dvoch rozdielnych architektúr má zmysel porovnávať predovšetkým spotrebu. Zmeral som teda priemernú spotrebu procesorov v najnáročnejšej testovacej scéne v Starfielde, v hre, ktorá vykazovala najvyššiu spotrebu procesora. V druhom teste potom nájdete namerané hodnoty spotreby pri renderingu v Cinebench 2024.

Prevádzkové vlastnosti – spotreba

Intel i9-14900KF

Zásadné rozdiely sú ale medzi Intelmi 12. – 13. generácie a Ryzenmi 7000 v spotrebe. Bohužiaľ pre Intel, AMD sa podarilo kombináciou architektúry a výrobného procesu zásadne vylepšiť energetickú efektivitu, ktorá je momentálne ako v 2D, tak v 3D prostredí úplne bezkonkurenčná. S tým idú ruka v ruke aj náklady na kúpu chladenia, ktoré sú v prípade AMD Ryzen procesorov výrazne menšie.

Rady a odporúčania na záver

Týmto by sme mali zhrnutie tých najlepších procesorov od 80 € do 750 € hotové. V dnešnom sprievodcovi sme vybrali tie najlepšie procesory, o ktorých si myslíme, že z neprehľadného a veľmi chaotického zoznamu modelov, ktoré sú na predaj, stoja za to. Ako sme už spomenuli, najdôležitejším predpokladom na výber toho správneho procesora je znalosť vašej práce a vašich potrieb.

iMohlo by vás zaujímať

Pamätajte, že výber toho najlepšieho procesora nie je všetko. Aj ten najlepší procesor môže byť priemerným, ak vaše ostatné komponenty nebudú v rovnováhe. Výkonný procesor potrebuje kvalitnú základnú dosku s poriadnym napájaním, výkonné chladenie a rýchle operačné pamäte.

Výber toho najlepšieho procesora nie je jednoduchá vec a čo môže vyhovovať vám, nemusí vyhovovať iným. Doprajte si dostatok času, zvážte všetky pre a proti, a pokiaľ si nebudete istí, poraďte sa radšej s niekým, kto procesorom rozumie viac do hĺbky.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií